• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Продадено Synology DS216j

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,941
12,040
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Другари, дојде време да се одделам и од домашниот мрежно прикачен уред за складирање на податоци популарно наречен и NAS. Моделот е Synology DS216j, стар е нешто повеќе од 3 години и е целосно исправен. Локацијата на која е поставен е од првиот ден и не е мрднат освен за замена на дискови. Нема оштетувања по телото, кое е мајсторски извајано од рацете на вредните тајланѓани, вработени во Synology Inc, мајстори во својата струка. Можам да кажам дека за складирање на податоци, синхронизација и бекапи работи совршени, а од него и стримам 4к содржини без никаква мака. Го користам и како торрент сервер и погодете што, супер си е и за тоа. Кој ќе го зеде, баш ќе се посреќи. Слики немам од него, ама тоj е како на линкот од интернет. Единствена маана му е што е бел и оддалеку остава впечаток на кујнски инвентар, поточно, миксер.

Цена: 6.690 денари со мал простор за корекција на цената од 90 денари нагоре или надоле, по ваша желба.
Напомена: Уредот не е веднаш достапен, туку неколку дена одкако некој ќе се обврзе да го вдоми како би имал време да го ослободам од во него заробените податоци.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,941
12,040
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
 • Ми се допаѓа
Реакции: marv
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,941
12,040
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
А со би го давал?

Sent from my TELEFON using Tapatalk
Nope, имам 2х4ТБ ЊД Ред, а прилично скапи се поголеми дискови да купувам... а ми требаат поголеми. Патем, јас кога го купив сториџот прво ставив само еден диск во него па после докупив уште еден, од две причини, голема инвестиција е одеднаш да купиш сториџ и два диска а второ, рул оф тамб е во раид да користиш исти дискови од иста серија ама од различен беч, бидејки ако некој производствен беч има маана, има шанси друк беч да нема и да е надминат некој претходен проблем... или да е воведен нов.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
2,955
2,326
Nope, имам 2х4ТБ ЊД Ред, а прилично скапи се поголеми дискови да купувам... а ми требаат поголеми. Патем, јас кога го купив сториџот прво ставив само еден диск во него па после докупив уште еден, од две причини, голема инвестиција е одеднаш да купиш сториџ и два диска а второ, рул оф тамб е во раид да користиш исти дискови од иста серија ама од различен беч, бидејки ако некој производствен беч има маана, има шанси друк беч да нема и да е надминат некој претходен проблем... или да е воведен нов.
Сѐ ми е јасно, 2 комада ги иам Синолоџи, затоа и прашав за дали би идело со упарени и испробани дискови.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,941
12,040
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Уредот ќе биде вдомен наредната недела. Може да се затвори темата.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,578
Мислења
821,121
Членови
28,240
Најнов член
kadi babe
На врв Дно