Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Т-Home оптика

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.718
1.440
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Врти-сучи факт е дека има проблеми со платформава и повеќе се жалат него што ја фалат. излегува дека малцинство се тие што ја фалат...
btw не ја напаѓам платформава (не сум корисник и незнам скоро ништо за стар5ава макств ама планирам како кажав погоре да се префрлам на магентав ама засега рабно е пошо многу проблеми има)
туку темава не беше за оптика? :))))
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.488
5.736
Интернетот има фрка? Имам 100/100 со HG8145V5 и после нова година си се вратив на кабел. Мислев дека е проблемот до интернетот секој ден околу десет сабајле а нема фирми у близина… Сепак се префрлив од вифи на жица и сега спие (а по цел ден сум на Гугле меет, зоом и сл.)
 

The-spiki

Gaining Experience
26 април 2008
116
142
www.spiki.mk
The-spiki's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-5820k x99, DEEPCOOL Captain 24
Motherboard
MSI SLI X99S Krait Edition
Storage
Samsung Evo 850 250gb
PSU
Thermaltake Toughpower DPS G 850W
RAM
CORSAIR 32GB Vengeance LPX DDR4 2666MHz
Video card
GIGABYTE GV-N970G1 GAMING-4GD GeForce GTX 970 4GB
Case
NZXT H440 Razer
Mouse
SteelSeries Rival
Keyboard
SteelSeries Merc
Audio
SteelSeries Siberia v2
Monitor
LG 34UM67
OS
Slackware Linux
Врти-сучи факт е дека има проблеми со платформава и повеќе се жалат него што ја фалат. излегува дека малцинство се тие што ја фалат...
Од каде вадиш статистика за тој “факт“?
Веројатно екстраполација на проценти според 3 души што пријавиле проблем тука во оваа тема (за интернет, а не магента тв), и еден што кажа дека нема проблеми?

Имаше 50тина драматични пораки од Демо со порака “не преминувајте од МаксТВ на МагентаТВ, ќе плачете“, но на Тексас тоа не му беше доволно и сеа јбг.

@Rejzerot, се гледа дека си добронамерен. Од мене, благодарам што учествуваш во дискусии, понекогаш добиваме корисни информации итн. (Ова искрено го мислам, не е иронично кажано)...
почнав со убаво за да ти напишам ова подоле, малце е критика а не ми е намера да се навредиш. Не разбирам како не ти кажале до сега...

Предлагам да ставаш празно место веднаш после интерпункциски знаци (запирка, точка итн).
Проширена реченица во претпоследниот пост имаш со 11 запирки. Ебате животот останав без здив додека читав. Почесто ставај точка.

Нов пасус, или барем нов ред би било убаво да ставиш понекогаш.

Фала друже
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.718
1.440
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Од каде вадиш статистика за тој “факт“?
Веројатно екстраполација на проценти според 3 души што пријавиле проблем тука во оваа тема (за интернет, а не магента тв), и еден што кажа дека нема проблеми?

Имаше 50тина драматични пораки од Демо со порака “не преминувајте од МаксТВ на МагентаТВ, ќе плачете“, но на Тексас тоа не му беше доволно и сеа јбг.

@Rejzerot, се гледа дека си добронамерен. Од мене, благодарам што учествуваш во дискусии, понекогаш добиваме корисни информации итн. (Ова искрено го мислам, не е иронично кажано)...
почнав со убаво за да ти напишам ова подоле, малце е критика а не ми е намера да се навредиш. Не разбирам како не ти кажале до сега...

Предлагам да ставаш празно место веднаш после интерпункциски знаци (запирка, точка итн).
Проширена реченица во претпоследниот пост имаш со 11 запирки. Ебате животот останав без здив додека читав. Почесто ставај точка.

Нов пасус, или барем нов ред би било убаво да ставиш понекогаш.

Фала друже
Жалби има по форуми, по нет и на самиот фејсбук профилм од телеком и не ги вадам од ракав. А дали се точни или не...друг муабет е тоа. Имам пријатели и другари кои не се жалат на ништо, ама појќето се жалби за Магентатв не за нетот како кажа.
На некои им било кажано (како спомна и рејзерот) дека телеком знае за проблемите и работи на случајот.
Јас само напишав што сум прочитал немам магентатв за да коментирам од прва рака и по трет пат да кажам дека сум заинтересиран за новата тв и андроидот. Значи не ми е намерата да ја плукам магентата која воопшто не ја користам моментов и ниту сум користел макств до сега.
Мислам дека целта на форумов е да се коментира добро-лошо и слично.
Тоа што е за кажување јавно, рејзерот ќе си го каже
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.608
17.057
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Иначе се решив малку да го послушам @Necromancer, морав, пошто и жена ми го чита форумот, па ме праша а зошто да плаќаме 2800, види овај шо убаво ти вика, 800 денари чак, у касата за штикли. Ок не се деси тоа, ама кога отидов таму, решив да земам Л пакет интернет со телевизија пошто нели, бев безмалку решен дека не ми треба ХБО, а и ако се предомислам, секад можам да си активирам по иста цена ако земам годишна претплата. Па така, наместо досегашните 2650, сега ќе плаќам 2550 а ќе имам 200/100 интернет наместо 100/100 и ќе имам 500МБ роаминг и 200ГБ нон-роаминг интернет на мобилен наместо 0МБ со 20ГБ.
Се на се, задоволен, па ќе му ја мислиме за две години пак.

@ Некро, пошто сега ќе штедам 100ка месечно, ќе те барам за година дена, да соберам 1200, па да пиеме по една ракија, салата, по едно пиво и 15 ќебапи.

Поздрав другари!

Еве и ја да се пожалам нешто од телеком, многу глупа финта, гледам сметката нешто повисока одд што сакам да биде, ама онака од око, и викам ај да отворам педеефот, и гледам:
Идент. на повик (CLIP)-Фиксен 50 денари
Повик на чекање-Фиксен 20 денари

Отворам претходни сметки, гледам нема такво нешто. Викам еј гејска фора, им пишувам, ми викаат сакате ли да се деактивираат, викам никад не сум ги активирал како посебни услуги ниту па користа фиксен телефон, иако имам фиксна линија нели, ама факит, не ми требаат, каков повик на чекање каков идентификатор, 9 години немам допрено фиксен телефон. Не добив никакво објаснување од каде се појавиле и зошто воопшто некој наплатува "идентификација на повик" во денешно време, само повторно бев прашан, дали сакате да ги деактивираме. Секако дека ДА!
Ова им доаѓа од правилото, сите услуги кои си ги имал претходно ти остануваат активни, пошто и ХБО кој не ми беше во пакетот, ми остана, ама си го деактивирав преку апликација.

Интересна фора морам да признаам, разликата во цена е доволно мала, помалку од 100 денари за да едвај ја приметиш, посебно ако во текот на месецот користиш паркинг, роаминг и слично, нема ни да приметиш дека го имаш ова како трошок, ама ја па користам апликација за паркинг и ништо друго не сум користел, па го приметив.

wag-finger-baby.gif
 

Phillip

Intern
25 ноември 2015
33
9
Еве и ја да се пожалам нешто од телеком, многу глупа финта, гледам сметката нешто повисока одд што сакам да биде, ама онака од око, и викам ај да отворам педеефот, и гледам:
Идент. на повик (CLIP)-Фиксен 50 денари
Повик на чекање-Фиксен 20 денари

Истата финта ја имаа и пред некоја година, знам исто вака со склучување на нов договор (нова Магента) од нигде никаде почнаа да наплаќаат за нешто кое дотогаш исто било активно ама било вклучено во самата претплата.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.382
7.580
mikrotikmacedonia.online
Еве и ја да се пожалам нешто од телеком, многу глупа финта, гледам сметката нешто повисока одд што сакам да биде, ама онака од око, и викам ај да отворам педеефот, и гледам:
Идент. на повик (CLIP)-Фиксен 50 денари
Повик на чекање-Фиксен 20 денари

Отворам претходни сметки, гледам нема такво нешто. Викам еј гејска фора, им пишувам, ми викаат сакате ли да се деактивираат, викам никад не сум ги активирал како посебни услуги ниту па користа фиксен телефон, иако имам фиксна линија нели, ама факит, не ми требаат, каков повик на чекање каков идентификатор, 9 години немам допрено фиксен телефон. Не добив никакво објаснување од каде се појавиле и зошто воопшто некој наплатува "идентификација на повик" во денешно време, само повторно бев прашан, дали сакате да ги деактивираме. Секако дека ДА!
Ова им доаѓа од правилото, сите услуги кои си ги имал претходно ти остануваат активни, пошто и ХБО кој не ми беше во пакетот, ми остана, ама си го деактивирав преку апликација.

Интересна фора морам да признаам, разликата во цена е доволно мала, помалку од 100 денари за да едвај ја приметиш, посебно ако во текот на месецот користиш паркинг, роаминг и слично, нема ни да приметиш дека го имаш ова како трошок, ама ја па користам апликација за паркинг и ништо друго не сум користел, па го приметив.

wag-finger-baby.gif
Оди кај Зоран Буревесник Божиноски и многу работи ке ти станат појасни за тоа како функционира Телеком и како се пумпаат пари од граѓани за непостоечки услуги.
 

TexasUS

On your way to fame
25 февруари 2017
829
719
На мејл мој кој им пишав за мета што е проблемот и кој е проблемот и дека се јавува на нивна мрежа само, еве го одговорот. Сеа знаат, не знаат или се праат на тошо? Кој е точниот одговор? :LOL:

1716216538712.png
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.718
1.440
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
На мејл мој кој им пишав за мета што е проблемот и кој е проблемот и дека се јавува на нивна мрежа само, еве го одговорот. Сеа знаат, не знаат или се праат на тошо? Кој е точниот одговор? :LOL:

Погледнете го атачментот 137523
Стандардна порака од ботој ахахаха
Мислењето е автоматски споено:

Погледнете го атачментот 137524

Кој има проблем со каснење звуков.

Постапка како на сликата ,прави на поефтините телевизори.
Горе долу го решава ова проблемото со синхронизацијата колку читав по нет...истото го пише и кај црногорскиот телеком на сајт во FAQ
 

Атачменти

 • Screenshot 2024-05-11 220109.jpg
  Screenshot 2024-05-11 220109.jpg
  41,3 KB · Прегледи: 58

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.902
2.114
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Се исплати активирање на Magenta Moments? Колку де напорни со пораките? 1 дневно, 1 неделно, 5 пати на ден?
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.718
1.440
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
497
338
А зошто си на VDSL? Не беше на оптика?
Бев на оптика. Се преселив и таму кај што сум сега нема оптика. Морав да бирам меѓу вдсл или 4г рутер. Вдсл било постабилно и тоа го земав. И на вифи имам брзина од 30/5. Баш на истото место имам и од а1 интернет, брзината им е очај.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.718
1.440
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Бев на оптика. Се преселив и таму кај што сум сега нема оптика. Морав да бирам меѓу вдсл или 4г рутер. Вдсл било постабилно и тоа го земав. И на вифи имам брзина од 30/5. Баш на истото место имам и од а1 интернет, брзината им е очај.
Значи во близина на поштата си чим ти дале ВДСЛ
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.718
1.440
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
621
493
@Rejzerot
Да прашам, има проблем со Телеком апликацијата на телефон што дава грешки при побарување на повеќе информации за статичниот/фиксен интернет? Ми е потребно да ги следам дополнителните пакети и услуги да не се случи без знаење да почнат да наплаќаат за некои од нив.
Проблемов е неколку месеци па да прашам дали и дргугите корисници го имаат овој проблем.
 

Ljesh Njeri

Gaining Experience
12 јуни 2017
63
71
@Rejzerot
Да прашам, има проблем со Телеком апликацијата на телефон што дава грешки при побарување на повеќе информации за статичниот/фиксен интернет? Ми е потребно да ги следам дополнителните пакети и услуги да не се случи без знаење да почнат да наплаќаат за некои од нив.
Проблемов е неколку месеци па да прашам дали и дргугите корисници го имаат овој проблем.
кај мене се појави пред недела-две, претходно го вчитуваше тој дел правилно, сега грешка ми исфрла постојано.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: thrw
20 јуни 2008
573
613
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X & Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 980 Pro 1 TB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
@Rejzerot
Да прашам, има проблем со Телеком апликацијата на телефон што дава грешки при побарување на повеќе информации за статичниот/фиксен интернет? Ми е потребно да ги следам дополнителните пакети и услуги да не се случи без знаење да почнат да наплаќаат за некои од нив.
Проблемов е неколку месеци па да прашам дали и дргугите корисници го имаат овој проблем.
Го имав и јас проблемот но сега си работи.
 
 • Уау
Реакции: thrw

dipsyy

Intern
23 април 2023
1
0
Да не има некој проблем со апликацијата да не покажува трошење на интернетот? Си стои како да нема трошено.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.117
Мислења
974.863
Членови
35.421
Најнов член
100jan
На врв Дно