• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Т-Home оптика

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.659
11.006
Скопје
4 жици на порт за интернет, 4 жици на порт за тв. Кај мене е така затоа што несакав да влечам уште еден кабел до другиот рутер.

Испратено од SM-G780F преку IT.mk форум апликација

И како го пресече? Еве ај кај рутерот од телеком се блиску а од другата страна? Метро голи жици идат до компјутер / свич друго метро до макс тв.

Има причина зошто се twisted pair. Вакви егзибиции се глупост од мрза. После ќе дојде на форумов членот и ќе се жали како имал проблеми со ХХХ рутерот или интернетот од телеком/а1/неотел, а во позадина има франкенштајн.

Знаеме сите дека можеш да цепкаш кабли. Лоша пракса и не треба да се даваат такви совети.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.591
1.754
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Ако реферираш на мене а очигледно е така, рутерот го немам размонитрано физички. Microsoft EDGE не даваше приказ на сетинзите во самиот рутер (и се уште не ги прикажува), односно не се читаше текстот. А пошто не користам други прелистувачи инсталирав Firefox и нормално без проблем ги прочита сите страни. Незнам каква дрога користиш но малце намали од нејзе !!!!

Еве повели и образложи ти како експерт што е муката тука ?
Мислам дека реферираш не се употребува кај нас во тој контекст како во Англија/Америка. Соодветен збор би бил алудираш.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.484
5.227
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
И како го пресече? Еве ај кај рутерот од телеком се блиску а од другата страна? Метро голи жици идат до компјутер / свич друго метро до макс тв.

Има причина зошто се twisted pair. Вакви егзибиции се глупост од мрза. После ќе дојде на форумов членот и ќе се жали како имал проблеми со ХХХ рутерот или интернетот од телеком/а1/неотел, а во позадина има франкенштајн.

Знаеме сите дека можеш да цепкаш кабли. Лоша пракса и не треба да се даваат такви совети.
Единствено нешто што ке изгуби е гигабитна врска (доколку е гигабитен рутерот), други проблеми нема да има, гарантирам 10000000%
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.653
1.578
Скопје
Ако реферираш на мене а очигледно е така, рутерот го немам размонитрано физички. Microsoft EDGE не даваше приказ на сетинзите во самиот рутер (и се уште не ги прикажува), односно не се читаше текстот. А пошто не користам други прелистувачи инсталирав Firefox и нормално без проблем ги прочита сите страни. Незнам каква дрога користиш но малце намали од нејзе !!!!

Еве повели и образложи ти како експерт што е муката тука ?
Добро не се лути - еве ти се извинувам ако сум ти створил нервоза - знам за твојот случај со рутерот уште прв сакав да ти помогнам. Постот беше помалку повеќе како шега бидејки почнавте да разврзувате парици - (едни за телевизија - едни за интернет) - а ти имаше кажано дека до ЕДГЕ било тоа што на рутерот нема текст. Ништо малициозно - малку шега .
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.659
11.006
Скопје
Единствено нешто што ке изгуби е гигабитна врска (доколку е гигабитен рутерот), други проблеми нема да има, гарантирам 10000000%

Може да има може да нема проблеми. Јас парици вадам само кога пуштам PIR/GB/Smoke за аларм на еден кабел.

Зошто да не се пушти уште еден нормален кабел. Кај има еден ќе пројде и втор. Џабе се каблите претпоставувам се работи за околу 10-20 метри.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.551
13.994
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Може да има може да нема проблеми. Јас парици вадам само кога пуштам PIR/GB/Smoke за аларм на еден кабел.

Зошто да не се пушти уште еден нормален кабел. Кај има еден ќе пројде и втор. Џабе се каблите претпоставувам се работи за околу 10-20 метри.
Кај има место за еден, има за уште еден... и така станале два... ама сега треба трет. Дали е сеуште апликативна претходната мисла? Дали е апликативна до бескрај? Може стварно нема услови за пуштање кабел. Нека го расцепи кабелот и нека сурфа, фак ит.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.659
11.006
Скопје
Ај нека биде. Цепи и мој благослов имаш. хаха добра дискусија по сабајле.

@Onedrive само гледај да не ти се држи конекторот на париците стај нешто како пола гума од кабелот. Барем тоа ако ништо друго. Ако ни тоа неможе купи резерва конектори.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.484
5.227
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Зошто да не се пушти уште еден нормален кабел. Кај има еден ќе пројде и втор. Џабе се каблите претпоставувам се работи за околу 10-20 метри.
Секако, те поддржувам во тоа, ако има можност да се пушти кабел, да се пушти (тоа е најдобро решение), ама ако нема можност тогаш нека го раздели кабелот и тоа е тоа.
Стојам на тоа дека нема да има проблем.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.232
3.079
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Добро не се лути - еве ти се извинувам ако сум ти створил нервоза - знам за твојот случај со рутерот уште прв сакав да ти помогнам. Постот беше помалку повеќе како шега бидејки почнавте да разврзувате парици - (едни за телевизија - едни за интернет) - а ти имаше кажано дека до ЕДГЕ било тоа што на рутерот нема текст. Ништо малициозно - малку шега .
Се јави како експерт а не посочи што би можело да биде проблемот. Со Microsoft EDGE само табот за wlan не ми го чита а сите останати табови ги вчитува нормално, а ете прилог и слика како изгледа со Firefox. Мислам дека на крај памет никој не би помислил дека Edge не вчитува постара asp/html платформа или што и да е (не сум програмер) ?
Ете можеби некој ќе налета на истиот проблем, може ќе прочита и ќе му помогне мојот пост. Твојот ... навредлив секако.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.653
1.578
Скопје
Се јави како експерт а не посочи што би можело да биде проблемот. Со Microsoft EDGE само табот за wlan не ми го чита а сите останати табови ги вчитува нормално, а ете прилог и слика како изгледа со Firefox. Мислам дека на крај памет никој не би помислил дека Edge не вчитува постара asp/html платформа или што и да е (не сум програмер) ?
Ете можеби некој ќе налета на истиот проблем, може ќе прочита и ќе му помогне мојот пост. Твојот ... навредлив секако.
Постојат Емоџи на мојот пост - и видливо е дека се шегувам . И каде тоа сум те навредил ? Да не ти реков „Не знам што дрога користиш..„ како ти на мене ?
И ај пак се извинив на шега и прескокнав преку твојот коментар :cautious: Не знам зошто во оваа насока да се тера муабетот?
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.232
3.079
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Постојат Емоџи на мојот пост - и видливо е дека се шегувам . И каде тоа сум те навредил ? Да не ти реков „Не знам што дрога користиш..„ како ти на мене ?
И ај пак се извинив на шега и прескокнав преку твојот коментар :cautious: Не знам зошто во оваа насока да се тера муабетот?
Барем да претпоставеше нешто или била каква дијагноза да дадеше зашто не ја чита страната ? Или сега ќе се препукуваме ?
 

Aleksandar!

Gaining Experience
29 јули 2010
544
173
И како го пресече? Еве ај кај рутерот од телеком се блиску а од другата страна? Метро голи жици идат до компјутер / свич друго метро до макс тв.

Има причина зошто се twisted pair. Вакви егзибиции се глупост од мрза. После ќе дојде на форумов членот и ќе се жали како имал проблеми со ХХХ рутерот или интернетот од телеком/а1/неотел, а во позадина има франкенштајн.

Знаеме сите дека можеш да цепкаш кабли. Лоша пракса и не треба да се даваат такви совети.
Рутерот и телевизорот ми се еден до друг , така да немам разголено многу .
Не реков дека е најдобро решение , реков дека може .


Испратено од SM-G780F преку IT.mk форум апликација
 

Avid

Epic
21 јануари 2009
6.120
10.646
Скопје
Ете можеби некој ќе налета на истиот проблем, може ќе прочита и ќе му помогне мојот пост.
Не верувам дека ќе налета друг таков.
Искрено се надевам дека не постои никој друг како тебе што користи Еџ и „нема инсталирано други броусери“.
 

Pej4o

Intern
12 ноември 2015
59
40
Мислењето е автоматски споено:

 
Последна промена:

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.484
5.227
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
274
212
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro

Avid

Epic
21 јануари 2009
6.120
10.646
Скопје
Мислењето е автоматски споено:

Некој треба да ги избоксира за колор корекцијава при споредување сд/хд
1643390146597.png
 
18 септември 2020
103
74
Македонија
Телеком ги качиле брзиниве или имаат некој промо?

Погледнете го атачментот 109274
Како што читав Internet XL од тогаш кога објавиле за побрз и побезбеден интернет од 2017 година, дека корисниците што го имаат овој пакет 300/300 ќе имаат пристап да користат 1Gigabit брзина. Кога отворив url линк од форумов, на тој линк ја најдов и сликава.
Мрежата на Македонски Телеком е најбрза и најсигурна
mrezata-na-makedonski-telekom-e-najbrza-i-najsigurna-08_copy.jpg
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.659
11.006
Скопје
Ај проверете на мој телеком или апликацијата дали можете да се логирате? Кај мене нејќе/
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.232
3.079
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.383
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно