• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Светликав глушец!

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Имам еден глушец (и јас незнам од кај го ископав), светлечки. Под ова мислам дека има уште една сијаличка освем ласерот. Проблемот е во то кога ќе го исклучам компјутерот тој постојано свето. Го пробави на USB и на PS/2 порт, ама џабе тој постојано свети. Дали има некаво решение на ова или да го отворам и да ја вадам диодата. Ај помогнете оти очите ми ги изваде неможам да заспијам:))
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Aj vidi dali imas jumper na maticnata koj ti ovozmozuva napojuvanje do tastaturata i mausot dodeka kompjuterot e isklucen? Toa ti e potrebno samo ako go palis komopjuterot so lozinka ili ako go palis so nekoe kopce ili dvizenje na mausot. Daj mi model na maticnata sa ti kazam podetalno!
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,272
329
На мојата матична плоча има еден џумпер кој ги напојува усб портите и пс/2 портите додека компјутерот е исклучен. Мене ми е на дифолт - дисаблед, ама пробав да го ставам енаблед (видов во прирачникот за матичната каде се наоѓа тој џумпер) и кога е на енаблед тастатурата и маусот имаат напон. И јас имав ваков проблем како тебе - да неможам да заспијам и веднаш го ставив дисаблед. Не од БИОС, туку од џумперот на матичната. Види во твојот прирачник каде се наоѓа тој џумпер и напрај го. Во случај да немаш, гуглај малце и ќе најдеш прирачник за твојата матична. Среќно:D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Море, ај имам забораено темава. :)
Проблемот го решив. Го имав најдено jumper-от и го извадов.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,712
Мислења
849,206
Членови
29,439
Најнов член
magicdadi
На врв Дно