1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телефон по ваш избор

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Garfield', 11 Мај 2019.

 1. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  169
  39
  18 Јануари 2019
  Машко
  да друже,но незнам кој ќе лежи убаво на рака,да не биде само цигла за џеб пример 5.5 инчи.

  • Неможам да чекам,ќе помине многу време,ми треба да сликам,ќе го користам во школо.
   На план сум да го резервирам HTC 10,вие што ќе кажете лош ли е или добар е?
   
  Изменето од модератор: 20 Мај 2019
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,087
  25,381
  4 Септември 2008
  Не слушај applе "фанови" како влавот, зимај htc 10 одличен е за таа цена има солидна камера, и фантастични звучници ( стерео)

  А и нема да ти кочи, ти гарантирам.
   
  На Скоти и cipiripi им се допаѓа ова.
 3. efto

  efto
  Gaining Experience

  272
  215
  19 Април 2007
  Подобро HTC 10 земи, иако има 3 години откако е излезен поупотреблив е од поновиве модели за истата таа цена.
   
 4. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,938
  2,860
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Друже телефонот ќе го зимаш на старо или?
  Ако веќе гледаш на старо зашо не погледнеш Iphone 6s?
  HTC 10 е веќе 2 години мртов телефон.
   
 5. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,938
  2,860
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Каде пишува дека е ова андроид тема?
  [​IMG]

  Темата е со наслов: Телефон по ваш избор
  Во подфорим мобилни телефони, или во твојот имагинарен свет, под мобилни телефони само андроид подразбираш.
  Шо не ти е јасно.
  Му нудиш софтверски, хардверски а според билд квалти и најверојатно веќе 2 години козметички мртов телефон.
  Дали ти е јасно,

  Јас му нудам нешто за малку пари или слична сума на HTC 10 што ќе биде фјучр пруф барем уште две години,
  Разлика во оптимизација и рботење од 4 години меѓу HTC 10 и 6s.

  Слободно научи нешто:

  View: https://youtu.be/mdZ0ly1s5-k


  Разлика во оптимизација уште пред 3 години.
  А моментално со последните ios12 а ќе добие и ios13 е со светлосни години во димензија од HTC10.

  Слободно научи нешто

  View: https://youtu.be/Xm7fbame3Kc


  Iphone 6s рамо до рамо со XS.

  Тоа го има за цена од 7000-9000 денари.

  Ако нема пари и треба да фрла на пари, бар нека фрле на нешто што ќе биде мазно, флуидно, брзо барем уште 2 години.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Goran. му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  169
  39
  18 Јануари 2019
  Машко
  Со HTC 10 е откажано,бидејќи е купен од страна на друг,ме преварил некој.
  Што ќе кажете за Samsung a5 2017 или Samsung S7 edge?
  Мислам дека а5 2017 е подобар,наспорти с7 едге затоа што има бугови с7 едге?
   
 7. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,021
  1,145
  11 Март 2011
  S серијата на Samsung e во premium сегментот, додека А е во mid-range сегментот, единствено што А е една година поново производство.
   
 8. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  169
  39
  18 Јануари 2019
  Машко
  значи да си резервирам а5 2017ка ??
  Добар е нели? (за овие работи наведени погоре)
   
 9. Скоти

  Скоти
  Gaining Experience

  200
  326
  15 oктомври 2013
  Машко
  Земај S7 edge, 2 и пол години го користам, користев во меѓувреме и 6 месеци S9+, S7 edge е неверојатен телефон. Камерата е супер.
   
  На Sharlovski му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  169
  39
  18 Јануари 2019
  Машко
  но мојот другар само што го купи,малце го чукна му се покажа розава линија на екранот,и другите кажуваат дека телот бил промашен со некои бугови.
   
 11. Скоти

  Скоти
  Gaining Experience

  200
  326
  15 oктомври 2013
  Машко
  Сум слушнал и јас дека се случувало и кај други да има розева линија, јас го купив јануар месец 2017 и до ден денеска ми се нема појавено, иначе камерата е добра, па и за low light е солидна за денешни стандарди.
   
  На Garfield' му/ѝ се допаѓа ова.
 12. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,021
  1,145
  11 Март 2011
  Ако не стојат лежат и се бегови :) Гарфилд има само багови, од bug = бубачка ... S7 е супериорен модел во секој поглед, но е од 2016 моделот. Кај и да е ќе треба можеби батерија да се смени, нешто ќе дотрае и сл...
   
  На Garfield' му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  169
  39
  18 Јануари 2019
  Машко
  во право си,гледам новите телефони тотално се цигли по 6 инчи,не бива да имам толку голем џеб.
  А од каде можам да најдам ваков samsung s7 duos,не едге?
  во мк таков има нели?(барав само имало со една картичка) :(

  друже со кустом ром го користиш?
  Дали може некој добар кустом ром за с7 едге дуос?
  Ќе работи ли бидејќи има g935f и g935f/ds на /дс ќе се фати ромот нели од ф?
   
  Изменето од модератор: 22 Мај 2019
 14. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,855
  1,388
  10 Август 2010
  Машко
  Возможно и ќе работи, но само како iPod. Батали го ова, 2к19 нема потреба од кастом ромови.
   
 15. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  169
  39
  18 Јануари 2019
  Машко
  друже кажи твое мислење кое ќе ме услужи со години и добар.
  Huawei p10 lite,p20 lite,Samsung s7,samsung s7 edge,samsung a5 2017,samsung c5.
  Добри ли се овие или??
  планирам нешто со дуос пак нема да можам да инсталирам кустом ром.
   
 16. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,855
  1,388
  10 Август 2010
  Машко
  С7 е добар, но не сакав да кажам дека е лош избор, туку дека не пробувај да флешуваш не компатабилни ромови. Исто така воопшто немаш потреба да флешуваш кастом ромови, бидејќи немаш никакви реални придобивки и од мое искуство камерите секогаш биле полоши на тие кастом ромови. Сток ромот е доста испеглан.
   
  На Garfield' му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Скоти

  Скоти
  Gaining Experience

  200
  326
  15 oктомври 2013
  Машко
  Со никаков Ром не го користам, сток си е. Во наредните неколку месеци планирам да земам некој нов, а овај ќе си оди во кутија спакован, и нема да го продавам. Еден од најдобрите телефони што сум ги користел.
   
  На Garfield' му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  169
  39
  18 Јануари 2019
  Машко
  Ме одлучи друже за samsung s7
  G930fd-duos.
  Само twrp recovery ќе ставам за секој случај.
   
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  930
  498
  12 Април 2017
  Машко
  Користам S7 Edge. Телефонот е паѓан 100 пати без маска. Пред недела време пукна предното стакло на горното десно ќоше.

  По тоа, пак ми падна од 1.5 метри на плочки и сеуште 100% функционира.

  Без црвена линија.

  Се тоа ок. Само биди предупреден.

  Ако го заебеш, скапа е поправката, имаат на ледиком објавено цени мислам.

  Промена на задно стакло

  800 ден.  Промена на предно стакло

  5,490 ден.  Конектор за полнење

  1,200 ден.  Промена на батерија

  1,000 ден.  Промена На Екран

  11,490 ден  Испратено од SM-G935F преку IT.mk форум апликација
   
 20. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  169
  39
  18 Јануари 2019
  Машко
  се извинувам незнам кој е подобар па си реков да ве прашам.
  Дали Huawei P10(vtr-l29 DUAL SIM) или Samsung S7 (g930fd duos)
  Од овие два телефони кој да изберам?
  на Huaweito e малце поскапа цената,и не е отклучен боотлоадерот.
   
 21. krema

  krema
  Professor

  9,097
  8,828
  24 Јуни 2009
  Машко
  Самсунк си земи, хуавеи е ризик да зимаш сега.
   
  На Garfield' му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Скоти

  Скоти
  Gaining Experience

  200
  326
  15 oктомври 2013
  Машко
  S7 Edge
   
 23. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  930
  498
  12 Април 2017
  Машко
  И без овие новите новости за Хуавеи, пак би земал самсунг. Таа генерација се многу подобри. Хуавеи станаа добри со P20-ката.
   
 24. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  169
  39
  18 Јануари 2019
  Машко
  друже ок е,ама големо е за џеб 5,5 инчи,види с7 и п10 са 5,1 инчи.
  Да беше 5,1 или 5,2 инчи,ќе си земев с7 едге,но не лежи убаво на џебот.
   
 25. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  169
  39
  18 Јануари 2019
  Машко
  не ми изгледа така,хуавеи уште спијат за самсунг,немаат ни асален боот хуавери заред тоа ги мразам,но не се лоши.
   

Сподели

Вчитување...