• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Т-Home оптика

ValentinMK

Intern
21 април 2020
145
28
Не мора да е таа страница него, мислам дека само таа ке ми заврши работи највекје ако може уопште.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,138
12,706
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
@Oktar има подобри предлози
Па да, имам... ако си приметил ноајпи не го користат нивниот сервис и до нив се пристапува на фиксна адреса... коинциденција? Ако се толку сигурно во својот сервис, кога ке укуцаш ноајпи.цом во адресниот бар во интернет прелистувачот по избор, секогаш ќе те носи кон истата ајпи адреса. Мене нешто ми смрди... иначе супер се, јас ги користам, фри едишн и еднаш месечно си кликам рињу и си решавам пузла за да го обновам Домаинот, богатите нека плаќаат ако ги мрзи да кликаат хидранти и семафори на сликички... или ако незнаат да ги најдат...
 

ValentinMK

Intern
21 април 2020
145
28
Да не знае некој на рутеров Huawei HG8145V5 каде може да се провери кога последен пат се рестартирала конекцијата, или кога снемало нет ако може некој нека прати screen shot.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,138
12,706
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Да не знае некој на рутеров Huawei HG8145V5 каде може да се провери кога последен пат се рестартирала конекцијата, или кога снемало нет ако може некој нека прати screen shot.
System information -> WAN -> klik na 2_INTERNET_R_VID_410

Online Duration (dd:hh:mm:ss): 00:14:12:48
 

Sircho

Intern
23 април 2013
1
0
Поздрав,

Можда ја сум нешо глуп, али ми требаше после 100 годиње да рчнам некој сетинг у рутерот и оп, инвалид јузер ово оно. Ај шо го смениле telecomadmin пассот, ал не ми работи ни root/admin. Некој иљач?

Фала и кај вас.
 

ValentinMK

Intern
21 април 2020
145
28
Поздрав, да не знае некој на Huawei рутеров, HG8145V5 како може да се лимитира Bandwith, уопште ако може.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,332
2,711
Поздрав, да не знае некој на Huawei рутеров, HG8145V5 како може да се лимитира Bandwith, уопште ако може.
Ако мислиш на ограничување по уреди мислам нема. Уствари еве паралелно гледам на мојов HG8245 нема. Сепак тоа се малку напредни опции за овој тип на уреди наменети за телекоми да ги делат по корисници.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

MacRazor

Gaining Experience
15 ноември 2017
159
88
Ме занима само дали овие од T-mobile се токму. Мамицата, ни оптика ни 4г функционира гнаси смрдливи. Луѓе на Венера ќе газат уште малце, они неможат да го покријат ова смрдливото парче земја Нордистан. Се по список, ко рекламата на Гранап но не за пазарење него за онаа работа!
 

ValentinMK

Intern
21 април 2020
145
28
да marv ограничување по уреди мислев, реално срамота е апликации да треба да користиме буквално за таква работа. мора у секој рутер да има таква опција... Многу ме интересира, што ке ми кажат ако им се јавам.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,138
12,706
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Што има да ти кажат, контрола на проток е прилично комлициран фичр, незнам како утврди ти дека е нешто базично и дека мора да го има. На крај, они се должни да ти обезбедат интернет, рутерот е “гратис”. Стави свој рутер и прави што сакаш.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,332
2,711
да marv ограничување по уреди мислев, реално срамота е апликации да треба да користиме буквално за таква работа. мора у секој рутер да има таква опција... Многу ме интересира, што ке ми кажат ако им се јавам.
Сега дали мора не знам. Рачунај дека овакви ниско буџетни рутери (па и они кои си ги купуваш у продавница за евтини пари) често се ограничени на ром/рам, па и немаат место кај да начукаш едно чудо опции, па табели кај ќе се памти се и сешто, итн... Затоа и постојат поскапи рутери, рутер ОС-и, и слично. Просто кажано на 1 од 100 или можда 1000 корисници ќе му притреба опција како твојава. И мене кога ми притреба фино лепо си закачив рутер со напредни можности и/или можност за касм фирмвери и таму има сѐ и сешто.
А ао им се јавиш мислам едноставно че ти речат неможе тоа и тоа и чао пријатно. Мислам нема многу да се замараат.
 

ValentinMK

Intern
21 април 2020
145
28
У право си Октар ама убаво би било да има и таква опција. уше нешто има опција за Bridge mode >?
Мислењето е автоматски споено:

Планирам некој Net gear рутер да земам немам проблем да платам повеќе реално за рутер се работи, а овој што го даваат од Инсталација, има само 2 порта за Ethernet , ама ја врши работата за сега.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,332
2,711
Тоа е тоа, колку пари толку музика нели. Се би било убаво да има, ама ...
има опција за Bridge mode
Има, се јавуеш у телеком им викаш сакам да ми го стаите у бриџ и тераш. Да не забораиш да им побараш username/password за конекцијата. Некаде го има некаде не у тоа договорите, многумина ги имаат затурено итн...
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,385
3,717
Скопје
да marv ограничување по уреди мислев, реално срамота е апликации да треба да користиме буквално за таква работа. мора у секој рутер да има таква опција... Многу ме интересира, што ке ми кажат ако им се јавам.
Раскажи за случајот. Ако се уредите под твоја контрола, влези им во сеттингс на адаптерот и симни ги на 802.11b/g и ете. Quick & dirty. Инаку како што ти кажаа - поскап рутер барај.
 

ValentinMK

Intern
21 април 2020
145
28
Да не знае некој колку луѓе ке може да издржи Minecraft Сервер или cs:go Сервер овие спецификации имам од PC Ryzen 7 2700x graficka gtx 1070ti 8GB i ram 32gb DDR4 колку луѓе одприлика ако знае некој Плус нет 100/100 имам.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,138
12,706
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Да не знае некој колку луѓе ке може да издржи Minecraft Сервер или cs:go Сервер овие спецификации имам од PC Ryzen 7 2700x graficka gtx 1070ti 8GB i ram 32gb DDR4 колку луѓе одприлика ако знае некој Плус нет 100/100 имам.
4
 

ValentinMK

Intern
21 април 2020
145
28
4 луѓе ? многу е малце одприлика очекувам 100 души до 200. за тој Интернет нема шанси само 4 луѓе на стариот нет што го имав 10 без проблем тераше. на страницава волку пишува Capture.PNG
 
Последна промена:

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,635
8,919
Скопје
Да не знае некој колку луѓе ке може да издржи Minecraft Сервер или cs:go Сервер овие спецификации имам од PC Ryzen 7 2700x graficka gtx 1070ti 8GB i ram 32gb DDR4 колку луѓе одприлика ако знае некој Плус нет 100/100 имам.
64 + 2l
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,777
Мислења
850,339
Членови
29,472
Најнов член
Горјан Стојчев
На врв Дно