• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Т-Home оптика

18 септември 2020
129
91
Македонија
Добро, постои ли некој правен начин, или било каков начин, да се натера телеком да инвестира во барем малку подобра инфраструктура што личи за во 2022 година ? Сметките секој месец 5000 а услугата безобразлук

Ако има таму кај што си од А1 docsis, префрли се на А1 ќе имав поголеми брзини и телевизија која не ти зависи од интернетот, во спротивно ако нема имаш можносѕ преку 4г комбо боксот со 20/1 брзина и 200гб. Оптиката на Телеком и ВДСЛ-от се најдобрите технологии кои што ги нудат, само треба да имаш среќа да се погодиш во таква средина.
Како што споменуваат некои членови едноставно не им се исплаќа на операторите оптичката инвестиција на некои места каде што таа инвестиција се враќа на многу долг период. Доколку функционираше нашава држава како што треба, сега ќе имавме салам стандард, немаше да заминуваат младите странство, а за интернетот цела земја ќе беше покриена со оптички интернет од самата држава и тоа под земја поставена и таа оптичка мрежа ќе ја изнајмуваат операторите.
 

DemoUser

Practice makes perfect
27 април 2010
1.204
1.128
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@macedonianchild дур ти даваат да исклучиш/откажеш пакет без пенали прифати и не се замарај нема да ти го средат пошто можно е на тоа место кај што си ти да одкажува бакарот и толку држи линијата максимум и што и да прават не можат да ја средат.
На бакар да ресиверите земаат од брзината на интернетот и тоа така ќе си остане.
Ти правиш грешка што до сега не си го откажал договорот ако они доброволно ти давааат да раскинеш договор без никакви пенали.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.697
1.884
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Договорот Магента ми истекува во ноември. Сакам да сменам мобилен интернет тарифа сега. Дали ова некако ќе влијае на договорот, пошто нели сакам во ноември да го обновам и пак да ќарам нешто од тие кредитите што ги даваат.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.697
1.884
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Се префрлив, не влијае :)
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3.715
4.642
Скопје
Договорот Магента ми истекува во ноември. Сакам да сменам мобилен интернет тарифа сега. Дали ова некако ќе влијае на договорот, пошто нели сакам во ноември да го обновам и пак да ќарам нешто од тие кредитите што ги даваат.
Ако не се лажам можеш шест месеци порано да продолжиш договор. Само не знам дали траењето ќе биде од тој момент, или две години после истекувањето на претходниот договор (во твојот случај ноември).
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
799
1.329
thumbnail_Screenshot_20220815-113504_Telekom MK.jpg

Еве ја брзината на фиксниот нет на Магента М пакет. Пишав мејл до Телеком ми напишаа дека сум бил на ADSL а не на ВДСЛ и затоа оваа брзина.
Се јавив во Телеком, немало можност за ВДСЛ бидејќи сум се наоѓал 1.8км од базната станица. За оптика во зградата од 2015 има постава, само треба да се ископа и кабел да се пушти ама никој не доаѓа нормално, им е гајле.
Нели по договор треба најмалце 15/1 да ти испорачаат? Вреди да се замарам со ова со адвокат?
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3.715
4.642
Скопје
Нели по договор треба најмалце 15/1 да ти испорачаат? Вреди да се замарам со ова со адвокат?
Зависи, обично не е така. Пример кај мене на 100/100 оптика викаат дека минимум загарантирана брзина ми е 30/5 dl/ul. Види кај тебе по тоа нивните мали букви дали има нешто вакво.

Друга опција немаш освен Телеком? Жалосно е ова во 2022.
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
799
1.329
Зависи, обично не е така. Пример кај мене на 100/100 оптика викаат дека минимум загарантирана брзина ми е 30/5 dl/ul. Види кај тебе по тоа нивните мали букви дали има нешто вакво.

Друга опција немаш освен Телеком? Жалосно е ова во 2022.
Имам, телекабел викаат за 3 дена ќе ти пуштиме оптика. Од контакт центарот ми вика, оваа е најголемата брзина што може да ви се испорача. Бидејќи сум од Охрид, во секој момент ќе ме контактирале за оптика. Еве од 2015 има постава и никој нит дошол нит верувам дека ќе дојде.
Ми истекува договорот во мај следната година, ќе ја издржам зимава некако а после тоа ако не носат оптика ќе се префрлам на друг оператор.
 

Rilind

Gaining Experience
26 февруари 2019
214
397
Имав неколку проблеми со вифито од рутерот на Телеком, и се јавив па средија нешто параметри како што кажуват секогаш, се среди за малце и пак истиот проблем и се решив на крај да купим нов, подобар рутер. Се океј, ми стига тоа анкетата за услугата, праќам оценки, и на крај стига дали имате некој друг коментар. Пишав дека треба да се среди оптиката веќе, и искрено не очекував дека нешто ќе биде од тоа, овој беше стотиот пат што им го пишувам тоа.

Но за изненадување, пред малце ми се јави некој од Телеком, ми се претстави, ме праша општо за услугата и слично, и ми рече дека го читале коментарот, и ми вети дека ќе направиле се можно за побрзо да има во мојот реон оптика, бидејќи имале доста многу корисници на околината, и би била добра инвестиција, и ќе било за многу брзо време и оптиката, но не можеше точни датуми да дава. Да се надеваме дека конечно ќе ме модернизират и со домашниот интернет, бидејки 5Г е се океј. :)
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.172
11.921
Скопје
androgaming.com
Имав неколку проблеми со вифито од рутерот на Телеком, и се јавив па средија нешто параметри како што кажуват секогаш, се среди за малце и пак истиот проблем и се решив на крај да купим нов, подобар рутер. Се океј, ми стига тоа анкетата за услугата, праќам оценки, и на крај стига дали имате некој друг коментар. Пишав дека треба да се среди оптиката веќе, и искрено не очекував дека нешто ќе биде од тоа, овој беше стотиот пат што им го пишувам тоа.

Но за изненадување, пред малце ми се јави некој од Телеком, ми се претстави, ме праша општо за услугата и слично, и ми рече дека го читале коментарот, и ми вети дека ќе направиле се можно за побрзо да има во мојот реон оптика, бидејќи имале доста многу корисници на околината, и би била добра инвестиција, и ќе било за многу брзо време и оптиката, но не можеше точни датуми да дава. Да се надеваме дека конечно ќе ме модернизират и со домашниот интернет, бидејки 5Г е се океј. :)

Супер ама wifi нема врска со оптиката....
 

Rilind

Gaining Experience
26 февруари 2019
214
397
Супер ама wifi нема врска со оптиката....
Да да, секако пишав дека за вифито зедов друг рутер и тој си врши работа прекрасно. Само испадна овој пат што се жалив за вифито, па конечно да комуницират нешто дека се прави. Последниот човек од Телеком што беше да ми го смени рутерот кога го прашав ми рече "имаш ВДСЛ, што ќе ти е оптика ај не зезај, не верувам дека ќе стават овде, оптика стават таму каде што немат општо кабел", и затоа ова денес ми беше изненадување.
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.131
1.217
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
EVGA 3070 XC3
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
Logitech G502
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.172
11.921
Скопје
androgaming.com
Јас сум дома на оптика 100/100, на оваа локација секогаш телеком оптиката мерела неколку мегабити помалце на спидтест. И кога била 60/60 и 30/30.

Цената е 1500 ден/мес. без обврзувачки договор. Месец за месец.

13547341920.png
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
401
410
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Јас сум дома на оптика 100/100, на оваа локација секогаш телеком оптиката мерела неколку мегабити помалце на спидтест. И кога била 60/60 и 30/30.

Цената е 1500 ден/мес. без обврзувачки договор. Месец за месец.

13547341920.png
Тек сега не ми се јасни. До пред 5 години бев на Телеком 50/50 а добивав 59/58 од прилика. Потоа се префрлив на Неотел 50/50 а ми нудеа 300/300 (толку поддржувало максимум). Сега сум на Телеком 100/100 а добивам нешто испод.
Go figure...

Дополна: На Неотел добивав 49/48.
 

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
247
312
Скопје

DemoUser

Practice makes perfect
27 април 2010
1.204
1.128
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Јас на тие што се на бакар имам само едно да им кажам ако немате друг провајдер кабелски кои нуди за 500 600 денари подобри брзини тоа е проблем но доколку имате немате право да се жалите бидејќи бакарот е тој што е и телеком веќе не го сервисира т.е и како што имам слушнато бакарот во реон КАРПОШ се гаси постепено и се на оптика ќе иде.
Телеком нејќе да уложува во технологија која еден мобилен телефон со 5Г на спеед тест ќе добива поголем трансфер на upload i download во секое време.
Така да кога телеком ќе ви каже тоа е тоа и ако сакате ви нудиме раскинување на договор без пенали дека не можеме да ви го овозможиме тоа и тоа прифатете си и бркај те си со други провајдери ако имате во околината.
Еве на @Скоти убаво му ја измериле линијата се и му кажале што е како е и сега @Скоти може да си ја мава главата од земја, ѕид, плочки .... се му е џабе.
Тоа е лимитот на бакарот т.е бакарот колку може да држи линија и кој профил може на таа линја да се пушти.
Целата работа е што вие како корисници пак ќе кажам сте КРИВИ барате нешто што телеком не може да ви го понуди на бакар.
Затоа си има 15 или 30 дена тест период како што знам кога правите договор и во рок од тие денови тестирајте се , а не порно да гледате и потоа петиот ден јавете се ако не бива прашајте си каде да ја вратите опремата и тоа е тоа .
Јас се имам изгорено кај сите провајдери и веќе си знам како е што е и на пример @ARMac најмногу го поштуем си прави договор на неопределено ако треба си плаќа 200 300 + ама ако сака следниот месец ги гасне и нема пенали и може да си тестира друг провајдер тоа е тоа мислење пред време каде што самиот корисник знае дека лесно се предомислува или сака да има можност да тестира други провајдери.
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
799
1.329
Е види сеа вака.. се убаво што си напишал ама во договорот стои 15/1 е брзина која ќе ми биде испорачана доколку нема можност за 30/5. Ова горе е 15/1?
 

DemoUser

Practice makes perfect
27 април 2010
1.204
1.128
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Е види сеа вака.. се убаво што си напишал ама во договорот стои 15/1 е брзина која ќе ми биде испорачана доколку нема можност за 30/5. Ова горе е 15/1?
Епа тоа ти е проблемот кај тебе ти буни си се и кажи им друже ако не може 15/1 како што пишува договорот сакам да раскинам договор без пенали.
THE END отиди во салон писмена жалба дека во договорот ми пишува треба минимум 15/1 да ми доставувате а добивам помалце и ќе ти дадат одговор и пријавувај пречки стално и барај си од техничарите да си пријават во системот КОЛКУ Е ЛИНИЈАТА И КОЛКУ ДРЖИ И ДАЛИ МОЖЕ ТОА ТИ ШТО ГО БАРАШ.
И ТОА Е ТОА :)
Се си има решение само ти веќе се буниш на погрешно место.

Само ќе те предупредам прочитај го убаво договор кај тие СИТНИТЕ БУКВИ да не е обратно нешто :) да не испадне 5/1 мбпс да е минималното што треба да го испорачуваат.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.023
7.160
www.mikrotikmacedonia.net
Епа тоа ти е проблемот кај тебе ти буни си се и кажи им друже ако не може 15/1 како што пишува договорот сакам да раскинам договор без пенали.
THE END отиди во салон писмена жалба дека во договорот ми пишува треба минимум 15/1 да ми доставувате а добивам помалце и ќе ти дадат одговор и пријавувај пречки стално и барај си од техничарите да си пријават во системот КОЛКУ Е ЛИНИЈАТА И КОЛКУ ДРЖИ И ДАЛИ МОЖЕ ТОА ТИ ШТО ГО БАРАШ.
И ТОА Е ТОА :)
Се си има решение само ти веќе се буниш на погрешно место.

Само ќе те предупредам прочитај го убаво договор кај тие СИТНИТЕ БУКВИ да не е обратно нешто :) да не испадне 5/1 мбпс да е минималното што треба да го испорачуваат.
Грешка. Никаде не пишува во договорот дека ке имаш 15/1. Си пишува дека минимална загарантирана брзина е 3/512kbps и тоа е тоа. Максималната е 15/1 и тие се заштитени пред законот. Читајте договори!
 

DemoUser

Practice makes perfect
27 април 2010
1.204
1.128
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@DrMTR Епа јас тоа му го кажав на @Скоти ама скоти изгледа не го прочитал неговиот договор :) треба да седне да стави леките, наочарите , и лупата од дедо му и да прочита :) тие СИТНИТЕ БУКВИ.
Што е до мене јас сум на оптика , а ако нема оптика идам на договор со неопределено време и си тестирам кој ми одговара кај тој седам ако видам дека дупат одма раскинувам договор..... е сега кај мене е добро имам и телекабел и а1 и телеком и неотел.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.827
Мислења
911.169
Членови
32.568
Огласи
797
Најнов член
lazaro
На врв Дно