• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Суплементи/здрава исхрана

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
431
1,096

dino

Gaining Experience
5 јули 2009
432
116
За пакет од $95 платив 880 царина и 128 за отварање препакување итн.
Во банка морав да платам, ама човекот во пошта ми кажа дека од 1ви март пак ќе може во пошта да се плаќа


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,854
28,792
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Уште еден скам на суплемент т.е. плацебо индустријата., ги фаќаат на плацебо и тврдат дека од суплемент е.
 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
611
2,803
Cardiovascular mortality and N-terminal-proBNP reduced after combined selenium and coenzyme Q10 supplementation: A 5-year prospective randomized double-blind placebo-controlled trial among elderly Swedish citizens

Би дополнил омега 3, токотриеноли, магнезиум, мин 2-3 гр витамин Ц, нормално Д и К2/МК7, аста, лук и екстракт од лист од маслинка. :)

Најважно е да се бега од статини како ѓаол од крст. ;)


~~~~~~~~~~~~~~~
Уште едно ново и квалитетно истражување за важноста на витаминот Д во борбата со ковид-19:
што го презентираше и John Campbell.

Штета што овој декица (John Campbell) поради слепо почитување на официјалната медицина и после толку време саплементација има 'тапа' ниво на витамин Д во себе. :)
View: https://youtu.be/uS2VObw1UeI

Тоа е тоа, со 2-3000 ИУ дневно, не се стига далеку...


~~~~~~~~~~~~~~~
Vitamin D3 and K2 (MK7) and their potential contribution to reducing the COVID-19 mortality rate

За тие што немаат доволно време да прочитаат нешто важно за своето здравје, еве сумирано:
5 Vitamin D3 and K2 for reducing the COVID-19 mortality rate.JPG
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,854
28,792
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,854
28,792
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
[


Ленено семе и чешмовача намалувале тестостерон.

 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,854
28,792
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

We included 102 521 postmenopausal women enrolled in the Women’s Health Initiative between 1993 and 1998, and followed them through February 2017. During 1 876 205 person‐years of follow‐up, 25 976 deaths occurred. Comparing the highest with the lowest quintile, plant protein intake was inversely associated with all‐cause mortality (hazard ratio [HR], 0.91 [0.86, 0.96]), cardiovascular disease mortality (HR, 0.88 [0.79, 0.97]), and dementia mortality (HR, 0.79 [0.67, 0.94]). Among major protein sources, comparing the highest with the lowest quintile of consumption, processed red meat (HR, 1.06 [1.01, 1.10]) or eggs (HR, 1.14 [1.10, 1.19]) was associated with higher risk of all‐cause mortality. Unprocessed red meat (HR, 1.12 [1.02, 1.23]), eggs (HR, 1.24 [1.14, 1.34]), or dairy products (HR, 1.11 [1.02, 1.22]) was associated with higher risk of cardiovascular disease mortality. Egg consumption was associated with higher risk of cancer mortality (HR, 1.10 [1.02, 1.19]). Processed red meat consumption was associated with higher risk of dementia mortality (HR, 1.20 [1.05, 1.32]), while consumption of poultry (HR, 0.85 [0.75, 0.97]) or eggs (HR, 0.86 [0.75, 0.98]) was associated with lower risk of dementia mortality. In substitution analysis, substituting of animal protein with plant protein was associated with a lower risk of all‐cause mortality, cardiovascular disease mortality, and dementia mortality, and substitution of total red meat, eggs, or dairy products with nuts was associated with a lower risk of all‐cause mortality.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,854
28,792
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,128
Мислења
838,954
Членови
29,038
Најнов член
Aspasija42
На врв Дно