• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Т-Home оптика

Snow :)

Gaining Experience
27 април 2013
105
172
Апдејт, ми го сменија рутерот со HG8145V5 и сега (на 5GHz) имам 100/80 во друга соба.


Гледај да се закачуваш на 5GHz. Најпросто е да го смениш името на мрежата што зрачи на 5GHz и така 100% ќе знаеш кога ќе се закачуваш не неа. И да виде соодветно сетирана. Имаш воопшто пристап до админ панелот на рутерот?
Јас користеВ исти SSID за 2.4 и 5GHz бек ин да деј и на телефонот беше океј, го дава као една мрежа и користи тоа што мисли дека е подобро, но имав некои уреди што кочеја, јас мислев дека е пошо не подржуваат 5GHz, но испадна пошо се "шекнуваат" и цело време шалтаат помеѓу 2.4 и 5GHz. Тоа ми се дешаваше на Google Chromecast, најновиот 4К. Сега исто го сетирав и овој рутер, кромкастот исто не лоадираше видеа.
Мислев дека и климите нема да ми функционираат пошто кога ги поврзував на WiFi пишуваше дека поддржуваат само 2.4GHz, но испадна дека се ОК на тој начин пошто ја користат само 2.4GHz мрежата и воопшто не ја гледаат 5GHz.
Според мојот research најдобро е да им смениш име на мрежите и да имаш една за 2.4 друга за 5.
Кромкастот ми работи супер поврзан на 5GHz или 2.4GHz.
 

Ljesh Njeri

Gaining Experience
12 јуни 2017
48
54
Не знам за вас ама јас сум страшно незадоволен од услугата на Телеком последниве 3 месеци. Интернетот често ми паѓа, а исто така често (скоро секој ден) имам некои безвезе брзини, у стилу 0.6Mbps down и 0.1 Up.
Пријавував едно време на техничка поддршка ама ми здосади да го тргаат нивниот рутер од бриџ мод, па магично да се среди проблемот кога ќе го вратат пак во бриџ мод. Се на се, размислував сериозно да се префрлам на гига пакетот ама ова нема смисла, среќен сум кога имам 100/100.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.569
30.667
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Гледај да се закачуваш на 5GHz. Најпросто е да го смениш името на мрежата што зрачи на 5GHz и така 100% ќе знаеш кога ќе се закачуваш не неа. И да виде соодветно сетирана. Имаш воопшто пристап до админ панелот на рутерот?

Не работи ова, не може кај новите рутери да се подели на 2 бенда, не го дава тој од 5ghz, 2 техничари пробаа не сакаше, наводно многу нови биле рутерите и пристапот и конфигурациите на истите не ги прифаќа (поставките не се менуваат) така ми кажаа.

Иначе има некоја фрка и има големи дропови, латенции, и време потребно за да постигне максимална брзина на торент - 5 минути и пак идеше со 120 мегабита, наместо 300 - (сем на Speedtest) што е прилично небитно.
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
452
358
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
Неам долго време рутер од телеком ама на овој што ми го дадоја (спидпорт+) мрежата на 2 дела е поделена. Може рутерот за оптика е друга приказна
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.569
30.667
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

DemoUser

Practice makes perfect
27 април 2010
1.231
1.164
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@psyside тоа ли гомце си го ставил и не ти треба никаков соодветен пристап можеш сам да си го смениш без никаков проблем позади се си има иштампано.
Влагаш кај што сетираш 2.4 гхз мрежата има едно дугме се стиска како црвено е лево десно мрда .... и нема да напраи мироринг на 5гхз и после влагаш во 5гхз и си пишуваш какво сакаш име и тоа е тоа.
Тоа гомце што си го ставил за ништо не го бива сеуште да знаеш ама ти си EARLY BIRD :) ЗЛАТЕН HUAWEI ама кај и да се сите ќе преминат на тоа гомце што го имаш ти Tehnicolor.
 

Majestic

Gaining Experience
25 јули 2008
130
123
Битола
Поминав низ голем број на страни на оваа тема, и би сакал да замолам за потврдам на следново прашање:

Дали Телеком дозволуваат без проблем можат да ти го подесат рутерот кој ти го даваат во bridge mode за да може да си користиш твој рутер?

Или ова е ситуацијално, зависи од екипата/расположението/времето/хороскопот во тој даден ден кога ти инсталираат?
 

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1.234
1.100
Поминав низ голем број на страни на оваа тема, и би сакал да замолам за потврдам на следново прашање:

Дали Телеком дозволуваат без проблем можат да ти го подесат рутерот кој ти го даваат во bridge mode за да може да си користиш твој рутер?

Или ова е ситуацијално, зависи од екипата/расположението/времето/хороскопот во тој даден ден кога ти инсталираат?
Може 100% без проблем.
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4.796
3.704
За VDSL веќе од тие новите 5 GHz рутер ли даваат Speedport Plus ?

И така овој од преходните што го имам не му работи LAN 4 за TV па е направено на LAN 2.
Па дали да пријавам проблем да го сменат со таков?
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
452
358
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
За VDSL веќе од тие новите 5 GHz рутер ли даваат Speedport Plus ?

И така овој од преходните што го имам не му работи LAN 4 за TV па е направено на LAN 2.
Па дали да пријавам проблем да го сменат со таков?
Да, Speedport Plus е
 

Rejzerot

Gaining Experience
19 мај 2022
296
452
Скопје
Поминав низ голем број на страни на оваа тема, и би сакал да замолам за потврдам на следново прашање:

Дали Телеком дозволуваат без проблем можат да ти го подесат рутерот кој ти го даваат во bridge mode за да може да си користиш твој рутер?

Или ова е ситуацијално, зависи од екипата/расположението/времето/хороскопот во тој даден ден кога ти инсталираат?
Само во bridge mode Телеком го става рутерот кој е во сопственост нивна,а понатака све си сетираш сам,доколку сакаш сетирање на додатен рутер,ке оди со наплата од 799 денари.
 

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
881
445
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
20 јуни 2008
434
455
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X & Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
20 јуни 2008
434
455
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X & Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
20 јуни 2008
434
455
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X & Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
881
445
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
Без гајле, во блиска иднина 1gbps ќе биде стандард кога една игра и филм ќе тежат 1000gb. :ROFLMAO:
 

Snow :)

Gaining Experience
27 април 2013
105
172
Само во bridge mode Телеком го става рутерот кој е во сопственост нивна,а понатака све си сетираш сам,доколку сакаш сетирање на додатен рутер,ке оди со наплата од 799 денари.
Како мислиш сетирање на додатен рутер 799 денари?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.234
Мислења
919.387
Членови
32.894
Огласи
1.046
Најнов член
Marko22
На врв Дно