1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Т-Home оптика

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од FATAL ERROR !, 15 Април 2013.

 1. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,186
  647
  12 Април 2017
  Машко
  Барем не им е пишано во услови за користењ, туку на сајтот. Али којзнае дали го кажуваат во салон, на сајтов не најдов патека за да стигнам до ова.
   
 2. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  244
  150
  25 Февруари 2017
  Машко
  А ние па бараме нормален интернет со поголеми лимити...
  download.jpg
   
 3. Skorp

  Skorp
  Gaining Experience

  349
  261
  25 Август 2016
  Машко
  1 терабајт е лимитот, кај гледате 700 гб?
   
 4. Anungunrama

  Anungunrama
  Gaining Experience

  63
  56
  5 Февруари 2019
  Машко
  Значи ова со смарт гаќиве не било заебанција?! Што им стана у пм... 3 за сто даваат?
   
 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,368
  7,348
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Старите што не обновиле договор се на 700. Или тие без договор. Кај нив после 700 намалуваат брзина. Кај тие со 1ТБ скроз гасат.
   
 6. krema

  krema
  Professor

  10,163
  9,778
  24 Јуни 2009
  Машко
  Мора да следат свецки тренд со смарт гаќа. :D
   
 7. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,057
  584
  12 Април 2013
  Машко
  слеп си или што е работава?
  Screenshot_20200207_133429.jpg
   
 8. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,057
  584
  12 Април 2013
  Машко
  Интернет - Останати Интернет Пакети - Max Optik
   
 9. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,116
  2,377
  19 Јули 2013
  Различни пакети, различни ограничувања и услови.


  clipboard07.02.2020 _ 13_40_24.png
  clipboard07.02.2020 _ 13_39_43.png
   
 10. Skorp

  Skorp
  Gaining Experience

  349
  261
  25 Август 2016
  Машко
  index.png
  Јас конкретно гледав за 300 мб/с, пишува дека е 1 терабај лимитот.
  Која е поентата од 1 гигабит да е со помалце?
   
 11. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,057
  584
  12 Април 2013
  Машко
  Тоа прашај ги телеком, не мене.
   
 12. Trtka

  Trtka
  Gaining Experience

  86
  59
  11 Април 2018
  Секси гшчи иначе како ќе рекламира ? Нек се пере и пара и гшчи , народ све че да то помири.
   
 13. krema

  krema
  Professor

  10,163
  9,778
  24 Јуни 2009
  Машко
  Сепак се смарт гшчите. :)
   
 14. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,368
  7,348
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Различни пакети се. После лимитот на 1ТБ гасат нет. После лимитот од 700ГБ намалуваат брзина на 2мбпс.
   
  На Skorp му/ѝ се допаѓа ова.
 15. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  406
  296
  9 Февруари 2018
  Машко
  последниве 2-3 дена, нетов е катастрофа 3-4 игри пингот оди од 60-800, таман мислиш се оправил се качува како висок притисок.
   
 16. единица

  единица
  Баниран/a

  21
  21
  5 Април 2018
  >Гигабит конекција со 700 гига трансфер
  Прво не знам тој гигабит дали уопште ќе може да се постигне кога само до Google преку Novatel.bg имаат 10 гигабит конекција. Буквално реклама е за „еве и ние имаме гигабит пакет, ама тотално ни е неупотреблив“.
   
 17. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  831
  776
  27 Април 2010
  Машко
  @единица си постигнува брзина но проблемот е што тие 700гб се премалце за 1гигабит брзина и најважното за цената која го нудат.
  За тие пари минимум 5ТБ то 10Тб up down..
   
  На Aowek му/ѝ се допаѓа ова.
 18. единица

  единица
  Баниран/a

  21
  21
  5 Април 2018
  Па тоа е, немаат капацитет, а земаат замав. Затоа и пакетите со 100 и 300 мегабита сe лимитирани на 1 TB трансфер.
   
 19. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,721
  1,186
  16 Јуни 2010
  Машко
  Интернетот, поточно купување на услуга IP-Transit не се наплаќа во гигабајти, туку на брзина на линкот. Значи може некое ISP да закупат 10 гигабитна порта и со тоа 10 гигабитен линк (и колку сака гигабајти да поминат) или пример може истите да закупат 10 гигабитна порта и да се користи 95 burstable billing.
  Без многу детали, ама тоа значи дека плаќаат онолку колку максимално го имаат искористено линкот без 5 проценти од максимум искористеноста на тој линк(значи ако 5 проценти од времето си го користел максимум линкот, а 95 проценти не си го, ке се рачуна максимумот од 95 проценти од времето).

  И не се секирај сите наши провајдери имаат многу повеќе капацитет на располагање во бекбонот, поготово сега кога сите линкови спрема надвор им се со DWDM така да тоа е најмал проблем, сите проблеми со твојата брзина дома немаат ама баш никаква врска со капацитет кон надвор, статистички многу се мали шансите сите да седнете и да ги преокупирате линковите.
   
  Последна промена: 12 Февруари 2020
  bxxxn, TexasUS, HardCorec и на уште 1 им се допаѓа ова.
 20. единица

  единица
  Баниран/a

  21
  21
  5 Април 2018
  Да, тоа ми е јасно до некаде дека се изнајмуваат линкови, но мислев дека капацитетот на тие линкови е помал и затоа е поставен тој лимит од 1 терабајт во случај да има зголемен волумен на сообраќај (или „политика на фер користење“). Сега колку нив ги коштаат тие линкови не знам. Гледам на bgp.he.net имаат peering со OTEGlobe, DTAG, Telia и Novatel.bg.
   
 21. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  244
  150
  25 Февруари 2017
  Машко
  upload_2020-2-17_20-46-59.png
  И пак проблеми со сообраќајот кон надвор. :angry:
   
 22. Avid

  Avid
  Guru

  4,295
  6,388
  21 Јануари 2009
  кашла, малку
   
  На TexasUS му/ѝ се допаѓа ова.
 23. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,299
  1,591
  5 oктомври 2007
  Машко
  Настинат е малку. Грип ќе да е. Цел ден е повуци потегни.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На TexasUS му/ѝ се допаѓа ова.
 24. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  1,003
  622
  3 Јули 2007
  Не излегува целиот сообраќај од Македонија, немам конкретни податоци колку циркулира само низ Македонија, но претпоставувам е голем дел. Големите оператори се врзани меѓу себе + за Телеком знам дека кешираат youtube видеа, а youtube зема голем дел од сообраќајот.
   
 25. единица

  единица
  Баниран/a

  21
  21
  5 Април 2018
  Ми се чини како многу рути да беа изменети од Телеком кон надвор прошливе две недели. Сабајле пак некои хостери беа недостапни. Одеа преку Novatel.bg сега преку Telia. Зошто го преферираат Telia, не е транзит поскапо него peering со Novatel.bg? :thinking_emoji:

  Пример со Hetzner зашто таму имам сервер.
  Код:
  traceroute to [хост] (144.76.***.***), 64 hops max, 52 byte packets
   1 192.168.1.1 (192.168.1.1) 1.543 ms 0.878 ms 0.889 ms
   2 46.217.12.1 (46.217.12.1) 5.189 ms 5.251 ms 6.115 ms
   3 62.162.201.17 (62.162.201.17) 5.389 ms 15.483 ms 12.532 ms
   4 sfia-b2-link.telia.net (62.115.169.164) 9.590 ms 9.789 ms 10.648 ms
   5 win-bb2-link.telia.net (80.91.247.108) 42.503 ms
    prag-bb1-link.telia.net (80.91.247.82) 41.777 ms
    win-bb2-link.telia.net (80.91.247.108) 42.801 ms
   6 ffm-bb1-link.telia.net (62.115.121.118) 41.701 ms 42.227 ms
    ffm-bb2-link.telia.net (62.115.133.79) 44.085 ms
   7 ffm-b5-link.telia.net (62.115.114.89) 43.113 ms 44.391 ms
    ffm-b5-link.telia.net (62.115.114.91) 43.508 ms
   8 hetzner-ic-326013-ffm-b4.c.telia.net (213.248.70.3) 42.242 ms 56.540 ms 43.219 ms
   9 core24.fsn1.hetzner.com (213.239.224.253) 47.953 ms 47.543 ms 49.486 ms
  10 ex9k1.dc10.fsn1.hetzner.com (213.239.229.54) 48.141 ms
    ex9k1.dc10.fsn1.hetzner.com (213.239.229.50) 47.395 ms
    ex9k1.dc10.fsn1.hetzner.com (213.239.229.54) 49.923 ms
  11 * * *
  12 * * *
  13 * * *
  ^C

  Од хост кон Телеком. Претходно беше Hetzner > DE-CIX > Novatel.bg > Telekom.mk.
  Код:
  traceroute to 77.28.**.** (77.28.**.**), 30 hops max, 60 byte packets
   1 static.73.187.243.136.clients.your-server.de (136.243.187.73) 0.287 ms 0.296 ms 0.298 ms
   2 core24.fsn1.hetzner.com (213.239.229.53) 0.279 ms core23.fsn1.hetzner.com (213.239.229.49) 0.248 ms core24.fsn1.hetzner.com (213.239.229.53) 0.252 ms
   3 core5.fra.hetzner.com (213.239.224.250) 4.927 ms 4.931 ms 4.925 ms
   4 ffm-b4-link.telia.net (213.248.70.2) 5.068 ms 5.368 ms 5.365 ms
   5 ffm-bb2-link.telia.net (62.115.114.90) 38.455 ms 38.460 ms 38.263 ms
   6 prag-bb1-link.telia.net (62.115.121.119) 11.666 ms 11.633 ms win-bb2-link.telia.net (62.115.133.78) 18.418 ms
   7 sfia-b2-link.telia.net (80.91.247.83) 39.470 ms 39.441 ms sfia-b2-link.telia.net (80.91.247.109) 38.440 ms
   8 makedonski-ic-341319-sfia-b2.c.telia.net (62.115.169.165) 43.739 ms 43.556 ms 43.237 ms
   9 62.162.201.18 (62.162.201.18) 42.988 ms 43.886 ms 42.938 ms
  10 * * *
  11 * * *
  12 * * *
  13 * * *
  14 * * *
  15 * * *
  16 * * *
  17 * * *
  18 * * *
  19 * * *
  20 * *^C
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...