Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем Тастатурата не работи на лаптоп

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.069
31.378
kalco.ru
Од утрово престана да работи тастатурата на лаптопот.
Го вклучувам 1 минута работи потоа престанува и тачпадот исто така.

Преинстслирав драјвери ама не помогна.
Некој со сличен проблем да помогне?
 

|USAF|

Gaining Experience
19 мај 2014
109
77
Од утрово престана да работи тастатурата на лаптопот.
Го вклучувам 1 минута работи потоа престанува и тачпадот исто така.

Преинстслирав драјвери ама не помогна.
Некој со сличен проблем да помогне?
Кај мене само тастатурата прекинуваше, некое копче како да се заглавеше и не работеше целата тастатура. Ги притискав сите копчиња и си проработуваше и по неколку пати прекинување престана да прави проблеми и се нема повторено проблемот.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.069
31.378
kalco.ru
И мене ми мириса на хардверски проблем пошто не се реши со драјвери.
Пошто е купен од @gOJDO го пингам во оваа прилика да ми каже кога да му го однесам на сервис. :)
Чипот (контролерот) на флет кабелот или околу флетот е ојден да дојде.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.727
17.058
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
И мене ми мириса на хардверски проблем пошто не се реши со драјвери.
Пошто е купен од @gOJDO го пингам во оваа прилика да ми каже кога да му го однесам на сервис. :)
кога сакаш, добиваш кафе, сок и боза
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.607
9.779
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
G-Skill Ripjaws 3000Mhz
Video card
Intel UHD730 & Asus R7 250
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Razer Basilisk Essential
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Пробајте со друга тастатура, ако тоа не упали тогаш MEC се мења.
Screenshot_2.jpg
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.607
9.779
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
G-Skill Ripjaws 3000Mhz
Video card
Intel UHD730 & Asus R7 250
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Razer Basilisk Essential
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
@TylerMkD Џабе ги фалеле, Lenovo се тешко ѓубре кога се работи за дефекти и поправки, и ги имаат најглупите дефекти. Ни Apple не им се рамни.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.069
31.378
kalco.ru
Проблемот ескалираше. Изгледа не е хардверски.
Работеше саат време без проблем и престана. Кога исклучив екстерен маус и рестартирав работи.

Лаптопот е добар генерално имам ок искуство ова ми е прв проблем што еве можеби и не е хардверски.
 

Sparkplug folf

Gaining Experience
5 јануари 2021
278
178
@TylerMkD Џабе ги фалеле, Lenovo се тешко ѓубре кога се работи за дефекти и поправки, и ги имаат најглупите дефекти. Ни Apple не им се рамни.
Епа ништо не е перфектно, затоа без нервози си пиеш кафенце и оставаш мозокот да ти работи да размислиш што би можело да зеза.
Епл има генерално позезнат дизајн, Т2 / залемен ссд = зезанции за кејф. Плус екраните не им се кршат од покривка за камера метална која може да го зезне цел. Да бидам искрен тастатурата ме привлече поради формата. Прстите петфрктно лежат на секое копче и се обликуваат перфекрно. Пишувам многу побрзо на оваа отколку на било која друга. И не стандард Уса лејаут, некоја од Норвешка или од комшиите таму и е со зезнат краток лев шифт. Некако се навикнав у куцање али у играње го мавам копчето до шифт и ми се буни мускулната меморија. Цтрл и фн зезанцијата е друга работа, барем може у биос да се смени. Црвената цицка(џојстик???) во средина е бонус, од кога земав ист таков маус со мене не носам а и тракпадот е топ. Може да користи sata 2.5", m.2 nvme/sata со друг кеди, msata(со адаптер за вифи картици од али). И плус од други модели може да се користат за резервни. За сервис Епл може all inclusive да им носат.
Со здравје нека го користи членот, поправката да оди без болење глава. Паметен избор што земал Леноо.
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
197
135
Избриши драјвери и остали софтвери од се што имаш користено како надворешен уред(тастатури, мауси и други контролери, особено оние бежичните) знаат тие драјвери да прават заебанција/конфликти, и да ги гасат од работа тастатурата и тачпадот..
Се имам отепано од решавање на проблемот, хардверски имам поптавано, имам сменето МЕС.. у пак истиот проблем.
Пошо беше и за формат лаптопот, после форматот, и ден денес им работи за мерак тастатурата и тачпадот.
 

gamer-eddie

Practice makes perfect
22 април 2007
1.086
1.643
Skopje
gamer-eddie's setup  
Processor & Cooler
CPU i7 4790К Deep Cool Captain 360EX
Motherboard
Asus Maximus 7 Formula
Storage
Bunch Of Disks
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
32GB Kingston Beast 2400mhz
Video card
OnBoard madafakaz :) & понекад GTX 980Ti Matrix
Case
Corsair 780T
Mouse
R.A.T. 7
Keyboard
Asus Cerberus
Audio
Logitech G330
Monitor
BENQ GW2760
OS
Windows 7 Ultimate 64bit & гомноно 10-ка
Пробај напрај си Hirens Boot usb , boot-ирај од него и види дали ке ти работи тастаурата
 

Peceto

Gaining Experience
24 јули 2012
69
89
Вакви глупави проблеми имавме во сервис и на крај краева испадна дека е до адаптерот/полначот. Од прво не ни беше верно ама се повторуваше дефектот од една тура на компатибилци (бележани 90w ама трт) и со веке изработени подостарени оригинални адаптери. Не знам дали е тоа. Пробај...
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
197
135
Вакви глупави проблеми имавме во сервис и на крај краева испадна дека е до адаптерот/полначот. Од прво не ни беше верно ама се повторуваше дефектот од една тура на компатибилци (бележани 90w ама трт) и со веке изработени подостарени оригинални адаптери. Не знам дали е тоа. Пробај...
Точно!!
Сум забележал, од забегани полначи, целосно да се шашне и тачпадот и тастатурата!!
Особено тачпадот, и ја гледаш стрелката шиба на сегде без компас
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.069
31.378
kalco.ru
Вакви глупави проблеми имавме во сервис и на крај краева испадна дека е до адаптерот/полначот. Од прво не ни беше верно ама се повторуваше дефектот од една тура на компатибилци (бележани 90w ама трт) и со веке изработени подостарени оригинални адаптери. Не знам дали е тоа. Пробај...
Што конкретно да пробам?
 

Peceto

Gaining Experience
24 јули 2012
69
89
Смени полнач. Стави оригинален,друг,појак. Рестартирај неколку пати па поработи го.
Имам и полнач и докинг за него. Земи пробај...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.610
Мислења
945.743
Членови
34.094
Огласи
1.981
Најнов член
adelauto
На врв Дно