Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Taurin и слични супстанции

Dajman

Practice makes perfect
19 септември 2020
706
1.117
За златен орел не знам ама ред бул има релативно малку кофеин...колку едно еспресо. Поверојатно е срцето да ти искочи од биење поради шеќерот што го има во него.
Редбул е срање ама не поради тоа што е нешто посебно штетно туку поради тоа што е газирана водичка со шеќер и малце кофеинче (од прашок) а се продава 100 ден за лименче од 250ml.
Сето зависи од твојата лична генетска сензитивност (број на рецептори за кофеин и таурин, количина и типот на ослободени невротрансмитери итд) + тренингот (толеранцијата) која си а створил/ не си ја створил и плус дополнителни неоткриени коморбидитети (генетски аномалии поврзани со срцева работа п.р. шантови, стенози, дијабет тип 1, разни состојби кој доведуваат до атеросклероза, генетска склоност кон канцер итд).

Некој можеби е на стаклени нозе со здравјето, ќе испие енерџи и ќе запали цигара на ваков жежок ден и баш тогаш ќе се откачи плаката.

Друг може си мислел супермен дека е и си пукал таурин+кофеин секоја ден 30 год, стекнал хронична инсомнија и толеранција и после случајно на рутински преглед опала канцер на желудник (ако го фанал рано).

И на крај го имаме Џеки шо стварно нишо не му е и на сите им вика де бе чичо сал шеќерче има.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.213
31.377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Yep и најновите истражувања го класифицираат како потенцијално канцероген.

BS


Да нема б витамини, Аргинин и Таурин до сега многу повеќе луѓе ќе беа под земја од прекумерна консумација на вакви пијалаци.
Мислењето е автоматски споено:

. Поверојатно е срцето да ти искочи од биење поради шеќерот што го има во него.

:)
 
Последна промена:

Dajman

Practice makes perfect
19 септември 2020
706
1.117

Изглеа заборавил да ги цитира овие студии, али не се баш релевантни кога сакаш на луѓето да им продаваш змијско масло.

Едит:
Еве и артикл шо не бара некоа си медицинска писменост Cancer crisis in young people may be fueled by drinks adored by teens

Поентата оригинално ми беше дека е потенцијално канцероген, ништо не тврдам со апсолутност.
Али дека една обична неесенцијална а-кис ќе ти ги врати назад теломерите и ќе те направи рамен на вампир... тоа тешко.
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.213
31.377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Изглеа заборавил да ги цитира овие студии, али не се баш релевантни кога сакаш на луѓето да им продаваш змијско масло.

Едит:
Еве и артикл шо не бара некоа си медицинска писменост Cancer crisis in young people may be fueled by drinks adored by teens

Поентата оригинално ми беше дека е потенцијално канцероген, ништо не тврдам со апсолутност.
Али дека една обична неесенцијална а-кис ќе ти ги врати назад теломерите и ќе те направи рамен на вампир... тоа тешко.

Запознај се подобро со Таурин да не ја шириме овде, многу работи се потенцијално канцерогени a уствари како и секогаш е BS.

Него да те прашам тебе и другиве тука што глумат дека се засекирани за потенцијално "канцерогени" состојки.

Дали јадеш/јагнешко, говедско, свинско месо, салами?

П.С. Извадок од студијата која си ја приложил како показател за про канцерогени механизами на Таурин,


studies on the anticancer action of taurine. Our previous studies have demonstrated that taurine exhibits an apoptosis-inducing effect on human nasopharyngeal carcinoma cells in vitro. In this study, we have investigated whether taurine has an anticancer effect, using azoxymethane (AOM)/sulfate sodium (DSS)- induced mouse model for colon carcinogenesis. All mice, except those in control group, received a single intraperitoneal injection of AOM and DSS in the drinking water for 7 days twice, with 1-week interval. After the first DSS treatment, mice were given distilled water (model group) or taurine in the drinking water (taurine group) ad libitum. No tumor was observed in the control group. Taurine significantly suppressed AOM+DSS-induced tumor formation. Histopathological examination revealed AOM/DSS treatment induced colon cancer in all mice (8/8, 100%), and taurine significantly inhibited the progression of colon cancer (4/9, 44.4%). Taurine significantly attenuated cell proliferation in cancer tissues detected by Ki-67 staining. Taurine significantly increased the levels of an apoptosis marker cleaved caspase-9 and tumor suppressor protein PTEN. This is the first study that demonstrated that taurine significantly reduced carcinogenicity in vivo using AOM/DSS-induced colon cancer mouse model

:)

You can't make this shit up....
 
Последна промена:

Dajman

Practice makes perfect
19 септември 2020
706
1.117
показател за про канцерогени механизами на Таурин,
Не ми ставај зборови во уста, студијата ја приложив бидејќи ликот од твоето видео апла под тепих го стави муабетот за канцер, демек неможеле да се репродуцираат резултатите до соодветен степен.
Мене лично поише ми изгледа ко да сака да си продаде програма кај шо тауринот веќе го предложил многу пати, but I digress.

Таа студија е од пред 4 години, другите две се од последнава годинаипол.
Поентата шо ја прикачив и нејзе е да се виде прогресијата на науката и контрадикторноста на таурин во генерала.

Запознај се подобро со Таурин да не ја шириме овде, многу работи се потенцијално канцерогени a уствари како и секогаш е BS.

Него да те прашам тебе и другиве тука што глумат дека се засекирани за потенцијално "канцерогени" состојки.

Дали јадеш/јагнешко, говедско, свинско месо, салами?
Не се "секогаш BS", туку се менува мислењето со тек на време во зависност од новите докази и нормално Big Pharma шо ќе рече.
Во 50тите години тврделе дека цигарите се антиканцерогени, дури имало и студии за нивниот позитивен ефект на белите дробови и VO2 max.

Друга работа убаво сум запознаен со цела оваа тематика. Патем патологиите, патофизите,биохемиите и онкологија ми се положени со убави оцени.

Би те доедуцирал на темава за сите фактори кои придонесуваат до формација на малигни неоплазии и како се поврзани со исхраната (вклучително и таурин) и нашите навики и генетски профил.
Али не ми се расправа медицина и нутриција повеќе од шо се бара од мене секојдневно, поготово не на IT форумот, така да ова ќе ми биде последна реплика на темата.
 
Последна промена:

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.043
18.026
Taurine has been shown to play a role in four different forms of kidney disease: glomerulonephritis, diabetic nephropathy, chronic renal failure, and acute kidney injury (AKI).И еден куп други студии.
btw го има и во јајца.

Има и други енергетски пијалоци кои redbull го прават како да е обична шејкерна водичка.
И ако ти се потребни бустери како алкохол, енергетски или кофеин за да те кренат тогаш нешто дебело не е во ред со тебе.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.213
31.377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Taurine has been shown to play a role in four different forms of kidney disease: glomerulonephritis, diabetic nephropathy, chronic renal failure, and acute kidney injury (AKI).


Што е со цитатот, т.е. контекст?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.255
Мислења
977.494
Членови
35.563
Најнов член
Vezilka5
На врв Дно