• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Sv. Valentin- Денот на заљубените или денот на пијанството?

IT member

Intern
21 декември 2007
274
1
ivan-sorry1.hi5.com
Постојат различни ставови и мислења околу тоа кој празник да го славиме, Трифун или Валентин. Сепак овие два празника имаат нешто задничко а тоа е ПИЈАНСТВОТО!!! За некои тоа е од љубов а за некого од вино.
valentine-restorani-03.jpg


Св. Трифун

Меѓу поголемите зимски празници кај македонското население спаѓа и Св. Трифун празник главно познат по обредното закројување на лозјата. Во повеќе краишта на Македонија на овој ден рано наутро се оди во црква каде што попот пее молитва и осветува вода. Од оваа вода која се смета дека со осветувањето е ослободена од сите негативни демони и има лековита моќ, луѓето земаат во шишиња и ги прскаат лозјата при што го изведуваат и обредното закројување.

Историја на денот на вљубените
valentine-restorani-01.jpg


Секој февруари, во секоја земја, вљубените си разменуваат бонбони, цвеќиња и подароци во име на Свети Валентин. Кој е всушност мистериозниот светец и зошто го славиме овој празник? Историјата на денот на вљубените, и нејзиниот светец заштитник, се обвиткани со мистерија. Она што го знаеме е дека февруари долго време се сметал за месец на љубовта.
Денот на вљубените, или Свети Валентин, како што се нарекува денес, содржи траги и од Христијанската и античката Римска традиција. Кој бил Валентин и како се поврзува со овој антички обред? Денес, католичката црква признава најмалку три светци со име Валентин или Валентинус, од кои сите биле измачувани.
Една легенда пренесува дека Валентин бил свештеник кој служел за време на третиот век во Рим. Кога императорот Клаудиј Втори одлучил дека мажите кои биле ергени биле подобри војници отколку оние со жена и семејство, тој го забранил бракот за млади мажи кои биле потенцијални војници.
Валентин, сметајќи дека тој указ е неправеден, му се спротивставил на Клаудиј и продолжил да склучува тајни бракови на вљубените. Кога биле разоткриените постапките на Валентин, Клаудиј наредил да го убијат...
sps_valentine-restorani.jpg

Poveke na http://tocka.com.mk


Izvor: tocka.com.mk:bye1:
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
899
74
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Темата ти е отворена как опрашање кој пто ќе слави? Ако ти е така еве едно мое мислење:младите, а поготово оние што се во врска го слават Св.Валентин, а постарите ќе го слават Св.Трифун. Јас ќе го славам Св.Валентин(иако не е православен празник).
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Св. Трифун затоа што е православен празник, макар што Валентајн преминува во тренд. Односно не како светец туку како глобален празник, зошто знам многу муслимани кој го слават Валентајн
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Сеуште ја почитувам православната вера така да го славам Св. Трифун затоа што е православен празник. Ако ни наметнат нешто во иднина тогаш ќе славиме нешто друго
 
M

Mr.Alien

Гостин
Сеуште ја почитувам православната вера така да го славам Св. Трифун затоа што е православен празник.

Браво за ова! :bravo:

Ако ни наметнат нешто во иднина тогаш ќе славиме нешто друго

За ова...ниту ти, ниту јас, ниту било кој друг не смее да дозволи било што да му се наметне!
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
Свети Трифун се разбира дека ќе го славам, не сум баш некој фанатичен верник, ама се работи за традиција, еве што ти прави глобализацијата ти ја уништува традицијата со своја наметната традиција се со цел да фрламе пари за плишани мечиња со зашиено I LOVE YOU, море каков валентин.
на сите ЗА МНОГУ ГОДИНИ СВЕТИ ТРИФУН :nazdravje::nazdravje::nazdravje: јас веќе почнав да го славам
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Luge nie sme pravoslavni hristijani baska so nasata tradicija so sv.Trifun e mnogu dolga.Se znae ovoj den sto znaci kaj nas posebno za tie sto imaat lozja.
Jas ne znam od kaj ipadna ovoa slavenjeto na Sv.Valentin u poslednite godini kaj nas posebno pomegu mladata populacija.Seto toa mi deluva na pomodarstvo.
Znae se katolicite si go slavat sv.valentin toa si e niven praznik po kalendar i po katolickata vera, nie pravoslavnite go slaveme sv.trifun koj e praznik po nasa vera i kalendar.
So ubavo si ja pocituvat tradicijata Amerikancite za Sv.Valentin duri i na nas uspeja da ni nametnat da go praznuvame nivnio praznik za deno na vljubenite a nie nasata tradicija ic da nemame zelba da si ja zadrzeme.
Samo da kazam deka i vo pravoslavnoto hristijanstvo ima den na vljubenite ne mi teknuva koga bese tocno dali znae nekoj od tie so se pobornici za slavenje na sv.valentin a.

Ne znam ne sakam da kazuvam jas koj so da praznuva toa sepak e prasanje na licen izbor ali sum strogo protiv necii nametnati praznici a zaborav na nasata tradicija.
 

Jaia^^

Intern
22 април 2007
146
2
Jas sum ateist , mada toa nema nikakva vrska, ne slavam nitu eden od navedenive praznici, a zaljubena sum do usi i mene sekoj den mi e Sv.Valentin! :zaljuben2:
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.946
www.iwmnetwork.com
a zaljubena sum do usi i mene sekoj den mi e Sv.Valentin! :zaljuben2:

:)))))))))

п.с. свадба никако док да дојду! :)))))

Btw, Св. Трифун. Атеист сум и ја, ама поише поштуем тоа од денот на заљубените - празник измислен за моментален boost на економијата. :)
 

DaRkSlidE

Intern
14 мај 2007
152
2
Секој има право на избор, кој што сака нека слави. Честити нека им се празниците на тие што слават! :rolleyes:
Инаку и јас сум атеист и не славам. :rolleyes:
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
193
www.zeroscience.mk
abe nema veze dali smo ateisti ili ne, vazno da proslavimo (demek povod) takoj da srekjan sto i da e neka e na svi i ziveli muhahaha

:nazdravje::beer::nazdravje::beer::alkos::nazdravje::beer::rofl2:
 
M

Mr.Alien

Гостин
Tо, брате LW!
Живели :nazdravje: :alkos: !!!

П.С. Заљубен низаеден....:))...
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Јас го славам само Св.Трифун :nazdravje::alkos: а што се однесува до Св.Валентин, него го одбележувам со подарување на еден симболичен подарок, колку да се одбележи денот. :friends:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.268
Членови
31.480
Огласи
19
Најнов член
moka77
На врв Дно