1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Surge Protector/s?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Kodiak, 19 ноември 2014.

 1. Kodiak

  Kodiak
  Intern

  29
  8
  9 oктомври 2014
  Машко
  Студент, ама демек.
  Незнам точно како ги нарекуваме на нашки - штитници од напон? o_O Во секој случај имам потреба од такво нешто. Дали харп, global warm(storm)ing, или илуминати, времево е тапа, страв ми е за компонентите. Од каде да купам, и каков?
   
 2. tomi

  tomi
  Guru

  9,839
  9,057
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Ги имаш сегде, во сет,нептун,техномаркет,нико,анхоч. Што поскапо, тоа подобро :), инаку место тоа што го бараш ти, нешто по квалитетно ти е упс со вграден авр
   
  На Kodiak и tomaso им се допаѓа ова.
 3. tomaso

  tomaso
  Practice makes perfect

  1,060
  1,550
  25 Јануари 2008
  Машко
  Ups не ти брка работа за таа намена?
   
 4. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,555
  3,470
  11 Декември 2008
  Машко
  Купи си ваков:
  http://set.com.mk/Computers-IT/UPS-...elkin-Surge-protector-8-sockets-2M-cable13068

  Дома ги имам овие 2:
  http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=370&pid=33213
  http://set.com.mk/Computers-IT/UPS-...SURGEPRT6OT194OJ150k2M45KATEL-F9S620de2M13071

  За овие 2-3 години ништо не прегорело, а во 2-3 наврати летово на цела населба гореа рутери, напајања, мрежни карти...
   
  На toshex и Kodiak им се допаѓа ова.
 5. Kodiak

  Kodiak
  Intern

  29
  8
  9 oктомври 2014
  Машко
  Студент, ама демек.
  Фала, да знам точно што барам. :)
  Денеска првпат ме заинтересира да побарам што постои за ваква намена.. не сум уште упатен ко што треба. Од тоа што прочитав досега, овие surge се за зголемен напон, што повеќе џули тоа подобро, а упс се за при губење струја.. ако имам добро сфатено.
   
 6. Kodiak

  Kodiak
  Intern

  29
  8
  9 oктомври 2014
  Машко
  Студент, ама демек.
  Одлично, тоа се бара! Фала многу. :)
   
 7. tomaso

  tomaso
  Practice makes perfect

  1,060
  1,550
  25 Јануари 2008
  Машко
  Покрај заштитата што ја имаш кај подобрите ups уреди добиваш и време кога ќе има прекин на струја.ако го користиш за работа компјутерот тамам да ги зачуваш податоците и безбедно да го исклучиш системот.Ако планираш да играш на батеријата ќе ти треба скап упс со голема батерија.
  Мене моменрално исклучено ми е напојување од струја и изваден е кабелот за интернетот за да можам мирно да спијам :)
   
  На Kodiak му/ѝ се допаѓа ова.
 8. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,668
  2,656
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Најчесто ги викаме „пре-напонска заштита“
   
  На borcep и FLEGMA им се допаѓа ова.
 9. Kodiak

  Kodiak
  Intern

  29
  8
  9 oктомври 2014
  Машко
  Студент, ама демек.
  Повеќе од корисно, за некој што чмае и константно нешто прави на PC ова е приоритет, посебно ако сака и да се наспие со мозок на паша :). Уште утре набавувам.
   
 10. Kodiak

  Kodiak
  Intern

  29
  8
  9 oктомври 2014
  Машко
  Студент, ама демек.
  Ќе се направам паметен, ама тоа некако повеќе на нивната намена звучи, не на нивното име. Не е изненадувачки, ако немаме конкретен термин и тоа врши работа.
   
 11. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,709
  2,299
  14 Декември 2010
  Машко
  Темава е стара 2+ години ама не ми се отвараше нова за ова, одамна се токмам да земам продолжен со пре-напонска заштита па се мислам за тие погоре, @olikomerc (или некој друг) да не знаеш бројки за clamping voltage, absorption rating и дали се UL сертифицирани?
  За Gembird-от од Анхоч нема спец. а во Belkin моделите од Сетек не можам да ги најдам на нет, има некои слични но не сум сигурен дали се тие.

  Или нека предложи некој друга варијанта за отприлика иста цена.
   
  На AleksandarCaki и Lokvan им се допаѓа ова.
 12. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  594
  1,415
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  http://setec.mk/Belkin-Surge-protec...65?filter_name=belkin&sort=p.price&order=DESC
  http://setec.mk/Belkin-SURGEPRT5OT1...70?filter_name=belkin&sort=p.price&order=DESC
  јас го користам вториов што е на сликата, ама провери у дуќан кој е кој бидејки сликите им беа згрешени знам. До сега ништо не прегорело на секакви бури, громови и невремиња, така да препорачувам.
   
  На MasteR_#0 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,555
  3,470
  11 Декември 2008
  Машко
  Мојот е ваков како на сликава, тогаш го земав прилично ефтино окоолу 1000ка

  AA48078.jpg

  За тие вредностите, да проверам утре во гаража ако случајно ја чувам кутијата па ќе сликнам.
   
  На MasteR_#0 му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Alekelektronika
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  991
 2. cgfreak
  Одговори:
  61
  Прегледи:
  3,505
 3. architect
  Одговори:
  18
  Прегледи:
  1,266
Вчитување...

Сподели

Вчитување...