• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Суспензија на хард диск

 • Ја почнал/а темата
 • #1

The Man

Gaining Experience
24 април 2008
173
52
Каде можам да набавам еластично јаже во Скопје?

 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Ова ти е за да се намалат вибрациите врз хард дискот?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

The Man

Gaining Experience
24 април 2008
173
52
Ова ти е за да се намалат вибрациите врз хард дискот?
Аха, врз и vice versa. Земав нов диск пред некое време од 500гб, има доста голема разлика во брзина од мојата "стара" 320ка, но затоа вибрациите се неподносливи...
 
M

Mr.Alien

Гостин
Види на автопазар (без заебанција!), имаш разни дебелини и должини. Честопати сум гледал и во продавници за авто делови. Овој тип јаже често се користи за фиксирање на товарот ставен на багажникот на кровот, или на товарните приколки. Меѓу другото. А намената за ХДД првпат ја гледам сега. Не ми текнало!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

The Man

Gaining Experience
24 април 2008
173
52
Види на автопазар (без заебанција!), имаш разни дебелини и должини. Честопати сум гледал и во продавници за авто делови. Овој тип јаже често се користи за фиксирање на товарот ставен на багажникот на кровот, или на товарните приколки. Меѓу другото. А намената за ХДД првпат ја гледам сега. Не ми текнало!
Фала за препораката, малце ми е далеку, ама ај - кога ќе имам време. Исто така, ако се заинтересира, повели: http://www.silentpcreview.com/forums/viewtopic.php?t=8240
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

The Man

Gaining Experience
24 април 2008
173
52
Едит: заборавив да спомнам, операција успешна - пациент мртов :)) Пред 1 месец го средив, сега е супер, вибрациите од новиот хард диск не се пренесуваат на куќиштето :bravo: Ако можам, ќе фатам и некоја слика покасно, доколку е некој заинтересиран.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Па да ја сум заинтересиран. Стави некоја слика и пиши како си го направил!
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1,064
74
Решението е закон :bravo: Доста инвентивно и оригинално
 

Sampion

Баниран/a
18 февруари 2008
181
1
www.diandjelo.tripod.com
I jas imam 500 Gb HDD ali ne mi e jasno za kakvi vibracii zboris THE MEN HDD si raboti normalno, tebe da ne ti prodale nekoje 3 Klasa HDD. A za slikata mislam deka vaka samo se HDD na nekoi PC sto stvarno mora da se nosat na tereni i se izlozeni na golema turbulecija :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

The Man

Gaining Experience
24 април 2008
173
52
I jas imam 500 Gb HDD ali ne mi e jasno za kakvi vibracii zboris THE MEN HDD si raboti normalno, tebe da ne ti prodale nekoje 3 Klasa HDD. A za slikata mislam deka vaka samo se HDD na nekoi PC sto stvarno mora da se nosat na tereni i se izlozeni na golema turbulecija :)
Хард дискот си е супер, не се секирај. Western Digital, не е чкљ. Едноставно механизмот на сместување на хард дискот во куќиштето е таков што вибрациите можат многу лесно да се пренесат од него до куќиштето и во мојот ушен полжав :)) Не е толку редок овој "проблем".
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
Хард дискот си е супер, не се секирај. Western Digital, не е чкљ. Едноставно механизмот на сместување на хард дискот во куќиштето е таков што вибрациите можат многу лесно да се пренесат од него до куќиштето и во мојот ушен полжав :)) Не е толку редок овој "проблем".
vidi vidi,ne sum znael za vakvo nesto.ama super sto si go sredil problemot,pa mozebi nekogas i mene ke mi se desi vakvo neso,pa ke znam kako da go sredam.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

The Man

Gaining Experience
24 април 2008
173
52
Еве неколку слики, лош е квалитетот, ама тоа е тоа. Се што ви треба е само еластична трака, јас ја земав од зелен пазар и ништо повеќе.Ако не ви е јасно нешто, слободно прашајте.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,752
Мислења
849,912
Членови
29,460
Најнов член
Jkana
На врв Дно