• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Т-Home оптика

stteffann

Intern
13 јануари 2019
8
5
Грешка. Никаде не пишува во договорот дека ке имаш 15/1. Си пишува дека минимална загарантирана брзина е 3/512kbps и тоа е тоа. Максималната е 15/1 и тие се заштитени пред законот. Читајте договори!
Ако не може да се постигне линиската брзина дефинирана со пакетот, Македонски Телeком АД – Скопје се обврзува да ја испорача највисоката можна брзина, при што минималната брзина на проток на податоци (download/upload) нема да биде помала од 5 Mbps / 512 Kbps (за Internet S); 7,5 Mbps / 512 Kbps (за Internet M); 30 Mbps / 5 Mbps (за Internet L) во 95% од времето во текот на еден месец, во случај кога не е надминат вклучениот интернет сообраќа.
Ova e od oficijalniot cenovnik za Magenta1, mislam deka se sto e pod ovie brzini za odredeniot paket treba da se prijavuva.
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
768
1.281
Screenshot_20220817-191513_Drive.jpg
Истото ова го пишува во договорот. И да, не се работи за тоа да раскинам договор, се работи за тоа дека Телеком ме излажале.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.385
3.865
Погледнете го атачментот 115880
Истото ова го пишува во договорот. И да, не се работи за тоа да раскинам договор, се работи за тоа дека Телеком ме излажале.
Не бе не те излаѓале. Пишува цитирам „(Ако нема техничка можност за поголема брзина, Tелеком ќе обезбеди ДО 15 Mbps/ 1 Mbps.) и после подоле имаш фуснота (1) ..... при што минималната брзина на проток на податоци (download/upload) нема да биде помала од 5 Mbps / 0,5 Mbps (за Internet S); 7,5 Mbps / 0,5 Mbps (за Internet M); .....
Така да они си се покриени.
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
768
1.281
Не бе не те излаѓале. Пишува цитирам „(Ако нема техничка можност за поголема брзина, Tелеком ќе обезбеди ДО 15 Mbps/ 1 Mbps.) и после подоле имаш фуснота (1) ..... при што минималната брзина на проток на податоци (download/upload) нема да биде помала од 5 Mbps / 0,5 Mbps (за Internet S); 7,5 Mbps / 0,5 Mbps (за Internet M); .....
Така да они си се покриени.
Значи под фуснотата и уште една фуснота. 1000 денари за овај интернет.. феноменално.
 
Последна промена:

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.015
11.665
Скопје
androgaming.com
Значи под фуснотата и уште фуснота. 1000 денари за овај интернет.. феноменално.

Од стално било така, тоа „до“ многу работи менува правно гледано.

Знам дека не е фер. И јас бев распизден од телеком им го раскинав договорот. Земав телекабел ставив, топ 4 месеци, петиот и шестиот месец почнав да губам пакети. Не многу, доволно за да ми смета при работа.

Неколку пати пријавив, не направија ништо и ги раскинав. Инаку за парите е топ, кај многу луѓе нема губење пакети. Можда беше нешто локално, можда лабав каплер од кај да знам, важно не мрднаа со прст да го поправат. После 2 месеци чекање го вратив модемот и се вратив на телеком. +500 ден. ама никогаш сум немал проблеми од тој тип. Еднашка кучето ми го изгриза оптичкиот кабел, тој што влага од надвор. Дојдоа за 2 дена поставија нов кабел, т.е. го кримпнаа кај што треба, поправија не земаа динар.

Остана уште А1 да ги пробам ама се плашам од дупли нат.

Тебе до кога ти е договорот? Земи прочитај го имаше во една верзија дека можеш да го ставиш во мирување до 3 месеци, после тоа е ревидиран ама види кој си го потпишал. Кабловски провајдер нема ни еден во реонот?
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
768
1.281
Од стално било така, тоа „до“ многу работи менува правно гледано.

Знам дека не е фер. И јас бев распизден од телеком им го раскинав договорот. Земав телекабел ставив, топ 4 месеци, петиот и шестиот месец почнав да губам пакети. Не многу, доволно за да ми смета при работа.

Неколку пати пријавив, не направија ништо и ги раскинав. Инаку за парите е топ, кај многу луѓе нема губење пакети. Можда беше нешто локално, можда лабав каплер од кај да знам, важно не мрднаа со прст да го поправат. После 2 месеци чекање го вратив модемот и се вратив на телеком. +500 ден. ама никогаш сум немал проблеми од тој тип. Еднашка кучето ми го изгриза оптичкиот кабел, тој што влага од надвор. Дојдоа за 2 дена поставија нов кабел, т.е. го кримпнаа кај што треба, поправија не земаа динар.

Остана уште А1 да ги пробам ама се плашам од дупли нат.

Тебе до кога ти е договорот? Земи прочитај го имаше во една верзија дека можеш да го ставиш во мирување до 3 месеци, после тоа е ревидиран ама види кој си го потпишал. Кабловски провајдер нема ни еден во реонот?
Имам све. Врзан сум со магентата ептен, најмногу ради тв. Иначе имам телекабел на работа, оптика 150/150 и топ е.
Беа дечките лани ми рекоа дека одма можат да ми пуштат кабел ако се решам.
Договорот ми истекува во мај 2023 и ако до тогаш не донесат оптика телеком( а големи се шансите за тоа), ќе мора да се бара чаре. Ова е мизерија жива.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.385
3.865
Имам све. Врзан сум со магентата ептен, најмногу ради тв. Иначе имам телекабел на работа, оптика 150/150 и топ е.
Беа дечките лани ми рекоа дека одма можат да ми пуштат кабел ако се решам.
Договорот ми истекува во мај 2023 и ако до тогаш не донесат оптика телеком( а големи се шансите за тоа), ќе мора да се бара чаре. Ова е мизерија жива.
Пробај ги првин. И така е месец за месец. Знаат многу да ум варираат услугите што се вика од улица до улица и нез знам зошто. Ако е арно продолжи со телеком само мобилни и тв, а нет од овие.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
768
1.281
Пробај ги првин. И така е месец за месец. Знаат многу да ум варираат услугите што се вика од улица до улица и нез знам зошто. Ако е арно продолжи со телеком само мобилни и тв, а нет од овие.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
Тоа сакав и да прашам. Може ли магента без нет? Или да си ја задржам само телевизијата?
Edit: Не може, се јавив пред малце. Ако оставам само тв, тоа одело со фиксна телефонска линија, и кошта 1200 денари. И мобилните 2 линии по 900 денаро се 3000. Колку што и моментално плаќам за магента а плус имам нет.
Ако се случи на пролет префрлање ќе одам топтан на телекабел.
 
Последна промена:

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.002
7.127
www.mikrotikmacedonia.net
Погледнете го атачментот 115880
Истото ова го пишува во договорот. И да, не се работи за тоа да раскинам договор, се работи за тоа дека Телеком ме излажале.
Значи секаде е "ДО". Тоа е клучниот збор! Не дека ке испорачаат 15/1. Доста добро искалкурирано од Телеком за да немаат правни пречки се имаат заштитено!
 

Rac58

Gaining Experience
5 јануари 2017
276
187
Скопје
Како имаш толку висок upload? VDSL е ова?
Како што напишав, Магента М1 оптички интернет.
Мислењето е автоматски споено:

Не верувам, јас сум на VDSL Магента 1 Л, и upload ми е 10мбпс на најдобриот ден.
Немам потреба да лажам, тоа е тоа . Се наоѓам на околу 700 метри, воздушна линија од Телекон Чаир.
 

antibiotic1

Intern
29 јуни 2013
51
10
дали некој има мака со нет и тв во капиштец. да не знаете колку ке потрае. нема од вчера од 13часот
 

Rejzerot

Gaining Experience
19 мај 2022
92
103
Скопје
Наскоро ке има новост во пакетите на Оптиката,ке постои можност да се доплати за гејминг профил,кои ке биде сетиран преку портна на LAN2,сеуште нема која ке биде цената,но најверојатно ке е 300 денари плус на пакетот.Со тоа што ке добиете гејминг профил,со кои ке имате минимална латенција,и минимален пинг некаде од 1 до 5 ms мах,при крај тестирањето,и наскоро ке го активираме.Јас се борам искрено да е минимална доплата во претплатата на овој гејминг пакет.

Untitled.jpg
 

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1.229
1.092
Наскоро ке има новост во пакетите на Оптиката,ке постои можност да се доплати за гејминг профил,кои ке биде сетиран преку портна на LAN2,сеуште нема која ке биде цената,но најверојатно ке е 300 денари плус на пакетот.Со тоа што ке добиете гејминг профил,со кои ке имате минимална латенција,и минимален пинг некаде од 1 до 5 ms мах,при крај тестирањето,и наскоро ке го активираме.Јас се борам искрено да е минимална доплата во претплатата на овој гејминг пакет.

Погледнете го атачментот 116139
Ќе има зголемување на брзина во магента? Веќе предолго сме заглавени на 100/100
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
2.004
1.231
Наскоро ке има новост во пакетите на Оптиката,ке постои можност да се доплати за гејминг профил,кои ке биде сетиран преку портна на LAN2,сеуште нема која ке биде цената,но најверојатно ке е 300 денари плус на пакетот.Со тоа што ке добиете гејминг профил,со кои ке имате минимална латенција,и минимален пинг некаде од 1 до 5 ms мах,при крај тестирањето,и наскоро ке го активираме.Јас се борам искрено да е минимална доплата во претплатата на овој гејминг пакет.

Погледнете го атачментот 116139
Ќе има ли зголемување на вдлс, таму каде што има можност секако, кај многу корисници има можност до поголеми брзини, а нема поголемо од 30/5, што е најсмешно, за истата цена и преку истата мрежа Неотел и А1 нудат 50/10. Мислам дека е коректно брзина 60/10 во М пакетот (од кои 10 секако ќе ги користи ресиверот).
 

Rejzerot

Gaining Experience
19 мај 2022
92
103
Скопје
Ќе има зголемување на брзина во магента? Веќе предолго сме заглавени на 100/100
Имаш пакет 300/300,нема сеуште никакво инфо за гигабитен кога би имало такви пакети.Сега за сега во магента си остануваат истите пакети,нема промени во тој сегмент.

1661542069001.png
 

StefanPetrov

Gaining Experience
5 април 2016
166
326
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Сменав А1 обичен нет пред 4-5 дена на Телекабел оптика 150/150, засега презадоволен. Брзината е скоро цело време како огласена, најчесто и побрза.
Screenshot_5.png
Често е 155 up/160 down, така да немам забелешка. Се преродив спрема прошлиот интернет од 50/5 (најчесто на Vip upload си седеше лабаво на 3Mbps).

Другар има Т-Home оптика, океј е ама и поспор и лимит имаат за download. Знам дека е 2TB или 3TB, или некоја голема сума, ама искрено како некој шо и за работа и за забава користи интернет цел ден, на тој лимит сум цело време и го надминвам. Вака нема да се замарам колку сум потрошил да не падни брзината. Ако некој сака оптика и не му треба целосен пакет нека провери Телекабел. П.С. Телевизијата на телекабел е океј, иста како на сите.
 

Skorp

Gaining Experience
25 август 2016
410
391
Skopje
Наскоро ке има новост во пакетите на Оптиката,ке постои можност да се доплати за гејминг профил,кои ке биде сетиран преку портна на LAN2,сеуште нема која ке биде цената,но најверојатно ке е 300 денари плус на пакетот.Со тоа што ке добиете гејминг профил,со кои ке имате минимална латенција,и минимален пинг некаде од 1 до 5 ms мах,при крај тестирањето,и наскоро ке го активираме.Јас се борам искрено да е минимална доплата во претплатата на овој гејминг пакет.

Погледнете го атачментот 116139
Дали со поскапите пакети ќе си доаѓа бесплатно или не?
Јас и сега кога тестирам пингот ми е најчесто 1, али со Скопје пингам.
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
330
320
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Наскоро ке има новост во пакетите на Оптиката,ке постои можност да се доплати за гејминг профил,кои ке биде сетиран преку портна на LAN2,сеуште нема која ке биде цената,но најверојатно ке е 300 денари плус на пакетот.Со тоа што ке добиете гејминг профил,со кои ке имате минимална латенција,и минимален пинг некаде од 1 до 5 ms мах,при крај тестирањето,и наскоро ке го активираме.Јас се борам искрено да е минимална доплата во претплатата на овој гејминг пакет.

Погледнете го атачментот 116139
Може повеќе инфо за ова?
Зборуваме за пинг од краен корисник до серверите на Телеком или можеби за некоја приоритетна врска со други држави?

Ако е само до Телеком тогаш не знам која е поентата ако секако пингот е веќе мал.

Друго прашање, што се случува доколку рутерот од Телеком е во бриџ-мод?
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
509
385
Хм, чудно да нема промени во пакетите. Еве јас сум на М, рекламираат сеуште 30/5, добивам 40/20 а од вчера 60/30. Сметам дека малку и не е фер кон некои кои плаќаат исто а едвај го добиваат минимумот од 15/1 (кај некои и помалку).
 

Rejzerot

Gaining Experience
19 мај 2022
92
103
Скопје
Ќе има ли зголемување на вдлс, таму каде што има можност секако, кај многу корисници има можност до поголеми брзини, а нема поголемо од 30/5, што е најсмешно, за истата цена и преку истата мрежа Неотел и А1 нудат 50/10. Мислам дека е коректно брзина 60/10 во М пакетот (од кои 10 секако ќе ги користи ресиверот).
Како што напоменав сега за сега нема да има промени на пакетите во однос на брзините,ке си останат како и до сега,а иначе ресиверите по ново зимаат за HD канали 7мб.
Дали со поскапите пакети ќе си доаѓа бесплатно или не?
Јас и сега кога тестирам пингот ми е најчесто 1, али со Скопје пингам.
Сеуште нема конкретно ништо во однос на ова прашање,не се знае ни цената профилот гејминг,штом имаме официјална цена,ке ве известам тука веднаш.
Сменав А1 обичен нет пред 4-5 дена на Телекабел оптика 150/150, засега презадоволен. Брзината е скоро цело време како огласена, најчесто и побрза.
Погледнете го атачментот 116141
Често е 155 up/160 down, така да немам забелешка. Се преродив спрема прошлиот интернет од 50/5 (најчесто на Vip upload си седеше лабаво на 3Mbps).

Другар има Т-Home оптика, океј е ама и поспор и лимит имаат за download. Знам дека е 2TB или 3TB, или некоја голема сума, ама искрено како некој шо и за работа и за забава користи интернет цел ден, на тој лимит сум цело време и го надминвам. Вака нема да се замарам колку сум потрошил да не падни брзината. Ако некој сака оптика и не му треба целосен пакет нека провери Телекабел. П.С. Телевизијата на телекабел е океј, иста како на сите.
Ограничувањето на интернет е ради фер користење,затоа има ограничување од 2ТБ или 3ТБ,јас користам уште пред да работам во Телеком,и никогаш немам потрошено повеќе од 800гб,со тоа што играм онлајн повеќе години,слушам онлине радија,гледам филмови онлајн,симнувам секоја игра нова што ке искочи од 50гб до 100гб,ја симнувам да ја тестирам чисто од мерак,и никогаш немам достигнато ни 1тб а камо ли лимит да надминам,така што е океј лимотот за фер користење.

Може повеќе инфо за ова?
Зборуваме за пинг од краен корисник до серверите на Телеком или можеби за некоја приоритетна врска со други држави?

Ако е само до Телеком тогаш не знам која е поентата ако секако пингот е веќе мал.

Друго прашање, што се случува доколку рутерот од Телеком е во бриџ-мод?
Зборуваме за гејминг профил,кои има голем пинг во однос на игри,онлајн гејмање и итн,ретко кој има стабилен пинг цело време да кажеме од 1ms,во последно се соочуваме со корисници кои играат,а имаат огромен пинг и покрај сите сетирања преку нашите системи неможеме за жал да го стабилизираме пингот,е овој гејминг профил ке ги решава тие проблеми,како со латенција така и со пингот.


Извинете ако пропуштив неко член да го реплицирам,но гледам има доста прашања,па ако сум пропуштил некој слободно обратете се во пп,или реплицирајте ме тука.
 
Последна промена:

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
330
320
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Како што напоменав сега за сега нема да има промени на пакетите во однос на брзините,ке си останат како и до сега,а иначе ресиверите по ново зимаат за HD канали 7мб.

Сеуште нема конкретно ништо во однос на ова прашање,не се знае ни цената профилот гејминг,штом имаме официјална цена,ке ве известам тука веднаш.

Ограничувањето на интернет е ради фер користење,затоа има ограничување од 2ТБ или 3ТБ,јас користам уште пред да работам во Телеком,и никогаш немам потрошено повеќе од 800гб,со тоа што играм онлајн повеќе години,слушам онлине радија,гледам филмови онлајн,симнувам секоја игра нова што ке искочи од 50гб до 100гб,ја симнувам да ја тестирам чисто од мерак,и никогаш немам достигнато ни 1тб а камо ли лимит да надминам,така што е океј лимотот за фер користење.


Зборуваме за гејминг профил,кои има голем пинг во однос на игри,онлајн гејмање и итн,ретко кој има стабилен пинг цело време да кажеме од 1ms,во последно се соочуваме со корисници кои играат,а имаат огромен пинг и покрај сите сетирања преку нашите системи неможеме за жал да го стабилизираме пингот,е овој гејминг профил ке ги решава тие проблеми,како со латенција така и со пингот.


Извинете ако пропуштив неко член да го реплицирам,но гледам има доста прашања,па ако сум пропуштил некој слободно обратете се во пп,или реплицирајте ме тука.
Значи сепак се работи за латенција помеѓу краен корисник и Телеком.
Прашувам затоа што и јас сум гејмер, но пингот никогаш до сервер не ми бил испод 60 (Телеком, Неотел, Телекабел, Blizoo на времето). Така да ако мене пингот ми е 60 до сервер не ми менуваат 2-3 ms. Ова сепак ако добро те разбрав.

Не ми одговори како би се користело доколку рутерот е во бриџ.
 

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1.229
1.092
Имаш пакет 300/300,нема сеуште никакво инфо за гигабитен кога би имало такви пакети.Сега за сега во магента си остануваат истите пакети,нема промени во тој сегмент.

Погледнете го атачментот 116142
Муабетот ми беше дали ќе има покачување во магента 1. Мислам дека моментално плаќам 799 мкд за 100/100 со 6TB, ова е одлично и преефтино. Ако сакам 300/300 (а сакам многу) морам да го напуштам магента пакетот кој е преефтин и да плаќам 3000 мкд.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.418
Мислења
900.579
Членови
32.135
Огласи
509
Најнов член
Frdnaf
На врв Дно