• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Телефон по ваш избор

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
75
Blisku Berovo
Здраво другари ме знаете можеби,јас сум Garfield.
Ми треба добар телефон за музика и камера,да има можност за кустом ром,буџетот одприлиика за телот. ќе биде:
над 5000илјади ден. -5к.
Е сега ми нудат HTC 10 дали е добар?
мене ми треба за музика и мн.добра камера,да не биде голем како цигла за џеб.
Друга понуда Huawei P10 lite
слично ми треба за музика и мн.добра камера,да не биде голем како цигла за џеб.
Трета понуда
Кажете по ваш избор кој е добар така за овој буџет наведен горе.
Благодарам однапред ит другари :)
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,144
1,830
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
побарај половен xiaomi a1 за тие пари
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,255
4,480
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,738
1,117
За тие пари, ако можеш да најдеш Ј6 2018 на старо, само незнам колку одат.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,050
29,073
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Над 5? Може 15 или? Не сфаќам....
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,618
2,857
Gaston's setup  
Audio
AR
Ако толкуваме шо напишал, он вика:
5000илјади денари -5к = 5000000 - 5000 = 4995000 денари.
Па за тие пари шо ти душа сака :D

Едит: Борче ме претица.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,050
29,073
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Зимај htc 10
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,750
11,226
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
И јас да се смешам малку.

Ј5 2017 still rocks.

Ова е чудо од телефон. Батерија држи фантастично после 2 години, камерата исто така доста солидна, екранот АМОЛЕД одличен. Малецок по димензии.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,050
29,073
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Здраво другари ме знаете можеби,јас сум Garfield.
Ми треба добар телефон за музика и камера,да има можност за кустом ром,буџетот
@gokica, не го пропуштајте ова, нити едно од тие 3 не важи за J5-та за жал.
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
За 5к не постои телефон со мн.добра камера, или телефон добар за музика, за жал за 5к има телефон со нешто што изгледа како да има камера, да го оставиме така
Што и да земеш за 5к најверојатно за околу 2 месеци ќе почне да кочи, багува лагира, лош аутофокус на камера, блокира камера, краш банери на екран.
Софтверска поддршка и секако кастм фрмвери пошо не е флегшип, многу малку.Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,738
1,117
И јас да се смешам малку.

Ј5 2017 still rocks.

Ова е чудо од телефон. Батерија држи фантастично после 2 години, камерата исто така доста солидна, екранот АМОЛЕД одличен. Малецок по димензии.
Мислам дека ова ти е ептен промашено. Двајца другари сум имал со Ј5 2016 и 2017. Ниту еден од тие не е доволно добар за да би можел да го користам. Бавни се, замрзнуваат, камерата е ок.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,050
29,073
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
За 5к не постои телефон со мн.добра камера, или телефон добар за музика, за жал за 5к има телефон со нешто што изгледа како да има камера, да го оставиме така
Што и да земеш за 5к најверојатно за околу 2 месеци ќе почне да кочи, багува лагира, лош аутофокус на камера, блокира камера, краш банери на екран.
Софтверска поддршка и секако кастм фрмвери пошо не е флегшип, многу малку.Sent from my iPhone using Tapatalk
Bullshit. HTC10 нема да прави ништо од тоа.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,750
11,226
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Мислам дека ова ти е ептен промашено. Двајца другари сум имал со Ј5 2016 и 2017. Ниту еден од тие не е доволно добар за да би можел да го користам. Бавни се, замрзнуваат, камерата е ок.
Ти си имал другари ама јас повремено лично го користам. Барем на телефонов кај мене ништо од тоа не е точно.

Но не е битно, ако, повеќе искуства и повеќе сознанија на форумов се добредојдени.

@gokica, не го пропуштајте ова, нити едно од тие 3 не важи за J5-та за жал.
Можда нема кастом ромови, но сепак мислам дека камера и звук е сосема ОК со оглед на цената.
 
Последна промена:

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Сите 3 телефона што ги препорачавте се за денешно време скоро неупотребливи.
J5 2017 има девојка ми од фирма таму за бројче, и пошо го користиме како хотспот, и некогаш пробам да изгуглам и сработам набрзина нешто, телефонот е неупотреблив, сецкање, лагирање крашови, а тој телефон не е ни наполнет со слики со ништо, само стои како алтернатива за број од работа.
Татко ми и мајка ми, имаат j7 2017 i xiaomi a1.

Знам тато од работа имаше нешо опции да бира и тој j7 божем како најдобар, а мајка ми a1 го земавме од VIP со некоја доплата од 3000 денари на m мислам дека беше.
Првично исто така j7 делуваше океј, онака респонзивен, па потоа same all same all, багови, значи fingerprintot на сите прсти не работи на 2 недели, работи 2 недели потоа не ги регистрира па мора пак да ги додадеш, пробав и со мој отпечаток, истото. Сеа он ги користи цртичките. Друго, коа слика татко ми со него нормално вертикално, сликите во gallery ги дава нормално ама коа ги закачува на fb му ги врти обратно. (Не става многу слики има можда 3 пријатели but still)
Дали можам да ги решам овие проблеми, со хард рисет или со симнување на пак истиот софтвер, и флешување преку один, можда може да се реши и можда пак ќе се врати, но i'm not gonna do that, мојот став е' и увјек ќе остане да си ги ценам парите Немам намера кантата полна со отпадоци што ја продава Самсунг да ја празнам. Како и на другите теми, плаќам и да мора да вложувам мој труд и време за да го оспособам телефонот да функционира нормално.
Немам проблем да постоат кастм ромови и ентузијастите да си пробуваат, но да постоат од ентузијастички аспект. И оргиналниот ром што доаѓа со телефонот да работи беспрекорно, но проблемот е што 99% постоат од тоа што софтверот што даѓа со телефонот е џубре и по дома само/учени дечки пробуваат да го оправат софтверот што компанија вредна 326 милјарди не може да го оправи.
Тоа е' народе комика и патетика на едно место.

А за a1 на прв погледам делуваше добро и знам пробуваб да го средам, имаше нешо со тој телефон, не можеше да се тргне google search barot на хоме скринот никако не можев ни опција у мени да најдам ни со држење подолго, и прогуглав и видов на XDA дека треба root, и фрлив телефонот од раката и пријатно.

Можда дечкото треба да заштеди малку повеќе пари и да земе барем galaxy s8, а секако iphone 7 би бил правиот избор, ама те сакал да рутира

Можда ако народот почне са си ги цени своите пари повеќе и почне да бара тоа што го платиле да функционира како што треба, ќе имаме подобро, поквалитетни и исполирани продукти.

edit: За htc 10, не сум сретнал не сум чепкал, ама знаејќи ја неговата конкуренција, не верувам дека овој телефон е скриен дијамант меѓу пустински песочни зрна

Sent from my iPhone using Tapatalk
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,750
11,226
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Еми нека купи ајфон 4s и си завршил работа т.е. само така нема да купи канта. Не знам шо друго да кажам.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #24

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
75
Blisku Berovo
Сите 3 телефона што ги препорачавте се за денешно време скоро неупотребливи.
J5 2017 има девојка ми од фирма таму за бројче, и пошо го користиме како хотспот, и некогаш пробам да изгуглам и сработам набрзина нешто, телефонот е неупотреблив, сецкање, лагирање крашови, а тој телефон не е ни наполнет со слики со ништо, само стои како алтернатива за број од работа.
Татко ми и мајка ми, имаат j7 2017 i xiaomi a1.

Знам тато од работа имаше нешо опции да бира и тој j7 божем како најдобар, а мајка ми a1 го земавме од VIP со некоја доплата од 3000 денари на m мислам дека беше.
Првично исто така j7 делуваше океј, онака респонзивен, па потоа same all same all, багови, значи fingerprintot на сите прсти не работи на 2 недели, работи 2 недели потоа не ги регистрира па мора пак да ги додадеш, пробав и со мој отпечаток, истото. Сеа он ги користи цртичките. Друго, коа слика татко ми со него нормално вертикално, сликите во gallery ги дава нормално ама коа ги закачува на fb му ги врти обратно. (Не става многу слики има можда 3 пријатели but still)
Дали можам да ги решам овие проблеми, со хард рисет или со симнување на пак истиот софтвер, и флешување преку один, можда може да се реши и можда пак ќе се врати, но i'm not gonna do that, мојот став е' и увјек ќе остане да си ги ценам парите Немам намера кантата полна со отпадоци што ја продава Самсунг да ја празнам. Како и на другите теми, плаќам и да мора да вложувам мој труд и време за да го оспособам телефонот да функционира нормално.
Немам проблем да постоат кастм ромови и ентузијастите да си пробуваат, но да постоат од ентузијастички аспект. И оргиналниот ром што доаѓа со телефонот да работи беспрекорно, но проблемот е што 99% постоат од тоа што софтверот што даѓа со телефонот е џубре и по дома само/учени дечки пробуваат да го оправат софтверот што компанија вредна 326 милјарди не може да го оправи.
Тоа е' народе комика и патетика на едно место.

А за a1 на прв погледам делуваше добро и знам пробуваб да го средам, имаше нешо со тој телефон, не можеше да се тргне google search barot на хоме скринот никако не можев ни опција у мени да најдам ни со држење подолго, и прогуглав и видов на XDA дека треба root, и фрлив телефонот од раката и пријатно.

Можда дечкото треба да заштеди малку повеќе пари и да земе барем galaxy s8, а секако iphone 7 би бил правиот избор, ама те сакал да рутира

Можда ако народот почне са си ги цени своите пари повеќе и почне да бара тоа што го платиле да функционира како што треба, ќе имаме подобро, поквалитетни и исполирани продукти.

edit: За htc 10, не сум сретнал не сум чепкал, ама знаејќи ја неговата конкуренција, не верувам дека овој телефон е скриен дијамант меѓу пустински песочни зрна

Sent from my iPhone using Tapatalk
Планирав samsung A5 2017 или htc 10ka.
А што му фали на htc?
Добар е за звук и има слична камера на s7.
Доколку нема за овој буџет пишете,од наредниот месец ќе биде повисок буџетот со 15к да видиме.
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Планирав samsung A5 2017 или htc 10ka.
А што му фали на htc?
Добар е за звук и има слична камера на s7.
Доколку нема за овој буџет пишете,од наредниот месец ќе биде повисок буџетот со 15к да видиме.
Батали, овој месец, присобери за наредниот и тогаш земи телефон.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,038
Мислења
855,003
Членови
29,644
Најнов член
Ogi1990
На врв Дно