• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Т-Home оптика

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
775
492
Не работи на најновата верзија на андроид. Не кажуваат јавно ова. И тешки хакерски напади имаат деновиве на сите страни се растрчани летаат откази од самите вработени додека они се фалат со 5г мрежа.

Многу базни станици се паднати и не ги поправаат под изговор се фокусираме на 5г да го лансираме после ќе решаваме 4г и 3г.
 
  • Уау
Реакции: Avid

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
474
358
Не работи на најновата верзија на андроид. Не кажуваат јавно ова. И тешки хакерски напади имаат деновиве на сите страни се растрчани летаат откази од самите вработени додека они се фалат со 5г мрежа.

Многу базни станици се паднати и не ги поправаат под изговор се фокусираме на 5г да го лансираме после ќе решаваме 4г и 3г.
Нешто подетално околу ова ако може? Да беа паднати ќе имаше проблеми со мрежата валда? Бар јас во Скопје немам заприметено проблеми да има.
 

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
691
1.164
Скопје
Не работи на најновата верзија на андроид. Не кажуваат јавно ова. И тешки хакерски напади имаат деновиве на сите страни се растрчани летаат откази од самите вработени додека они се фалат со 5г мрежа.

Многу базни станици се паднати и не ги поправаат под изговор се фокусираме на 5г да го лансираме после ќе решаваме 4г и 3г.

Повеќе лаги во еден пост и да сакаше да смислиш - немаше да можеш.
Ајде сега признај си, во која конкурентска фирма на Телеком работиш?
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
273
212
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Повеќе лаги во еден пост и да сакаше да смислиш - немаше да можеш.
Ајде сега признај си, во која конкурентска фирма на Телеком работиш?
Не работи на Андроид 12, тоа не е лага сигурно.
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
273
212
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.591
1.754
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Кај мене не работи, ја преинсталирав и пак ништо, крашува. А не сме единствени затоа што има еден куп review-а на Play Store.
Можно е, не викам не. На S21 земен од Телеком работи.
 

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
775
492
Повеќе лаги во еден пост и да сакаше да смислиш - немаше да можеш.
Ајде сега признај си, во која конкурентска фирма на Телеком работиш?
Пробуваат да Outsource се веројатно и финансии се веќе префрлени. Не им даваат на луѓето договори на неопределено време се е преку агенции за вработување договори преку телеком речиси и да не даваат. Тешки партиски врски има ако сакаш да напредуваш ќе ти посочам и имиња ако те интересира толку. Се е преку призма на бројки претставено не ги интересира ништо освен пред швабите да претстават раст. Ако работиш во дирекција на телеком се е розово не работиш ништо дремеш пиеш кафиња и ручеци по Биен има и луѓе кои стварно се трудат да не ме разбереш погрешно ама прашај ги службите кои гинат техничари,контакт центар,надворешни фирми за оптика. Имаше моменти Телеком нема оптички кабли во залиха . Нема нови инсталации на оптики никаде а продаваат договори по салони и сл. Таква фирма доаѓа во стадиум да нема залиха на основни материјали за работа. Имаш еден куп скопски населби кои сеуште немаат оптика од Телеком а од сите други оператори имаат. Има еден куп примери да пишувам ама доста е. Веројатно не мислиш дека човек во конкурентска фирма би ги знаел сите овие работи. Ако си по телеком прашај колку луѓе си дадоа откази од NOC па пиши јавно.
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
863
1.087
orgrimar
Пробуваат да Outsource се веројатно и финансии се веќе префрлени. Не им даваат на луѓето договори на неопределено време се е преку агенции за вработување договори преку телеком речиси и да не даваат. Тешки партиски врски има ако сакаш да напредуваш ќе ти посочам и имиња ако те интересира толку. Се е преку призма на бројки претставено не ги интересира ништо освен пред швабите да претстават раст. Ако работиш во дирекција на телеком се е розово не работиш ништо дремеш пиеш кафиња и ручеци по Биен има и луѓе кои стварно се трудат да не ме разбереш погрешно ама прашај ги службите кои гинат техничари,контакт центар,надворешни фирми за оптика. Имаше моменти Телеком нема оптички кабли во залиха . Нема нови инсталации на оптики никаде а продаваат договори по салони и сл. Таква фирма доаѓа во стадиум да нема залиха на основни материјали за работа. Имаш еден куп скопски населби кои сеуште немаат оптика од Телеком а од сите други оператори имаат. Има еден куп примери да пишувам ама доста е. Веројатно не мислиш дека човек во конкурентска фирма би ги знаел сите овие работи. Ако си по телеком прашај колку луѓе си дадоа откази од NOC па пиши јавно.
ТОЧНО И прецизно кажано.
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
731
754
ТОЧНО И прецизно кажано.
Со доказ дека не го знае правописот на македонскиот јазик.
Сто мисли во една реченица.
Во сложена реченица никаде не употребува интерпукциски знаци и многу е тешко да прочиташ и разбереш што сакал авторот да каже.
Или е состојба на умот или учителката во основно училиште го зае*ала.
Лошо, многу лошо. Катастрофа.
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
273
212
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Има update на апликацијата за Android. Кај мене проработе.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.550
13.994
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
273
212
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.550
13.994
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
740
621
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Бидејќи конечно пуштија инсталација на мојата улица, пред две недели побаравме да не приклучат на оптика. пуштија налог во салонот, демек ќе дојделе за една недела. Оваа недела викаат го изгубиле налогот, ќе пуштеле нов, па ќе дојделе следната недела. Не ми е јасно, налозиве по гулаби ги носат за да ги изгубат?
 

Qwerty29

Intern
21 септември 2021
45
12
ГостиJар
Последниве два дена имам повремени прекини паѓа интернетот и телевизијата на 2минути и повторно се крева ова се случува во текот на денот едно 4-5 пати во различни временски интервали се јавив во телеком дојде екипа линијата ја измери се си е супер ми посочија дека можеби е проблем во струјата како некое оптеретување (иако до сеа со години сум немал таков проблем на еден продолжен кабел се приклучени рутерот,телевизорот,ресиверот од телеком) ми предложија ако се повтори да пробам рутерот да го приклучам во друг штекер па ме интересира мислење или некој со сличен проблем дали има?
 
28 јануари 2022
8
3


Бакар. Оддалечен 2.5 км. Особено откако ги пуштија ХД каналиве...

До телеком е поднесено барање за поставување на оптичка инфраструктура од месната заедница на селото. Од дирекција имам добиено и печат нивни. Пред една недела е поднесено, рекоа ќе се разгледува оваа недела. Знаете колку се успешни овие барања и дали ќе бидне нешто од тоа ? И дали да идам во салон и да ги замарам постојано со барањето и печатот што го имам од нивна страна ? Ако се решат да инвестираат во оптичка инфраструктура, колку време им е потребно за поставување по главната улица (со копање или по бандери) и до кај мене дома ?
 

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
775
492


Бакар. Оддалечен 2.5 км. Особено откако ги пуштија ХД каналиве...

До телеком е поднесено барање за поставување на оптичка инфраструктура од месната заедница на селото. Од дирекција имам добиено и печат нивни. Пред една недела е поднесено, рекоа ќе се разгледува оваа недела. Знаете колку се успешни овие барања и дали ќе бидне нешто од тоа ? И дали да идам во салон и да ги замарам постојано со барањето и печатот што го имам од нивна страна ? Ако се решат да инвестираат во оптичка инфраструктура, колку време им е потребно за поставување по главната улица (со копање или по бандери) и до кај мене дома ?
По мое искуство што сум имал увид ретко поминувале. Населби во Скопје не се заинтересирани да пуштат оптика бидејќи имало само куќи, долго време се враќало инвестиција и сл. Има еден интересен пример тоа е Стајковци таму бакарните доводни кабли беа многу деградирани и не можеше да се поправат плус конкуренција ги изеде има еден локален ип од таму растур правеше со коаксиалецот и го покрија цело Стајковци со оптика уште пред да е покриено Ченто и сл. Ако има многу куќи плус е ужас инфраструктурава како на скринов кај тебе а не е само проблем кај тебе има шанси да стават.
Од друга страна имаш пилот проекти села во западна Македонија како Нераште кое од 2017 мислам оптика има...
 
28 јануари 2022
8
3
По мое искуство што сум имал увид ретко поминувале. Населби во Скопје не се заинтересирани да пуштат оптика бидејќи имало само куќи, долго време се враќало инвестиција и сл. Има еден интересен пример тоа е Стајковци таму бакарните доводни кабли беа многу деградирани и не можеше да се поправат плус конкуренција ги изеде има еден локален ип од таму растур правеше со коаксиалецот и го покрија цело Стајковци со оптика уште пред да е покриено Ченто и сл. Ако има многу куќи плус е ужас инфраструктурава како на скринов кај тебе а не е само проблем кај тебе има шанси да стават.
Од друга страна имаш пилот проекти села во западна Македонија како Нераште кое од 2017 мислам оптика има...

Кога веќе зборуваш за Стајковци, тука блиску е и Страчинци, во падината на Скопска Црна Гора, и имаат оптика од 2020 година како што ми кажаа техничарите.
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
731
754


Бакар. Оддалечен 2.5 км. Особено откако ги пуштија ХД каналиве...

До телеком е поднесено барање за поставување на оптичка инфраструктура од месната заедница на селото. Од дирекција имам добиено и печат нивни. Пред една недела е поднесено, рекоа ќе се разгледува оваа недела. Знаете колку се успешни овие барања и дали ќе бидне нешто од тоа ? И дали да идам во салон и да ги замарам постојано со барањето и печатот што го имам од нивна страна ? Ако се решат да инвестираат во оптичка инфраструктура, колку време им е потребно за поставување по главната улица (со копање или по бандери) и до кај мене дома ?

Многу време. За администрација на не и полу способните референти во телеком.
Почнете преговори со други интернет провајдери кои нудат оптички интернет и писмено обратете се до овие првиве и дајте им рок од недела дена за одговор и месец-два за приклучување (или исто време колку што нудат конкурентите)...

ЈБГ, за свои пари толку да ги молиш?
FU и дај друго дете...
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1.919
1.162
Пуштаат 5г денес :D

Прво ќе има само за Samsung s21,Xioami Line Ne и Motorola Edge 20.
Што има врска моделот на телефон со 5Г мрежата, освен ако не го ограничат со помош на посебен пакет, би требало сите 5г телефони да ја детектираат 5г мрежата.
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
273
212
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Што има врска моделот на телефон со 5Г мрежата, освен ако не го ограничат со помош на посебен пакет, би требало сите 5г телефони да ја детектираат 5г мрежата.
Можеби ги издвојуваат телефоните што можеш да ги купиш од кај нив.
Како и да е, активирав но немам 5G знак. Не знам дали е заради моделот на телефонот или затоа што Скопје е „во подготовка“ :ROFLMAO:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.191
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно