• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Synology NAS

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Triology

Gaining Experience
30 јуни 2008
155
163
Купувам Synology NAS со и без дискови.
Понуди тука или во пп.
 

boban984

Gaining Experience
5 јули 2007
91
184
Имаш во ЈВС и во Анхоч.
Јас земав DS720+ пред недела дена од ЈВС.
Во Анхоч имаат од постарата генерација, ако сакаш од овие што излегоа годинава има во ЈВС.
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
686
401
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Ако не се јави некој да ти понуди и се решиш за JVC како јас што ви викам, обавезно како опција RED NAS
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
686
401
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
зошто еден RED кај мене беше вклучен 5 години
а пријател на кој му го продадов тој модел
ми рече дека ќе истраел најмалку уште 6 години според тоа што погледнал...
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,941
12,040
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Ако земаш нов, земи од ЦУ, 5% данок има само.
 

smole

Unstoppable
18 април 2007
3,401
3,989
Ако не се јави некој да ти понуди и се решиш за JVC како јас што ви викам, обавезно како опција RED NAS

Seagate Ironwolf > WD Red бидејќи во Synology даваат дополнителни параметри за здравјето на дискот, WD-то не даваат.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,941
12,040
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Seagate Ironwolf > WD Red бидејќи во Synology даваат дополнителни параметри за здравјето на дискот, WD-то не даваат.
Да, дава екстра инфо, ама побитно ми е дискот да е рилајбл и да врти 10 години. Дали сигејт имаат помал failiure rate од WD? Моментално и двата производители продаваат несоодветни дискови како NAS дискови.
 

smole

Unstoppable
18 април 2007
3,401
3,989
Да, дава екстра инфо, ама побитно ми е дискот да е рилајбл и да врти 10 години. Дали сигејт имаат помал failiure rate од WD? Моментално и двата производители продаваат несоодветни дискови како NAS дискови.
Јас за WD читав дека имаа скандал со 3ТВ Red мислам дискови со SMR.

За Seagate немам читано бидејќи не сум со ниет пак да купувам NAS дискови, иако во глава ми се вртат 2 идентични Synology за правење на High Availability Cluster...

Зошто овие JVS не пишуваат цени? Треба да им се јавувам?
Имаат ценовник, но цените им се нешто повисоки напрости Computer Universe.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,786
2,422
Битола
Бо, бо, бо, сулудо колку малку добиваш за цените.

26.100 денари за обичен 4-bay NAS (DS 418) со:
- QuadCore 1.4 GHz
- 2GB DDR4
- 1Gbps NIC

За 26.100 ден се склопува машиниште на ново или на старо со 8 пати повеќе РАМ, 3 пати појак процесор и PCIe NIC од 2.5 или 10Gbps. Снимаш оперативен како FreeNAS или копијата на SynologyOS -- XPEnology -- и шибаш.
 
Последна промена:

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,369
3,890
Скопје
зошто еден RED кај мене беше вклучен 5 години
а пријател на кој му го продадов тој модел
ми рече дека ќе истраел најмалку уште 6 години според тоа што погледнал...
Јас имам два Seagate по 1 тера дискови веќе четврта година во Синолоџито, 2-3 пати годишно ги проверувам на SMART, никаков проблем немаат.

Не викам дека не е подобро RED или Ironwolf, ама дека стриктно тоа треба за NAS-от не се согласувам.
 

smole

Unstoppable
18 април 2007
3,401
3,989
Бо, бо, бо, сулудо колку малку добиваш за цените.

26.100 денари за обичен 4-bay NAS (DS 418) со:
- QuadCore 1.4 GHz
- 2GB DDR4
- 1Gbps NIC

За 26.100 ден се склопува машиниште на ново или на старо со 8 пати повеќе РАМ, 3 пати појак процесор и PCIe NIC од 2.5 или 10Gbps. Снимаш оперативен како FreeNAS или копијата на SynologyOS (заборавив како се вика) и шибаш.
Точно.

Јас имам Nas4free машина (антички Атом 270) и Synology 218+.

Synology-то кошта повеќе ама тоа е уствари софтверот што го плаќаш, и следна NAS машина пак ќе ми биде Synology, едноставно нема споредба - мобилни апликации, ease of use, мало куќиште...
 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
118
133
Ако земаш нов, земи од ЦУ, 5% данок има само.
Јас поминав и без ДДВ, само за отварање на пратката.

Инаку еден плус од мене на контото Synology. Купив 220+ во септември и супер сум задоволен со софтверот. По мене вреди за парите и јас лично секогаш бирам plug and play решенија. Потоа доколку ме интересира сакам да има можност за експериментирање.
 
Последна промена:

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,360
2,821
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
ADM Ryzen 3700X & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 2+1 TB HDDs
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
Sapphire RX5700 XT Pulse
Case
CoolerMaster Storm Trooper
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Plantronics .audio 365
Monitor
AOC Q3279VWF
OS
Windows 10 x64 Pro
Јас за WD читав дека имаа скандал со 3ТВ Red мислам дискови со SMR.
И 4TB, и 6TB имаат со SMR. Од постарите WD EFAX се SMR, WD EFRX се CMR.

Се испоизвинија и CMR дисковите ги именуваа WD RED Pro.


Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
870
3,023
Прага
Нека ми пише пп јунакот што ќе отвори тема за DIY NAS и да ги префрлам повеќето мислења таму. До тогаш темава под клуч, скроз забегавте. Има квалитетни мислења и за Синолоџи и за DIY, да ги зачуваме...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,578
Мислења
821,113
Членови
28,240
Најнов член
kadi babe
На врв Дно