1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Т-Home оптика

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од FATAL ERROR !, 15 Април 2013.

 1. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,457
  6,566
  27 Март 2014
  Грешите, ке видите. Останативе поволности како каналите и 10гб промо мобилен интернет се времени, а фиксниот интернет е трајна мерка.
   
  На ARMac и Oktar им се допаѓа ова.
 2. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  957
  1,052
  9 Декември 2015
  Машко
  Fine Living HD чекав да го пуштат да смират граѓанство, они 9 порно канали пуштиле. Или и тоа e за смирување?
   
  На Ребро, xhktw, Snaga и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  568
  283
  14 Април 2012
  Машко
  Не е трајна мерка фиксниот интернет тоа е само за периодот додека е и за каналите и моб нет.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,469
  7,456
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Нека др*а народ со 40 температура хаха.
   
  Dejan007, TexasUS и на Ragnar им се допаѓа ова.
 5. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,457
  6,566
  27 Март 2014
  Испадна дека си во право. Времено е додека е овој период.
   
 6. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,693
  11,008
  23 oктомври 2012
  Машко
  Па да бе, има датум до кога трае.
   
  На TexasUS и DrMTR им се допаѓа ова.
 7. dashbog

  dashbog
  Gaining Experience

  155
  87
  24 Јуни 2008
  Машко
  Денес Телеком ги зголемил лимитите на S тарифните модели за интернет и за магента корисниците на 250 GB.
  И купувањето на интернет по искористувањето на овие е зголемено на 100GB.

  Да се надеваме и за М и L корисниците ќе го зголемат во скоро време оној 1TB политика за фер користење.
   
  Dejan007, DrMTR и на Avid им се допаѓа ова.
 8. Avid

  Avid
  Guru

  4,505
  6,809
  21 Јануари 2009
  Од твоја тастатура во телекомови очи.
   
  На Dejan007, acikaaa, Ребро и уште 3 други им се допаѓа ова.
 9. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,228
  1,289
  2 Август 2009
  Малце каснам на муабетов али ова ме засмеа пред некое време :D

  [​IMG]
   
  Daniel86, Weeaboo, Ragnar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,457
  6,566
  27 Март 2014
  1-ви Април станувам сабајле, 18ГБ трафик,.. Машала изгледа сум сурфал во сон ноќеска.

  [​IMG]

  Искрено се надевам дека штом од 50ГБ на S скокнаа на 250ГБ, реално очекувано е на L да се скокне на 2ТБ во овој момент. Со тоа ке докажат дека се опшествено одговорна компанија, штом не им текнува да ги намалат цените.
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  957
  1,052
  9 Декември 2015
  Машко
  Чудно. Сега проверив кај мене е во ред 3.5 ГБ ама толку и симнав од сабајле :)Комшијата го провери?
   
 12. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,693
  11,008
  23 oктомври 2012
  Машко
  Може и да биле некои апдејти или аплоад некој на слики/видеа од телефон на гугал фотос. Just a wild guess...
  Инаку ја па и не очекувам да се зголемат другите пакети. Баш зголемувањето на најмалиот пакет е мерка соодветна на ситуацијата, 50 гига се многу малку трафик ако треба цел месец да седиш и да работиш од дома, а другите со по 500 гига или тера се покриени.

  [​IMG]
   
  На 1s3ct0wN и xhktw им се допаѓа ова.
 13. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,457
  6,566
  27 Март 2014
  Што да го проверам. 18ГБ нема шанса да е симнал сабајлево. Многу трафик е тоа. Обично сите заедно правиме толку некаде на дневна база.

  Па соодветно на парите што ги плаќаш. Кога може тој со 50ГБ да скокне на 250 зошто ти да не скокнеш на 2ТБ? Инаку тие 2ТБ не се новина. Еве телеком ги пушти промотивно до 15-ти Април.
   
  На Ragnar и Oktar им се допаѓа ова.
 14. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  820
  934
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Само што се вратив од Телеком, мигрирав пакетите од 2016та верзија во најновите. Сега е 100/100 (рекламна 60/10, но дека на оптика иде нагоре.)
  Во моментов еве после 30 мин дома имам 90/90 на speedtest и висок пинг 8 со нивни сервер.
  Да се надевам на 2TB сега, али реално ниту еднаш не сум искористил повеќе од 1ТБ (Телевизорот не мрднал од 4К Нетфликс а и сите торенти филмовите ми се тие од по 60гб, е сега малце искачаат месечно со таков квалитет :D )
   
 15. Avid

  Avid
  Guru

  4,505
  6,809
  21 Јануари 2009
  Првиот ден-два им се багира тоа мерачот може да покажува повеќе па може да се намали... не знам дали ви пишав тука дека јас у март месец почнав со негативен број, -190 и си одеше одеше нагоре (-170, -150 итн.)...

  Иначе рекоа дека до 15 април ќе било 2 терабајти а сега го ресетираа бројачот, стварно не знам како планираат да рачунаат. Ај некој нека ги позамара нека им се јави.

  И поажуриран и подобар мерач е мислам на мобилната апликација, тој на сајтот не е баш.
   
  На Weeaboo му/ѝ се допаѓа ова.
 16. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,457
  6,566
  27 Март 2014
  Тоа е за оптика. Јас сум на бакар уште. Нема оптика.
   
 17. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,111
  991
  4 Февруари 2014
  Машко
  "дупло сообраќај дадовме поради настанатава ситуација, се надеваме дека во иднина ќе остане, но уште нема званична информација"

  YIKES
   
  Dejan007, Avid, TexasUS и на уште 1 им се допаѓа ова.
 18. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,469
  7,456
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Едно време бројачот не им мереше upload. Знам пошто на BitSoup (RIP) тој месец качив преку 800GB и на крај на месец не ги покажа. Мојот стар рутер кој имаше прилично добар монитор на WAN покажа 1300GB на WAN1 за тој месец, на страната стоеше точно само download односно околу 500 гига (тогаш беше 600ГБ лимит).

  После као го оправија, а сега ми се чини дека везе нема. Со месеци одлагам да направам екстерен монитор директно на кабелот ама никако да се наканам. Овој месец (март) дефинитивно имам рокнатно над 1ТБ и не прекинаа. Знам според тоа колку сум симнал. Transmission брои само торенти 790GB, плус симињав легални игри како Division II која е 60+GB, Middle Earth Shadow of War 120+GB итн, плус стримање и Youtube, плус останат трафик. A сепак...

  t.jpg

  Мислам дека тоа 2ТБ им е онака лупнато и дека уствари го имаат изгасено лимитот за овие 2 месеца, па рачно ако некој отстапи со 4ТБ трансфер го сечат.
   
  На Avid и DrMTR им се допаѓа ова.
 19. Weeaboo

  Weeaboo
  Gaining Experience

  134
  81
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  До 15 април се 2 TB, секој сообраќај што е остварен од 1-ви до 15-ти ќе се одземе. На пример доколку си потрошил 1200 GB, на 15-ти (или 16-ти) ќе имаш потрошено 200 GB.

  Штета :( Очекував да си речет, еј 1 TB малку им е, гледам има луѓе што трошат и над 1 TB, а има луѓе и што едвај трошат 500 GB на тој пакет, па ај ќе им оставиме 2 TB и за понатака.
   
  На Avid и DrMTR им се допаѓа ова.
 20. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,457
  6,566
  27 Март 2014
  Педерска финта..
   
  На Weeaboo му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Avid

  Avid
  Guru

  4,505
  6,809
  21 Јануари 2009
  Ова ти го потврдија?
   
 22. Weeaboo

  Weeaboo
  Gaining Experience

  134
  81
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  Да.
   
 23. ArchangelMkD

  ArchangelMkD
  Intern

  24
  10
  4 Јуни 2016
  Машко
  Me interesira dali ste zadovolni od internet thome optika.
  Koga prvpat stavia optika na vodno bev megu prvite korisnici i inernetot bese ili potocne nebese(youtube nemozev da gledam bez da koci 480p 50% od vremeto ). Prviot moment go raskinav dogovorot telekabel bakar bese 10 pati podobar. No sega moram telekabel se gleda deka imaat problemi a za rabota od doma se raboti.
  Sakam optika 100/100 da stavam bez dogovor od thome.
   
 24. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,498
  1,820
  5 oктомври 2007
  Машко
  Јас карпош неможам да се пожалам. За кај тебе ќе треба да ги прашаш.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 25. ArchangelMkD

  ArchangelMkD
  Intern

  24
  10
  4 Јуни 2016
  Машко

  Kogo da prasam Thome pa ako mi kazat deka se losi treba da go otpustat vraboteniot :D
   

Сподели

Вчитување...