Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

T-home optika 50 down / 50 up

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
1.070
747
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Здраво,

Сакам да ми дадете некој совет што да правам во случајов.


  • Користам windows 10 pro секогаш (up to date) кој што секогаш го tweak на ист начин без да има некој проблеми исклучувам services и слично..

  • Пред 1 месец имав 15-25 пинг на CS:GО, но последно време не паѓа испод 50,60 ping пробав секакви конфигурации на мрежната картичка не помогна исто така си реков можеби нешто е сменето автоматски па го fresh install цел windows, ги update-нав сите компоненти, па пробав пак да видам пинг но со windows default settings, исто така имав 50,60 + пинг, потоа пак го tweak windows-от но нема подобри резултати.

  • Ве прашувам бидејќи кога играм со другарчиња, кои што немаат оптички нет и играат на wi-fi имаат по 20-30 пинг, а јас со етернет кабел и се остало нема подобрување за разлика од пред 1 месец како што ми беше добар.

  • Не го правам т-хоме отпикава бог знае што дека е светец за останатите но мора да има подобри перформанси во гејминг одколку обични интернети.

Ви благодарам однапред.
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
1.070
747
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.437
3.502
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Да демантирам она дека телеком има лош пинг и дека близу се подобри :

Иако си изнапишал доста не си објаснил 2 главни работи а тоа се конфигурација и регион каде што живееш. Да пробаме да ти помогнеме зашто проблемот може да биде лош твик, малвер лоша инсталација етц. Доколку не ти помогнат нашите совети тогаш обрати се во телеком, верувам дека ќе ти го средат проблемот одма.
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
1.070
747
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Живеам Скопје, Карпош населба, исто така конфигурацијата ако мислиш на hardware-от имам лаптоп со 2 графички Интел и GeForce Nividia 740m 2gb и i5 4200u, кој што до пред 1 месец имав 15 пинг на странски сервери.Исто така ги побарав и викаат од таму нема никаков проблем се било во ред, ова ми се случи и пред 5,6 месеци незнам точно но се среди сам пингот потоа но истата ip адреса ја имам така да не ми се верува да е до тоа....
2/15/2017 5:08 PM GMT | xx.xx.xxx.xxx | 48.10 Mb/s 47.65 Mb/s 5 ms Skopje < 50 mi
 
Последна промена:

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
1.070
747
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Како ти се подесени апдејтите за Виндоус?

Моментално исклучени се сите апдејти преку services за да не ми прави проблем сред игра или слично. али и следам кој OS build го имам така да секогаш сум up to date.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.437
3.502
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Моментално исклучени се сите апдејти преку services за да не ми прави проблем сред игра или слично. али и следам кој OS build го имам така да секогаш сум up to date.
реинсталирај го кантерот, и скенирај пц-то со hitmanpro / malwarebytes.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.513
5.791
Моментално исклучени се сите апдејти преку services за да не ми прави проблем сред игра или слично. али и следам кој OS build го имам така да секогаш сум up to date.

Јави се на 122 и пријави проблем. Речи им да ти го ресетираат портот у централата у Карпош па мери. Додуша мене ми помагаше за на бакар, ама...
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
1.070
747
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
1.070
747
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Јави се на 122 и пријави проблем. Речи им да ти го ресетираат портот у централата у Карпош па мери. Додуша мене ми помагаше за на бакар, ама...

фала ќе пробам тоа да го применам па ќе пишам овде ако успее твојот совет .
 
S

Sukhoi

Гостин
Пробај traceroute и види каде глават пакетите. Или ако те поврзат со некој техничар што повеќе знае па директно со него да ти помага додека средуваш. Ова личи на проблем од нивна страна.
 
Изменето од модератор:

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
1.070
747
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Пробај traceroute и види каде глават пакетите. Или ако те поврзат со некој техничар што повеќе знае па директно со него да ти помага додека средуваш. Ова личи на проблем од нивна страна.

Фала на совет, али колку од помош ќе се најдат со одговорот : нема никаков проблем од наша страна тоа е друго...
 

Luidgi

On your way to fame
24 февруари 2008
811
853
Еве го и кај мене, преку WiFi, истиот пакет.
6057904014.png
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7.881
5.210
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i5 7500 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
Gigabyte H110 D3A
Storage
Toshiba 128GB SSD M2 2280 SATA | Crucial M4 128GB | Samsung SSD 870 QVO 1TB | SK Hynix SSD 500GB | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351 | WD Elements 1TB
PSU
EVGA G2 1000
RAM
2x8GB DDR4-2666
Video card
MSI RTX 3070 VENTUS 3X OC
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
Razer Viper Ultimate | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
A4Tech Wireless
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Во последно време прават некој абдеити на мрежата нешто, па имам и јас проблеми чат пат...едно време имав проблеми кои се осеќаа, сега мислам дека малце се подсредува, ама не е тоа што беше....Ама ќе биде, кога , поима немам...јави се прашај ги доакаде се.. @steelseries
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
1.070
747
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Во последно време прават некој абдеити на мрежата нешто, па имам и јас проблеми чат пат...едно време имав проблеми кои се осеќаа, сега мислам дека малце се подсредува, ама не е тоа што беше....Ама ќе биде, кога , поима немам...јави се прашај ги доакаде се.. @steelseries
Фала на инфо ми даваш малце hope :D !!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.231
Мислења
976.986
Членови
35.540
Најнов член
Matej213
На врв Дно