• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Т-Мобиле-Македонија фрлаат пари :)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Ова ми стигна на маил :)

-------------------------------------------------------
Почитувани,

Ви пишувам од името на Т-Мобиле Македонија - Маркетинг.
Веќе подолго време ја следиме работата на вашиот тим на www.urnebes.com.mk и мораме да ви кажеме дека напредувате одлично.

Т-Мобиле Македонија - Маркетинг направи неколку испитувања на интернет во врска со вашата веб страна www.urnebes.com.mk и дојде до резултати кои не се за занемарување (зголемена посетеност последните месеци, повеќе регистрирани членови, секојдневно обновување на порталот итн.) и затоа би ве замолиле доколку сте заинтерсирани за соработка.

Нашата понуда би била следнава. Т-Мобиле Македонија би сакал да закупи ракламен простор на www.urnebes.com.mk, па доколку сте во можност да ни кажете како можеме полесно да ве контактираме, а тоа да не е преку e-mail пораки.

Искрено ваш,
Т-Мобиле Македонија
-------------------------------------------------------

немам регистрирани членови, страницаа не е портал и не се обнувуваат секојдневно новости :), точно дека посетеноста е прилично голема за ваков вида на веб страна ама сепак е иста последниве 3-4 месеци, сите контакт информации ги пишува на самата веб страница на видливо место, како тоа набјудувале а не забележале :) и е-маилот ми стигна од: [email protected] ( gmail ?! )


Верувам дека е ова измама ама ме интересира која е целта ?!
Дали на некој друг им има стигнато ваква е-маил порака?!?!?!?!
 

Gdsgn

Intern
23 септември 2007
97
21
Ова ми стигна на маил :)

-------------------------------------------------------
Почитувани,

Ви пишувам од името на Т-Мобиле Македонија - Маркетинг.
Веќе подолго време ја следиме работата на вашиот тим на www.urnebes.com.mk и мораме да ви кажеме дека напредувате одлично.

Т-Мобиле Македонија - Маркетинг направи неколку испитувања на интернет во врска со вашата веб страна www.urnebes.com.mk и дојде до резултати кои не се за занемарување (зголемена посетеност последните месеци, повеќе регистрирани членови, секојдневно обновување на порталот итн.) и затоа би ве замолиле доколку сте заинтерсирани за соработка.

Нашата понуда би била следнава. Т-Мобиле Македонија би сакал да закупи ракламен простор на www.urnebes.com.mk, па доколку сте во можност да ни кажете како можеме полесно да ве контактираме, а тоа да не е преку e-mail пораки.

Искрено ваш,
Т-Мобиле Македонија
-------------------------------------------------------

немам регистрирани членови, страницаа не е портал и не се обнувуваат секојдневно новости :), точно дека посетеноста е прилично голема за ваков вида на веб страна ама сепак е иста последниве 3-4 месеци, сите контакт информации ги пишува на самата веб страница на видливо место, како тоа набјудувале а не забележале :) и е-маилот ми стигна од: [email protected] ( gmail ?! )


Верувам дека е ова измама ама ме интересира која е целта ?!
Дали на некој друг им има стигнато ваква е-маил порака?!?!?!?!
Очигледно некој си игра со тебе.....мислам дури е смешно една компанија ко T-Mobile да има меил на Gmail... ме изнасмеа рано посабајлечки ама не е битно тоа.
Не се возбудувај, дефинитивно на некој му е дојдено до заебанција
 
M

Mr.Alien

Гостин
Се мајтапи некој со тебе. Отворил Gmail сандаче со јузер t.mobile.mkd и ти ги крева акциите.
А да не имаш некое другарче таму па сака да ти фаќа сеири? :D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Знам дека е забанција :) туку не ми е јасно која е поентата :)?!?!?!, еве и да подлегнам на лагата ке им пишам тел број и што после тој што се зеза ќе ми се јаве ?!?! :)
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Дај му непостоечки телефонски број, па ќе видиш што ќе ти каже.:p

едит:Па веќе имаш телефонски број на страницата, ако сакале да те контактираат до сега ќе го направеле тоа. Ова сака некој да дознае како се викаш и дали си тој што мисли дека го држи сајтот. Друга причина не гледам на ваквиот пост.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
дај му неточни податоци, како демек си се фатил на мамецот и кажи ни што ќе се случи понатаму.
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Хехе, почетник.
Ќе се земе програмче како мојата креација, Cgeny Email Sender - проточно измена од оригинал, и може да праќа од која било е-маил адреса. :tainstven:
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Па не му треба програмче, на сајтот има место каде може да прати порака и да напише било каква емаил адреса.

Изгледа чудно може ни делува дека е лажно, но според текстот ми изгледа како текст кој го праќаат на сите. Така да може и да не е лага иако изгледа на прв поглед. Ако сакал да прати лажен би запазил на работите кои ги напишавте. Со ова само сака да види кој е заинтересиран за соработка. Пиши му телефон на кој да те побара сигурно не е злобна оваа порака.

едит: Т-Мобиле Македонија, ова кажува дека е вработен во Т-Мобиле, ако бил некој лажен немал да пише Македонија. Малку непрофионализам од нивна страна сепак не гледам дека е штетна пораката.
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
895
73
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Ако е сериозен нема да напише лажен маил туку од неговиот или од маилот на неговиот портал/форум.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,370
29,002
kalco.ru
JOKE!!!! сеа ми текнува и ние во средношколси денови вака се зафркававме со еден другар демек добил кола да иде да си ја подигне.....Ахххх... денови
Иначе не наседувај трик е ова:))
 

Gdsgn

Intern
23 септември 2007
97
21
Знам дека е забанција :) туку не ми е јасно која е поентата :)?!?!?!, еве и да подлегнам на лагата ке им пишам тел број и што после тој што се зеза ќе ми се јаве ?!?! :)
Поентата е да те запали ко млад мајмун пред парење и да се убиеш од пишување меилови и фалење на другарите....ова претежно пали кај 13-14 годишњаци шо си имаат фри форум4иња...ваљда по грешка ти го испратиле и на тебе :)
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Нема шанса 13-14 годишен да напише таков текст. Текстот изгледа добро склопен кој неможе да се склопи само за 3 мин. Не мора да значи дека некој вработен од таму не користи емаил од gmail.

Ако имал злобна намера би му напишал дека добил нешто од Т-мобиле, а не дека сакаат да му закупат простор на неговиот сајт. А што ако им кажеш да те побараат на телефонските броеви објавени на сајтот, значи може само да добиеш, а не да изгубиш во ситуацијата, бидејќи истите броеви се веќе објавени и достапни за сите.
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Ај вака, јас имам пријател во Т-Мобиле, и ќе му го пратам мејлот, а он ќе расчисти дали е вистински или не.
Ок? :)
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,370
29,002
kalco.ru
[email protected]
Вака изгледаат официалните мејлови на вработените во маркетин тимот на т-мобиле.Така да ако сакале да купат простор за реклама ќе го дала овој маил а не некој си таму од гмаил
 
  • Ја почнал/а темата
  • #18

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Нема шанса 13-14 годишен да напише таков текст. Текстот изгледа добро склопен кој неможе да се склопи само за 3 мин. Не мора да значи дека некој вработен од таму не користи емаил од gmail.

Ако имал злобна намера би му напишал дека добил нешто од Т-мобиле, а не дека сакаат да му закупат простор на неговиот сајт. А што ако им кажеш да те побараат на телефонските броеви објавени на сајтот, значи може само да добиеш, а не да изгубиш во ситуацијата, бидејќи истите броеви се веќе објавени и достапни за сите.
Да и мене ми изгледаше како некој маил темплејт на почеток кој го испраќаат на одредени корисници, дополнително + е што пред 3-4 месеци колку што се сеќавам маиловите пратени од t-home.mk стигаа во булк ( тесно поврзани со t-mobile.com.mk) и на сета таа далеку сум јас со посетители за да продавам рекламен простор :), it.com.mk немаат уште реклама овие мене сакаат да ме частат за тоа и ми е насловот деак фрлаат пари :), но ете да речеме во комплет од случајности ќе пратам маил па да видеме што ќе се случи :) баш ме интересира. Инаку продолжете со коментари баш има интересни мислења :)
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Како и да е некој се заебава,т-мобиле маил на гмаил,да беше од т-мобиле,ке беше со т-мобиле адреса :))
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,453
1,243
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Ова ми стигна на маил :)

-------------------------------------------------------
Почитувани,

Ви пишувам од името на Т-Мобиле Македонија - Маркетинг.
Веќе подолго време ја следиме работата на вашиот тим на www.urnebes.com.mk и мораме да ви кажеме дека напредувате одлично.

Т-Мобиле Македонија - Маркетинг направи неколку испитувања на интернет во врска со вашата веб страна www.urnebes.com.mk и дојде до резултати кои не се за занемарување (зголемена посетеност последните месеци, повеќе регистрирани членови, секојдневно обновување на порталот итн.) и затоа би ве замолиле доколку сте заинтерсирани за соработка.

Нашата понуда би била следнава. Т-Мобиле Македонија би сакал да закупи ракламен простор на www.urnebes.com.mk, па доколку сте во можност да ни кажете како можеме полесно да ве контактираме, а тоа да не е преку e-mail пораки.

Искрено ваш,
Т-Мобиле Македонија
-------------------------------------------------------
Писмото има премногу грешки. Ги болдирав.
- Заборавиле голема буква на Вие, вас...
- Ви пишувам од името... не треба така,
- грешки за посетеноста, дека е портал и слично...
- накрај потисот е контрадикторен со почетокот на писмото,
- @gmail.com не верувам дека официјално писмо од нив би било со тој е-маил;
- контакт телефоните веќе ги има на сајтот?

Ако се стварно T-mobile, многу непрофесионално, со многу дупки. Најверојатно некоја зафрканција?!?
 

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
Ова ми стигна на маил :)

-------------------------------------------------------
Почитувани,

Ви пишувам од името на Т-Мобиле Македонија - Маркетинг.
Веќе подолго време ја следиме работата на вашиот тим на www.urnebes.com.mk и мораме да ви кажеме дека напредувате одлично.

Т-Мобиле Македонија - Маркетинг направи неколку испитувања на интернет во врска со вашата веб страна www.urnebes.com.mk и дојде до резултати кои не се за занемарување (зголемена посетеност последните месеци, повеќе регистрирани членови, секојдневно обновување на порталот итн.) и затоа би ве замолиле доколку сте заинтерсирани за соработка.

Нашата понуда би била следнава. Т-Мобиле Македонија би сакал да закупи ракламен простор на www.urnebes.com.mk, па доколку сте во можност да ни кажете како можеме полесно да ве контактираме, а тоа да не е преку e-mail пораки.

Искрено ваш,
Т-Мобиле Македонија
-------------------------------------------------------

немам регистрирани членови, страницаа не е портал и не се обнувуваат секојдневно новости :), точно дека посетеноста е прилично голема за ваков вида на веб страна ама сепак е иста последниве 3-4 месеци, сите контакт информации ги пишува на самата веб страница на видливо место, како тоа набјудувале а не забележале :) и е-маилот ми стигна од: [email protected] ( gmail ?! )


Верувам дека е ова измама ама ме интересира која е целта ?!
Дали на некој друг им има стигнато ваква е-маил порака?!?!?!?!
Не треба многу размислување за тоа дека се работи за некоја чудна зафрканција или пак бидејќи ти бараат контакт информации освен е-маил, некој кој сака подобро да те запознае од Х причини.

Мојот совет: ова е обид за измама и е против законот.

Прегледај го хедерот на е-маил пораката, извади ја ИП адресата од која е испратено (провери првин преку www.ip-adress.com за кој град се работи можеби ќе ти дојдат некои идеи) и пријави го случајот во полиција и контактирај со правната служба на Т-мобиле Македонија... не се јавувај во локалната полициска станица, туку јави се во Скопје.

А пред да го направиш сето ова, испрати е-маил на таа е-маил адреса објаснувајќи дека доколку не ти ја објаснат поентата на е-маилот ќе го направиш горенаведеното.

Не е уцена, играта ја играш според започнатите правила.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #22

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Прегледај го хедерот на е-маил пораката, извади ја ИП адресата од која е испратено
како можам тоа во MS outlook 2007 ? знам во yahoo ама поракава ми е во outlook....
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,453
1,243
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Десен клик на пораката, па избираш Properties па одиш на Detail.
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Јас на таквите спамови, мада ги имам скоро ич, не му ни се опулувам (шо би рекле Кавадарчани) :D , не па да се замарам од кој е како е шо да праам.
И нормално, коа имаш јавно податоци оставено и коа сакаш да си во бизнисот ќе ти стигнуваат такви пораки. Затоа стави си некоја добра спам заштита и во outlook ќе имаш многу малку спамови, а можеби и ич :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,672
Мислења
862,061
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно