• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

ТАБЛЕТИ ЗА ГРАФИЧКИ ДИЗАЈН

  • Ја почнал/а темата
  • #1

tasospy-505

Intern
31 март 2020
3
0
Здраво сакам да купувам таблет за цртање и ја избрав фирмата WACOM. Прв пат ќе купувам, немам претходно искуство со ваквите таблети и истиот сакам да го купам со цел да започнам курс за графички дизајн во Аdobe Иllustrator. Кој се вашите мислења и ставови на оваа тема?
Поздрав и благодарам однапред.
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,589
2,834
Gaston's setup  
Audio
AR
Wacom е одличен избор. Нема да згрешиш.
Дури мислам дека нема нешто подобро од нив.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,698
1,089
Здраво сакам да купувам таблет за цртање и ја избрав фирмата WACOM. Прв пат ќе купувам, немам претходно искуство со ваквите таблети и истиот сакам да го купам со цел да започнам курс за графички дизајн во Аdobe Иllustrator. Кој се вашите мислења и ставови на оваа тема?
Поздрав и благодарам однапред.
90% од професионалците користат WACOM.

Лично сум зборувал со дизајнер и кога му спомнав за некој off-brand од 50 евра ми рече подобро е од ништо, али не очекувај многу.
 

esquimaux

On your way to fame
16 јануари 2016
609
991
Скопје
Како што рече Гастон, доколку буџетот дозволува Wacom се врх брда на ова поле. За учење ја би идел на некоја од поефтините варијанти што ги нудат. Чисто информативно на кој курс имаш план да почнеш?
 

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
337
160
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
Чисто идеја пуштам, немам многу инфо, ама алтернативна верзија имаш како built-in Wacom-ци во екрани од Fujitsu Lifebook T902/T904 и пар други лаптопи. Може ќе ти фати око и тоа.

Овие ги има на старо на ибеј.
 

Trtka

Gaining Experience
11 април 2018
170
166
Таблет за цртање нема да ти користи многу во илустратор.... Фотошоп и фрееханд е сосема друга прича.
И како што спомнаја погоре членовите вакумот е еден и единствен избор за таблет за цртање.
 

esquimaux

On your way to fame
16 јануари 2016
609
991
Скопје
Таблет за цртање нема да ти користи многу во илустратор.... Фотошоп и фрееханд е сосема друга прича.
И како што спомнаја погоре членовите вакумот е еден и единствен избор за таблет за цртање.
Според мене боље и илустратор фул да си го користи со таблет и тастатура нормално. Често луѓе кои користат илустратор користат и фотошоп, и обратно на кои им е примарен фотошоп нема никаква потреба од маус. Паралелно ќе си го учи софтверот и ќе си создава мускулна меморија за цртање со таблет.
 

Trtka

Gaining Experience
11 април 2018
170
166
Според мене боље и илустратор фул да си го користи со таблет и тастатура нормално. Често луѓе кои користат илустратор користат и фотошоп, и обратно на кои им е примарен фотошоп нема никаква потреба од маус. Паралелно ќе си го учи софтверот и ќе си создава мускулна меморија за цртање со таблет.
Ако сака да учи цртање на таблет ок, ако сака да учи илустратор тогаш нјет ок. Затоа постојат различни програми - илустратор - фотошоп - индизајн етц. етц.
При користење на таблет во илустратор, главна навика која се добива е користење на мешеви и растери , што е сосема погрешно користење на програмата. Затоа постои фотошоп.
Со користење на таблет во илустратор исто така добиваме фајлови од 1-2-3-5 гига - со други зборови бескорисни.
Ако си уметничка душа , тогаш земи го таблетот само намената за истиот да ти биди за фотошоп и други растерски програми.
Ако примарно ти е за илустратор - тогаш таблетот ти е бескорисен , само скапа играчка.
 

champagnepepe

Gaining Experience
21 ноември 2019
88
209
Скопје
Здраво сакам да купувам таблет за цртање и ја избрав фирмата WACOM. Прв пат ќе купувам, немам претходно искуство со ваквите таблети и истиот сакам да го купам со цел да започнам курс за графички дизајн во Аdobe Иllustrator. Кој се вашите мислења и ставови на оваа тема?
Поздрав и благодарам однапред.
XP Pen Macedonia - врвни таблети кои ги користат во најголемата школа за 3д дизајн M3DS. Избор без грешка. Доколку имаш нешто да ги прашаш веднаш враќаат во инбокс. Имаат и буџет опции за почетници кои се светлосни години понапред од Wacom.
Xp-Pen Macedonia
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

tasospy-505

Intern
31 март 2020
3
0
XP Pen Macedonia - врвни таблети кои ги користат во најголемата школа за 3д дизајн M3DS. Избор без грешка. Доколку имаш нешто да ги прашаш веднаш враќаат во инбокс. Имаат и буџет опции за почетници кои се светлосни години понапред од Wacom.
Xp-Pen Macedonia
Pa bas im pisav na fb uste vcera ama nesto slabo deka odgovaraat
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,246
1,041
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Ako sakas imam skroz nov intuos s taboet, go kupiv i nikogas ne sum go koristel. Go imam staveno tuka u oglasi.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,246
1,041
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,088
Мислења
838,212
Членови
29,009
Најнов член
frameofmind
На врв Дно