Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Taskbar на Win 11 го немет после некојси апдејт

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.274
790
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
некој да посочи решение на проблемов ако се соочил скоро...
од пред две недели е на Dev Insider Channel...

имено го нема на повеќе user акаунти на исти PC...
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.574
3.106
Неготино
Нај-basic troubleshoot (ако веќе немаш пробано):
  • Во CMD удри SFC /scannow.
  • (KB5006674) > пробај да го избришеш апдејтов.
Кажи што бива.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.274
790
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
немам таков апдејт и претежно се преку 502
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.033
17.998
Ова во command prompt as administrator

reg delete HKCU\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\IrisService /f && shutdown -r -t 0

Рестарт
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.274
790
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
@FLEGMA иако се избриша за мене непознат registry сепак не се корегира проблемот
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.274
790
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Win + R (Run box)
cmd (command line)
Ctrl+Shift+Enter (Run as Admin)

wusa /uninstall /kb:5037864

го реши проблемот

(видов која дата се деси проблемот
напрајв uninstall на update)
рестарт и се врати менито

@mihovkris реално и тоа бил проблемот

@FLEGMA ако моиш да кажиш како да го вратам регистри ентрито

Благодарам и на двајца за одвоено време
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.574
3.106
Неготино
Win + R (Run box)
cmd (command line)
Ctrl+Shift+Enter (Run as Admin)

wusa /uninstall /kb:5037864

го реши проблемот

(видов која дата се деси проблемот
напрајв uninstall на update)
рестарт и се врати менито

@mihovkris реално и тоа бил проблемот

@FLEGMA ако моиш да кажиш како да го вратам регистри ентрито

Благодарам и на двајца за одвоено време
Мило ми е штом беше тоа.
За регистри-то, ти прави проблем што го нема? Реално ако нема проблем, остави го како што е.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.274
790
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
најдов каде се исклучува Windows Update од Services

Win+R
services.msc

каде се одбира одреден update id да не проаѓа???
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.274
790
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
ништо од решението...

проблемот е перзистентен
иако се избриша апдејт
и се исклучи апдејтирање од Win11
тоа е невозможна мисија не дозволува оперативен гасење на апдејти

сменив и од Дев на Канари пак не се опрај

не е проблем само што не работи таскбар туку и алт таб и пропратни работи не функционираат
 

dimges

Intern
14 мај 2017
21
13
се извиnувам што оф -топик ќе прашам, u[te немам право да отворам тема..
Ми рокнаа za 5-6meseci 2 стари лаптопи, ми остана канта со вин 7, која работеше добро до скоро, ама од вторник КРАХИРА Хром на 5-6 минути... пробав и со Фаерфоks, слично... Виндовсот е ок, стабилен , дали сега од вторник дефинитивно дошло КРАЈ на ВИН 7 ?
Значи убаво работи ама на 6 минути крахира и треба ресторе, независно дали се работи нешто или само е Отворен Хроме и Фирефокс
На кантата не може појак Виндовс, а имам ЛОШО искуство со лаптоп со вин 11, уште пред хардверски да откаже.
Имам Таблет, ама внукот го користи за играње и не сакам да пробувам преку него плаќање сметки, кое го праам преку стариот десктоп.
Мо=е ли нешто да е што се пребацив на Телеком, интернетот ??
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.274
790
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Решение да си пробаш со хотспот на друг провајдер... И ќе молам да си отвориш тема секој друг коментар на претходново ќе барам соодветно да се избрише
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.717
1.434
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.574
3.106
Неготино
Решение да си пробаш со хотспот на друг провајдер... И ќе молам да си отвориш тема секој друг коментар на претходново ќе барам соодветно да се избрише
Tи кажува човекот дека нема право да отвори тема :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.113
Мислења
974.791
Членови
35.418
Најнов член
svetlanatanevska
На врв Дно