• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

System Volume Information

Cornel

Intern
24 октомври 2007
53
3
Поздрав,

по рутинскиот антивирус скен-чек, меѓу другото ми јави дека имам инфициран фајл во патеката: D://System Volume Information\_restore{469477A0-d86e-40d1-9a04-0cfcf45ac36f}\rp10\...

Користам NOD32 (апдејт постојано) и преку овој антивирус програм не можам да го решам овој проблем. Кога и да скенирам цело време го јавува.

Што да правам?


P.S. На некои форуми имам прочитано дека при проблеми со System Volume Information треба да се пристапи со маневарот "Turn Off-Turn On" System Restore.
 

<<ExeCutoR>>

Intern
16 април 2007
132
2
Zemi si McAfee VirusScane enterprice ke go iscisti omda
plus ne ti faka memorija mnogu plus nema grafiki nikakvi i do sega kaj koj sum go instaliral ne mi se pozalile deka fatile virus ili nesto ili im go zibrishal odma.

Jas go koristam skoro cela godina i nisto mi nema fateno kompjuterot a
predhodno imav isto kako tebe Nod32 i jas gi imav tie problemi
ke go fati virusot ali ne go brishe, toa mu e najgolem problem.

Imam informacija deka stopanska banka go koristat ovoj pa vidi sega ti dali ne e dobar

Ti go preporacuvam obavezno da go snimis
 

Cornel

Intern
24 октомври 2007
53
3
НЕ за стопанска банка и алфа банка!

а за System Volume Information и за System restore имаш некои информации?
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
saaf.mk
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
пробај Спајвер да користиш ...
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Бидејќи користиш nod32 добро е да знаеш дека на нодот има два начина на скенирање. Едниот е Scan without cleaning а другиот clean files првиот е наместен како default, ако не наместиш clean files само ќе ти ги дава вирусите а нема да ги брише. Ако одбереш clean files веднаш при наоѓање ќе те праша што да прави.
 

IT member

Intern
21 декември 2007
274
1
ivan-sorry1.hi5.com
mene mi go davase istiot problem, no jas mislev deka e do toa sto mi e uklucen program za slusanje muz.
Bas primetiv koga izgasiv Winamp posle na scan go nemase..
sto znam..

:)
 

Cornel

Intern
24 октомври 2007
53
3
@COMANDER

po detekcijata od strana na NOD-ot vo ponudenite opcii voopsto ne nudi "delete"... nudi samo "copy to quarantine"
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.816
85
Бидејќи овие фајлови се едни од најбитните за System Restore kaj Windows значи дека некои се оштетени и евентуално ако правиш System Restore може да биде неуспешен.Ти препорачувам да ги избришеш.
 

makedonce

Intern
12 април 2007
609
11
www.tracker-mk.org
Ме интересира како може да се избрише D:\SYSTEM VOLUME INFORMATION\_RESTORE или е опасно тоа да се прави зошто највеќе вируси се пикат во рестор

фала
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Ако го избришеш тој фолдер ќе ги избришеш Restore points, со опцијата Clean кога ќе одиш на десен клик и properties на партицијата ти дава да ги избришеш постарите Restore points и да ги остави само последните неколку.
 

makedonce

Intern
12 април 2007
609
11
www.tracker-mk.org
не ми треба restore points никогаш не сум го користел и не планирам а само место ми зима затоа прашувам дали е опасно тоа да го бришам или тоа се стари глупости заостанати зошто е во D:\SYSTEM VOLUME INFORMATION\_RESTORE . А не во C:/
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Направи Disable на System Restore, и после оди десен клик и properties на партицијата, од таму одбери Disc Cleanup и штиклирај да брише и Restore Points. И тоа е тоа ќе се одтарасиш од нив без проблем.
 

makedonce

Intern
12 април 2007
609
11
www.tracker-mk.org
Само да дополнам најдов папки D:\SYSTEM VOLUME INFORMATION\_RESTORE{0654605056354649435} во кој има многу глупости од пред две години се надевам не е проблем ако ги избришам :)
 

Zeratul

Intern
30 ноември 2008
242
29
Slobodno brisi... ke dobies i ekstra prostor na diskot. System restore ti trebaat samo poslednite nekolku snimki, a so ogled deka ne si ja koristel taa funkcionalnost, ne mu se sekiraj. Normalno, tie povtorno ke si se kreiraat sledniot pat koga ke napravis promena na konfiguracija (bilo kakva instalacija na software/hardware itn), i nemoj da panicis deka virusite se vratile :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.272
Мислења
920.362
Членови
32.934
Огласи
1.074
Најнов член
Persej10
На врв Дно