• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Synology DS718+

 • Ја почнал/а темата Boce!
 • Време на почнување
 • Ја почнал/а темата
 • #1

Boce!

Gaining Experience
4 август 2017
125
156
Го имам споменатиот NAS и неколку прашања :).
Прво, десктопот нон стоп ми се разбудува од sleep (на секои 1 до 5 минути), што открив дека се должи на wake on LAN. Исклучувањето на НАС-от не помогна. Помогна исклучувањето на можноста за wake on LAN.
Мислев дека НАС-от ми го буди десктопот бидејќи од време на време си ги активира дисковите и се разработува без да има клиент на мрежата што му бара нешто. Дали е ова нормално?
https://tse1.mm.bing.net/th?id=OGC....=LBXceGGeY9SweVhUEfQYTAIreaR1sa1ua5qsTIwF1lY=
Освен тоа, ниедно PC на мрежата не се буди од sleep и ако се приклучени на LAN (3 лаптопи на докинг станици).
На LAN имам уклучено ТВ, трите лаптопи, десктопот и НАС-от. Сите одат на ист свич преку кој излегувам и на интернет.
Имам McAfee на сите уреди (вклучително и таблети и телефони) и UniFy (Ubiquity) WiFi access point приклучен на истиот свич.
Никој уред не пројавил симптоми на вирус, сите компјутери во мирување не покажуваат абнормална активност на хардверот ниту процеси кои се многу активни.
Значи:
1. Дали е нормално НАС-от да си провртува сам од себе
2. Кои би биле можните причини десктопот да се буди на ЛАН

Тенк ју ин адванс!

Испратено од VOG-L29 преку IT.mk форум апликација
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,669
1,129
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Исклучувањето на НАС-от не помогна.
значи и кога е целосно исклучен NAS-от, PC-то повторно се буди од sleep? (во тој случај насловот на темава е misleading)

1. Дали е нормално НАС-от да си провртува сам од себе
да не провртува кога ќе се уклучи PC-то
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Boce!

Gaining Experience
4 август 2017
125
156
Се буди поретко со исклучен НАС.
НАС-от провртува и кога е PC-то shut down.
Не e misleading насловот оти главен проблем ми е што НАС-от работи сам од себе. Другите работи почнав да ги гледам кога почнав да го посматрам понашањето на НАС-от
значи и кога е целосно исклучен NAS-от, PC-то повторно се буди од sleep? (во тој случај насловот на темава е misleading)


да не провртува кога ќе се уклучи PC-то
Испратено од VOG-L29 преку IT.mk форум апликација
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,669
1,129
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
хм, значи рандом

немам некој предлог освен од трет уред да пуштиш tcpdump/wireshark и да го фатиш моментот кога се праќаат WoL пакетите. Ако е воопшто WoL
 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
153
168
Се буди поретко со исклучен НАС.
НАС-от провртува и кога е PC-то shut down.
Не e misleading насловот оти главен проблем ми е што НАС-от работи сам од себе. Другите работи почнав да ги гледам кога почнав да го посматрам понашањето на НАС-от

Испратено од VOG-L29 преку IT.mk форум апликација
Насот е сосема нормално да си провртува сам од време на време. Тој проверува апдејти, ако имаш наместено DDNS цело време прави update на адреса и слично.
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,394
3,019
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX3070 Gaming X Trio
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Kingston HyperX Cloud II
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Проба со:

powercfg -lastwake
powercfg -waketimers
?

@FLEGMA беше доста упатен во тематикава, може да даде подетално инфо.

Инаку по логика NAS-от сам си проверува од време на време секако, баш ќе го проверам мојот дома.

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,444
14,383
Проба со:?

@FLEGMA беше доста упатен во тематикава, може да даде подетално инфо.

Инаку по логика NAS-от сам си проверува од време на време секако, баш ќе го проверам мојот дома.

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
Може свашта да биде. Ако не му исфрлат резултати оние команди тогаш навистина може да биде сешто. Но ова го најдов на Synology форумите

Guys, sorry to tell you but for now you need to give up! :( I also want hibernation to work. But, there is NO option for DSM 6.x to hibernate properly! That's a bug (or misleading in their marketing specs)

I have DS720+ with fresh install + WD RED. No packages added at all. after I disabled NTP, AFP, SMB, DHCPclient.

I disabled Conflict IP detection -- even though there's no conflict. I reduced the waking up but my nas is still waking up at least 3 times a day.

I kept the ethernet cable connected but isolated this device from my router, so no packets at all will be sent to the NAS - it's still waking up.

last test I did (10 hours only) I detected scemd waking up . After checking with Synology developer, this issue is caused by below system partition mechanism, and will be fixed in DSM 7.0 official

Now the md0(system partition) is using relatime method so it will udpate the file per 24 hrs. So if the daemon which uses some files in md0, it might have this issue. The log "scemd" is just one of the example.


I doubt they will fix the hibernation issue in DSM 7.0 as it didn't work on 6 for such a long time - very basic feature which can be easily tested. Clearly they didn't test it or else didn't care it's waking up as long as they can put a figure of Hibernate power consumption (!)

Very odd that they don't have a known bug which they can save time for their customers and update them with this info.
И не е единствен. Гледам некои се помириле, некои исклучиле UPnP...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Boce!

Gaining Experience
4 август 2017
125
156
Голема благодарност!
Да се помирам и јас одма - барем да не губам време во набљудување и пробување.
Важно е да расчистам дека не ми го буди некој од надвор :)
Може свашта да биде. Ако не му исфрлат резултати оние команди тогаш навистина може да биде сешто. Но ова го најдов на Synology форумитеИ не е единствен. Гледам некои се помириле, некои исклучиле UPnP...
Испратено од VOG-L29 преку IT.mk форум апликација
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,607
8,963
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
А компјутерот што ти се пали сам, се пали од стенд-бај или од исклучен?

За стендбај имам дома еден пц, кога ќе чкрапнеш светло во таа соба се буди од стендбај. Напојувањето е квалиетно, не е на ист продолжен со ништо друго ама ете, на иста фаза кога има нешто друго (ама не секогаш) што се пали, се буди.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Boce!

Gaining Experience
4 август 2017
125
156
Само од stand-by. Кога е исклучен не се пали. Има логика ова што велиш.
А компјутерот што ти се пали сам, се пали од стенд-бај или од исклучен?

За стендбај имам дома еден пц, кога ќе чкрапнеш светло во таа соба се буди од стендбај. Напојувањето е квалиетно, не е на ист продолжен со ништо друго ама ете, на иста фаза кога има нешто друго (ама не секогаш) што се пали, се буди.
Испратено од VOG-L29 преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,009
Мислења
854,585
Членови
29,637
Најнов член
petarS10
На врв Дно