• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Суплементи/здрава исхрана

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
172
280
Рипнал Д витаминот, а не сум пиел суплементи со месеци. Како се "намалуваше"? :)))


Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
Изглеа поише си шетал денски месецов, нема шо да го намалуваш околу 60 ng/ml е горната граница на безбедни нивоа. Ко ќе дојде над 150 се смета дека имаш хипервитаминоза Д.
 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
621
2,882
33% OFF Turmeric & Curcumin through this weekend only.

Не е пожелно да се чека премногу, очекувам најатрактивните производи за брзо време да отидат 'out of stock'.

Две кутивчиња ЦГН Ц3 веднаш прават фри шипинг. Други што ми делуваат бест бај: Др Бест Мерива (180 ком.), Jarrow Meriva, Natural Factors (само 300 мг + бибер, но цената е одлична).


До вечер (17h) има 33% попуст на лутеин (не е можно да се комбинира со куркуминот).
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,838
2,745
Струмица
ЦГН изгледа не планираат да вадат нова реколта на Спирулина, цело време е аут оф сток од нова година навака, а за месец дена ми завршува истата залиха од ЦГН (720 таблети).
Стварно не знам која Спирулина да ја зеам а да биде на ниво на оваа од ЦГН...
 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
621
2,882
Не сум многу по спирулината, но мислам дека оваа е истата што ја продаваат во таблети (Parry Nutraceuticals). Ако ништо друго, да те покрие додека не си набавиш од твојата. :)

Nutrex Hawaii важат за "најбољи", но не се баш евтини. На страна што кај нас ги продаваат х3 во однос на Ајхерб, ама тоа е друг муабет...

Од другите, што знам... Јас би гледал само да не е произведена во Кина.
 

alexandar11

Gaining Experience
11 јануари 2010
399
189
Препорака суплементи за покачување на железо и хемоглобин.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,299
29,302
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,299
29,302
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
@Маша постирај ја колекцијата :LOL:
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,299
29,302
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,299
29,302
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,299
29,302
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
621
2,882
Израел како рекордери во пелцување...
Имаа супер заштита од Фајзер, ама изгледа све што је лепо кратко траје. :(
Israel vaccine protection 1.JPG
Највише награбусале тие што биле најревносни за вакцинација и решиле први да ги пробаат експерименталните вакцини...
Israel vaccine protection 2.JPG
Што праиме со овие среќлииве што се боцкале во јуни/јули и моментално имаат 90+% заштита? Па ништо, ќе чекаат блек фрајдеј да паднат на 16%, па чика Фајзер пак да ги надене ... онака веќе не толку експериментално (традиција е во прашање, следува попуст). :rolleyes:

А да, изворот Кемпбел се обидува тоа да го објасни со размакот меѓу двете вакцини/дози (што има логика, но не во овој случај).

Што ќе биде следно? Експерименталните вакцини најдобро ќе делуваат ако се дадени на полна месечина од медицинска сестра девица? :unsure:
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,644
3,003
Израел како рекордери во пелцување...
Имаа супер заштита од Фајзер, ама изгледа све што је лепо кратко траје. :(
Погледнете го атачментот 102787
Највише награбусале тие што биле најревносни за вакцинација и решиле први да ги пробаат експерименталните вакцини...
Погледнете го атачментот 102788
Што праиме со овие среќлииве што се боцкале во јуни/јули и моментално имаат 90+% заштита? Па ништо, ќе чекаат блек фрајдеј да паднат на 16%, па чика Фајзер пак да ги надене ... онака веќе не толку експериментално (традиција е во прашање, следува попуст). :rolleyes:

А да, изворот Кемпбел се обидува тоа да го објасни со размакот меѓу двете вакцини/дози (што има логика, но не во овој случај).

Што ќе биде следно? Експерименталните вакцини најдобро ќе делуваат ако се дадени на полна месечина од медицинска сестра девица? :unsure:
По несоодветен коментар, во понесоодветна тема, немаш дадено досега. Или ништо не си разбрал, или ништо не резбираш или еве незнам ...
1. Што мислеше дека вечно ќе не штити вакцината ?
2. Од сите нови соеви, при масовно опуштање како во Израел? Зашто не се пресликува истото во другите земји? пример Германија, Шведска, УСА, УК ? Еве кај нас, најголем дел од медицинари беа извакцинирани исто како и во Израел, уште Фебруари, на 21 ден? Има ваков скок кај нас? НЕ. Значи не е се така просто.
3. Што е спорното со објаснувањето за размакот (како тоа има логика, ама не во овој случај???). Уште пред еден месец има студии дека повеќе размак подобар имун одговор. Но исто така повеќе шанса за зараза и несакан исход во меѓувреме.
4. Дали се или не експериментални на друго место, во друга некоја тема. Според такви како тебе сите се екпериментални. Пошто сите вакцини константно се унапредуваат, проверуваат и слично. Значи константно се во девелопмент да речеме со ИТ речник.
5. Најважното се точките 3,4 од прва слика, другото беше и е очекувано, за ваков тип на вируси.

п.с. Следно ќе биде вержн бета 2.0, со вградени специфики за новите соеви и нешто плус, и така се додека или не го намалиме ширењето и мутирањето, или со здравје да си го носиме како и грипот.
 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
621
2,882
По несоодветен коментар, во понесоодветна тема, немаш дадено досега. Или ништо не си разбрал, или ништо не резбираш или еве незнам ...
Знаеш, ама се правиш со сила будала (извини на израз).
1. Што мислеше дека вечно ќе не штити вакцината ?
Не. Од овие експериментални вакцини максимумот е да обезбедат минимум заштита за кога ќе се соочиме со вистинскиот вирус да поминеме со "лесно".
Вистинската заштита се добива со прележан ковид и трае доживотно кај најголем број од популацијата. Што мислиш, зошто Британија ги укина мерките? За да го изложат својот народ на вистински вирус и да си направат колективен имунитет for life. Не се тие будали, знаат колку им вредат вакцините...
2. Од сите нови соеви, при масовно опуштање како во Израел? Зашто не се пресликува истото во другите земји? пример Германија, Шведска, УСА, УК ? Еве кај нас, најголем дел од медицинари беа извакцинирани исто како и во Израел, уште Фебруари, на 21 ден? Има ваков скок кај нас? НЕ. Значи не е се така просто.
Доминантен сој во Израел е Британскиот, со Делта уште сериозно не се соочиле (1%). Ќе се преслика и на други места, особено УСА (треба време).
Ние не сме репер за ништо, џабе го браниш нашето здравство на погрешен начин.
У ствари репер сме за рекордни бројки на починати од ковид (моментално 8-ми во цел свет!), а не видовме ни Бразилски, Индиски, Јужноафрички соеви до сега.
Capture.JPG
3. Што е спорното со објаснувањето за размакот (како тоа има логика, ама не во овој случај???). Уште пред еден месец има студии дека повеќе размак подобар имун одговор. Но исто така повеќе шанса за зараза и несакан исход во меѓувреме.
Кај Фајзер (веројатно и Модерна) нема големо влијание, кај Астра и J&J демек се зголемуваат антителата на подолг рок. Кај Спутник е сигурно така, поради тоа што користат различни Адено вируси.
Sputnik V 13.JPG
4. Дали се или не експериментални на друго место, во друга некоја тема. Според такви како тебе сите се екпериментални. Пошто сите вакцини константно се унапредуваат, проверуваат и слично. Значи константно се во девелопмент да речеме со ИТ речник.
Сите се одобрени по брза постапка, ниту една по стандардна како сите досегашни вакцини. Тоа што го добиваат граѓаните е бејзик варијанта, нема константно подобрување или било што. Евентуално да биде малку повеќе стоена на сонце или да биде убризгана во вена/артерија, ама за тоа нема да дознаеме, така?
За повеќе, ѕирни го мојот првичен коментар/одговор.
5. Најважното се точките 3,4 од прва слика, другото беше и е очекувано, за ваков тип на вируси.
Значи најважно за тебе е ова.
Capture23.JPG
Од 100 вакцинирани со дупли Фајзер и поминати минимум една недела после втората доза (идеално за продавачот на вакцини), тешко болни се 12 чоечиња, следствено 9 завршиле во болница.
Што мислиш, каква е статистиката кај не-пелцуваните? Драстично полоша?

п.с. Следно ќе биде вержн бета 2.0, со вградени специфики за новите соеви и нешто плус, и така се додека или не го намалиме ширењето и мутирањето, или со здравје да си го носиме како и грипот.
Пред една година пишав на темава дека ќе ги прерипам експерименталните вакцини и ќе чекам втора, евентуално трета верзија.

v2 за тебе може значи модифицирана постоечка вакцина што ќе прави модифицирани спајк протеини (на Индиец?) и сл. За мене значи комплетно нова филозофија: базирани на различни делови од вирусот, што ќе се даваат орално, назално... Најважно од се, вакцини од који нема да умираат луѓе!
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,644
3,003
Знаеш, ама се правиш со сила будала (извини на израз).
Незнам и не се правам ништо.
И не мислам да дознам, бар не од тебе.
Муабетиве, и непознавањето на темава во која се впушташ се
1627259550621.png
Не. Од овие експериментални вакцини максимумот е да обезбедат минимум заштита за кога ќе се соочиме со вистинскиот вирус да поминеме со "лесно".
Вистинската заштита се добива со прележан ковид и трае доживотно кај најголем број од популацијата. Што мислиш, зошто Британија ги укина мерките? За да го изложат својот народ на вистински вирус и да си направат колективен имунитет for life. Не се тие будали, знаат колку им вредат вакцините...
Ова ти го смисли со доживотниот имунитет или ... Пошто такво нешто никој неможе да знае. Нит се обидел да каже некој кој држи до себе. Секој вирус за себе, и премногу е рано да тврдиме вакво нешто. А за британците друга е работата. Економија. И голем процент на вакцинирани. Ги покрија оние кои можат да им оптеретат болници. За другото полека. Природниот имунитет го видовме со примерите во многу земји. И не работи баш. Така да не претпоставуваај што незнаеш.
[/QUOTE]
Доминантен сој во Израел е Британскиот, со Делта уште сериозно не се соочиле (1%). Ќе се преслика и на други места, особено УСА (треба време).
[/QUOTE]
Другпат немој на памет.
1627258340605.png
Ние не сме репер за ништо, џабе го браниш нашето здравство на погрешен начин.
Рпер сме за тоа што беше кажано погоре. Дека не работела вакцината. А за бранење не ни кажав нешто, импутираш во недостаток на аргументи.
У ствари репер сме за рекордни бројки на починати од ковид (моментално 8-ми во цел свет!), а не видовме ни Бразилски, Индиски, Јужноафрички соеви до сега.
Ирелевантно за муабетот. Тотално. Иначе информативно имаме и Бразилски и Јужноафрики, а од пред скоро и Индиски кај нас. Изолирани во МАНУ. Пак си неинформиран.
Кај Фајзер (веројатно и Модерна) нема големо влијание, кај Астра и J&J демек се зголемуваат антителата на подолг рок. Кај Спутник е сигурно така, поради тоа што користат различни Адено вируси.
Погледнете го атачментот 102790
Пак тресеш од памет и не даваш извори на сликички, за да знаеме што покажуваш. Значи веќе кажав за мРНА вакцините што веќе цел месец е познато, ама не ти се чита.
Сите се одобрени по брза постапка, ниту една по стандардна како сите досегашни вакцини.
Што има врска брзата постапка со експерименталноста. Сите, освен Спутник и Кинезите, поминаа 3та фаза пред брзата постапка. После само бирократијата е забрзана.
Тоа што го добиваат граѓаните е бејзик варијанта, нема константно подобрување или било што.
Па сега излегоа што се вика, кога сакаш да прават подобрувања. Зборев за старите вакцини, ама пак се правиш дека не разбра. Инаку и на овие се работи у велико на подобрување.
Евентуално да биде малку повеќе стоена на сонце или да биде убризгана во вена/артерија, ама за тоа нема да дознаеме, така?
За повеќе, ѕирни го мојот првичен коментар/одговор.
Неможам да те пофатам со муабетов. Какво Сонце, какви вени артерии. Нема во првичниот коментар.
Значи најважно за тебе е ова.
Погледнете го атачментот 102791
Од 100 вакцинирани со дупли Фајзер и поминати минимум една недела после втората доза (идеално за продавачот на вакцини), тешко болни се 12 чоечиња, следствено 9 завршиле во болница.
Што мислиш, каква е статистиката кај не-пелцуваните? Драстично полоша?
Драстично.
Пред една година пишав на темава дека ќе ги прерипам експерименталните вакцини и ќе чекам втора, евентуално трета верзија.
Само чекај.
v2 за тебе може значи модифицирана постоечка вакцина што ќе прави модифицирани спајк протеини (на Индиец?) и сл. За мене значи комплетно нова филозофија: базирани на различни делови од вирусот, што ќе се даваат орално, назално...
Тоа ќе биде тек верзија 3.0. Дајбоже што побрзо. И нема потреба од други делови на вирусот. Спајковите се тие кои се надворешни и експонирани, и кои треба да се ловат. Не го смисливме ние тоа. Природата го смисли како антителата го детектираат вирусот. Преку Спајковите.
Најважно од се, вакцини од који нема да умираат луѓе!
А од овие Умираат нели. Ајде сега муабетот за Астра и ретките случаи на DVT, или незнам која со ултра ретките случаи на незнам што друго.
Па луѓе повеќе умираат од парацетамол, аспирин или алергија на глупо смешан суплемент.

п.с. Нарачај уште 3-4кг глупости од суплементи и ич гајле да немаш. Јас да сум со твоите неинформирани мислења ич не се ни боцкам со било каква сега или во иднина. не се 100% сигурни и ефикасни.
 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
621
2,882
Ова ти го смисли со доживотниот имунитет или ... Пошто такво нешто никој неможе да знае. Нит се обидел да каже некој кој држи до себе.
Мемориски Т клетки, кој разбира, разбира.
Ирелевантно за муабетот. Тотално. Иначе информативно имаме и Бразилски и Јужноафрики, а од пред скоро и Индиски кај нас. Изолирани во МАНУ. Пак си неинформиран.
Бројот на случаи е минимален, не влијае на целокупната слика.
Пак тресеш од памет и не даваш извори на сликички, за да знаеме што покажуваш. Значи веќе кажав за мРНА вакцините што веќе цел месец е познато, ама не ти се чита.
А ти текнало сам нешто да откриеш, прочиташ, или ти се се знаеш?
За мРНА вакцините многу работи се јасни уште од првиот месец од нивната појава, едно 4000 страници пишан материјал, ама ете, не секој ги чита. Особено не луѓето на дугме...

Па сега излегоа што се вика, кога сакаш да прават подобрувања. Зборев за старите вакцини, ама пак се правиш дека не разбра. Инаку и на овие се работи у велико на подобрување.
Неможам да те пофатам со муабетов. Какво Сонце, какви вени артерии. Нема во првичниот коментар.
А да пробаш да ми објасниш што толку ги браниш и величаш, нели сега излегле и не се совршени. Каде е критичкиот дух во тебе? Или се се сведува на клањање кај биг фарма?
Тоа ќе биде тек верзија 3.0. Дајбоже што побрзо. И нема потреба од други делови на вирусот. Спајковите се тие кои се надворешни и експонирани, и кои треба да се ловат. Не го смисливме ние тоа. Природата го смисли како антителата го детектираат вирусот. Преку Спајковите.
Бато, имаш уште многу да учиш. Ама навистина многу.


Најважно од се, вакцини од који нема да умираат луѓе!
А од овие Умираат нели. Ајде сега муабетот за Астра и ретките случаи на DVT, или незнам која со ултра ретките случаи на незнам што друго.
Па луѓе повеќе умираат од парацетамол, аспирин или алергија на глупо смешан суплемент.
Како што изгледа, умираат. Кога би бил во здравството итекако би го знаел тоа, ама или не си таму или се праиш на тошо.
July-17-injuries-Adr-eu.jpg

п.с. Нарачај уште 3-4кг глупости од суплементи и ич гајле да немаш. Јас да сум со твоите неинформирани мислења ич не се ни боцкам со било каква сега или во иднина. не се 100% сигурни и ефикасни.
Ај важи.
Ти као момак за све, боцкај се со све што ќе ти дојде при рака, па јави резултати.


Rothschild, we need more experimental bunnies, your slaves are not enough. :rolleyes:
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,644
3,003
Мемориски Т клетки, кој разбира, разбира.
А сигурен си дека доживотно ќе траат. Никој друг не сум прочитал да е сигурен.
Бројот на случаи е минимален, не влијае на целокупната слика.
Не беше прашањето кој е колку (има и за тоа податоци), него беше твоето тврдење НЕМА,
А ти текнало сам нешто да откриеш, прочиташ, или ти се се знаеш?
За мРНА вакцините многу работи се јасни уште од првиот месец од нивната појава, едно 4000 страници пишан материјал, ама ете, не секој ги чита. Особено не луѓето на дугме...
Има 400,000 страници. И не небитно ако не кажеш на што мислиш.
А да пробаш да ми објасниш што толку ги браниш и величаш, нели сега излегле и не се совршени. Каде е критичкиот дух во тебе? Или се се сведува на клањање кај биг фарма?
Па на пример се подобро од се друго што имаме во моментов.
Бато, имаш уште многу да учиш. Ама навистина многу.
Секако се сложувам, ама за тебе и таквите како тебе со небулозиве, можам предавања да ви држам.
Како што изгледа, умираат. Кога би бил во здравството итекако би го знаел тоа, ама или не си таму или се праиш на тошо.
Погледнете го атачментот 102795
Ахахаххахахахаха. Изворов.
Ај важи.
Ти као момак за све, боцкај се со све што ќе ти дојде при рака, па јави резултати.
Rothschild, we need more experimental bunnies, your slaves are not enough. :rolleyes:
Тоа е тоа. Идеме биг фарма, ротшилд, гејтс и остали глупости. ОК.
Како информиран момак од најбољите сајтови како
1627279961421.png Нема што понатака муабет да праиме.
Што имав да кажам кажав, а со твоиве небулози и испревртувања им нема крај знам. Така да
tenor.gif
 
Последна промена:

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
621
2,882
- Што е потребно едно нормално човечко суштество да го промени својот природен хабитат и да почне безусловно да ги брани интересите на големите фармацевтски компании?

- Која е личната финансиска и/или морална добивка од тоа?

- Со кои очи ќе се погледнат своите најблиски сакани за 3, 5, 10, 20 години?

Ова не се прашања за мене, јас сум човек со морал и одамна оформени ставови.

Како информиран момак од најбољите сајтови како
1627279961421.png
Секоја индивидуа/ентитет што не е папагал и безусловен бранител на WHO & FDA и алчните фармацевтски компании го заслужува моето внимание...Така да ти слободно можеш да одиш на 'off'.
Мислењето е автоматски споено:

Сега ти го видов спојлерот, па ќе 'морам' да ти обратам уште малку внимание...
А сигурен си дека доживотно ќе траат. Никој друг не сум прочитал да е сигурен.
Сигурен сум. Би бил и ти ако малку повеќе читаш, а малку помалку се бавиш со папагалски работи (бранење биг фарма). Вистинските научници не се клањаат на
WHO & FDA, а имаат и кажале многу. Читај!
Free your mind (бар на момент), добро ќе ти дојде. ;)
Не беше прашањето кој е колку (има и за тоа податоци), него беше твоето тврдење НЕМА,
Моето тврдење беше дека е минорно (промили) и не игра улога во целокупната слика (сега за сега), не дека тебе тоа нешто ќе ти промени (или на твојот мисловен склоп).
Има 400,000 страници. И не небитно ако не кажеш на што мислиш.
Може да бидат и 4 милиони, ама џабе кога ништо не читаш...
Па на пример се подобро од се друго што имаме во моментов.
Тоа не е доволно добро ни за овци во планина, а најмалку за севкупната човечка популација на планетава. Тоа е единствено добро за фармацевтските компании на кои им слугуваш или сакаш да им слугуваш, ама ете уште не те приметиле како вистински потенцијал. :rolleyes:
Секако се сложувам, ама за тебе и таквите како тебе со небулозиве, можам предавања да ви држам.
Убаво е човек да има верба во себе, ама за жал кај тебе не е основана.
Тоа е тоа. Идеме биг фарма, ротшилд, гејтс и остали глупости. ОК.
Не го мешај Гејтс. И тој е шутрак и слуга како тебе, но со мноооогу повеќе пари и влијание.

И за ова 'шутрак' однапред ќе добиеш извинување, затоа што го заслужуваш. Сепак верувам во тебе. Човек си како и сите други.
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,644
3,003
- Што е потребно едно нормално човечко суштество да го промени својот природен хабитат и да почне безусловно да ги брани интересите на големите фармацевтски компании?
Јас не знам, ама верувам дека ти ќе ни кажеш.
- Која е личната финансиска и/или морална добивка од тоа?
Исто не знам. Ти знаеш? Постои и прашањето која е моралната и/или финансиска придобивка од бранење на суплемент глупост продавање на вода индустријата, која во обем ја надмина „биг фарма“ одамна.
- Со кои очи ќе се погледнат своите најблиски сакани за 3, 5, 10, 20 години?
Со истите најверојатно? Пресадување очи уште не сум чул :)

Ова не се прашања за мене, јас сум човек со морал и одамна оформени ставови.
Секоја индивидуа/ентитет што не е папагал и безусловен бранител на WHO & FDA и алчните фармацевтски компании го заслужува моето внимание...Така да ти слободно можеш да одиш на 'off'.
Давање внимание на некој, и земање здраво за готово на истиот, споделување на не научните негови ставови (пошто нема врска со наука) и слично, се многу различни работи.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,533
Мислења
858,858
Членови
29,936
Најнов член
toonin111
На врв Дно