1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

T-home ги апдејтуваше пакетите - Оптика до дома со 1GB/ps!

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од Македонија' започната од stefan_v, 28 oктомври 2013.

1. stefan_v

stefan_v
    On your way to fame

1,417
    598
    3 Мај 2010
    Машко
    Да не ви се верува. Маџариве апдејтувале пакетите, нешто лимит го смениле, некои пакети ставиле, ама стаиле нормално скапичок Optic Giga пакет ама имате 1GB во секунда проток! Најголема штета е што кај мене нема оптика, се знае дека би одел на него, ама ете пусто турско. :D

Баш вчера со брат ми гледав да се префрлам на T-home, најмногу поради интернетот пошто со One имам околу 3 мегабита во секунда, а таква ми е работата да мора да често да префрлам поголеми фајлови и ова многу ме кочи. Затоа кога ќе донесат оптика до мене одма би ја ставил. :)

На poljakot и NecrotoX им се допаѓа ова.
  2. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,828
    2,668
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Море едвај чекам април да дојде да ми истече договоров со срањево Близу, одма се префрлам на оптика.

3. Alex

Alex
    Gaining Experience

336
    152
    10 Август 2008
    Машко
    1Gb/ps линк и 500 гига лимит, СРАМОТА!!!

На Speedy, stefan, G4M3R и уште 4 други им се допаѓа ова.
  4. тотето

тотето
    Спамер

695
    673
    4 oктомври 2011
    Машко
    Уште нема некоја примена за гигабит интернет до дома. Едно down 50Mbps и up 10Mbps е сосема доволно спроед мене. А и овие 500 гига фер користење... Кога веќе е 4500 денари, клај го 5000 ама нека има неограничен трансфер.

И нека земат нека си сменат каблите по зградите, не да имам теоретски 14Мbps врска до сервер, од кој теоретски се искористливи 10.

5. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,828
    2,668
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Со тоа лимитот заебаваат ептен, уште нудат пакет со 60 гига лимит, срам. Само заради тоа ќе морам да одам на поголемиот пакет со 300 гига, иначе брзина од 40 mbps би ми била ОК..

6. Luidgi

Luidgi
    On your way to fame

861
    885
    24 Февруари 2008
    Доколку месечниот сообраќај надмине 500 GB (download + upload), или во случај на злоупотреба, Македонски Телeком АД го задржува правото да ја ограничи брзината на пристап на ниво до 768 Кbps /768 Кbps (download/upload).

Нови ставки и правила на игра. Порано беше 1/1Mbps после надминување, сега прво ти пишува Неограничен, па 700GB, па после 500GB се намалува на 768/768! А што кога ќе надминеш 700GB (секако доколку успееш, со 768/768 слабо..)?
    Булшит тежок се Т-home за овие работи, иако за стабилност и квалитет нема збор. Скоро 3 години сум на оптика и сум презадоволен, ама овие нивни финти со мали букви ме вадат од такт.

На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
  7. brzi

brzi
    Gaining Experience

217
    110
    18 Април 2007
    Од тие 1ГБ нема ни 2% да добиете.

8. architect

architect
    Unstoppable

1,919
    2,268
    27 ноември 2008
    Машко
    Архитект
    и со мали букви доле пишува договор на 4 години. не фала

На тотето му/ѝ се допаѓа ова.
  9. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,830
    5,014
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    Ту ама се разви оптикава, се осеќам како у архаична доба на Might & Magic со минотаури

10. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,828
    2,668
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Зошто мислиш така?

11. architect

architect
    Unstoppable

1,919
    2,268
    27 ноември 2008
    Машко
    Архитект
    зашто од моменталните 50 mbps добиваме 15-20 макс !!!

12. uwemi

uwemi
    Unbeatable

4,772
    4,327
    20 Февруари 2011
    Машко
    Ajde valda one ke prezemat nesto so zgolemuvanje na brzina barem 10-15 dovolno ke da e :D

13. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,828
    2,668
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Не го знаев ова, ако е стварно така тогаш тоа е многу лошо и е пљачка. Јас пред 2 години бев нивни корисник и добивав секогаш иста брзина како и во договорот.

14. Luidgi

Luidgi
    On your way to fame

861
    885
    24 Февруари 2008
    2000 евра за 2 години интернет ;)

Да речеме дека стварно нудат 1024Mbps односно 128MB/s реално никогаш нема да ја постигнете таа брзина. Освен ако спуштате од сервер кој има 1024Mbps uplink и вие да сте единствен корисник. Секако и тука ќе има загуби. Да не зборувам за перформанси на компјутерот односно брзина на запишување и рутер односно тешко дека ќе најдете таков со 1024Mbps WAN to LAN брзина, а ако најдете ќе биде ѓаол и пол.

На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Spamalot

Spamalot
    Gaining Experience

905
    226
    13 Јуни 2011
    za nekoj mesec ke ima golemi promeni so netot vo mk.. taka da ova e finta za da privlecat sto pogolem broj na korisnici i da gi zeznat za naredni 4 godini :S omg

На Stefan23 и uwemi им се допаѓа ова.
  16. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,828
    2,668
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    E како ќе привлечат корисници со тоа што ставиле пакет од 6000 денари месечно и ставиле построги рестрикции на другите пакети, ај објасни ми :)

17. stefan_v

stefan_v
    On your way to fame

1,417
    598
    3 Мај 2010
    Машко
    Тоа со лимитот им е да достават брза врска до домаќинствата, бидејќи ако дадат ептен неограничено, тогаш ќе може да се подели со цела населба и пак да се има брз интернет. Со тоа се осигуруваат дека нема да се постави сервер например, а да се плаќа помалку. Доколку се оди на бизнис пакети поскапо е. Едностано си се штитат и го сваќам тоа.

Најголем трошач на сообраќајот се видеата односно филмовите. Моментално имам потрошено 120 gb од 400 GB со One, и тоа овој месец брат ми симна 30ина 1080p/720p филмови, филмови јас не гледам, или многу ретко.

Значи јас би потрошил ете дупло или тридупло ама не верувам дека би го надминал лимитот од 500GB, со оглед на тоа дека YouTube видеата што ги гледам би се пунеле на full hd, место 320p.

На 3 Max Optic Giga (пакетот што го меркам ако стават оптика кај мене) има ѕвездичка и има дека "Цената е со вклучен ДДВ и важи за договор на 2 години".
    Можеш да земеш и со договор на една година(поскапо) и неограничено(уште поскапо), значи никој не те приморува да земеш.

Поентава е дека со тек на време, ADSL-от ќе изумира како што ќе ги заменуваат бакарните кабли со оптички. Па за истата цена сега што се нуди за ADSL ќе ги има оптичките пакети(ќе им падне цената), а исто и на овој гигабитен, значи сега тоа што е 40/50/60 оптика ќе биде 1 гб.
    Мораат нешто да исфрлаат ново ете близу им земаат добар дел од корисниците на оптика, а еве се меша и телекабел со 150mbps, значи нудат нешто што може и ретко кој ќе им го купи ама ете први да се и да има што да стават на реклами. :)

18. architect

architect
    Unstoppable

1,919
    2,268
    27 ноември 2008
    Машко
    Архитект
    5.399 ден.
    Цената е со вклучен ДДВ и важи за договор на 4 година

На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Alex

Alex
    Gaining Experience

336
    152
    10 Август 2008
    Машко

Абе нормално... Во пакетите не пишува загарантирани 50mbps, туку пишува до 50mbps така да тие секако се во право.
    И секако се знае дека T-home, T-mobile и лепо друштво се најголемите апашишта во државава.

На Steam. му/ѝ се допаѓа ова.
  20. brzi

brzi
    Gaining Experience

217
    110
    18 Април 2007
    од моменталните 70мбпс како правно лице имам 0.2 со 0.5 :)

21. тотето

тотето
    Спамер

695
    673
    4 oктомври 2011
    Машко

Дали во табелата му е грешно, или тоа со малите букви не знам. Ама во двата случаи не се исплати.

Јас по договор ги имам 8Mbps/756Kbps а ги добивам 5-6Мbps/400Kbps

22. vlavot

vlavot
    Medicus

2,949
    2,921
    29 oктомври 2009
    Машко
    Medical Doctor
    Bas ova sakav da go pisam, me prestasa. Mislenjeto ti e bas na mesto.

Abe narode zlaten internet od blizoo po 800 900 denari vie ste zapnale 6000...

На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
  23. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,828
    2,668
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Не ми ги фали Близу те молам, имам година ипол со нив, катастрофа се.

alumen :), architect и на vlavot им се допаѓа ова.
  24. vlavot

vlavot
    Medicus

2,949
    2,921
    29 oктомври 2009
    Машко
    Medical Doctor
    Зависи каде, јас до кај мене до бандера има оптика, и плаќам 800 денари а добивам ова. Со огромна стабилност, едвај еднаш во 3-4 месеци да паде.

25. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,417
    12,575
    2 Август 2012
    Машко
    Т-Home:
    Техничка подршка - најдобра, стабилност - најдобра, педерлаци со договорите - најдобри, ако имате проблем со парицата - цигани, скриени финти во договорите - цигани, менување на прегорена опрема - најдобри.
    Цени - најлоши.

Оне: Еден збор - лопови!

На Alucard и alumen :) им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...