1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телефон од интернет

Дискусија во форумот 'Преостанати мобилни уреди' започната од Кристијан Николовски, 31 Мај 2020.

 1. Кристијан Николовски

  Кристијан Николовски
  Intern

  16
  0
  2 Мај 2016
  Машко
  Здраво на сите
  Незнам дали темава е за тука. Но интересира ме дали некој има порачувано телефон од Joom или AliExpres
  Дали може да добијам ваше мислење, искуства ?
   
 2. Sonic.01

  Sonic.01
  Gaining Experience

  124
  253
  5 Јули 2016
  Имам нарачано, ама не за мене, конкретно во мојов случај топ беше испораката, се спакувано како што треба и убаво заштитено. Рачунај дека во главно шипингот е скап, мене за шипинг ми земаа 30 долари. Башка роднината што беше негов телефонот требаше после да иде на царина да си оданочи се. Тука може да ти завлечкаат работа неколку дена, зависи каков цариник ќе ти се погоди. Сега не знам како иде со царина, мислам дека веќе не се плаќа царина за такви уреди, само ДДВ се плаќа, ама не ме држи за збор пошто не сум 100% сигурен. Се на се испадна малце поевтино отколку да го купиш кај нас така да не знам колку ќе ти се исплати чекањето. Едино ако тој бренд го нема кај нас па тогаш ок.
   
 3. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,323
  2,567
  19 Јули 2013
  Би рекол најмалку стотина души имаат нарачано. Пробуричкај низ темите за мобилни, споделени се искуства, опишани позитивни и негативни страни, царини, поштарини и сѐ друго што те интересира.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 4. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  497
  417
  9 Јули 2018
  Машко
  Имав нарачано јас од Banggood,ми пристигна за околу месец дена,исправен,исто така помина без царина (го декларирале како MP4 плеер :oh::oh:),зависи што телефон планираш да земиш и колкава е разликата во цената тука кај нас,ако не е баш голема подобро земи го од тука и гаранција плус ќе си имаш...
   
 5. maxellpp

  maxellpp
  Intern

  23
  30
  29 Септември 2014
  Машко
  Имам јас нарачано пред година и нешто, од AliExpress, порачав Xiaomi Mi 8, и сеуште го користам, доплатив минимално за Али Стандард шипинг, и го замолив продавачот да напише минимална цена на пакувањето за да не биде царинето, и за среќа помина :). Единствено нешто што е негативно е како што спомаа и погоре немаш гаранција...
   
 6. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,419
  870
  12 Април 2017
  Машко
  Имам нарачано Lumia 1020 од eBay. Се помина како шо треба, и царина не ми земаа пошто дборо си ја заврши работата продавачот.
   
 7. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,558
  24 Јуни 2009
  Машко
  Што заврши работа продавачот?
   
 8. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,419
  870
  12 Април 2017
  Машко
  Не ми текнува шо дубара напраи, телефонот беше 200 евра, а јас царина не платив.
   
 9. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,558
  24 Јуни 2009
  Машко
  Сигурно некоја турска дубара. :)
   

Сподели

Вчитување...