1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Switch ROLINE 21.99.3118 помош за адаптер

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од Deksa, 1 Јуни 2020.

 1. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  589
  420
  9 Февруари 2012
  Машко
  Дечки кој разбира електроника, Ве молам да ми помогне имам Свич како насловот, на гугл срч го наоѓам само на некоу бугарски сајтови, а таму нема инфо, незнам на каков адаптер да го уклучам.

  Веќе изгорев еден сличен, па да не утнам пак, дајте некој совет околу волтажа и ампеража, како да ја дознаам соодветната.

  ROLINE 21.99.3118 :: VALUE Fast Ethernet Switch 8-портов | https://www.pro-bg.com

  Го имам и отворено, ако треба нешто да сликам кажете ќе ставам фотка, вака од мој аспект неможам да проценам :(
   
 2. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,678
  4,126
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  5v 800mAh se najjcesto ovie malive.
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 3. krema

  krema
  Professor

  11,065
  10,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  Налетав на 7,5v и плусот во средина. Пробај со 5v, ако не сака тогаш оди со 7,5v.
  Значи му треба DC power - никако AC.
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  589
  420
  9 Февруари 2012
  Машко
  Ништо.... Само 12в 1200ма најдов со таков конектор, другите се полначи за тел со 5в и 700ма со конектори што не пасуваат.
   
  Последна промена: 1 Јуни 2020
 5. krema

  krema
  Professor

  11,065
  10,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не би ризикувал со тој од 12v, можеби има внатре регулатор ама кој да го знае, барај друг адаптер.
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  589
  420
  9 Февруари 2012
  Машко
  Pa da mislam deka so taa 12ka go vcuriv prethodniot switch :)

  Sent from my SM-G965F using Tapatalk
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 7. krema

  krema
  Professor

  11,065
  10,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  Се си бива.
  Најди 5v адаптер и пробај.
   
 8. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,306
  4,837
  4 ноември 2013
  Машко
  Не ти се исплаќа да се замараш за свичов, освен ако не си сентиментално врзан за него.
  (Нов свич е околу 500 денари)
   
  Lokvan, Oktar и на Deksa им се допаѓа ова.
 9. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  589
  420
  9 Февруари 2012
  Машко
  Imas pravo. Ruter povekje mi brka rabota, em da ne vlecam kabli.

  Sent from my SM-G965F using Tapatalk
   
 10. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,786
  3,894
  12 Јануари 2016
  Машко
  Не пишува долу на свичот? Или отвори го, на електрониката има нешто напишано таму кај power конекторот?

  Стариот адаптер е изгубен? Ако го имаш на него 100% пишува напон и макс. ампери.
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  589
  420
  9 Февруари 2012
  Машко
  Не пишува ни на свичот, ни внатре на електрониката, адаптерот е изгубен :(
  Еве некоја слика:

  Imgur
   
 12. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,214
  4,086
  5 Декември 2009
  Машко
  Мислам и јас дека е 5/800 како што пиша Пане. Ке проверам, мислам дека можам да најдам таков адаптер.

  Sent from my Redmi K20 using Tapatalk
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,786
  3,894
  12 Јануари 2016
  Машко
  Пробај со 5v адаптер, колку повеќе ампери толку подобро. Не знам дали те бива со леткум (или некој пријател) но ако не одговара конекторот едноставно исечи го кабелот, избуши дупка во кутијата, протни го кабелот и залеми директно на плочката. Ќе го палиш/гасиш со штекање на адаптерот.

  Види само убаво со мултимер средниот пин (на напонскиот конектор) да не иде на маса, односно да не ги промашиш конекциите.
   
 14. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,770
  11,394
  23 oктомври 2012
  Машко
  Од сликите јасно се гледа дека бара AC влез, т.е. наизменична струја, дури и пишува, AC IN кај конекторот а веднаш позади него се гледа грецовиот спој од 4 диоди и кондензатор. Не вреди маката за овој свич.
   
  G4M3R, StalkeR, fikiki и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. krema

  krema
  Professor

  11,065
  10,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да, AC бара.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  589
  420
  9 Февруари 2012
  Машко
  Ова го најдов, полнач за мобилен CAA-0002005-8V Sony ERICSSON
  CAA-0002005-8V Sony ERICSSON W880I - Power supply / ac adapter - Computer World Online
  SONY ERICSSON CAA 0002005 BV. Original Sony Ericsson Ladegerät CSI-70 • EUR 10,00

  4,9V / 700mA
  Според сајтовиве е ваљда AC

  Го пресеков и добив 2 жици, црна и црвена, која каде да ја лемам сега на влезот на свичот? :)
  Плавата стрелка е машкото на влезот на свичот.
  Двете ноџиња со црвени стрелки даваат сигнал на мултиметар, таму ваљда црната жичка т.е. минус и маса, а на плавата стрелка црвената жичка?

  Imgur
   
 17. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,786
  3,894
  12 Јануари 2016
  Машко
  Уфф, да за АС е влезот... Мислам дека ова ја затвара дилемата, освен ако некој по дома не му се наоѓа баш ваков адаптер од Ролајн свичовите (СЕТ ги продава со години).

  едит: АС е адаптерот?
  Со мултимер можеш да провериш што дава адаптерот на излез (дали е DC или AC) и која жица е која. А тоа каде да лемиш на плочата, треба да провериш што на џекот од плочата е ground... Но јас не сум електроничар, некој од колегиве верувам може да даде подобар совет.
   
  Последна промена: 2 Јуни 2020
 18. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,770
  11,394
  23 oктомври 2012
  Машко
  @Deksa брате... нели разјаснивме, моите изјави се вистинити и конечни. Не, адаптерот од Сони Ериксон не е АЦ, не, немаш по дома АЦ адаптер и НЕ, не вреди да се заебаваш со килавиот свич допилнително и поради тоа што немаш познавање од АЦ/ДЦ, Металика, Блек Сабат и остали бендови. Сакам следната слика што ќе ја постираш да биде од свичот во корпа за отпадоци. Електронски отпадоци.

  Поздрав
  Брус Вилис, во служба на народот!
   
  На fikus, G4M3R, Lokvan и уште 2 други им се допаѓа ова.
 19. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  589
  420
  9 Февруари 2012
  Машко
  хахах врв :)
   
 20. krema

  krema
  Professor

  11,065
  10,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  @Deksa
  Ќе работи, нема врска поларизацијата - леми како ќе ти дојде (една жица на плавата а другата на црвената лнија) а грецот ќе си ја заврши работата. :)
   
 21. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,770
  11,394
  23 oктомври 2012
  Машко
  Нема да работи, еднонасочна струја нема да помине низ грецот. Зошто уште дискутираме за ова?
   
 22. krema

  krema
  Professor

  11,065
  10,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ќе помине низ грецот, а грецот натаму ќе си го поларизира плусот и GND.
   
 23. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,770
  11,394
  23 oктомври 2012
  Машко
  OK, попрецизно, ке добие јуслес напонски сигнал.
   
 24. krema

  krema
  Professor

  11,065
  10,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  OK, нека проба и нека се учи, чим има мултиметар има основа за напредок. :)
   
  На Lokvan и Oktar им се допаѓа ова.
 25. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,770
  11,394
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ќе погине! :D
   
  На krema и Deksa им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...