• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Т-Home оптика

sostius

On your way to fame
16 јануари 2017
305
680
Кочани
www.kochovphotography.com
sostius's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x
Motherboard
AsRock x470 Gaming K4
Storage
Samsung 870 Evo 500GB, 860Evo 256GB, 8TB WD Red
PSU
Corsair H850i
RAM
16GB Trident Z F4-3200C14D-16GTZRX
Video card
Asus Strix 1080ti
Case
NZXT H500
Mouse
G305, G502, Mx Master 2s
Keyboard
Obins ANNE PRO 2, Logitech G19
Audio
Focusrite Solo MK2, B&W LM1 on Nobsound amp, Langsdom FA890 and Samson SR850
Monitor
Asus PG279Q
OS
Win 10
Чекам овие денови да дојдат од телеком да инсталираат макс тв. Они можат ли да го стават у бриџ мод. Имам микротик рутер и убикју про за вајрлес. Или ќе морам сам да чепкам?
Најдобар сетинг е да го ставиш во бриџ мод да работи како модем и да си купиш добар рутер 6000 до 20 000 ден

Испратено од Mi Note 10 Lite преку IT.mk форум апликација

Испратено од IN2020 преку IT.mk форум апликација
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
273
212
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Чекам овие денови да дојдат од телеком да инсталираат макс тв. Они можат ли да го стават у бриџ мод. Имам микротик рутер и убикју про за вајрлес. Или ќе морам сам да чепкам?

Испратено од IN2020 преку IT.mk форум апликација
Само преку кол центар.
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
863
1.087
orgrimar
Чекам овие денови да дојдат од телеком да инсталираат макс тв. Они можат ли да го стават у бриџ мод. Имам микротик рутер и убикју про за вајрлес. Или ќе морам сам да чепкам?

Испратено од IN2020 преку IT.mk форум апликација
МОЖЕ екипата а може ии со повик за 10 мин готово, јас го ставив во бриџ мод купив асус гејмерски рутер од 16к и 3 пц на кои се гејма работат исто како на кабел, на 5гхз мрежа, исто има 2 ком на кабел и уште 10 уреди на 2,4 вифи
 

Surreal

Gaining Experience
30 септември 2014
179
179
Скопје
Дали на шапшаливе пак им падна интернетов?
Мислењето е автоматски споено:

Само што се јавив, само општина Аеродром има проблем со интернет конекција.
 
Последна промена:

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.154
615
Дали на шапшаливе пак им падна интернетов?
Мислењето е автоматски споено:

Само што се јавив, само општина Аеродром има проблем со интернет конекција.
Имав и јас проблем, ми пишаа по пола саат кога се среди работата, дали сум го проверил рутерот...
 

jovanovmk

Intern
24 ноември 2008
40
8
Што може да е проблемот со интернет на телеком. Имам пакет 30/5 вдсл. Линијата по ова треба да е добра. А јас не можам да добијам повеќе од 19 мега и тоа мерено на кабел. На вифи до кај 15 иде. Сменет е нов рутер од телеком Speedport Plus, нов кабел за линијата.Од телеком тој што го смени модемот вика не знаел што може да биде :) Дали можеби има некои поставки во нивниот рутер што треба да ги сменам? Како да има некоја блокада од рутерот нема шанси над 19 мбс. Се да биде исклучено од нет не оди над 19
feb00d26ef7524ae4551ababb3c75aaf.jpg
 
Последна промена:

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
5.796
4.082
30/5 е теоретски максимум. А за квалитетите на Спидпорт модемите пребарај тука и на интернет.
 

Pej4o

Intern
12 ноември 2015
59
40
Што може да е проблемот со интернет на телеком. Имам пакет 30/5 вдсл. Линијата по ова треба да е добра. А јас не можам да добијам повеќе од 19 мега и тоа мерено на кабел. На вифи до кај 15 иде. Сменет е нов рутер од телеком Speedport Plus, нов кабел за линијата.Од телеком тој што го смени модемот вика не знаел што може да биде :) Дали можеби има некои поставки во нивниот рутер што треба да ги сменам? Како да има некоја блокада од рутерот нема шанси над 19 мбс. Се да биде исклучено од нет не оди над 19
feb00d26ef7524ae4551ababb3c75aaf.jpg
Лоша парница ,пријави проблем да ти сменат нова парица подобра ке бараш . SNR e многу лошо и Attenuation е многу лошо
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1.107
983
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@jovanovmk имаш ли телевизија ? ресивери ако имаш ете ги другите кај се воедно се си е конфигурирано како што треба по тоа што гледам.
 

Pej4o

Intern
12 ноември 2015
59
40
@jovanovmk имаш ли телевизија ? ресивери ако имаш ете ги другите кај се воедно се си е конфигурирано како што треба по тоа што гледам.
Ако убаво го прочита (Како да има некоја блокада од рутерот нема шанси над 19 мбс. Се да биде исклучено од нет не оди над 19)


@jovanovmk да ли се откачува линијата (снемување интернет и тв др.)
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1.107
983
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@Pej4o нема никаква блокада зависно каков пакет има и дали има тв плус на бакар секој продукт си зема од линијата, ако му е само интернет и телефон ќе иде повеќе од 19 , ако му е интернет , тв , телефон си има таков профил ставен каде што за ресиверот си зема од линијата за да може да работи , и за телефонот и за се.
На бакар има разлика и не го споредувајте со оптиката во ниедна мисла или смисла или пробувајте да ги споредувате.
Исто е и на VDSL само што VDSL држи 120 илјади линија ако си блиску до централа.
Е сега ако држи и 300 илјади ако кабелот од изводот кој земаш ти не чини или парицата подземна или твојот кабел се ти е џабе.
Бакарот пополека откажува и никој не го сервисира затоа телеком каде што ќе донесе оптика веќе сите корисници кои ќе се пожалат на тој реон а се на бакар ги префрла на оптика одма дека веќе нејќе да се замара со бакарот да го сервисира.
Се си има математика и бизнис и нормално дека телеком нема заради 1 корисник да ви донесе оптика.
Се е бизнис математика инвестиција и нормално дека телеком очекува поврат на сето тоа.
Така да само кукате и не читате договорите и пак ќе кажам 95% сте криви вие корисниците кои ги потпишувате договорите и тие тетките и убавите што ве лажат и прават финти.... со тоа што тој што се разбира знае како да среди се и знае дека мора и телеком да е во ќар .... не можете вие попаметни од банката или телеком да бидете..... можете само на начин каде што имате договор на непоределно и да им кажете следниот месец поздрав од мене и да им ја вратите опремата , а ако сте на договор е тогаш ќе си чекате и ќога ќе се буните ќе дојде време телеком да ги во цитира договорот кој не сте го прочитале.
 

Pej4o

Intern
12 ноември 2015
59
40
@Pej4o нема никаква блокада зависно каков пакет има и дали има тв плус на бакар секој продукт си зема од линијата, ако му е само интернет и телефон ќе иде повеќе од 19 , ако му е интернет , тв , телефон си има таков профил ставен каде што за ресиверот си зема од линијата за да може да работи , и за телефонот и за се.
На бакар има разлика и не го споредувајте со оптиката во ниедна мисла или смисла или пробувајте да ги споредувате.
Исто е и на VDSL само што VDSL држи 120 илјади линија ако си блиску до централа.
Е сега ако држи и 300 илјади ако кабелот од изводот кој земаш ти не чини или парицата подземна или твојот кабел се ти е џабе.
Бакарот пополека откажува и никој не го сервисира затоа телеком каде што ќе донесе оптика веќе сите корисници кои ќе се пожалат на тој реон а се на бакар ги префрла на оптика одма дека веќе нејќе да се замара со бакарот да го сервисира.
Се си има математика и бизнис и нормално дека телеком нема заради 1 корисник да ви донесе оптика.
Се е бизнис математика инвестиција и нормално дека телеком очекува поврат на сето тоа.
Така да само кукате и не читате договорите и пак ќе кажам 95% сте криви вие корисниците кои ги потпишувате договорите и тие тетките и убавите што ве лажат и прават финти.... со тоа што тој што се разбира знае како да среди се и знае дека мора и телеком да е во ќар .... не можете вие попаметни од банката или телеком да бидете..... можете само на начин каде што имате договор на непоределно и да им кажете следниот месец поздрав од мене и да им ја вратите опремата , а ако сте на договор е тогаш ќе си чекате и ќога ќе се буните ќе дојде време телеком да ги во цитира договорот кој не сте го прочитале.
Да ти објаснам на кратко и јасно имам работено за Телеком и бакар и оптика знам како што е како седат работите.За неговијот случај @jovanovmk како што го разбрав убаво се му е исклучено и тв и од интернет.ВДСЛ2 знае да варира многу ,тие бројки што ги гледате прво вчитување на линијата, после пага линија одредено време не ти прикажува точно на модем која точната линија зависи топло и ладно и зависи колку е далеку од главниот извор (централа) 1,2 км тешко да работи ,јас препорачувам 900 м да одалечен од централа.

Пиши ми во порака L број (Го пишува на договорот)да ти ја проверам линија и колку си далеку од централа.
 

stteffann

Intern
13 јануари 2019
6
3
Што може да е проблемот со интернет на телеком. Имам пакет 30/5 вдсл. Линијата по ова треба да е добра. А јас не можам да добијам повеќе од 19 мега и тоа мерено на кабел. На вифи до кај 15 иде. Сменет е нов рутер од телеком Speedport Plus, нов кабел за линијата.Од телеком тој што го смени модемот вика не знаел што може да биде :) Дали можеби има некои поставки во нивниот рутер што треба да ги сменам? Како да има некоја блокада од рутерот нема шанси над 19 мбс. Се да биде исклучено од нет не оди над 19
Што може да е проблемот со интернет на телеком. Имам пакет 30/5 вдсл. Линијата по ова треба да е добра. А јас не можам да добијам повеќе од 19 мега и тоа мерено на кабел. На вифи до кај 15 иде. Сменет е нов рутер од телеком Speedport Plus, нов кабел за линијата.Од телеком тој што го смени модемот вика не знаел што може да биде :) Дали можеби има некои поставки во нивниот рутер што треба да ги сменам? Како да има некоја блокада од рутерот нема шанси над 19 мбс. Се да биде исклучено од нет не оди над 19
feb00d26ef7524ae4551ababb3c75aaf.jpg
Исто е о кај мене веке 2-3 дена брзината е макс. 16/1 сигурно е проблем од кај нив не е до сетинзите на рутерот
1642356810058.png
 

Pej4o

Intern
12 ноември 2015
59
40

jovanovmk

Intern
24 ноември 2008
40
8
Ако убаво го прочита (Како да има некоја блокада од рутерот нема шанси над 19 мбс. Се да биде исклучено од нет не оди над 19)


@jovanovmk да ли се откачува линијата (снемување интернет и тв др.)
Не, немам дисконекции. А зошто SNR е лошо. Над 7 нели се смета за добро?
ecff651bbfed29be9fdf890de6597a38.jpg
 

jovanovmk

Intern
24 ноември 2008
40
8
Аха. И што да барам од телеком сега. Оптика нема кај мене. Дали вреди да им досаѓам на тел? Би можеле ли нешто да направат?
 

DarthJe5us

Unstoppable
2 јануари 2012
2.571
2.007
10gbps спремаат. Може ќе поевтини 1gbps за дома.
 
Последна промена:

Overdrive

On your way to fame
23 јуни 2010
481
508
Има ли можност кабелот кој оди до MaxTV receiver-от да се подели за да биде и за телевизија, и за интернет?

Нешто како: кабел > switch > receiver + посебен AP/router
 

Pej4o

Intern
12 ноември 2015
59
40
Има ли можност кабелот кој оди до MaxTV receiver-от да се подели за да биде и за телевизија, и за интернет?

Нешто како: кабел > switch > receiver + посебен AP/router
Може да се подели 4 жици за интернет и 4 за ТВ.Од поновите ресивери потребни се сите 8 жици за да може да функционира ТВ.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.657
11.005
Скопје
Има ли можност кабелот кој оди до MaxTV receiver-от да се подели за да биде и за телевизија, и за интернет?

Нешто како: кабел > switch > receiver + посебен AP/router

Интернетот и телевизијата не излегуваат од ист порт на телеком рутерот.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.652
1.578
Скопје
Интернетот и телевизијата не излегуваат од ист порт на телеком рутерот.
Абе остај - овие во Се се разбираат... Читав баш сега 10 поста наназад - Ревелации огромни ! :sneaky:
„Го размонтирал рутерот - ама уствари било до ЕДГЕто„:ROFLMAO:
VSL и DSL мафија (y)
 

Aleksandar!

Gaining Experience
29 јули 2010
544
173
Интернетот и телевизијата не излегуваат од ист порт на телеком рутерот.
4 жици на порт за интернет, 4 жици на порт за тв. Кај мене е така затоа што несакав да влечам уште еден кабел до другиот рутер.

Испратено од SM-G780F преку IT.mk форум апликација
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.836
4.246
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
4 жици на порт за интернет, 4 жици на порт за тв. Кај мене е така затоа што несакав да влечам уште еден кабел до другиот рутер.

Испратено од SM-G780F преку IT.mk форум апликација

Ова е аналогно на 2 кабли со по 2 парици место со 4, ефективно си ограничуваш етернет на 100м.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.232
3.079
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Абе остај - овие во Се се разбираат... Читав баш сега 10 поста наназад - Ревелации огромни ! :sneaky:
„Го размонтирал рутерот - ама уствари било до ЕДГЕто„:ROFLMAO:
VSL и DSL мафија (y)
Ако реферираш на мене а очигледно е така, рутерот го немам размонитрано физички. Microsoft EDGE не даваше приказ на сетинзите во самиот рутер (и се уште не ги прикажува), односно не се читаше текстот. А пошто не користам други прелистувачи инсталирав Firefox и нормално без проблем ги прочита сите страни. Незнам каква дрога користиш но малце намали од нејзе !!!!

Еве повели и образложи ти како експерт што е муката тука ?
 

Атачменти

 • 1.png
  1.png
  46,4 KB · Прегледи: 46
 • 2.png
  2.png
  76,9 KB · Прегледи: 47
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.668
Мислења
889.333
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно