• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Т-Home оптика

Ljesh Njeri

Intern
12 јуни 2017
7
4
Едно прашање каде точно се менуват ДНС Сервери во рутеров HG8245H од телеком ги имат на две места едно во конекцијата и едно во лан параметрине кое е поточно и подобро.
А што, тебе ти дава да ги менуваш? Кај мене полињата со DNS се деактивирани односно DNS на гугл стојат и тоа е тоа.
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
341
241
Од контакт центарот велат дека се е во ред, дека надминат е проблемот, но пак кај мене сеуште е споро отварањето на страни. Кај сите страници е вака. Доколку се префрлам на мобилна од A1/Телекабел е само неколку ms.
1611338106699.png

1611338298208.png
 

nickpet

Intern
26 јануари 2021
2
0
Zdravo decki, jas sum kaj telekabel momentalno imam 30/1 internet i sakam da se prefrlam kaj Telekom, dali znae nekoj dali kapistec (kaj zebra) zgradite se snabdeni so optika? potocno na adresa vasil gjorgov zgrada 20?
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
952
885
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@nickpet 80% сум сигурен дека има оптика дека 26 и 24 сум ги работел на времето и имало можеш да провериш симнувајќи се пешки 2 или 3 спрата и воедно ако има каначиња до секоја врата донесено и вертикала избушено сигурно има.
Е сега за да провериш симни се надоле пешки и кај ќе видиш сандачиња на зид метални пластични слики пушти ни тука и ќе ти кажеме одма дали има
 

nickpet

Intern
26 јануари 2021
2
0
@nickpet 80% сум сигурен дека има оптика дека 26 и 24 сум ги работел на времето и имало можеш да провериш симнувајќи се пешки 2 или 3 спрата и воедно ако има каначиња до секоја врата донесено и вертикала избушено сигурно има.
Е сега за да провериш симни се надоле пешки и кај ќе видиш сандачиња на зид метални пластични слики пушти ни тука и ќе ти кажеме одма дали има
ti blagodaram za odgovorot, eve sandace od hodnikot i drugata slika e od nekoi kabli (neznam sto se posho sum kiradzija)
 

Атачменти

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
952
885
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@nickpet имаш оптика и во станот инсталација и во цела зградата така да не се секирај ќе дојдат и ќе се израдуваат тие дека има инсталација во станот, ако е активна :) за рок од 30 минути се ќе ти средат

Ако таа тубата не е скината никаде што иде тоа пластичното на зидот до надвор и не е превиткано некаде си ги спасил... :)
 

alexi

Intern
14 февруари 2009
66
18
Јас имам оптика едно 50 метри кабел од таван до бандера, а другиот кабел од бандера им иде од разводната кутија под земја.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,487
10,627
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

ValentinMK

Intern
21 април 2020
45
2
Zdravo edno Prasanje malce nadvor od temava moze da se kaze ama ne najdov nigde vakva tema. Imam net na T home Optika 100/100 i sakam da stavam serveri potocno 1 za sega kolku bi mozel na ovoj net ? ako znae nekoj neka pise komentar tuka Capture.PNG
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,702
1,098
Се зависи за што ќе го користиш, дај некој детал. Ипак мислам дека не е препорачливо пошто нели има лимит на некои 600GB.
Zdravo edno Prasanje malce nadvor od temava moze da se kaze ama ne najdov nigde vakva tema. Imam net na T home Optika 100/100 i sakam da stavam serveri potocno 1 za sega kolku bi mozel na ovoj net ? ako znae nekoj neka pise komentar tuka Погледнете го атачментот 97320
Испратено од HD1910 преку IT.mk форум апликација
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,057
12,469
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

ValentinMK

Intern
21 април 2020
45
2
Zdravo uste edno prasanje povrzano za temava dali ima opcija da ne se restartira Konekcijata na 12 saati ili ne znam tocno kolku bese dali moze da se ukine toa ili barem da se namesti vreme licno koga da se restartira Konekcijata ? ako znae nekoj neka vrati odgovor
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,702
1,098

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,356
4,837
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
727
784
Zdravo uste edno prasanje povrzano za temava dali ima opcija da ne se restartira Konekcijata na 12 saati ili ne znam tocno kolku bese dali moze da se ukine toa ili barem da se namesti vreme licno koga da se restartira Konekcijata ? ako znae nekoj neka vrati odgovor
По ново мислам дека сега е на 24часа, не на 12. Да се укине не може. Но може да го рестартираш во некое бош време, и после автоматски ќе продолжи рутерот тогаш да ја обновува адресата.
 

ValentinMK

Intern
21 април 2020
45
2
Edno kratko prasanje malce nadvor od temava ako znae nekoj kako moze da se namali Pingot na CS:GO dobivam negde od 30-60 najcesto 50-60 ide samo so prikluceni 3-4 devices ako ima nekoe programce ili nesto takvo neka pise nekoj. inace na Optika T Home 100/100 Sum. Plus na kabel sum Povrzan. Prethodno Pamtam dobivav negde okolu 15-20 i nesto Ping.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,101
Мислења
838,582
Членови
29,018
Најнов член
dimitar.spiroski
На врв Дно