• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Tablet Prestigio PMP 7100D - полнач

 • Ја почнал/а темата
 • #1

igoooor7

Gaining Experience
17 февруари 2015
149
220
igoooor7's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3570 + CM Vortex 211Q
Motherboard
Asus P8Z77-V LE PLUS
Storage
SSD:Kingston HyperX 3K 120GB + HDD: WD 1T Caviar Black
PSU
CM G650M
RAM
4x4GB, 1600MHz Kingston Hyper X
Video card
Gigabyte GTX 1060-6GB Xtreme Gaming
Case
CM Elite 430 Black
Mouse
A4TECH - Bloody V7MA
Keyboard
A4TECH - Bloody B120
Audio
Logitech Z506
Monitor
Dell 24" SE2419HR FHD IPS
OS
WINDOWS 10 Pro 64bit
Ми треба полнач за таблет Prestigio PMP7100D. Пробав по нашиве продавници и мобилара (во Велес) ама не најдов, има на AliExpress ама не ми се чека два месеца. Пошто не е уклучен две и повеќе години можно е и да не работи и сакам само да пробам дали е во функција и дали ке и врши работа на помалата ќерка за YouTube. Ако има некој идеја каде можам да најдам или пак има некој од вас по дома а не ви треба би го земал, нормално ке си платам.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,250
1,311
Ти треба конектор 2.5mm x 0.8mm, 5V, 2А, провери на пазарче, некои Nokia телефони користат ваков DC конектор, евентуално ако не одговара VA, да се презалеми за друг соодветен адаптер.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,826
7,426
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Има шанси да не се вклучи ни со оригинален полнач ако е премногу празна батеријата, а верувам дека е.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

igoooor7

Gaining Experience
17 февруари 2015
149
220
igoooor7's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3570 + CM Vortex 211Q
Motherboard
Asus P8Z77-V LE PLUS
Storage
SSD:Kingston HyperX 3K 120GB + HDD: WD 1T Caviar Black
PSU
CM G650M
RAM
4x4GB, 1600MHz Kingston Hyper X
Video card
Gigabyte GTX 1060-6GB Xtreme Gaming
Case
CM Elite 430 Black
Mouse
A4TECH - Bloody V7MA
Keyboard
A4TECH - Bloody B120
Audio
Logitech Z506
Monitor
Dell 24" SE2419HR FHD IPS
OS
WINDOWS 10 Pro 64bit
Ти треба конектор 2.5mm x 0.8mm, 5V, 2А, провери на пазарче, некои Nokia телефони користат ваков DC конектор, евентуално ако не одговара VA, да се презалеми за друг соодветен адаптер.
Најдов еден полнач од постра Nokia и делува како да пасува конекторот ама не се случува ништо кога ќе го приклучам, не полни. Изгледа како што мислев и како што пиша @Daniel86 дека батерија е отидена пошто многу време е стоен таблетот во фјока. Сепак фала на предлогот, барем сега знам на што сум. Ке треба да си брцнам во џебот за нов.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

kiko555

Intern
12 октомври 2017
1
0
Имав таков случај со Нексус таблет, оставено 24 часа на полнач без да покаже никакви знаци на живот за полнење, втор ден светнува сијаличката и почнува да се полни од 0%
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
727
783
Ако најдеш некој да го расклопи таблетот и директно да проба да ја „стартне“ и наполни батеријата. Некогаш ми има успевано кога електрониката блокирала и не сакала да ја полни батеријата. Longshot e ептен, но ако немаш што да изгубиш...
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,478
10,626
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Пробај остави ја преку ноќ на полнач но не ја оставај на нешто запакиво како ќебе или слично. Остави го некаде каде што ќе можеш да го гледаш. Има шанси да почне да полни.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

igoooor7

Gaining Experience
17 февруари 2015
149
220
igoooor7's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3570 + CM Vortex 211Q
Motherboard
Asus P8Z77-V LE PLUS
Storage
SSD:Kingston HyperX 3K 120GB + HDD: WD 1T Caviar Black
PSU
CM G650M
RAM
4x4GB, 1600MHz Kingston Hyper X
Video card
Gigabyte GTX 1060-6GB Xtreme Gaming
Case
CM Elite 430 Black
Mouse
A4TECH - Bloody V7MA
Keyboard
A4TECH - Bloody B120
Audio
Logitech Z506
Monitor
Dell 24" SE2419HR FHD IPS
OS
WINDOWS 10 Pro 64bit
Јас го оставив околу 2 часа и ништо не се случи. ОК ке пробам пак ке го оставам повеќе време на полнач, ништо не губам. @Astro ке внимавам да не направам поголема беља.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,478
10,626
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Јас го оставив околу 2 часа и ништо не се случи. ОК ке пробам пак ке го оставам повеќе време на полнач, ништо не губам. @Astro ке внимавам да не направам поголема беља.
Да не нешто не е во ред со батеријата или полначот, лим пар години не е чепнато. Јас многу внимавам на тоа откако на комшијата му изгоре куќата од ајфонот што му се полнеше оставен на кревет врз ќебе. Додека се заврте по дома отиде куќата комплет.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

igoooor7

Gaining Experience
17 февруари 2015
149
220
igoooor7's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3570 + CM Vortex 211Q
Motherboard
Asus P8Z77-V LE PLUS
Storage
SSD:Kingston HyperX 3K 120GB + HDD: WD 1T Caviar Black
PSU
CM G650M
RAM
4x4GB, 1600MHz Kingston Hyper X
Video card
Gigabyte GTX 1060-6GB Xtreme Gaming
Case
CM Elite 430 Black
Mouse
A4TECH - Bloody V7MA
Keyboard
A4TECH - Bloody B120
Audio
Logitech Z506
Monitor
Dell 24" SE2419HR FHD IPS
OS
WINDOWS 10 Pro 64bit
Да не нешто не е во ред со батеријата или полначот, лим пар години не е чепнато. Јас многу внимавам на тоа откако на комшијата му изгоре куќата од ајфонот што му се полнеше оставен на кревет врз ќебе. Додека се заврте по дома отиде куќата комплет.
Полначот сигурно работи, испробано. А за батеријата на таблетот поима немам, ке го оставам на полнач повеќе време да видам дали ќе оживее.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
638
732
Скопје
Најдов еден полнач од постра Nokia и делува како да пасува конекторот ама не се случува ништо кога ќе го приклучам, не полни. Изгледа како што мислев и како што пиша @Daniel86 дека батерија е отидена пошто многу време е стоен таблетот во фјока. Сепак фала на предлогот, барем сега знам на што сум. Ке треба да си брцнам во џебот за нов.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Лесно се отвара тој таблет, не е лепен само жлебчиња се на капакот. Така да отвори го и измери ја батеријата и види дали качува волтажа кога е приклучен адаптерот. 2000ма полнач си бара таблетот, така да со тој од нокиа можда ептен многу време да му треба да го живне. Колку е тој, 250ма?
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,033
717
Има шанси да не се вклучи ни со оригинален полнач ако е премногу празна батеријата, а верувам дека е.
Велешанец,земи отвори го таблетот,капакот и оштекај ја батеријата(извади ги џекчињата) директно од матичната на таблетот.
причекај 3-5 секунди и уштекај ја пак.
и после стави ја на полнач.
се надевам дека твојот полнач и овој што си го земал имаат исти поларитет на внатре или надвор на конекторот.

ај па пиши што си направил
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

igoooor7

Gaining Experience
17 февруари 2015
149
220
igoooor7's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3570 + CM Vortex 211Q
Motherboard
Asus P8Z77-V LE PLUS
Storage
SSD:Kingston HyperX 3K 120GB + HDD: WD 1T Caviar Black
PSU
CM G650M
RAM
4x4GB, 1600MHz Kingston Hyper X
Video card
Gigabyte GTX 1060-6GB Xtreme Gaming
Case
CM Elite 430 Black
Mouse
A4TECH - Bloody V7MA
Keyboard
A4TECH - Bloody B120
Audio
Logitech Z506
Monitor
Dell 24" SE2419HR FHD IPS
OS
WINDOWS 10 Pro 64bit
Штом се приберам од работа ке ги пробам сите работи што ми ги предложивте и ќе пишам тука што сум направил.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: maci
 • Ја почнал/а темата
 • #15

igoooor7

Gaining Experience
17 февруари 2015
149
220
igoooor7's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3570 + CM Vortex 211Q
Motherboard
Asus P8Z77-V LE PLUS
Storage
SSD:Kingston HyperX 3K 120GB + HDD: WD 1T Caviar Black
PSU
CM G650M
RAM
4x4GB, 1600MHz Kingston Hyper X
Video card
Gigabyte GTX 1060-6GB Xtreme Gaming
Case
CM Elite 430 Black
Mouse
A4TECH - Bloody V7MA
Keyboard
A4TECH - Bloody B120
Audio
Logitech Z506
Monitor
Dell 24" SE2419HR FHD IPS
OS
WINDOWS 10 Pro 64bit
Уште не сум се откажал од таблетот, тоа што ми го предложивте пробав. Извади батерија па вратив назад се, стоеше на полначот кој го најдов скоро 20 часа и ништо. Ама пред некое време најдов да купам оригинален полнач за него, утре треба да го земам и да пробам со него. Не сум се откажал оти полначот што го имам е 350 мили ампери а треба да биде 2 ампери па можеби нема доволно сила овој полнач. Ова малку напамет не знам дали сум во право. И ова ако не ми успее ке одам кај еден познаник кој е електроничар и ми рече дака ке ја провери батеријата и ке проба да ја оживее. Така да би требало да знам во следниве ден-два, ке си поминам поевтино или ке купувам нов таблет.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,843
5,023
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Вакви проблеми wacom таблетите со батерија немаат :) Just sayin :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

igoooor7

Gaining Experience
17 февруари 2015
149
220
igoooor7's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3570 + CM Vortex 211Q
Motherboard
Asus P8Z77-V LE PLUS
Storage
SSD:Kingston HyperX 3K 120GB + HDD: WD 1T Caviar Black
PSU
CM G650M
RAM
4x4GB, 1600MHz Kingston Hyper X
Video card
Gigabyte GTX 1060-6GB Xtreme Gaming
Case
CM Elite 430 Black
Mouse
A4TECH - Bloody V7MA
Keyboard
A4TECH - Bloody B120
Audio
Logitech Z506
Monitor
Dell 24" SE2419HR FHD IPS
OS
WINDOWS 10 Pro 64bit

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,478
10,626
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Чунки волшебни се Wacom таблетите.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,843
5,023
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
 • Ја почнал/а темата
 • #20

igoooor7

Gaining Experience
17 февруари 2015
149
220
igoooor7's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3570 + CM Vortex 211Q
Motherboard
Asus P8Z77-V LE PLUS
Storage
SSD:Kingston HyperX 3K 120GB + HDD: WD 1T Caviar Black
PSU
CM G650M
RAM
4x4GB, 1600MHz Kingston Hyper X
Video card
Gigabyte GTX 1060-6GB Xtreme Gaming
Case
CM Elite 430 Black
Mouse
A4TECH - Bloody V7MA
Keyboard
A4TECH - Bloody B120
Audio
Logitech Z506
Monitor
Dell 24" SE2419HR FHD IPS
OS
WINDOWS 10 Pro 64bit
Со полначот што го купив успеа да се наполни и проработи. Му требаше околу 10-12 часа првиот пат на полнач за да покаже знаци на живот. Небитно, важно проработи.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,478
10,626
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Со полначот што го купив успеа да се наполни и проработи. Му требаше околу 10-12 часа првиот пат на полнач за да покаже знаци на живот. Небитно, важно проработи.
Јееееее, ајде сеа една виртуелна гајба пиво да изнесеш тука да се почастиме.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

igoooor7

Gaining Experience
17 февруари 2015
149
220
igoooor7's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3570 + CM Vortex 211Q
Motherboard
Asus P8Z77-V LE PLUS
Storage
SSD:Kingston HyperX 3K 120GB + HDD: WD 1T Caviar Black
PSU
CM G650M
RAM
4x4GB, 1600MHz Kingston Hyper X
Video card
Gigabyte GTX 1060-6GB Xtreme Gaming
Case
CM Elite 430 Black
Mouse
A4TECH - Bloody V7MA
Keyboard
A4TECH - Bloody B120
Audio
Logitech Z506
Monitor
Dell 24" SE2419HR FHD IPS
OS
WINDOWS 10 Pro 64bit
Сега тестирај колку ќе држи батеријата за да видеш дали е деградирана.
Веќе испробано, околу два и пол - три часа цело време на YouTube. За тоа и најчесто ке се користи од ќерка ми.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,077
Мислења
837,997
Членови
28,988
Најнов член
simplius
На врв Дно