1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Т-Home оптика

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од FATAL ERROR !, 15 Април 2013.

 1. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,352
  7,327
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не е нова рута телиа. Поделени им беа блоковите на 72 пола пола со новател. Тие на 45 беа претежно на телиа.

  Можда сега префелиле повеќе на телиа ради баланс.
   
 2. единица

  единица
  Баниран/a

  21
  21
  5 Април 2018
  И 46 и 77 им се на Telia, а и блоковите наменети за мобилен интернет ги сменија исто. Имаат можеби застој во линковите и инсталираат нови, па ова е привремено. Шпекулирам само базирано на наливот на сообраќај на DE-CIX и AMS-IX во последниве неколку месеци, но не мора тоа ништо да значи.
   
 3. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,827
  1,660
  22 oктомври 2012
  Машко
 4. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,299
  1,589
  5 oктомври 2007
  Машко
  Има кај едни клиенти. Работи топ, 2ТБ лимит, пошто е у канцеларија и не симињаат торенти ова она, сосема им издржува.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Weeaboo

  Weeaboo
  Intern

  63
  36
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  Дали само мене ми делува на скам тоа што сите пакети на телеком се ограничени на 1 TB (поточно 1000 GB) а ги рекламираат како неограничени? Значи по самото потрошување на 1000 GB, интернет сообраќај целосно се прекинува, а не е како порано да биде намалена брзината да речиме на 1 mbps. Исто, дали се знае нешто за зголемување на лимитот на пакетите во иднина?
   
  На Skorp му/ѝ се допаѓа ова.
 6. corpz

  corpz
  Intern

  17
  11
  12 Април 2007
  Јас поради таа нивна глупа политика се префрлив на Телекабел. И плус ми се јавија од Телеком да ме прашАт оти сум се исклучил и тоа им го реков.
   
 7. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,352
  7,327
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Неограничен они го рачунаат без цензура кон сајтови и без насилно затварање порти. Така си го разбираат, а со оглед на тоа што имаме провајдери и тоа што не го разбираат тешко нас.
   
  На Weeaboo му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Weeaboo

  Weeaboo
  Intern

  63
  36
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  Не сум го знаел ова, најакото нешто што го имам прочитано во последниов период :D
  А да добијат една групна тужба? Или да си ставет некоја футнота во договорот со појаснување што *НЕОГРАНИЧЕНО значи?

  Разбирам за пакет 15/1 да биде ограничен на 1000 GB и да се води како НЕОГРАНИЧЕН, но веќе со 50/~ и нагоре, самиот јутуб си се реди на 1080p60 по default, а и сигурно нема некој да гледа снимки од филмови/серии со стандерден квалитет, а да не зборувам што една игра е 1/10 од интернет сообраќајот што го нуди Телеком?
   
  Последна промена: 11 Март 2020
 9. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  517
  222
  14 Април 2012
  Машко
  Во договор пишува политика за фер користење 1000гб се им е наведено тоа да не можеш да ги тужиш.
   
 10. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  832
  768
  27 Април 2010
  Машко
  Пред да го тужите телеком земете ЛУПА,НАОЧАРИ,ТЕЛЕСКОП, и ред други работи и почнете да го читате договорот.
  Се си имаат средено они, а наскоро ќе направат да биде чим си потпишал џабе везеш да биде :)
   
  Luca Toni, TexasUS, Aowek и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. Weeaboo

  Weeaboo
  Intern

  63
  36
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  Разбирам то, а до кога со антиконсумер политикава?
   
 12. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,352
  7,327
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Додека не се појави конкуренција.
   
  На TexasUS му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Trtka

  Trtka
  Gaining Experience

  86
  59
  11 Април 2018
  Не е проблемот до операторите, проблемот е до АЕК . Тој им дозволува да пишуваат и измислуваат политики на фер користење. Таму чичкото или тетката што ги чита и одобрува договорите можеби не го видел/а политика на фер користење (зш со малит букви).
   
 14. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  517
  222
  14 Април 2012
  Машко
  Не е точно ова, бидејќи таа политика за фер користење е од самиот тим на телеком, 90% од корисниците ни приближно не доаѓаат до 1 терабајт,да не е океј и глупо е тоа да е 1тб но понатаму сигурно ќе се смени како што се повеќе стриминг сервиси се користат ќе мора да покачат.
   
 15. Trtka

  Trtka
  Gaining Experience

  86
  59
  11 Април 2018
  Значи секој бланко договор пред да се пушти во употреба прво се праќа во аек на одобрување... Ако аек не го одобри , телеком може да сонува за политика на фер користење.
   
 16. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  517
  222
  14 Април 2012
  Машко
  Добро да но причината зошто има 1 тера е таа за да докупуваш гб бизнис не е дека е ради нешто друго
   
 17. Avid

  Avid
  Guru

  4,284
  6,376
  21 Јануари 2009
  А бе кашла нешто нетов или?
  На одредени сајтови...
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  969
  393
  17 Јуни 2008
  Корона...
   
 19. Transporter444

  Transporter444
  Gaining Experience

  83
  118
  11 Јуни 2016
  Машко
  ФИНКИ
  да... нема проблем нит со bandwith нит со пинг ама корне, фејсбук лоадира пола саат
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 20. mkd

  mkd
  Gaining Experience

  254
  99
  5 Јуни 2007
  Машко
  Уф, значи не е до кај мене....

   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Avid

  Avid
  Guru

  4,284
  6,376
  21 Јануари 2009
  Многу почна да кашла и се напињам. А неколку саати трае ова веќе. И на Вибер линк праќав дур се излоудира тамбнеилот 7 секунди.
  На Фејсбук може да се види A.I.-то што го користат "image may contain blabla" :D
   
 22. Transporter444

  Transporter444
  Gaining Experience

  83
  118
  11 Јуни 2016
  Машко
  ФИНКИ
  да да веќе 7 саати е проблемот, јутуб не можам на 1080п да гледам видеа, и пакет лосс имам 30+%
   
 23. Avid

  Avid
  Guru

  4,284
  6,376
  21 Јануари 2009
  Со VPN не кашла.
   
 24. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,016
  2,557
  21 Јануари 2011
  Машко
  Кај нас фуче, кај вас не фуче оти не сте од центар и карпош.
   
 25. Avid

  Avid
  Guru

  4,284
  6,376
  21 Јануари 2009
  Влае кашла(ше).
  inb4 не е влае у карпош, село, ѓорче итн
   

Сподели

Вчитување...