• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Т-Home оптика

DemoUser

Practice makes perfect
27 април 2010
1.231
1.164
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@123456 ако сакаш и префарбај го во розев во виножито џабе му е се.
Јас како што знам пасвордот само може.
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4.796
3.704
Има ли некој продолжено договор преку телеком мк апликацијата?

Ми треба овака:
2 х М - мобилни линии
фиксен нет М и телевизија М

Во апликацијата има за продолжување договор за 2-те мобилни тарифи.
Ама за фиксниот интернет и ТВ нема никаква опција.

Па ако продолжам за 2та мобилни, дали автоматски ќе се продолжат и интернет и тв?
 
20 јуни 2008
432
450
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X & Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Има ли некој продолжено договор преку телеком мк апликацијата?

Ми треба овака:
2 х М - мобилни линии
фиксен нет М и телевизија М

Во апликацијата има за продолжување договор за 2-те мобилни тарифи.
Ама за фиксниот интернет и ТВ нема никаква опција.

Па ако продолжам за 2та мобилни, дали автоматски ќе се продолжат и интернет и тв?
Не знам дали кај тебе е слична ситуација: зедов магента на една година (без уред) и очекував дека се има важност толку. Арно ама мобилниот бил на една година а интернетот на 2...
 

Skorp

Gaining Experience
25 август 2016
417
398
Skopje
Инстаграм ми вика немам интернет конекција кога сум на 4г а си работи најнормално на ви-фи. Имал некој ваков проблем?
 

rotkiv

Intern
5 јуни 2016
54
32
Инстаграм ми вика немам интернет конекција кога сум на 4г а си работи најнормално на ви-фи. Имал некој ваков проблем?
Еден пријател има ваков проблем вчера баш ми се пожали, исто е на телеком, користи iPhone 11ка. Јави им се на 122 или иди до некој продажен центар, можно е да е до картичката.
Мислењето е автоматски споено:

Инстаграм ми вика немам интернет конекција кога сум на 4г а си работи најнормално на ви-фи. Имал некој ваков проблем?
И да, заборавив, не само инстаграм, Spotify не му работеше како што треба. Ќе го прашам деновиве што ќе направи па ќе пишам пак на темата тука.
 
Последна промена:

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
485
465
Скопје
Инстаграм ми вика немам интернет конекција кога сум на 4г а си работи најнормално на ви-фи. Имал некој ваков проблем?
Ај влези во Settings - Cellular и види таму што стои покрај Instagram, треба да е уклучено (на зелено)
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.199
2.009
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
свака им час' на тие во support што работат :)
 

Phillip

Intern
25 ноември 2015
21
2
Не знам дали кај тебе е слична ситуација: зедов магента на една година (без уред) и очекував дека се има важност толку. Арно ама мобилниот бил на една година а интернетот на 2...

Не зафркавај? Па и јас така направив. А се мислев да ги откачам за два месеци...
Ај види како ти стои во Телеком МК апликацијата кога одиш кај некој од фиксните услуги (фиксен интернет/телевизија) во делот "Тарифен модел инфо"? Кај мене стои "Немате активен договор".
 
20 јуни 2008
432
450
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X & Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Не зафркавај? Па и јас така направив. А се мислев да ги откачам за два месеци...
Ај види како ти стои во Телеком МК апликацијата кога одиш кај некој од фиксните услуги (фиксен интернет/телевизија) во делот "Тарифен модел инфо"? Кај мене стои "Немате активен договор".
Исто стои а имам уште 10-11 месеци договор.
 

GetSchwifty

Gaining Experience
22 февруари 2020
142
229
Скопје
Здраво дечки,

Чисто ми треба инфо, дали телеком пуштаат екипа доколку има потреба од пуштање кабел?

Во станчево кај што седам моментално, имаат пуштено кабел преку ѕид само за телевизија :cautious:
 

boksata

Fast & Curious
27 декември 2017
414
613
Здраво дечки,

Чисто ми треба инфо, дали телеком пуштаат екипа доколку има потреба од пуштање кабел?

Во станчево кај што седам моментално, имаат пуштено кабел преку ѕид само за телевизија :cautious:
da, i najverojatno kje ti naplatat
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
6.226
4.473
ГЛОБАЛЕН ПРОБЛЕМ НЕ ПЛАЧЕТЕ ИЗДРЖЕТЕ
@GetSchwifty се наплаќа 800 денари 10 метри кабел лан над 10 метри уште 800 денари.
Глобален значи на земјината топка (глобус). А не беше.
Знаеш каде бил проблемот?
 

DemoUser

Practice makes perfect
27 април 2010
1.231
1.164
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@kirev јас се извинувам директоре со тебе не можам да се разберам не сум учен но ќе се поправам.....
Мислев на глобално ниво на македонија на одредени линкови карпош ѓорче и други немаше нет извесно време.
Имаше и на други места градови но побрзо се среди тамо него кај нас...
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
6.226
4.473
@kirev јас се извинувам директоре со тебе не можам да се разберам не сум учен но ќе се поправам.....
Мислев на глобално ниво на македонија на одредени линкови карпош ѓорче и други немаше нет извесно време.
Имаше и на други места градови но побрзо се среди тамо него кај нас...
Глобално ниво на Македонија не постои. Ваљда е национално ниво. Регионално. Општинско. (Кога ќе почнат да продаваат глобус на Македонија јавувајте одма)
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.255
3.244
Скопје
Глобално ниво на Македонија не постои. Ваљда е национално ниво. Регионално. Општинско. (Кога ќе почнат да продаваат глобус на Македонија јавувајте одма)
Абе види - у глобала и двајцата сте во право (y)(y)
Ама не разглабајте до толку па и вие :rolleyes:
 

Snow :)

Gaining Experience
27 април 2013
105
172
После 10-15 години Cabletel->Blizoo->Vip->A1 решив да се префрлам целосно на Телеком пошто некако понудата со цена ми беше иста, а на А1 имам превише паѓања на мрежата кога возам по автопати и кога се качувам по планини.
Мобилниот интернет (4G), измерен од два исти Xiaomi телефони на исто место, според Speedtest ми е 20mbps побрз, но некако не осеќам така, се осеќа дека поголем лаг има у споредба од тоа шо имав на А1 пред да префрлам, но ќе покаже времето... Невермајнд ова е тема за оптиката, so here's my story.

Дојдоа пред 2 дена, инсталираа оптика 100/100 и 3 TV, си имав претходно Lan кабли дома, нивно беше само да спровнат нов оптички кабел и да ги заменат уредите со нивните за јас да ги вратам овие на А1. Ми монтираа Hawaii HG8245H рутер, и некако ми изгледаше уште на самиот почеток дека е по-тапа од тој што беше донесен од А1.
Не се сеќавам на моделот на рутер од А1, знам дека беше многу сличен и знам дека имаше 5GHz и 2.4GHz, ах да, и поапдејтиран GUI на страницата за сетирање
Ресиверите за телевизија и рутерот се стари, се гледа дека се користени, USB портовите напред темно кафеава боја имаат, скоро р'ѓa фатиле. Го сетирав со истите опции као претходниот рутер, интернетот на PC океј 100/100, се конектирав на WiFi и некако многу тапа, Gree климите не ми работат, Chromecast не го наоѓа, телефонот прави конект-дисконект цело време... Се јавив да пријавам технички проблем и у меѓувреме додека дојдат им кажав да ми го стават во Бриџ моуд за да ставам нели втор рутер за да имам интернет дома.
Дојдоа денес, го сменија, исти рутер ставија, пак HG8245H, и сеа од една во друга соба мерам и ми дава 60/40 брзина на WiFi што е океј за WiFi колку-толку... Ми кажа типот што дојде да го мени дека рутерите им биле лимитирани од страна на АЕК дека многу зрачеле и затоа брзината не била 100%. Не знам колку е точно тоа, дали сте чуле вие нешто за тоа?

Видов на 103 страна некој постирал црн Magenta рутер, шо изгледа многу поново од ова шо го имам јас...
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.255
3.244
Скопје
од една во друга соба мерам и ми дава 60/40 брзина на WiFi што е океј за WiFi колку-толку... Ми кажа типот што дојде да го мени дека рутерите им биле лимитирани од страна на АЕК дека многу зрачеле и затоа брзината не била 100%. Не знам колку е точно тоа, дали сте чуле вие нешто за тоа?
Епа добри брзини се тоа - не очекувај повеќе - толку се сите рутери преку Вифи...
Тоа АЕК е јачина на зрачење (нормално појако е подобро ама смета на рутери во околина- на пример на комшијата рутерот може да му се намали брзината на 50% и повеќе.
Најчесто се менува преку избор на земја на користење во сетинг во рутерот ( на пример Бразил и некои други земји имаат најјак сигнал додека во погусто населени земји или законски регулирана јачина на зрачење на сигнал како Германија и други - послаб)
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
6.226
4.473
Гледај да се закачуваш на 5GHz. Најпросто е да го смениш името на мрежата што зрачи на 5GHz и така 100% ќе знаеш кога ќе се закачуваш не неа. И да виде соодветно сетирана. Имаш воопшто пристап до админ панелот на рутерот?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.224
Мислења
919.135
Членови
32.886
Огласи
1.037
Најнов член
musicbazzar
На врв Дно