Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Т-Home оптика

TexasUS

On your way to fame
25 февруари 2017
861
781
Ако ти го остават Huawei ке можеш бриџ мод,ако ти стават Техноколор тогаш нема бриџ мод.Иначе новата магента користи интернет,и нема никаква поврзаност со бриџ мод,затоа што и дадодатен рутер да имате, ке презема интернет и ке работат без проблем преку лан кабел.

За старите уреди важеше,лан 3 и 4 да бидат сетирани за тв,затоа што тие мораа да работат на порти за тв,а новиве магента тв боксови,влечат само нет и нема врска на која порта се приклучени,затоа што техничарите кога ги менуваат,рутерот го местат сите порти да се за интернет.
Има некаква можност во салон да напоменам дека сакам да остане Хуавеито ради оваа причина и во налог да сте стави да не се менува онт-то?
 
Последна промена:

Ervo

Gaining Experience
7 септември 2008
256
397
@Rejzerot поентата на bridge mode е преку своја сопствена мрежна опрема да се прави PPPoE конекција за да се избегне double NAT, одредени нови функционалности преку моја мрежна опрема како monitoring и слично и најбитно преку еден рутер менаџираш port forwarding, mesh network и целиот процес е seamless.

Се надевам телеком се свесни дека овој bridge mode feature е битна работа за по advanced корисници и ќе ја имплементираат во блиска иднина, на пример јас не би мигрирал од оваа причина па дури и би сменил оператор. Фала.
 

TexasUS

On your way to fame
25 февруари 2017
861
781
@Rejzerot поентата на bridge mode е преку своја сопствена мрежна опрема да се прави PPPoE конекција за да се избегне double NAT, одредени нови функционалности преку моја мрежна опрема како monitoring и слично и најбитно преку еден рутер менаџираш port forwarding, mesh network и целиот процес е seamless.

Се надевам телеком се свесни дека овој bridge mode feature е битна работа за по advanced корисници и ќе ја имплементираат во блиска иднина, на пример јас не би мигрирал од оваа причина па дури и би сменил оператор. Фала.
И јас се надевам, целосно иста причина имам, со НАТ. Само не знам зошто до толку форсираат да сменат и не даваат да си го задржиш Хаваито кое го имаш кога ете не им е сеуште досредена опремата нова.
 
Последна промена:

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.506
12.935
Како што разбрав телеком работат на случајот. Не е дека не сакаат да дозволат бриџ мод. Туку дека софтверското решение со андроид боксовите ја комплицира работата. Па треба да најдат чаре како да се активира бриџ мод.

И повторно од читање на форумов, хуавеи опремата ја отстрануваат заради кинеските шпиунски софтвери (обвинувања нели). Затоа во иднина нема да има Хуавеи. А техниколор се сегашниот добавувач на опрема на телеком за оваа намена.
 

TexasUS

On your way to fame
25 февруари 2017
861
781
1718894218642.png
По двонеделно натегање за новиве пакети и префлање на прашањево низ различни оддели ми дадоа да си ја заджам платформата и старава опрема. Значи може да остане МаксТВ. Топ.

Инаку во претходните мејлови дефинитивно од нив ми потврдија дека МагентаТВ и bridge mode НЕ РАБОТАТ заедно. Или едното или другото.

Благодариме Телеком.
 
Последна промена:

Ervo

Gaining Experience
7 септември 2008
256
397
@Rejzerot има некоја опција на магента фиксен интернет со 1/1 Gbps како што имаше порано за 300/300 Mbps (доплата беше од прилика ако памтам добро 200-300 МКД) пакетот?
 

Rejzerot

Practice makes perfect
19 мај 2022
650
1.124
Скопје
@Rejzerot има некоја опција на магента фиксен интернет со 1/1 Gbps како што имаше порано за 300/300 Mbps (доплата беше од прилика ако памтам добро 200-300 МКД) пакетот?
Магента нема 1/1 со доплата и без доплата.
 

TexasUS

On your way to fame
25 февруари 2017
861
781
За оние кои сакаат од новите пакети и bridge mode, пишав и во другата тема ама кој не е еве да си знае: Кој не сака да премина на МагентаТВ, без проблем даваат да си ги задржиш старите рисивери (МаксТВ) доколку сакаш, од салон потврдено денес при обнова на договор.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ervo

Ervo

Gaining Experience
7 септември 2008
256
397
@TexasUS good to know, thanks!

Треба и јас да продолжам договор ама не ми фаќаат баш око пакетиве, претходно долго време рекламираа 1 Gbps и на крај нема опција како дел од Магента. Ќе почекам ваљда ќе има пак промени на пакетите за некој месец со надеж и со 1 Gbps. Дај некој hint @Rejzerot :)
 

TexasUS

On your way to fame
25 февруари 2017
861
781
@TexasUS good to know, thanks!

Треба и јас да продолжам договор ама не ми фаќаат баш око пакетиве, претходно долго време рекламираа 1 Gbps и на крај нема опција како дел од Магента. Ќе почекам ваљда ќе има пак промени на пакетите за некој месец со надеж и со 1 Gbps. Дај некој hint @Rejzerot :)
Најдобро мој совет прашај во салон или контактирај ги во контакт центар или пиши мејл, можеби и може. Никогаш не ги рекламирале јавно тие пакети, не знам зошто само.

Пошо и во мојов случај еве сите викаа мора Макс со МагентаТВ да сменат, преку мејл после 2 недели ми дозволија, денес идам у салон таа ми вика најлабаво да бе ако сакаш си ги задржуваш нема никаков проблем, нема да поднесеме барање за промена на опрема. Иди најди им го крајот.

Ако има некои такозвани ,,валкани" ствари од нив подоцна, ќе пишам споделам дополнително.
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ervo

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.278
Мислења
977.753
Членови
35.575
Најнов член
fortspecialities
На врв Дно