• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

„T-Home“ воведува интернет телевизија

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139


Воведување на услугата IPTV (телевизија преку интернет протокол), која треба да стартува наесен, најави денеска „Ти-хоум“.

Ова се предвидува со репозиционирањето на продуктот од портфолио на компанијата во чии рамки ќе бидат воведени и други пакет услуги.

Одговорните лица на „Ти-хоум“ на денешниот брифинг појаснија дека интернет телевизијата претставува софистицирана замена за кабловската и сателитската телевизија, но и за видеотеките.

Покрај ова, „Ти-хоум“ воведува и неколку пакет услуги како што се „Кол Комфорт“, „Кол Фри“, „Омилени броеви“, како и „Офис комфорт“ и „Офис комфорт плус“, наменети за бизнис корисници.

Овие услуги вклучуваат одреден паричен надоместок, дополнителни попусти или бесплатни минути за одредени дестинации, согласно потребите на корисниците.

Истовремено, „Ти-хоум“ ги повлекува 100-те бесплатни минути од стандардниот пакет.

Извор: А1
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
:bravo: Мислам дека одеме кон подобро во ИТ полето и воопшто во технологијата
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,098
522
Јас не мислам дека одиме кон подобро, но ајде да речиме дека се надевам :D Интернет телевизијата се припрема веќе долго време во Телекомот, некаде од Октомври, Ноември, и колку што знам ќе почне од Септември. Со тоа сигурно ќе понудат и нови интернет пакети, а исто се надевам и нови пакети за телефонијата. Интересна работа е тоа што ги укинаа 100те бесплатни минути уште сега. Ако толку им беше грижа за корисниците ќе ги укинеа во септември кога ќе понудеа нови пакети. А вака од секој претплатник ќе си добиваат +200 денари и ете ти екстра профит. На понудата од Телеком ај ќе ја надоврзам и понудата од ОнНет = ОнТел. Тие, како што кажа Трендо на Јади Бурек кај Јанко, од август ќе почнат да нудат неограничен интернет (10мегабити), фиксна телефонија и телевизија со 130 канали, мислам цената беше негде од 1300 до 1500 денари, не сум сигурен. Едвај чекам операториве да понудат нови понуди, но мислам дека Телеком се далеку пред другите, имаат повеќе корисници и повеќе моќ. :D
 

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
193
167
море нека се засрамат ни ја уназадија земјата со тоа интернетото. Сите земји имат интернет со вртоглави брзини и за лиммит не ни станува збор, а кај нас гледат да не исцедат и до најмал денар за да може да си провериш пошта. Не ми треба телевизија нека ми дадат неограничен и брз интернет па јас ке си најдам од каде да гледам телевизија. Срамота е ова како го користат народот.
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
море нека се засрамат ни ја уназадија земјата со тоа интернетото. Сите земји имат интернет со вртоглави брзини и за лиммит не ни станува збор, а кај нас гледат да не исцедат и до најмал денар за да може да си провериш пошта. Не ми треба телевизија нека ми дадат неограничен и брз интернет па јас ке си најдам од каде да гледам телевизија. Срамота е ова како го користат народот.
:bravo: se soglasuvam so tebe ama mislam deka so ova a i so mnogu drugi raboti odime napred vo pogled na it svetot
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,098
522
Вистина е тоа дека одиме напред, али сеуште сме многу назад :D многу, многу, многу, додека сите во светот симнуваат со брзини од неколку мегабајти во секунда, кај нас најбрзиот интернет е пола мегабајт во секунда и тоа во најдобар случај :(
 

bosch

Intern
18 јуни 2008
9
1
Монополистичкиот интернет кој го имаме

Не знам колку членовите на форумот се запознаени. Во Словенија:
Неограничен интернет за дома 100мбит/с (да, 100мбит/с двонасочно!) чини 90 евра месечно. Да, токму оној словенечки телеком, кој кај нас го има ОНтел, го нуди ова! Колку жители имаше Словенија? И колку е нивната просечна плата?
Неограничен интернет 3G - преку мобилен телефон (2 мбит/с) чини 19 евра месечно (www.simobil.si) . Тешко дека ова ќе го има кај Космофон, кога ќе почнат со работа од септември.:lut2:

Па сега видете каде сме ние :plachko2: , споредено САМО со една од државите која некогаш била со нас, но кај која што има ВИСТИНСКА конкуренција.
Да не зборуваме пак за западноевропските држави.
 

elite hacker

Intern
20 јуни 2008
71
0
море нека се засрамат ни ја уназадија земјата со тоа интернетото. Сите земји имат интернет со вртоглави брзини и за лиммит не ни станува збор, а кај нас гледат да не исцедат и до најмал денар за да може да си провериш пошта. Не ми треба телевизија нека ми дадат неограничен и брз интернет па јас ке си најдам од каде да гледам телевизија. Срамота е ова како го користат народот.
Se soglasuvam nam ni treba internet a televizija mozeme da gledame i preku internet a koj nema takvo programce neka kaze ke mu pratam!
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,098
522
Se nadevam deka 3Play ke bide mnogu dobar paket......so pristapna cena:)
Се надевам и јас дека ќе биде по пристапна цена, али исто така се надевам дека нема да останам само на надевање. Како што кажав претходно и од ОнНет најавуваат сличен пакет, а цената мислам дека беше 1300 денари со неограничен и ептен брз (10 мегабита) интернет :D
 

The Man

Gaining Experience
24 април 2008
173
52
Се надевам и јас дека ќе биде по пристапна цена, али исто така се надевам дека нема да останам само на надевање. Како што кажав претходно и од ОнНет најавуваат сличен пакет, а цената мислам дека беше 1300 денари со неограничен и ептен брз (10 мегабита) интернет :D
Да, така некако беше... Доколку за тебе неограничен значи интернет со 15гб лимит, тогаш да - неограничен е. Уствари што се глупираме...можеби и јас не сум во право. Нека дојде септември/октомври, па ќе видиме :tainstven:
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,098
522
Да, така некако беше... Доколку за тебе неограничен значи интернет со 15гб лимит, тогаш да - неограничен е. Уствари што се глупираме...можеби и јас не сум во право. Нека дојде септември/октомври, па ќе видиме :tainstven:
Не ја глеав емисијата Јади Бурек, таму бил гостин Трендо и мене ми кажаа дека тоа го рекол, но од Август ќе биде таа понуда. Дали е точно ќе видиме од Август.
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Да, така некако беше... Доколку за тебе неограничен значи интернет со 15гб лимит, тогаш да - неограничен е. Уствари што се глупираме...можеби и јас не сум во право. Нека дојде септември/октомври, па ќе видиме :tainstven:
Не верувам дека ќе се оди со толкава брзина од 10мбпс, а само 15ГБ. Како и да е остануваме да ги чекаме понудите до есен најверојатно.
 

markomake

Intern
17 декември 2007
51
0
za televizijata neznam koi kanali i kakvi paketi ke ima, ali za internetot imam slusnato od vraboten vo telekom deka ke ima paketi kako sto se vo t-com vo hrvatska. i tamu bese taka, dodeka ne se stavi iptv nemase brzi i evtini adsl paketi. e sega t-com ( t-home ) kaj nas stava iptv i ke gi dade tie paketi. ako ne ste gi videle dosega , paketite se 1GB , 10 GB i flat rate, a brzinite se 2Mb , 8Mb , 16 Mb. e sega kaj moze da go nema toj od 1GB ke si ostane onoj od 2 ili 3 GB.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,802
78
jas slusnav deka na ovie kanali preku t-home na nekoi od niv ke ima i prevod na makedonski takov sistem e napraven vo hrvatska pogolemiot del od kanalite imaat obavezen prevod na hrvatski jazik
 

markomake

Intern
17 декември 2007
51
0
da ke ima, a mislam i deka i od slednata godina bi trebalo i vo HD da go pustat po sto vo hrvatska trase negde pola godina maxtv i posle stavija HD maxtv. Ma za televizijata ne mi e tolko nego za internetot da go bide :D
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
се тоа убаво звучи на хартија, ама во пракса ќе видиме како ќе биде, и понудата на он.нет за сега веќе озлогласениот wadsl на почетокот беше примамлива и за првите корисници функционираше одлично, но како што се зголемуваше бројот на корисници он.нет не инвестираше во дополнителни базни станици, а тие што ќе се расипеа не беа поправани и по еден месец, на крај трпеа крајните корисници граѓаните на кои им остануваше да пополнат безброј приговори и да ја изнаслушаат always look on the bright side of life (монти пајтон изведба) кога се јавуваа на техничката служба. Истото прашање е и за телекомот дали инфраструктурата (каблите и бандерите) ќе поднесат толкав проток на податоци, дали сите тие услуги ќе бидат привилегија само на поголемите градови каде колку толку се инвестирало во понова технологија. Телекомот од приватизацијата до денес, значи период од околу 7 години, инкасирал од нас граѓаните преку 2 милијарди евра, тоа се многу пари за мала држава како Македонија, значи заклучок е дека услугите што ги добиваме се со претерано набиена цена, значи богатите уште побогати а сиромашните посиромашни.
 

markomake

Intern
17 декември 2007
51
0
epa toa ti e kapitalizam , u komunizam drugacie bilo , a za tehnickite usslovi na telekom mislam deka nema mesto za komentar, nivnata infrastruktura, nemoze nikoj da ja zameni , najstabilna e i najdobra vi MK, ( kabel si kabel :D), se e podzemno i vidis kako funkcionira internetot na telekom , na mene vo 3 godini dali 3 pati sum snemal internet i toa po 5 minuti. A sto se odnesuva do cenite pak , jas mislam deka stvarno sekogas bilo taka za najkvalitetnite uslugi sekogas ima dobra cena, i vo USA e taka.
 

mENDol

Intern
24 декември 2007
83
2
MIslam deka ne odime na bolje, site ovie tehnologii se so cel na maskiranje na stvarnata cel, a toa e sto pogolema zarabotuvacka. Na niedna od kompaniive sto se zanimava so Internet pa i voopsto IT uslugi ne im e bitno da te usluzat, site gledaat kolku povise pari da ti zemat....
Od momentot koga ke ne stavat site nas klientite\korisnicite na prvo mesto togas ke imame razvoj i kvalitet ne samo vo IT industrijata kaj nas tuku na site polinja... Vo sekoj slucaj i vremeto ke pokaze...
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,098
522
Во право сте, кај нас гледаат се повеќе да искористат, наместо да ги задоволат крајните корисници. Тоа е така затоа што не постои вистинска конкуренција, Телеком сеуште на некој начин има Монопол. Зашто???
Затоа што главен сопственик, преку своите ќерки фирми, и на Телеком, ОнТел, а од пред некој ден и на Cosmofon е Дојче Телеком.
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Телеком сеуште на некој начин има Монопол. Зашто??? Затоа што главен сопственик, преку своите ќерки фирми, и на Телеком, ОнТел, а од пред некој ден и на Cosmofon е Дојче Телеком.
Од каде ова дека Онтел е ќерка на (Дојче)Телеком? :zbunet3:
 

Igor890

Intern
11 април 2007
13
0
Gi mrazam i Telekom i t-mobile i ne znam ti koj drugi aramiski firmi,parce ne napravija za ovie nekolku godini,posledni vo Evropa sme.Covek ne mozi na raet da se javi na telefon ,mora da ceka da pomini 20 h za t.n normalna tarifa a da ne zboruvam za mobilla telefonija kade nekolku minuti gi prodavaat za 600 denari sto se dve prosecni dnevnici.Nudat nekoi paketi,ne znam so,Call comfort ,ova ona-gluposti,demek po evtino a se znaj deka mu e se presmetano.Zato ne me interesira ni t-Home ni nisto povrzano so ti skotovi.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,098
522
za televizijata neznam koi kanali i kakvi paketi ke ima, ali za internetot imam slusnato od vraboten vo telekom deka ke ima paketi kako sto se vo t-com vo hrvatska. i tamu bese taka, dodeka ne se stavi iptv nemase brzi i evtini adsl paketi. e sega t-com ( t-home ) kaj nas stava iptv i ke gi dade tie paketi. ako ne ste gi videle dosega , paketite se 1GB , 10 GB i flat rate, a brzinite se 2Mb , 8Mb , 16 Mb. e sega kaj moze da go nema toj od 1GB ke si ostane onoj od 2 ili 3 GB.
Вака, колку што знам вработените тешко да знаат какви пакети ќе имаат за еден месец, камоли дури во септември, може само да нагаѓаат, а пакет од 1 гига е од беден победен, да не речам за нигде. Ако пак останат и овие цени, тоа уште полошо.

Од каде ова дека Онтел е ќерка на (Дојче)Телеком? :zbunet3:
За ова не сум сигурен, така ми имаат кажано едни другари што повеќе пратат такви работи...

И како што некои веќе неколку пати напишаа за двете милијарди заработка на Дојче Телеком за период од 6-7 години и не очекувам да има некое подобрување во нетот што ми е најбитно. Како што кажаа некои претходно, дај ми нет и сам ќе си глеам ТВ од кај сакам :) Сепак добро е тоа што сите ТВ канали ќе бидат со македонски превод. Нека ги укинат енормно големите претплати, нека дадат неограничен интернет за пристапни цени така да може секое семејство да се поврзи на интернет, тоа му треба на секој Македонец. Во Русија каде земаат далеку поголеми плати од кај нас за 15 евра зборат нонстоп на телефон, имаат нонстоп интернет, струја, вода... :D Али далеку је сунце :D
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Неограничен интернет 3G - преку мобилен телефон (2 мбит/с) чини 19 евра месечно (www.simobil.si) . Тешко дека ова ќе го има кај Космофон, кога ќе почнат со работа од септември.:lut2:
Mа каков космофон (greekfon), се сеќавате каква анти конкуренција донесе душманскиот космофон во 2003 година, какви цени само.
Во тоа време беше втор оператор а камо ли сега ке биде прв 3Г оператор
па така да за конкуренција ке треба да почекаме ВИП да добие лиценца за 3Г по неколку години па да им покаже што е тоа вистинска конкуренција.Истото прашање е и за телекомот дали инфраструктурата (каблите и бандерите) ќе поднесат толкав проток на податоци
Интересно со оглед на фактот дека преку 1 телефонска линија може
да се користат 2MHz што за АДСЛ модемите е сосем доволно но за
пренос на одеднаш 60-100 канали е невозможно
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,054
Мислења
860,986
Членови
29,910
Најнов член
Bender
На врв Дно