1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телефон со добра камера

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од JasSum, 8 Септември 2019.

 1. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,753
  1,824
  8 Мај 2007
  Машко
  Препорачајте што да се купи а да има одлична камера.
  Може и половен.
  Буџет, до 300еур.
   
 2. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,228
  3,216
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
 3. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,564
  3,480
  11 Декември 2008
  Машко
  S9
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 4. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,669
  3,693
  1 Септември 2011
  Машко
  Huawei p20
   
  На gremlin и gOJDO им се допаѓа ова.
 5. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,790
  11,826
  23 Јануари 2008
  Манга
  Sakas li P20 nov za 300 evra?
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  931
  498
  12 Април 2017
  Машко
  Немој. Беше добар до некаде 2013-14, сега врска нема со новиве.

  Иначе, ако сакаш само камера, стара 1020ка сигурно има за 60-70 евра.
  Испратено од SM-A405FN преку IT.mk форум апликација
   
 7. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,228
  3,216
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Samiot pisal da ima odlicna kamera a ne navel za ostanatite karakteriski na telefonite, sto i najjprvo na pamet mi padna 1020.
   
 8. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  845
  299
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  931
  498
  12 Април 2017
  Машко
  И камерата му е под-просечна. Од 1020ка преминав на S7 Edge на крајот на 2017-та. Најмногу губи на dynamic range, али блицот му е топ.

  Се согласувам дека за цената која може да ја најдеш денес е топ камера.
   
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,099
  25,392
  4 Септември 2008
  S9
  Mi8
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 11. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,669
  3,693
  1 Септември 2011
  Машко
  Ако сакаш Mi 8,пиши ке средиме за добра цена (моментално што го користам) :)

  Испратено од MI 8 преку IT.mk форум апликација
   
  На Krk198 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Rac58

  Rac58
  Gaining Experience

  241
  155
  5 Јануари 2017
  Машко
  слободни активности
  Ако зборуваме за шминкерај и нереална слика препораките се ок. Но во секоја слика треба да се бара реалност, тревата е згасито зелена, небото синозгасито. Сега во мода е тревата да биде уп..ер жолтозелена, небото кралскосина, додека околината убаво испеглана. Тоа е бегство од реалноста. Сакаме да сликаме мрак кој со голо око не се гледа, но телефонот ќе прикаже "слика" која не е одраз на нашето видување, и со тоа се восхитуваме. Ова ми личи на " Мижи Асан да ти баам(бајам).

  Испратено од SM-A705FN преку IT.mk форум апликација
   
  GGTT1, Tomekk, CBB_6 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,099
  25,392
  4 Септември 2008
  Не постои реална слика од смартфон.
   
  Последна промена: 8 Септември 2019
  На Happy, CBB_6, Futurelakimens и уште 2 други им се допаѓа ова.
 14. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,753
  1,824
  8 Мај 2007
  Машко
  Си пробал да сликаш со дслр?
  Долга експозиција некоја?
  Можностите на камерата треба да се употребат, на да се злоупотребат.

  Телефон стар 5 години нема како да е подобар од новиве телефони. Може има ок камера, ама далеку од одлична.

  Можам да разгледам dxo што оценки дале, но најчесто тоа се се уште недоразвиени телефони. По неколку месеци пеглање, често имаат подобри перформанси. Мислев да не има некој што прати што и како се движат и да препорача што конкретно е најдобра камера на мобилен за тие пари.

  Телефон ќе купувам за месец дена, ама сакав да видам што се препораките, па да разгледам и да одлучам. Евентуално ако улета некоја добра зделка, па може и ќе ме премисли за порано купување.
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,099
  25,392
  4 Септември 2008
  Па ти кажавме, s9, mi8....тие се, pixel 3a исто.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  931
  498
  12 Април 2017
  Машко
 17. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,228
  3,216
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Камерите наспорти с10 и с9 како се ? Има ли некоја разлика ?
   
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,099
  25,392
  4 Септември 2008
  Со најновите апдејти минимална за главната камера.
   
  На DrMTR и Pane24 им се допаѓа ова.
 19. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,753
  1,824
  8 Мај 2007
  Машко
  Благодарам на препораките.
  Во меѓувреме се смени буџетот :(
  макс 200 евра
   
 20. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  931
  498
  12 Април 2017
  Машко
  S7/S8 на старо
   
 21. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,325
  24,902
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Offtopic Може пак да ти порасне буџетот само заврши една почната работа :kiss: :inlove:

   
  На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,099
  25,392
  4 Септември 2008
  RN7P/RN8P/MI8 used
   
  На olikomerc и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 23. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,753
  1,824
  8 Мај 2007
  Машко
  Купено за мене Mi8

  А сега за невестата предлог:
  Mi8 Lite, Mi A2, Redmi Note 7, A40, A50...
  Треба да е нов, буџет 9-12.000

  Да не има некој од наведените модели познати проблеми или слично... оти ја ќе си имам проблеми.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,099
  25,392
  4 Септември 2008
 25. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,325
  24,902
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Јас имам а40 и немам проблеми никакви. Не кочи, батерија држи, камера добра.
   

Сподели

Вчитување...