• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Т-Home оптика

Викса

On your way to fame
12 март 2011
537
649
Порано беше telecomadmin и admintelecom сега се root и admin :)

Во последно време нешто нетот зеза кај мене а пред некој ден скроз снема верувам кај сите , рутерот светеше црвено.
 

teo4u

Intern
26 декември 2015
2
0
Дали оптиката е достапна и за во куќа, или само во зграда ?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,707
11,030
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
И за во куќа.
 

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,791
9,259
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
UserName="telecomadmin"
Password="MKTuserGPON"

<X_HW_WebUserInfoInstance InstanceID="1" UserName="root" Password="admin" UserLevel="1" Enable="1"/>
<X_HW_WebUserInfoInstance InstanceID="2" UserName="telecomadmin" Password="MKTuserGPON" UserLevel="0" Enable="1"/>

(hw_ctree.xhml)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,707
11,030
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
 

Tegla

Gaining Experience
19 јуни 2014
205
371
Skopje
Tegla's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X + Noctua NH-D15 chrommax.black
Motherboard
Asus ROG Strix B550-F Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 120GB + Samsung 860 Evo 500GB + 1TB WD10EZEX
PSU
EVGA Supernova G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill Flare X DDR4-3200MHz CL14-14-14-34 1.35V
Video card
AORUS GeForce GTX 1060 6G 9Gbps
Case
CM Storm Trooper (Window); 2x Noctua NF-F12 pwm (front); 1x Noctua NF-A14 pwm (rear)
Mouse
Benq Zowie EC2-B
Keyboard
Steelseries Apex M500
Audio
Rotel RA-11; B&W 685 S2; B&W STAV24 S2 Stands; B&W ASW608; Audio Technica ATH-M50
Monitor
Dell Ultrasharp 24" U2412M
OS
Windows 10 Pro x64
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,142
12,719
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

The_Witch_Hunter

Practice makes perfect
23 мај 2012
861
1,911
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F
Storage
Samsung SSD 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX RAID 0 4TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
NVIDIA® GeForce RTX™ 3090 TUF OC
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
ASUS ROG Pugio II
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Alienware 38 Curved Gaming Monitor - AW3821DW
OS
Microsoft Windows 10 Pro
После Oktar срамота е ама еве и од мене :)
 

Luidgi

On your way to fame
24 февруари 2008
810
832
@Oktar кој GPON уред ти го дадоа? Huawei-то бело со антени? Постои можност тој да биде само како терминал, а после него саглам рутерче?
 

BazeMK

Gaining Experience
5 април 2011
140
178
Skopje
BazeMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Xeon x5450 @ 4.01GHz (9 x 444) & Cooler Master Hyper 212 Plus Double
Motherboard
Asus P5Q-E
Storage
LITEONIT LJT-128L6G-11 M.2 2260 128GB & Hitachi HDS721050CLA360 500GB
PSU
Cooler Master Elite Power - 460W Power Supply
RAM
8GB DDR2 1066+ MHz
Video card
AMD Radeon R9 270x Dual-X
Case
ATX Midi Tower Case Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Mac look alike
Keyboard
Mac look alike
Monitor
22' 1680 x 1050 main, 19' 1440 x 900 second
OS
Microsoft Windows 10 Enterprise Edition 64-bit (Build 14393)
 

fikiki

Gaining Experience
8 јануари 2010
68
161
fikiki's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-8700K & Noctua NH-D15
Motherboard
Asus ROG Maximus X Hero
Storage
Samsung 960 PRO 512GB + 2x1TB WD Blue + Synology DS215j (2x4TB WD Red)
PSU
Corsair RM750x
RAM
G.SKILL Trident Z 32GB 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX480 4GB
Case
Fractal Design Define R6 Blackout
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech G413 Carbon
Audio
Sennheiser HD599 + Logitech Z200
Monitor
Dell U2415
OS
Windows 10 Enterprise
20160520.png
Само за Oktar ;)
 
S

Sukhoi

Гостин
Зошто на оптика некои од вас имате над 5 пинг до Скопје? Јас преку обичен лан, имам 2, некогаш и 1.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,142
12,719
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
@Oktar кој GPON уред ти го дадоа? Huawei-то бело со антени? Постои можност тој да биде само како терминал, а после него саглам рутерче?
Кафеавото хаваи го имам, а секако дека ова не е измерено преку него. Хаваито си е во бриџ мод и работи само како онт, а рутерот е Mikrotik RB1100AHх2.
 

dimsa

Gaining Experience
9 јануари 2015
246
272
Кафеавото хаваи го имам, а секако дека ова не е измерено преку него. Хаваито си е во бриџ мод и работи само како онт, а рутерот е Mikrotik RB1100AHх2.
Ненадминато парче хардвер од Микротик. Браво. :)

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,405
4,904
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,605
8,957
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Кафеавото хаваи го имам, а секако дека ова не е измерено преку него. Хаваито си е во бриџ мод и работи само како онт, а рутерот е Mikrotik RB1100AHх2.
Нели телекомциве со гигабитниот пакет даваа место стандардниве хавајчиња ОНТ-и, плус еден cisco гигабитно рутерче? Незнам точно кој модел е или тоа само со некој специјален пакет иде.

Знам едно време имаа некаков flatnet во понуда, ама цените беа ненормални.
 

AndrejFerdzo

Gaining Experience
18 ноември 2013
853
308
AndrejFerdzo's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600X
Motherboard
Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming
Storage
WD 256GB NVME +Toshiba 4TB + WD Green 2TB + Samsung 850 500GB EVO
PSU
CoolerMaster V1000
RAM
Kingston HyperX Predator 2x8GB 3200MHz
Video card
2x Saphire Nitro + RX570
Case
DeepCool Matrexx 70
Mouse
Logitech MX Master
Keyboard
Microsoft Comfort Curve Keyboard 2000
Audio
Topping DX3 Pro
Monitor
MSI MAG271CR
Можно е да се користи нешто друго освен Хаваи или тие Спидпорт на оптика. Конкретно микротик или циско ?
 

dimsa

Gaining Experience
9 јануари 2015
246
272
Микротик извадија пред некое време GPON sfp модул кој може да се стави на секој микротик уред што има sfp. Ама не знам дали некој го пробал со телеком. Овернет треба да имаат искуство зошто им се подизведувачи на телеком.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,707
11,030
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,984
Мислења
854,218
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно