• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Суспензија на хард диск

The Man

Gaining Experience
24 април 2008
173
54
Каде можам да набавам еластично јаже во Скопје?

suspensionhd4ra9.jpg

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Ова ти е за да се намалат вибрациите врз хард дискот?

The Man

Gaining Experience
24 април 2008
173
54
Ова ти е за да се намалат вибрациите врз хард дискот?

Аха, врз и vice versa. Земав нов диск пред некое време од 500гб, има доста голема разлика во брзина од мојата "стара" 320ка, но затоа вибрациите се неподносливи...

M

Mr.Alien

Гостин
Види на автопазар (без заебанција!), имаш разни дебелини и должини. Честопати сум гледал и во продавници за авто делови. Овој тип јаже често се користи за фиксирање на товарот ставен на багажникот на кровот, или на товарните приколки. Меѓу другото. А намената за ХДД првпат ја гледам сега. Не ми текнало!

The Man

Gaining Experience
24 април 2008
173
54
Види на автопазар (без заебанција!), имаш разни дебелини и должини. Честопати сум гледал и во продавници за авто делови. Овој тип јаже често се користи за фиксирање на товарот ставен на багажникот на кровот, или на товарните приколки. Меѓу другото. А намената за ХДД првпат ја гледам сега. Не ми текнало!

Фала за препораката, малце ми е далеку, ама ај - кога ќе имам време. Исто така, ако се заинтересира, повели: http://www.silentpcreview.com/forums/viewtopic.php?t=8240

The Man

Gaining Experience
24 април 2008
173
54
Едит: заборавив да спомнам, операција успешна - пациент мртов :)) Пред 1 месец го средив, сега е супер, вибрациите од новиот хард диск не се пренесуваат на куќиштето :bravo: Ако можам, ќе фатам и некоја слика покасно, доколку е некој заинтересиран.

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Па да ја сум заинтересиран. Стави некоја слика и пиши како си го направил!

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1.064
74
Решението е закон :bravo: Доста инвентивно и оригинално

Sampion

Баниран/a
18 февруари 2008
181
1
www.diandjelo.tripod.com
I jas imam 500 Gb HDD ali ne mi e jasno za kakvi vibracii zboris THE MEN HDD si raboti normalno, tebe da ne ti prodale nekoje 3 Klasa HDD. A za slikata mislam deka vaka samo se HDD na nekoi PC sto stvarno mora da se nosat na tereni i se izlozeni na golema turbulecija :)

The Man

Gaining Experience
24 април 2008
173
54
I jas imam 500 Gb HDD ali ne mi e jasno za kakvi vibracii zboris THE MEN HDD si raboti normalno, tebe da ne ti prodale nekoje 3 Klasa HDD. A za slikata mislam deka vaka samo se HDD na nekoi PC sto stvarno mora da se nosat na tereni i se izlozeni na golema turbulecija :)

Хард дискот си е супер, не се секирај. Western Digital, не е чкљ. Едноставно механизмот на сместување на хард дискот во куќиштето е таков што вибрациите можат многу лесно да се пренесат од него до куќиштето и во мојот ушен полжав :)) Не е толку редок овој "проблем".

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
Хард дискот си е супер, не се секирај. Western Digital, не е чкљ. Едноставно механизмот на сместување на хард дискот во куќиштето е таков што вибрациите можат многу лесно да се пренесат од него до куќиштето и во мојот ушен полжав :)) Не е толку редок овој "проблем".

vidi vidi,ne sum znael za vakvo nesto.ama super sto si go sredil problemot,pa mozebi nekogas i mene ke mi se desi vakvo neso,pa ke znam kako da go sredam.

The Man

Gaining Experience
24 април 2008
173
54
Еве неколку слики, лош е квалитетот, ама тоа е тоа. Се што ви треба е само еластична трака, јас ја земав од зелен пазар и ништо повеќе.

slika006999.jpg

slika007249.jpg

slika008117.jpg

Ако не ви е јасно нешто, слободно прашајте.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.148
Мислења
891.569
Членови
31.490
Огласи
25
Најнов член