• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

svchost.exe

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Cigo

Intern
30 јануари 2008
49
0
DAvOR.info
Дечки ќе ми извините , али стварно нешто не е во ред со моиве процеси.
Како што добро знам не е дозволено или е не е добро за процесорот да има повеќе свцхост.ексе ...
Кај мене имам 5 , пред некој 1 час пред да направам рестарт имав 6 такви процеси.
Дали има некоја програма , или некаков начин да проверам што е непотребно да киллнам , или да го исклучам од стартирање.
Поздрав другари ..:chudenje:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
svchost e zbirka na programi ili servisi koi sekoj se startuva posebno so specifichen argument. Ovie servisi se startuvaat pod userot: SYSTEM, lesno moze da proveris dali nekoj e natrpnik, vo taskmanager, vo View > Select Columns odberi user name, i vidi dali site rabotat pod user SYSTEM. Ako ima nekoj shto ne e, killni go

Mora da kazam deka ima nacini i virus koj se krie pod imeto svchost da se ukluce pod userot SYSTEM, ama vaka barem moze da proveres dali ima nekoj shto ne e tolku dobro napraven.

Inace zemi Process Explorer i vidi sekoj serveri shto e dignat od svchost koi argumenti gi ima

pozz
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Cigo

Intern
30 јануари 2008
49
0
DAvOR.info
Јас гледам со РанСкеннер , нешто разгледувам има тој повеќе опции али од него само можам да видам дали е Системско Ексето , и локацијата .. ништо повеќе ..!
Ај сеа ќе пробам како што викаш.
А иначе знам има еден исто така добро направен Вирус со кирилична буква svсhost.exe - Мислам дека беше.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

Cigo

Intern
30 јануари 2008
49
0
DAvOR.info
Вака ...
_________________________________
svchost.exe LOCAL SERVICE
svchost.exe NETWORK SERVICE
svchost.exe SYSTEM
svchost.exe NETWORK SERVICE
svchost.exe SYSTEM
_________________________________
Oвие се моменталните процеси ... :|
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
895
73
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
И кај мене се тие уклучени, јас мислам дека тие процеси се: системски и за комуникација со интернет мрежата.
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
895
73
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Ај да видиме какво мислење имаат другите членови затоа што и кај мене се уклучени, а имам скенирано со Kaspersky 7, Ad-Aware 2007 и не ги појавува како вируси затоа не верувам дека се вируси.
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Треба така. Кај сите е тоа така. Ич не се секирај. Ако пак ти е нешто чудно скенирај со некој антивирус па види тој што ќе кажи. Ама јас мислам дека така треба.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Мислам дека се е во ред. Еве погледни и кај мене сите тие 6 процеси се активни.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #15

Cigo

Intern
30 јануари 2008
49
0
DAvOR.info
Фала ... Иначе по правило или од старо искуство знам дека 3 свцхост.ексе е правилно.
Поздрав :bravo:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,725
Мислења
863,394
Членови
30,063
Најнов член
Кузман
На врв Дно