• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Суплементи/здрава исхрана

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
615
2,837
Иначе да, на ред е да пробам од течниот ВитД, другар ми почна да го користи и го пофали.
Ако сакаш течно комбо, ѕирни го и тој од Нау. :)
Има и верзија во капсули. И двете се со најквалитетната форма на К2/МК-7 (MenaQ7®).
И тој на Sports Research не е лош, но поскап е и има скоро дупло помалку К2/МК-7.

Инаку нема многу фајде што ти го фалел другарот. Се прави проверка на нивото на витамин Д во лабораторија и ќе знаеш на што си. :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,028
29,035
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
615
2,837
Vitamin D is effective for COVID-19: real-time meta analysis of 75 studies

•Random effects meta-analysis of the 23 vitamin D COVID-19 treatment studies to date shows an estimated reduction of 55% in the effect measured, RR 0.45 [0.35-0.59]. 96% of the studies to date report positive effects (13 of 23 are statistically significant in isolation). There is significant heterogeneity in studies, however this overview highlights that all treatment studies show positive effects, with the exception of one very late stage cholecalciferol study.

•Sufficiency studies show a strong association between vitamin D sufficiency and outcomes. Meta-analysis of the 52 sufficiency studies shows an estimated reduction of 53%, RR 0.47 [0.40-0.55].

Capture.JPG
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,916
3,647
Тешко да најдеш. Никаде. Зошто ти е?
Нарачав од по нетот уште одма. Ми е за подобро и поцврсто спиење, и за помала поспаност во текот на денот.
Research shows oral glycine elevates serotonin, reduces symptoms of insomnia, and improves sleep quality. Other studies suggest it may help you bounce back to healthy sleep cycles after a period of disrupted sleep
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,028
29,035
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,333
2,713
Vitamin D is effective for COVID-19: real-time meta analysis of 75 studies

•Random effects meta-analysis of the 23 vitamin D COVID-19 treatment studies to date shows an estimated reduction of 55% in the effect measured, RR 0.45 [0.35-0.59]. 96% of the studies to date report positive effects (13 of 23 are statistically significant in isolation). There is significant heterogeneity in studies, however this overview highlights that all treatment studies show positive effects, with the exception of one very late stage cholecalciferol study.

•Sufficiency studies show a strong association between vitamin D sufficiency and outcomes. Meta-analysis of the 52 sufficiency studies shows an estimated reduction of 53%, RR 0.47 [0.40-0.55].

Погледнете го атачментот 99803
Само да се напомене дека ова не е научна студија, туку тековно автоматизирана мета анализа, на други студии која се апдејтира како што излагаат. Ако се разгледа убаво сајтот ќе се види дека имаат и за ивермектин, HCQ, и некои останати. Толкување на резултатите нема. Студиите земени и не се баш најслајно раздвоени и категоризирани, на пример се мешаат студии со еден примарен ауткам со студии со секундарниот и слично.
Највашно од се, е да се напомене дека дозите кои се испитувале во студиите се огромни. Повторувам огромни. Значи релевантни само за болничко третирање. 50.000, 100.000, 300.000ИУ. Значи дози кои никако не се препорачуваат да се земаат онака за играчка. Многу од студиите немаат објавено дозажа што по дефолт треба да бидат одстранети, а не оставени, бидејќи многу важен податок е недостапен и или неможе конзистентно да се утврди. Но ете ги оставиле, и затоа целата мета-анализа има сериозни проблеми.
Нарачав од по нетот уште одма. Ми е за подобро и поцврсто спиење, и за помала поспаност во текот на денот.
Insufficient evidence if any.
 

Mister

Gaining Experience
27 јануари 2012
149
90
После 3 недели вакцинација со АЗ
Појма немам даки е многу или малку сппред бројките :)


Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,333
2,713
После 3 недели вакцинација со АЗ
Појма немам даки е многу или малку сппред бројките :)


Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
Според бројки што сум видел праени у Биотек и други што користат Vidas асеи, супер си.
Инаку дали е многу, малку, доволно никој незнае пошто сеуште нема референтни вредности.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,333
2,713
Па пожелно е поќе но не е лошо.
Нема мерка поеќе или помалку. Различни тестови, различни есеи, различни мерки и вредности.
Како реков нема стандардизирана мерка нит референтни вредности.
На пример Имунологија≠Биотек≠Филип2≠Синлаб
Кај сите ќе добиеш различни вредности.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,028
29,035
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
1:03 :)

 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
615
2,837
Најдоброто за крај. :)

20% OFF SITEWIDE - EARLY ACCESS
Ова е викенд варијанта (од вечер 19h, до понеделник 19h) и последен попуст за заокружување на празниците.

Се е во игра и најголем проблем ќе биде да се стокми фри шипинг нарачка (или блиску до тоа). Мој совет е да се стави во корпа и некој производ од нивните брендови, кои се најголеми шипинг сејвери. ;)
 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
615
2,837
Најдоброто за крај. :)

20% OFF SITEWIDE - EARLY ACCESS
Ова е викенд варијанта (од вечер 19h, до понеделник 19h) и последен попуст за заокружување на празниците.

Се е во игра и најголем проблем ќе биде да се стокми фри шипинг нарачка (или блиску до тоа). Мој совет е да се стави во корпа и некој производ од нивните брендови, кои се најголеми шипинг сејвери. ;)
Последен ден од овој попустот кај "траварите". Aко ви фалат производи за комплетирање корпа, ѕирнете во категоријата "specials", знае да се најде нешто интересно...
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,285
2,919
Ресен
Неможам да одредам, како и за се друго. Ама во секој случај вреди да се проба. Помала поспаност во текот на денот со сигурност, сега за сега.
За помала дури и подполно анулирана поспаност во текот на денот, мене лично најмногу ми делува тргање на вештачките шеќери и процесирани јадења.
Имам заборевено што е тоа.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,028
29,035
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

RIP кето.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,803
Мислења
850,740
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно