• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Т-Home оптика

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
865
439
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
@Rejzerot другарче ти боцни ги само да ги покачат овие 30/5mbps од M пакетов на 100/100 барем и не се жалам, доволно е, што ќе ми го гигабитен. 30/5 е ептен смешно за со оптичка технологија.
 

Rejzerot

Gaining Experience
19 мај 2022
225
281
Скопје
@Rejzerot другарче ти боцни ги само да ги покачат овие 30/5mbps од M пакетов на 100/100 барем и не се жалам, доволно е, што ќе ми го гигабитен. 30/5 е ептен смешно за со оптичка технологија.
Ја што гомна им јадам,да знаеш за брзиниве ехее,и ми викаат само абе ке има измени ке ги качиме,и никако да ги качат.
 

Qwerty29

Intern
21 септември 2021
63
21
ГостиJар
Ја што гомна им јадам,да знаеш за брзиниве ехее,и ми викаат само абе ке има измени ке ги качиме,и никако да ги качат.
Само да не им текне "случајно" уз покачување на брзините и цени да накачат дополнително :)
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
403
318
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Seagate Momentus 500gb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
541
420
Се извинувам однапред знам дека темава не е на МаксТВ но може некој од тие што се во Телеком овде што имаат информации да ми каже што прават со битрејтите на каналите и зошто толку се намалени? Гарантирам дека до пред 3-4 недели сликата на Арениве беше со многу многу многу помалку коцки при движења. Некој спомна дека сега се 7 Mbps мислам но нема теоретска шанса да се толку барем во моментов (посебно не Арена 1 Премиум денес, значително е полоша од другите). До пред неколку недели да, беше доста подобра на сите.

Еве слика, ништо не е чисто при брзи движења. 20221001_144808.jpg
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1.403
1.795
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 5800H
Storage
512GB - M.2 NVMe SSD
RAM
2x8GB DDR4 3200MHz
Video card
RTX 3050
Mouse
Logitech G305 Lightspeed Wireless
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Monitor
34" MSI MAG342CQPV 100Hz, 3440x1440 UWQHD Curved
OS
Windows 11
Ни кај мене нејќе, пуштено барање вчера накај 5 и уште ништо нема.
Update на ова:

свичот на кој што бев врзан да ти бил од на Тито тестаментот, сменет со гигабитен и сега ќе се игра орото дур трае:

KRUD2qL.png
 

1zzy_st

Intern
21 февруари 2016
34
26
Скопје
1zzy_st's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5600X
Motherboard
Gigabyte B550 AORUS PRO AC
Storage
Samsung 980 1TB (NVMe) + TOSHIBA P300 3TB (SATA)
PSU
Cooler Master MasterWatt 750
RAM
16GB DDR4 3600MHz
Video card
RTX 3070 8GB
Case
BeQuiet! Pure Base 500DX
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
G.Skill KM360
Audio
Sound Blaster Creative X-FI HD
Monitor
ASUS TUF VG249Q
OS
Windows 10 Pro

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
865
439
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
Едноставно е, тој што има десктоп сигурно користи лан, тој што има лаптоп си користи вајрлес. :)
 

Ljesh Njeri

Intern
12 јуни 2017
46
49
Едноставно е, тој што има десктоп сигурно користи лан, тој што има лаптоп си користи вајрлес. :)
Изгледа не е тоа правило - јас на на лаптоп на L пакетот користев вифи, можам да сатурирам 100Mbps без проблем. Ама на гига обично го поврзувам лаптопот со кабел :/
 

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
865
439
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
Изгледа не е тоа правило - јас на на лаптоп на L пакетот користев вифи, можам да сатурирам 100Mbps без проблем. Ама на гига обично го поврзувам лаптопот со кабел :/
Земи од овие јаките рутери што ги спомнуваа дечките и ќе го баталиш кабелот. :LOL:
 

shifty

Модератор
5 септември 2009
1.064
1.391
shifty's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 5600X & Noctua NH-L12
Motherboard
ASUS ROG Strix B550-F GAMING
Storage
2xM.2 2280 Gigabyte NVMe 1TB
PSU
Cooler Master V850
RAM
2x8GB DDR4 3000C15
Video card
Power Color RX6800XT 16GB Red Dragon
Case
BeQuiet PURE BASE 500
Mouse
Razer Lancehead TE
Keyboard
ASUS ROG Strix Scope RX
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c
OS
Windows 10 Professional x64
За прв пат да има зошто да правам мерења на инфраструктурата низ домот.

1664731143293.png
- LAN

1664731236879.png
- RT-AX56U -> MediaTek Wi-Fi 6 MT7921

1664731671740.png
- RT-AC86U -> AiMesh -> RT-AX56U -> MediaTek Wi-Fi6 MT7921

edit: HUAWEI HG8145V5 (bridge mode)->ASUS RT-AX56U (рутер)->ASUS RT-AC86U (AiMesh Node поврзан со lan кабел до AX56U)
 
Последна промена:

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.104
4.718
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

shifty

Модератор
5 септември 2009
1.064
1.391
shifty's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 5600X & Noctua NH-L12
Motherboard
ASUS ROG Strix B550-F GAMING
Storage
2xM.2 2280 Gigabyte NVMe 1TB
PSU
Cooler Master V850
RAM
2x8GB DDR4 3000C15
Video card
Power Color RX6800XT 16GB Red Dragon
Case
BeQuiet PURE BASE 500
Mouse
Razer Lancehead TE
Keyboard
ASUS ROG Strix Scope RX
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c
OS
Windows 10 Professional x64

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.104
4.718
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.104
4.718
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

shifty

Модератор
5 септември 2009
1.064
1.391
shifty's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 5600X & Noctua NH-L12
Motherboard
ASUS ROG Strix B550-F GAMING
Storage
2xM.2 2280 Gigabyte NVMe 1TB
PSU
Cooler Master V850
RAM
2x8GB DDR4 3000C15
Video card
Power Color RX6800XT 16GB Red Dragon
Case
BeQuiet PURE BASE 500
Mouse
Razer Lancehead TE
Keyboard
ASUS ROG Strix Scope RX
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c
OS
Windows 10 Professional x64

Aowek

On your way to fame
14 април 2012
914
660
Уште само кај мене не смени :D

HUAWEI HG8145V5 (bridge mode)->ASUS ASUS RT-1700 (рутер).

Ресетиран асусот неколку пати повторно истиот проблем го имам на од 100ка не мрда :D
 

1zzy_st

Intern
21 февруари 2016
34
26
Скопје
1zzy_st's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5600X
Motherboard
Gigabyte B550 AORUS PRO AC
Storage
Samsung 980 1TB (NVMe) + TOSHIBA P300 3TB (SATA)
PSU
Cooler Master MasterWatt 750
RAM
16GB DDR4 3600MHz
Video card
RTX 3070 8GB
Case
BeQuiet! Pure Base 500DX
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
G.Skill KM360
Audio
Sound Blaster Creative X-FI HD
Monitor
ASUS TUF VG249Q
OS
Windows 10 Pro
Ја си чекам инсталација моментално, па ќе се пофалам да видам што ќе биде.
 

shifty

Модератор
5 септември 2009
1.064
1.391
shifty's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 5600X & Noctua NH-L12
Motherboard
ASUS ROG Strix B550-F GAMING
Storage
2xM.2 2280 Gigabyte NVMe 1TB
PSU
Cooler Master V850
RAM
2x8GB DDR4 3000C15
Video card
Power Color RX6800XT 16GB Red Dragon
Case
BeQuiet PURE BASE 500
Mouse
Razer Lancehead TE
Keyboard
ASUS ROG Strix Scope RX
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c
OS
Windows 10 Professional x64
Уште само кај мене не смени :D

HUAWEI HG8145V5 (bridge mode)->ASUS ASUS RT-1700 (рутер).

Ресетиран асусот неколку пати повторно истиот проблем го имам на од 100ка не мрда :D
Доколку е поставен гигабитен профил, а си лимитиран на 100mbps провери lan кабелот да не има проблем со некоја парица.
За 10/100 ти требаат 2 парици, за 1000 сите 4.
 

Aowek

On your way to fame
14 април 2012
914
660
Доколку е поставен гигабитен профил, а си лимитиран на 100mbps провери lan кабелот да не има проблем со некоја парица.
За 10/100 ти требаат 2 парици, за 1000 сите 4.
Како би го проверил ова?

Каблите од рутерот на телеком до мојов рутер се во ѕид.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.891
Мислења
912.341
Членови
32.612
Огласи
840
Најнов член
yeyeyeye
На врв Дно