1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Surge Protector/s?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Kodiak, 19 ноември 2014.

1. Kodiak

Kodiak
    Intern

29
    8
    9 oктомври 2014
    Машко
    Студент, ама демек.
    Незнам точно како ги нарекуваме на нашки - штитници од напон? o_O Во секој случај имам потреба од такво нешто. Дали харп, global warm(storm)ing, или илуминати, времево е тапа, страв ми е за компонентите. Од каде да купам, и каков?

2. tomi

tomi
    Guru

9,839
    9,057
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    Ги имаш сегде, во сет,нептун,техномаркет,нико,анхоч. Што поскапо, тоа подобро :), инаку место тоа што го бараш ти, нешто по квалитетно ти е упс со вграден авр

На Kodiak и tomaso им се допаѓа ова.
  3. tomaso

tomaso
    Practice makes perfect

1,060
    1,550
    25 Јануари 2008
    Машко
    Ups не ти брка работа за таа намена?

4. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,555
    3,470
    11 Декември 2008
    Машко
    Купи си ваков:
    http://set.com.mk/Computers-IT/UPS-...elkin-Surge-protector-8-sockets-2M-cable13068

Дома ги имам овие 2:
    http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=370&pid=33213
    http://set.com.mk/Computers-IT/UPS-...SURGEPRT6OT194OJ150k2M45KATEL-F9S620de2M13071

За овие 2-3 години ништо не прегорело, а во 2-3 наврати летово на цела населба гореа рутери, напајања, мрежни карти...

На toshex и Kodiak им се допаѓа ова.
  5. Kodiak

Kodiak
    Intern

29
    8
    9 oктомври 2014
    Машко
    Студент, ама демек.
    Фала, да знам точно што барам. :)
    Денеска првпат ме заинтересира да побарам што постои за ваква намена.. не сум уште упатен ко што треба. Од тоа што прочитав досега, овие surge се за зголемен напон, што повеќе џули тоа подобро, а упс се за при губење струја.. ако имам добро сфатено.

6. Kodiak

Kodiak
    Intern

29
    8
    9 oктомври 2014
    Машко
    Студент, ама демек.
    Одлично, тоа се бара! Фала многу. :)

7. tomaso

tomaso
    Practice makes perfect

1,060
    1,550
    25 Јануари 2008
    Машко
    Покрај заштитата што ја имаш кај подобрите ups уреди добиваш и време кога ќе има прекин на струја.ако го користиш за работа компјутерот тамам да ги зачуваш податоците и безбедно да го исклучиш системот.Ако планираш да играш на батеријата ќе ти треба скап упс со голема батерија.
    Мене моменрално исклучено ми е напојување од струја и изваден е кабелот за интернетот за да можам мирно да спијам :)

На Kodiak му/ѝ се допаѓа ова.
  8. bogoevski

bogoevski
    Unstoppable

1,668
    2,656
    29 ноември 2009
    Машко
    Сваштара
    Најчесто ги викаме „пре-напонска заштита“

На borcep и FLEGMA им се допаѓа ова.
  9. Kodiak

Kodiak
    Intern

29
    8
    9 oктомври 2014
    Машко
    Студент, ама демек.
    Повеќе од корисно, за некој што чмае и константно нешто прави на PC ова е приоритет, посебно ако сака и да се наспие со мозок на паша :). Уште утре набавувам.

10. Kodiak

Kodiak
    Intern

29
    8
    9 oктомври 2014
    Машко
    Студент, ама демек.
    Ќе се направам паметен, ама тоа некако повеќе на нивната намена звучи, не на нивното име. Не е изненадувачки, ако немаме конкретен термин и тоа врши работа.

11. MasteR_#0

MasteR_#0
    Unstoppable

2,709
    2,299
    14 Декември 2010
    Машко
    Темава е стара 2+ години ама не ми се отвараше нова за ова, одамна се токмам да земам продолжен со пре-напонска заштита па се мислам за тие погоре, @olikomerc (или некој друг) да не знаеш бројки за clamping voltage, absorption rating и дали се UL сертифицирани?
    За Gembird-от од Анхоч нема спец. а во Belkin моделите од Сетек не можам да ги најдам на нет, има некои слични но не сум сигурен дали се тие.

Или нека предложи некој друга варијанта за отприлика иста цена.

На AleksandarCaki и Lokvan им се допаѓа ова.
  12. AleksandarCaki

AleksandarCaki
    Practice makes perfect

594
    1,415
    19 Јуни 2015
    Машко
    Архитект
    http://setec.mk/Belkin-Surge-protec...65?filter_name=belkin&sort=p.price&order=DESC
    http://setec.mk/Belkin-SURGEPRT5OT1...70?filter_name=belkin&sort=p.price&order=DESC
    јас го користам вториов што е на сликата, ама провери у дуќан кој е кој бидејки сликите им беа згрешени знам. До сега ништо не прегорело на секакви бури, громови и невремиња, така да препорачувам.

На MasteR_#0 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,555
    3,470
    11 Декември 2008
    Машко
    Мојот е ваков како на сликава, тогаш го земав прилично ефтино окоолу 1000ка

AA48078.jpg

За тие вредностите, да проверам утре во гаража ако случајно ја чувам кутијата па ќе сликнам.

На MasteR_#0 му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
  1. Alekelektronika
    Одговори:
    3
    Прегледи:
    991
  2. cgfreak
    Одговори:
    61
    Прегледи:
    3,505