• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

System is Locked! - ve molam za pomosh

  • Ја почнал/а темата
  • #1

conspiracy

Intern
27 април 2008
31
6
Na odredeni vremenski preriodi.. mi se pojavuva ova "System is Locked!" na bel wallpaper so crni bukvi toa . Problemot e toa sto nikako ne se isklcuva in so alt+ctrl+delete .. apsolutno nikako , mavam 3-4 pati restart pa i shutdown zaludno , se oporava duri po izvesno vreme , t.e nekolku saati..
pa kje ve zamolam , dali e nekakov virus ili so sto da go skeniram i izbrisam.. :isplashen:

Odnapred fala
 

leopard

Intern
13 март 2008
60
5
Го имаше овој проблем еднаш и кај мене. Некои деца инсталирале некоја си усб лок апликација. Па на одреден термин самиот компјутер се заклучуваше со порката Locked use usb to unlock. Ама се бараше тоа усб со која е инсталирана програмата. Ја избришав многу лесно, преку адд/ремув програмс од контрол панелот.
Провери дали имаш некоја програма за заклучување или слично.
провери исто така и во startup преку Start > Run: msconfig
па во табот autorun
дали имаш некои сомнителни апликации.
Поздрав:)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Скенирај со антивирус и види да не има нешто поврзано со wallpaper во

HKLU \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Polices
 

Arhil

Intern
8 август 2007
102
1
Ваков пример имам видено кај еден другар и пуштивме Spyware Doctor и се реши проблемот....
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,794
Мислења
850,522
Членови
29,481
Најнов член
Hekri
На врв Дно