• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

T-mobile и остали таквимити финтаџии

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.024
677
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Во последно време Телеком имаат доста да учат од А1 иако и таму некогаш тупат... Сепак според мене А1 е новиот Телеком барем овде во градов ..

Sent using Tapatalk
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
474
358
Чисто процедурално, 720 е ХД не е СД.
СД е 576. (бројките се бројот на хоризонталнте линии на сликата)
Точно да, само тоа ти викам го емитуваат мислам како 720 (ХД) но со битрејт на СД - за СК1.
Мислењето е автоматски споено:

Во последно време Телеком имаат доста да учат од А1 иако и таму некогаш тупат... Сепак според мене А1 е новиот Телеком барем овде во градов ..

Sent using Tapatalk
Паа зависи. За квалитет на ТВ сега што дискутираме да, дефинитивно. За ТВ понуда дискутабилно кој што гледа.

За мобилна не можам да коментирам се сум на Телеком мрежа засега, иако веќе за А1 не сум слушнал некој да се жали.

За фиксен интернет зависи како споредуваш. Оптика на А1 со Оптика на Телеком... Блиску, А1 мислам прави double NAT, Телеком фала богу сеуште не и сепак мислам Телеком е поквалитетен тука и има далеку поголема покриеност. Лично бев на А1 фиксни услуги до пред 4 години скоро ама ДОКСИС-от и честите дефекти со аплоуд брзината кои ги имаа во овој реон (К4 - Скопје) премногу ме иритираа иако ми скратуваа од сметките последните 2 месеци поради тоа што не може аплоудот да го средат и пола ден секогаш бев со 0.5-0.8 Mbps. И тоа беше пресудно зошто ги откачив.
 
Последна промена:

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.020
1.742
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Освен ако како што кажав кодекот е неефикасен (незнам кој е), па терети со 5-6 мегабита/с.
едно време инфраструктурата на Телеком беше mpeg2 - не знам сега како е.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.649
11.031
Скопје
Измеша малце @ARMac. Убаво ти пишува 1.02 MB/s == 8 Mbps.

Друго нешто, А1 1440 Телеком 720... Па да речеме. А1 макс е 1080 исто и Телеком, сите канали што им се означени со HD на крај и на Телеком и на А1 се 1080p. Но, битрејтот е друга приказна и тука е фрката. Кај А1 се 8-12 Mbps (во зависност од канал воглавно спортските им беа 12 другите 8-10, сигурна информација до пред година дена, ова за DOCSIS технологијата се однесува) а кај Телеком се далеку помали но не знам конкретна бројка. И двава оператора користат H264. Според мене тоа на А1 е со сосема задоволителен па и одличен квалитет, СД каналите на А1 им беа 4-6 Mbps.

Во овој поглед А1 се во многу поголема предност, Телеком не. Једино Телеком што може да направи е да се префрли на H265 енкодирање но не верувам дека ќе биде за брзо тоа бидејќи мислам моменталниве рисивери не го поддржуваат тоа.

Наслушнав и јас дека нешто Телеком експериментираат моментално со телевизиските услуги но навистина не знам што и на кое поле ама би било добредојдено секакво подобрување.

Всушност пред некој период и ја приметив Nat Geo на пример им беше пуштена во 1080 со битрејт на СД канал и како СД канал и едноставно беше прелош квалитетот при најмало движење, се беше коцки. Им пишав тогаш ми рекоа дека се работи на телевизиските услуги и се свесни за тоа. После ја префрлија на 720 како СД канал со СД битрејт и мислам така остана, не сум гледам многу последно време xD. Исто е со СК1 СД, им иде во 720, другите СК СД канали во стандардно СД. Бог знае што прават.


Да синтаксна грешка,

1.02 е пикот на мегабајти/с, додека средна вредност е 600 КБ/с. Што е околу 4.5 мегабита. Со таа математика рачунав дека им е под 10 мегабита на телеком.

Приемер го зедов Comedy Central HD што е со битрејт од 4 до 5 kbps
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.024
677
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Кај мене пак A1 со оптика скоро 3 години, Телеком со Алис Коопер уште најмалку 3... Телеком можи и со СК и со Арена ама слика КамРип... А1 стакло, ко ќе ти излези Лила ти изгледа ко да е 30сет само со лош ботокс... И секако веќе та једно та исто, се тркаат за 5G иако победникот ќе биде на "друго поле"...

Sent using Tapatalk
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
5.796
4.082
1080i и 720p се максималните резолуции на Макстеве на Телеком. После Netflix и HBO GO + кинезариски IPTV на Xiaomi Stick не помислувам да гледам на макстевето. А мислам го имам од 2008-ма (ама од мене не добиваат више екстензија)... На пр. MAXTV во Хрватска ми личи како 4k да е.
 
Последна промена:

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.649
11.031
Скопје
1080i и 720p се максималните резолуции на Макстеве на Телеком. После Netflix и HBO GO + кинезариски IPTV на Xiaomi Stick не помислувам да гледам на макстевето. А мислам го имам од 2008-ма (ама од мене не добиваат више екстензија)... На пр. MAXTV во Хрватска ми личи како 4k да е.

Така е и јас гледам IPTV од нет. Ама стара мајка сама живее како ќе и објасниш дека веќе нема снимање на серии, премотување (за живо чудо го барата тоа макс тв-то).

Најомилено и е снимањето. Си снима серии филмови и квизови. Јас и однесов андроид бокс и еден куп филмови ништо не гледала, немала време.

А дека е тапа сликата тапа е. @Avid се проверува некаде кој кодек го користи? Можам да проверам кога ќе одам.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
5.796
4.082
Така е и јас гледам IPTV од нет. Ама стара мајка сама живее како ќе и објасниш дека веќе нема снимање на серии, премотување (за живо чудо го барата тоа макс тв-то).

Најомилено и е снимањето. Си снима серии филмови и квизови. Јас и однесов андроид бокс и еден куп филмови ништо не гледала, немала време.

А дека е тапа сликата тапа е. @Avid се проверува некаде кој кодек го користи? Можам да проверам кога ќе одам.
Јас не гледав телевизија додека не земав МаксТВ и ги ставав сите филмови да се снимаат (ТВ1000 имаше одличен избор на стари филмови)... А татко ми кога го научив сите турски серии да ги снима, си ги гледаше кога ќе легнат сите и тоа на премотување, три серии за еден саат :)
Туку сега имаме проблем. Се фаќам дека веќе ништо не снимам, на стримовите плус нешто нелегала има све што ми треба. За мајка ми - она и онака ем не снима ем не разликува 1080p, 1080i, SD, HD, ама па мислам гледа ТВтека... Ќе пробам Шајоми бокс да ставам со ИПТВ плус со видео камера за да може да нѐ гледа по потреба :)
А МаксТВ стварно ќе го јаде стапот кај и да е. Не може 14 години да не направиш апдејт на платформата :(
 

Avid

Epic
21 јануари 2009
6.120
10.671
Скопје
А дека е тапа сликата тапа е. @Avid се проверува некаде кој кодек го користи? Можам да проверам кога ќе одам.
Поима неам. Ако е истото од MAXTVGO што може онлајн да се гледа, ова е
Код:
General
Complete name              : F:\euro 2020\France.vs.Switzerland.EURO.2020.1080p.MAXTVGO.x264.mp4
Format                  : MPEG-4
Format profile              : Base Media
Codec ID                 : isom (isom/iso2/avc1/mp41)
File size                : 4.11 GiB
Duration                 : 2 h 42 min
Overall bit rate             : 3 623 kb/s
Writing application           : Lavf58.29.100

Video
ID                    : 1
Format                  : AVC
Format/Info               : Advanced Video Codec
Format profile              : [email protected]
Format settings             : CABAC / 6 Ref Frames
Format settings, CABAC          : Yes
Format settings, Reference frames    : 6 frames
Codec ID                 : avc1
Codec ID/Info              : Advanced Video Coding
Duration                 : 2 h 42 min
Bit rate                 : 3 498 kb/s
Width                  : 1 920 pixels
Height                  : 1 080 pixels
Display aspect ratio           : 16:9
Frame rate                : 25.000 FPS
Color space               : YUV
Chroma subsampling            : 4:2:0
Bit depth                : 8 bits
Scan type                : Progressive
Bits/(Pixel*Frame)            : 0.067
Stream size               : 3.96 GiB (96%)
Codec configuration box         : avcC

Audio
ID                    : 2
Format                  : AAC LC
Format/Info               : Advanced Audio Codec Low Complexity
Codec ID                 : mp4a-40-2
Duration                 : 2 h 42 min
Bit rate mode              : Constant
Bit rate                 : 125 kb/s
Channel(s)                : 2 channels
Channel layout              : L R
Sampling rate              : 48.0 kHz
Frame rate                : 46.875 FPS (1024 SPF)
Compression mode             : Lossy
Stream size               : 146 MiB (3%)
Default                 : Yes
Alternate group             : 1
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
474
358
Поима неам. Ако е истото од MAXTVGO што може онлајн да се гледа, ова е
Код:
General
Complete name              : F:\euro 2020\France.vs.Switzerland.EURO.2020.1080p.MAXTVGO.x264.mp4
Format                  : MPEG-4
Format profile              : Base Media
Codec ID                 : isom (isom/iso2/avc1/mp41)
File size                : 4.11 GiB
Duration                 : 2 h 42 min
Overall bit rate             : 3 623 kb/s
Writing application           : Lavf58.29.100

Video
ID                    : 1
Format                  : AVC
Format/Info               : Advanced Video Codec
Format profile              : [email protected]
Format settings             : CABAC / 6 Ref Frames
Format settings, CABAC          : Yes
Format settings, Reference frames    : 6 frames
Codec ID                 : avc1
Codec ID/Info              : Advanced Video Coding
Duration                 : 2 h 42 min
Bit rate                 : 3 498 kb/s
Width                  : 1 920 pixels
Height                  : 1 080 pixels
Display aspect ratio           : 16:9
Frame rate                : 25.000 FPS
Color space               : YUV
Chroma subsampling            : 4:2:0
Bit depth                : 8 bits
Scan type                : Progressive
Bits/(Pixel*Frame)            : 0.067
Stream size               : 3.96 GiB (96%)
Codec configuration box         : avcC

Audio
ID                    : 2
Format                  : AAC LC
Format/Info               : Advanced Audio Codec Low Complexity
Codec ID                 : mp4a-40-2
Duration                 : 2 h 42 min
Bit rate mode              : Constant
Bit rate                 : 125 kb/s
Channel(s)                : 2 channels
Channel layout              : L R
Sampling rate              : 48.0 kHz
Frame rate                : 46.875 FPS (1024 SPF)
Compression mode             : Lossy
Stream size               : 146 MiB (3%)
Default                 : Yes
Alternate group             : 1
3.6 Mbps за 1080. Премалце.
 

Aleksandar!

Gaining Experience
29 јули 2010
544
173
Од утре официјално соопштение - замена на 90 СД канали во ХД, етапно во следните 2 недели.
Каде е тоа соопштение ?

Фала богу ако го направат тоа.
А1 ги шие последните години во скоро се ,посебно во телевизијата.

Испратено од SM-G780F преку IT.mk форум апликација
 

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
168
213
Скопје

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
474
358

kristijan_m75

Gaining Experience
22 март 2016
614
408
На еден од инфо каналите им е шлапнато.
На форумот на кајгана се појави муабет дека од 01.02 ќе ги пуштеле Еуроспорт и Дисковери каналите.Членот пиша информација од вработен од Телеком.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.647
1.561
Скопје
На форумот на кајгана се појави муабет дека од 01.02 ќе ги пуштеле Еуроспорт и Дисковери каналите.Членот пиша информација од вработен од Телеком.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Е чим е од Кајгана - веродостојно е 100%. Ја не знам што воопшто бараш таму да читаш :sneaky:
 

kristijan_m75

Gaining Experience
22 март 2016
614
408
Е чим е од Кајгана - веродостојно е 100%. Ја не знам што воопшто бараш таму да читаш :sneaky:
Групата е за телеком исто како и овде...се дискутира за истите работи/проблеми

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
474
358
На форумот на кајгана се појави муабет дека од 01.02 ќе ги пуштеле Еуроспорт и Дисковери каналите.Членот пиша информација од вработен од Телеком.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Не знам зошто ама скептик сум. Али ајде ќе видиме.
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
474
358
Ајде да ве разочарам, каналите ги ставаат во 720p со битрејт на SD канали. :ROFLMAO::poop:

Сега проверив, добив 2 нови VS Nature i RT Doc HD но се во 720 засега.
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
474
358
Па очекував Full HD да добиеме во 2022 ама... Ни YouTube веќе не го бележи 720 како HD.
Мислењето е автоматски споено:

Ова е дефинитвно поради ограничувањето колку канали може да гледаш. Барем сите овие опционално да ги пуштеа во 1080 и да си има СД или евентуално 720 ако сакаш да гледаш повеќе канали истовремено. Според мене ништо посебно не добивме.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
5.796
4.082
Е имало многу IPTV. Епа ќе има уште повеќе со вакви шибицарски финти. 2022 а ни подметнуваат СД препакувано. Аман.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.155
Мислења
891.715
Членови
31.495
Огласи
30
Најнов член
WhatThePuck
На врв Дно