1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Телефон од интернет

Дискусија во форумот 'Преостанати мобилни уреди' започната од Кристијан Николовски, 31 Мај 2020.

1. Кристијан Николовски

Кристијан Николовски
    Intern

16
    0
    2 Мај 2016
    Машко
    Здраво на сите
    Незнам дали темава е за тука. Но интересира ме дали некој има порачувано телефон од Joom или AliExpres
    Дали може да добијам ваше мислење, искуства ?

2. Sonic.01

Sonic.01
    Gaining Experience

124
    253
    5 Јули 2016
    Имам нарачано, ама не за мене, конкретно во мојов случај топ беше испораката, се спакувано како што треба и убаво заштитено. Рачунај дека во главно шипингот е скап, мене за шипинг ми земаа 30 долари. Башка роднината што беше негов телефонот требаше после да иде на царина да си оданочи се. Тука може да ти завлечкаат работа неколку дена, зависи каков цариник ќе ти се погоди. Сега не знам како иде со царина, мислам дека веќе не се плаќа царина за такви уреди, само ДДВ се плаќа, ама не ме држи за збор пошто не сум 100% сигурен. Се на се испадна малце поевтино отколку да го купиш кај нас така да не знам колку ќе ти се исплати чекањето. Едино ако тој бренд го нема кај нас па тогаш ок.

3. moongose

moongose
    Unstoppable

2,323
    2,567
    19 Јули 2013
    Би рекол најмалку стотина души имаат нарачано. Пробуричкај низ темите за мобилни, споделени се искуства, опишани позитивни и негативни страни, царини, поштарини и сѐ друго што те интересира.

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  4. it_boy

it_boy
    Gaining Experience

497
    417
    9 Јули 2018
    Машко
    Имав нарачано јас од Banggood,ми пристигна за околу месец дена,исправен,исто така помина без царина (го декларирале како MP4 плеер :oh::oh:),зависи што телефон планираш да земиш и колкава е разликата во цената тука кај нас,ако не е баш голема подобро земи го од тука и гаранција плус ќе си имаш...

5. maxellpp

maxellpp
    Intern

23
    30
    29 Септември 2014
    Машко
    Имам јас нарачано пред година и нешто, од AliExpress, порачав Xiaomi Mi 8, и сеуште го користам, доплатив минимално за Али Стандард шипинг, и го замолив продавачот да напише минимална цена на пакувањето за да не биде царинето, и за среќа помина :). Единствено нешто што е негативно е како што спомаа и погоре немаш гаранција...

6. Futurelakimens

Futurelakimens
    On your way to fame

1,419
    870
    12 Април 2017
    Машко
    Имам нарачано Lumia 1020 од eBay. Се помина како шо треба, и царина не ми земаа пошто дборо си ја заврши работата продавачот.

7. krema

krema
    Professor

11,052
    10,558
    24 Јуни 2009
    Машко
    Што заврши работа продавачот?

8. Futurelakimens

Futurelakimens
    On your way to fame

1,419
    870
    12 Април 2017
    Машко
    Не ми текнува шо дубара напраи, телефонот беше 200 евра, а јас царина не платив.

9. krema

krema
    Professor

11,052
    10,558
    24 Јуни 2009
    Машко
    Сигурно некоја турска дубара. :)

Сподели

Вчитување...