Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Tax ID number

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.677
1.554
Скопје
ако не сум грешка, матичниот број е кај нас за физичко лице. За фирма има ЕДБ, даночен број.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.899
3.922
www.iwmnetwork.com
Здраво ит другари
Каде можам да го најдам бројот tax id бројот на Македонија?
Барав на гоогле нешто и оваа ми дава
Validate Tax ID Numbers with Tax ID Pro
Дали е точно?
Погледнете го атачментот 133490

За фирми даночен број можеш да најдеш на Управа за Јавни Приходи на Република Северна Македонија - во Пребарување на даночни обврзници лево
За физички лица даночен број е ЕМБГ.
 

Mr.47

Gaining Experience
13 февруари 2018
193
130
различен е од ЕДБ - единствен даночен број (ваљда) ? или е истото уствари (незнам) .. мислам дека е истото нели само терминологии
ЕМБС = 7 бројки.
ЕДБ = 13 бројки, на сличен принцип ко матичниот на личност е.
40ххХХХххххххх - сите фирми
50ххХХХххххххх - Трговец поединец.(Адвокати, Нотари, занаетчии и останати кои решиле да основаат ваков тип на бизнис, кои се во далеку помал број од погоренаведените ).

хх(општина), ХХХ(година), ххххххх(рандом бројки).

Влада на РМ - 4030990253430, 4064674
Собрание - 4030946338843, 4064682
Ако е ДДВ обврзник, МК ќе добие пред ЕДБ.
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
515
303
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
За фирми даночен број можеш да најдеш на Управа за Јавни Приходи на Република Северна Македонија - во Пребарување на даночни обврзници лево
За физички лица даночен број е ЕМБГ.
Да матичен број е,тука кажува дали постои матичниот број,јас го внесов мојот и кажува дека е точен и дека постои.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
46.551
Мислења
964.842
Членови
34.923
Огласи
2.635
Најнов член
williamshakespeare30
На врв Дно