1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телефони под 5 инчи

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Futurelakimens, 24 Мај 2019.

 1. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  862
  437
  12 Април 2017
  Машко
  Здраво, гледав по интернет и не најдов некој екран помал од 5.5 инчи. Најчесто се околу 6.
  Има ли некои добри телефону под 5 инчи? Ако се нови би било уште подобро.

  Би сакал да нема огромни рамки доле и горе.
   
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,840
  24,975
  4 Септември 2008
  Инчите се небитни. Битно е колкав е телефонот, кој е лимит за тебе?

  Цена?
  Приоритети?
   
  Последна промена: 24 Мај 2019
 3. Oliver!

  Oliver!
  Gaining Experience

  535
  426
  26 Април 2012
  Машко
  Шпекулатор
  Арно вика Psyside, кои перформанси ги бараш?

  Сè живо што е со посилна машинерија во последниве години е скејтборд, од 2017-та има по некој модел што сè уште се држи со една рака :)
   
 4. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  862
  437
  12 Април 2017
  Машко
  Не барам да купам веднаш. Чисто ме интересира дали има некој добар телефон што може потплно да се користи со една рака. Нека е и мидреинџ.

  Битно ми е да има модерен дизјан, со мали рамки.

  Моментално користам S7 Edge и преголем ми е. Ако запалам one-handed mode супер ми е. Таа големина би била погодна.

  До 5 инчи да биде телефонот со се рамки би било супер.

  Прво ми текна на iPhone SE или 6, али преголеми рамки имаат.
   
 5. alderson

  alderson
  Intern

  45
  22
  18 Јануари 2018
  Машко
  На иста "мака" сум и јас. НЕМА да зеам телефон за брзо ама гледајќи како ги вадат телефоните ќе треба да останам на моменталниов телефон или да се навикнам на циглите. Гледај iphone 7, iphone 8 се топ телефони под 5 инчи ако не си ограничен со средства, а доколку си, тогаш ј5 2017 и останатите извадњни во 2017 година од Ј/А серијата. Или с6/6.
   
  Последна промена: 24 Мај 2019
 6. Oliver!

  Oliver!
  Gaining Experience

  535
  426
  26 Април 2012
  Машко
  Шпекулатор
  Комплетно те разбирам, од точно истите причини пред 2 години го купив ова
  Samsung Galaxy A3 (2017) | Ledikom

  Само не розево, туку дреч-зелено :))

  Тогаш беше 16.000, сега е 10.500... би требало да е многу пониско од тоа ако го увезеш
   
 7. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  862
  437
  12 Април 2017
  Машко
  иПхоне 7 и 8 се добри и мали али имаат ептен големи рамки, грди ми се, а и пак големи се заради рамките.

  Ова е ептен под-просечен телефон, со 2ГБ РАМ незнам дали е usable уопште.. За камера да не збориме..
   
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,840
  24,975
  4 Септември 2008
  S10E, A40, XZ3 compact.
   
 9. Oliver!

  Oliver!
  Gaining Experience

  535
  426
  26 Април 2012
  Машко
  Шпекулатор
  Епа, не одговори на:
  "Арно вика Psyside, кои перформанси ги бараш?"

  И нормално - буџет.
   
 10. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  862
  437
  12 Април 2017
  Машко
  S10Е ќе биде изгледа. А40 ми го нудат со претплата, али камерата му е слаба..

  Испратено од SM-G935F преку IT.mk форум апликација
   
 11. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  862
  437
  12 Април 2017
  Машко
  Реков дека може и мидреинџ да биде, а буџет не сум склопил, пошто нема да земам одма.

  Испратено од SM-G935F преку IT.mk форум апликација
   
 12. Oliver!

  Oliver!
  Gaining Experience

  535
  426
  26 Април 2012
  Машко
  Шпекулатор
  Ок, само ме збуни со веројатниот избор на S10E... физички е ист како тој што викаш дека го имаш сега.
  Екранот Е поголем, ама форматот на самиот телефон е практично ист... мислев дека бараш нешто што е помало како објект, не само во екранот
   
 13. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  862
  437
  12 Април 2017
  Машко
  Барам, ама очигледно нема такво нешто со добри перформанси и изглед.

  Изборот би ми бил телефони кои биле мидреинџ пред една или две години..

  Испратено од SM-G935F преку IT.mk форум апликација
   
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,840
  24,975
  4 Септември 2008
  1. Форматот не е ист.
  2. S7 Edge e 151mm, S10E e 142mm. S7 Edge e 73mm широк, додека S10E е 69, ова е огромна разлика од аспект на ракување со една рака.
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Oliver!

  Oliver!
  Gaining Experience

  535
  426
  26 Април 2012
  Машко
  Шпекулатор
  Шит... ок, тоа има смисла. Мислев дека и е S7 e 142
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  862
  437
  12 Април 2017
  Машко
  Ова под број 2 не сум го знаел јас
  Супер е тоа

  Испратено од SM-G935F преку IT.mk форум апликација
   
 17. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  377
  316
  14 Јануари 2016
  Машко
  iphone SE 4inch ekran, performansi kako 6.Ekstra telefonce so mal ekran, moze i najdobro
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  862
  437
  12 Април 2017
  Машко
  Али дизајнот му е од 2002 година
   
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,840
  24,975
  4 Септември 2008
  Да беше само дизјанот, дисплеј, камера.
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  646
  673
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  А што си земал С7 Еџ уште кога си го земал кога си можел да одиш со С7, перфектен за Оне хенд користење:D
   
  На Speedster му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  862
  437
  12 Април 2017
  Машко
  Хаха, ќе звучи глубаво, но го земав само заради заоблениот екран.

  Сепак, време е за надградба (исто така пукнато е стаклото од двете страни)

  Испратено од SM-G935F преку IT.mk форум апликација
   
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,840
  24,975
  4 Септември 2008
  Зимај S10e, топ е телефончето.
   
 23. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  465
  399
  27 oктомври 2016
  Mi 8SE, Mi 9SE...

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
 24. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,832
  2,975
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  iPhone 5 за мене беше совршената големина. Идеален за една рака, плус дизајнерски. Не знам iPhone SE до која верзиј има апдејт инаку тоа е тоа што бараш.
   
  На zipi123 му/ѝ се допаѓа ова.
 25. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,503
  3,408
  11 Декември 2008
  Машко
  A40, S10e, скоро слични се во димензии, мали компактни телефони.

  Реална големина споредба S10e vs S7 Edge

  s10e vs s7edge.PNG
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...