• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Сурфање без веб прелистувач (web browser)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Ако компјутерот кој го користите има проблеми со Internet Explorer и притоа нема инсталирано никакви други веб прелистувачи, а поради ограничните можности

од администраторот не можете да инстлирате друг веб прелистувач, тогаш има и друг начин да отворите некоја веб страна. Во секој Windows оперативен систем, започнувајќи од Windows 98 па нагоре, има програма за читање на фајлови во CHM формат. Таа програма може да ја стартувате од команден ред (Start->Run), a за да отворите веб страна со неа потребно е да го напишете следното:
C:\Windows\hh.exe http://www. адреса на веб страната
Извор:MakPCWorld

Јас го пробав ова и навистина функционира.:bravo:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Работи и така, беспрекорно.
 

Dac-14

Intern
12 декември 2007
75
0
Супер,ни меморија ќе си тришиш од рам,бидејќи понекогаш знаеле пребарувачиве да ми замрзнат компјутерот.Едноставно кажано ФАНТАСТИЧНО
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Ako na kompjuterot Start i Run se onevozmozheni, togash otvorete go kalkulatorot, stisnete na help, pa help topics, desen klik na 'title bar', jump to url, napishete go URL-ot i surfajte :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
128
Исто интересен трик е да сурфаш преку калкулаторот на windows :)
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=5VtxvMB6jFI"]YouTube - hidden web browser in calculator[/ame]
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Случајно денеска пролистав 2600, и имаше испратена кратка сторија за како до бесплатен интернет на аеродром преку тој концепт кој ти го кажа... нема врска, онака прашав. :)
Za 2600.org nemav chueno do sega, inaku fintava ja prochitav nekade na digg.com ili lifehacker.com.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
А и нема да работи windowsот ако немаш internet explorer :p
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Немози да нема ИЕ. Јас имам пробвано да го избришам-немогуче, освем ако нејќиш да се го ресипиш целиот систем :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,671
Мислења
862,047
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно