1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Суплементи/здрава исхрана

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од Alucard, 6 ноември 2015.

 1. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  573
  2,519
  21 Април 2016
  Машко
  Дефинитивно нема правила.
  Тие најтешките пратки добиваат посебни тракинг броеви и завршуваат во тоа поштенското одделение што е од страна (кон Вардар). Тие знаат да запалат жуто комбе и да ти ги донесат, но ако не им пушташ по стотче, следниот пат ќе си одиш на шалтер. Не праштаат таков безобразлук. ;)
  Сум имал неколку ситни инциденти со Ајхерб, но секогаш завршувале во моја полза. Малку се троми и вреди да им досаѓаш повремено.

  Знаев да им се бунам и за глупости како ривардс поени :rolleyes:, на крајот ми пуштаа по некој долар на конто и кога не бев во право. :(
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,100
  26,790
  4 Септември 2008
 3. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,591
  3,591
  12 Јануари 2016
  Машко
  Фала за видеото.
  Интересно видео, и корисно за гледање посебно од аспект на поврзаноста на subcutaneous fat со тип 2 дијабетс... Но за жал мислам дека видеото е идеолошки базирано, би било многу покорисно кога би се анализирале студии каде се споредуваат релевантни категории. Конкретно, споредуваат последици од веганска наспроти „конвенционална“ исхрана со месо во која јагленихидрати како мета учествувале со 50% од внесот. Ова е премногу, посебно во комбинација со заситени масти. Уште полошо, веројатно се работело за рафинирани јагленихидрати како леб, пошто никаде не спомуваат whole foods и зеленчук.
  Необјективно, за посоодветни резулати е подобро да споредуваат веганска исхрана наспроти low carb исхрана.

  upload_2020-1-4_17-59-58.png


  Другото истражување (Decreased Consumption of Branched-Chain Amino Acids Improves Metabolic Health) е лошо конципирано и уште полошо презентирано од др. Грегер. Прво воопшто не спомнува дека човечкиот дел е чисто обсервационен врз база на интервјуа, второ - испитаниците се сите мажи постари од 75 години. :hay:
  Втората страна од истражувањето (Грегер некако пропушти да го спомне ова):
  upload_2020-1-4_18-30-56.png

  Грегер исто така пропушти да спомне дека резултатите во однос на проценти внес на BCAAs и животински протеини, се целосно базирани врз база на истражувањето од глувци (човечкиот кохорт е обсервационен без контрола на исхраната). Понатаму повторно во сите варијанти на глувците им бутале премногу јагленихидрати, дури 77% до 63% од исхраната, и тоа рафинирани јагленихидрати - скроб.

  upload_2020-1-4_18-35-55.png


  Разочарувачки е што наместо советување за правилна подобра исхрана, се користи секој момент за промоција на „веганите се најкул, се друго е шит“.

  Приметувам во последно време разочарувачка тенденција кај др. Грегер да се фокусира на замислената битка меѓу месојадите и веганите, наместо да се фокусира на информативни корисни видеа. Изгледа дека целосно е ориентиран кон веганска публика, која како и секоја ехо комора сака да гледа/слуша само работи кои сакаат да ги слушнат („месојадните“ автори на јутјуб имаат исти тендеции за презентирање посакувана содржина на „месојадната“ публика). На крај сепак изгледа најмногу заработува од видеа со поголем број прегледи, па кетеринг кон најбројната публика е паметна финансиска стратегија др. Грегер.

  Разочарувачки е и што др. Грегер под видеата не поставува линкови до студиите кои ги анализира. Ако некој го интересира да прочита, во продолжение ги приклучувам целите студии во ПДФ.
   

  Прикачени датотеки:

  На Chicco69 и Avid им се допаѓа ова.
 4. Avid

  Avid
  Guru

  4,173
  6,215
  21 Јануари 2009
  Ја коа отворив неколку студии од тие твоите за 5g сите беа на глувци па не глеам ти да го спомнеш тоа?
  Требаше да го затвориш постов со повторување на првата реченица „сепак фала за видеото“ хахахахаа
  Фала за видеото му вика бе и го убива после хахахах
   
 5. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,591
  3,591
  12 Јануари 2016
  Машко
  Прочитај малку повнимателно.
  - замерката не е дека се употребени глувци во истражувањето, замерките се дека, прво исхраната на глувците е со нездраво голем процент од јагленихидрати во сите варијации во мета, второ - се прави инсинуација дека исхраната на луѓето била контролирана - а не била контролирана - земени им се некакви изјави и интервјуа што целата работа ја прави крајно бесмислена, и трето - човечките испитаници се сите постари од 75 години и мажи, што носи свои компликации кои веројатно не можеме и да почнеме да ги анализираме
  - видеото е интересно заради посочување на поврзаноста на subcutaneous fat со тип 2 дијабетс, што е интересно и е важен вектор за дијабетесот, па сеедно дури и ако др. Грегер го користи тоа за промоција на веганство како идеолошки светоглед
  - Псај редовно посочува интересни податоци и аргументи, сеедно што јас не се согласувам со дел од премисите и пораките од посочените содржини - и јас сум му благодарен за постовите како што впрочем е благодарен секој дискутант желен за дискусија за работите кои го интересираат (троловите веројатно имаат проблем да го разберат ова последново)
   
 6. Avid

  Avid
  Guru

  4,173
  6,215
  21 Јануари 2009
  Доволно внимателно прочитав. Со тоа јаглехидратите од леб/скроб итн. стануваш исто досаден како со волтиџ гејтовите.
   
 7. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,591
  3,591
  12 Јануари 2016
  Машко
  Шит, ти од насловите подалеку не читаш (па и тоа со пола внимание додека смислуваш обид за неизбежната „шегобијна“ досетка). Тебе и абстрактите ти се апстрактни, а цела студија веројатно не си способен да прочиташ ни ако животот ти зависи од тоа. :)
   
 8. Avid

  Avid
  Guru

  4,173
  6,215
  21 Јануари 2009
  Да не читав подалеку од насловите немаше да знам дека по седми пат замараш за јаглехидратите и лебот и скробот и лошите споредби што ги прават овие вегано инспирирани студии.
   
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,100
  26,790
  4 Септември 2008
  Омега 3 vs загаден воздух,


  F1.large.jpg
   
  На Lokvan и Chicco69 им се допаѓа ова.
 10. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,591
  3,591
  12 Јануари 2016
  Машко
  Во Кина „average PM2.5 level was 38 μg/m3“.

  Моментално овде:
  upload_2020-1-15_17-26-21.png

  upload_2020-1-15_17-29-30.png
   
  Avid, psyside и на Chicco69 им се допаѓа ова.
 11. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  573
  2,519
  21 Април 2016
  Машко
  ^ ^ Кај можат Кинезите со нас да се мерат. :hay:

  Толку многу придобивки од една обична Омега 3, браво.

  "Participants were randomly assigned to either the placebo group or the intervention group with dietary fish-oil supplementation of 2.5 g/day from September 2017 to January 2018, and received 4 rounds of health examinations in the last 2 months of treatments."

  Уште да знаеме каква Омега им давале (количина и сооднос на DHA/EPA). Соред грамажата веројатно станува збор за две дози дневно.
   
  На psyside и Lokvan им се допаѓа ова.
 12. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  716
  147
  10 Јуни 2007
  Стигна првата пратка од iHerb. По препорака на @psyside :)

  IMG_1255.jpg
   
  Chicco69, Маша, Lokvan и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  573
  2,519
  21 Април 2016
  Машко
  Ај сега. :)
  Rita Levi.JPG
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,100
  26,790
  4 Септември 2008
  Centenarians

  Релевантно како студиите за јајца и холестерол кај луѓе кои секако јадат јајца AKA worthless.
   
 15. Avid

  Avid
  Guru

  4,173
  6,215
  21 Јануари 2009
  На Sharlovski и Маша им се допаѓа ова.
 16. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  573
  2,519
  21 Април 2016
  Машко
  ^ ^ Море друзја, сте го изгубиле чувството за шала, или?

  Тие што имаат фејс си разменуваат по 200 вакви сликички дневно и си веруваат во се што ќе видат.
  Кога веќе налетав на ова сликиче, и мене ме интересира сорсот. Плус да ја држиме темава во кондиција.

  Инаку општо познато е дека една чаша алкохол за жени и две за мажи дневно има позитивно влијание на целокупното човеково здравје.

  Сорсови колку сакате, мислам и дека светската или УСА здравствената организација официјално го поддржуваат/промовираат тоа.

  Чисто информативно (за тие што сакаат на овој начин да си го ојачаат здравјето), најполезно е квалитетно домашно црвено вино (максимум флавоноиди, антиоксиданти и резвератрол). ;):p
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Avid

  Avid
  Guru

  4,173
  6,215
  21 Јануари 2009
  И мене ми беше тоа општо познато ама друго едно повеќе ми се свиѓа.
  Оној што пие да намали. Оној што не пие ич да не почнува :)
   
 18. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,591
  3,591
  12 Јануари 2016
  Машко
  ... не заборавај и пробиотици, квасците и лактобактериите ќе се навредат. ;)
   
  На psyside и Chicco69 им се допаѓа ова.
 19. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  573
  2,519
  21 Април 2016
  Машко
  Е ај сега. Па црвено вино не оди со кисела зелка. :D

  Ништо, ќе вртиме на бела домаќа со туршијата, а на Авид ќе му препишеме "три пута на дан" по една лажица органски јаболков оцет за добра пробава и намалување холестерол и триглицериди. :hay:

  И еден домаќински совет, како да си направите многу миЉарди корисни бактерии и да го намалите трошокот за пробиотици во Ајхерб, кој патем има 15% попуст на Solaray оваа недела. :innocent:
   
  Avid, psyside и на Lokvan им се допаѓа ова.
 20. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,591
  3,591
  12 Јануари 2016
  Машко
  Ти зелка со јадење бутај, а вино иде со еден куп јадења. ;)
  Инаку во домашно вино, во самото вино имаш пробиотици, на тоа мислев.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,100
  26,790
  4 Септември 2008
  Што ќе намалува холестерол кога живот значи :hay::p
   
  На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  573
  2,519
  21 Април 2016
  Машко
  ^ Е па пациентот одбива црвено вино, затоа го ставивме на јаболков оцет. Да се ококоре малку и да има сила за фитнес програмата '3х на ден'.
  Терапијата не е за намалување холестерол (скраја да е), туку подобра еластичност во зглобовите и повеќе крв во екстремитетите. :D

  Замисли да го бапневме на статини и по некоја година да ни се лизне од раце (пу, пу, далеку било).
  Како тие 6%+ несреќни Јапонци од оваа џамбо студија (мало потсетување).
  2.JPG

  Уште малку за холестеролот.
   
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,100
  26,790
  4 Септември 2008
  Типов е против статини? да знам дали да губам време у читање. Замисли уште постојат ликови кои не можат да разберат дека статините не се пијат само ради холестерол.

  Статините да не работат немаше 1/2 од научниците да ги пијат.

  П.С. Липтор нуди далеку помал бенефит од Крестор.

  П.П.С. По 3 пат да го адресирам истиот аргумент, причина за смртност кај луѓето со оптимално ниво на холестерол, може да се најде во најпростото објаснување за појавата наречена reverse causality. За да се знае дали е нискиот холестерол причинтел, треба да следиш луѓе кои целиот живот имаат низок холестерол, не кај тие што ради срцев удар или болест опаднал холестеролот (да тоа се случува многу често)
   
  Последна промена: 30 Јануари 2020
 24. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  573
  2,519
  21 Април 2016
  Машко
  Пола од истите научници делкаат по 2 пакла цигари дневно и активно ги празнат витрините полни со Џони Вокер, но тоа е друга тема.

  Статините работат така што го блокираат витаминот К и го цементираат (со калциум) т.н. течен плаг. Краткотрајно помагаат, но крајниот исход е секогаш негативен за пациентот.
  Водоводна цевка толку полна со бигор, што водата едвај поминува низ неа. Тоа го нудат статините. Цевката нема да прсне (инфаркт, излив), но еден ден (не толку далечен) комплетно ќе се запуши...

  1. Алтернативното природно решение е Омега3 + Токофероли + Астазентин за елиминација на плагот и оксидираниот холестерол.

  2. Витамин Ц + Лисин + Пролин за регенерација на внатрешноста на крвните садови, здрава храна и малку од малку физичка активност.

  3. Комбинација со пристојни дози на Витамин К2 + Магнезиум + Д3 и др. за да се повлече калциумот од крвните садови и да се насочи во коските (и забите).

  Нашиот организам не е вчера измислен и знае како да се брани. Штом детектира зголемено присуство на К2, Магнезиум и Д3, веднаш го зголемува производството на витамин А (не се саплементира, туку се јадат два моркови дневно :)) и најважното - ЛДЛ холестерол.

  ЛДЛ честичките се транспортно средство за овие витамини + магнезиум и калциум да бидат однесени преку крвта таму каде што е потребно. ЛДЛ холестеролот кога ќе ја заврши својата функција оксидира и тука доаѓа до израз важноста на ХДЛ честичките што пак него го транспортираат назад во џигерот каде се разградува/неутрализира и потоа исфрла примарно преку жолчката.

  Затоа велам - без холестерол, нема живот.

  Кои сме ние, вклучително и модерната медицина и здравствените организации, па да му одредуваме граници на ниво на холестерол на нашиот организам?
  Како сме функционирале илјадници години без крвни слики, магнетни резонанци и остали керефеки?

  Важно ни измислија дозволени граници на холестерол, шеќер, притисок ... и сите што не се вклопуваат во тоа (поголемиот дел од населението), мора доживотно да се претплатат кај фармацевтската мафија на статини, апови за притисок, метформин, да се бодат со инсулин и тоа 2х дневно и да голтаат еден куп хемија што не му позната на човечкото тело...

  Сите мои претци живееле по 90 години. Не знаеле за веганство, туку колеле прасиња на есен. Месото природно го конзервирале во дрвени качиња со сол, пржеле јајца од своите домашни кокошки и тоа на свинска маст.

  Уживале во туршија и кисела зелка, си пивнувале по некоја чашка лично произведена ракија и вино.
  Нивните мешиња биле полни со корисни бактерии и следствено, не знаеле за воспаление на слепото црево.

  Нормално немале ни камења во бубрези и жолчка, зато што си конзумирале природни киселини од грозје и јаболка. За разлика од "природниот" јаболков оцет со кој не подлажуваат во продавниците за здрава храна, нивниот бил вистински природен. Не го филтрирале и не го пастеризирале.

  Исто како и млекото, кое по најкраток пат одело од вимето на козите до нивниот желудник. Кој пробал тазе измолзено млеко, тој мирис и вкус ќе го памети цел живот...

  И така до стотка и назад. :)
  Излажав. Просекот им бил девееска.

  Ех, да постоеле статини пред стотина години, може ќе затерале и преку стотка ... или не?
   
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,100
  26,790
  4 Септември 2008
  1. Статините намалуваат инфламација, оксидиран холестерол, намалуваат концентрација на LDL, имаат супер позитивен ефект на функцијата на ендотелот, а моментот кој го спомна за калцифицирање е уствари добра работа, меките/масни плаки се осетно поголем ризик од калцифицирани. Проблемите со кои ОДРЕДЕНИ луѓе се соочуват кога ги пијат, се заради дозирањето. Статините се пијат во дози од 1/8 од препишаната, така нема сајд ефекти а сите бенефити се присутни скоро исто.

  2. Дај ми метанализи на клинички студии на статини, во која исходите се секогаш негативни.

  3. За суплементите се слагаме и околу тоа нема да коментирам, сум ти кажал неколку пати до сега дека постојат луѓе кај кои суплементи не се доволни во борба со срцева болест, и е обавезна конзумација на статини, аке инхибитори, како и метформин/берберин.

  4. Нашиот организам знае да се брани од холестерол и оксидативен стрес до одреден степен, ако секојдневно јадеш продукти од животински потекло, рафинирани шеќери и масла, способноста на твојот организам да се брани ќе стане инфериорна во таа борба.

  5. Холестеролот од храната е непотребен, се создава ендогено во јетрата, и неговата конзумација од храна е и непотребна, и лоша по здравјето. Холестеролот кој се создава во јетрата е ЕСЕНЦИЈАЛЕН, тој од храната НЕ Е.

  6. Дозволените граници не се измислени, него се должат на консезус базиран на РАЗЛИЧНИ типови на студии од највисок квалитет, кои се репликабилни, и ги даваат истите резултати во континуитет. За некоја година LDL/холестеролот ќе се спушти на некои 4 кај нас за тотален, и 1.5 за LDL ова е базирано на најновите студии на европската асоциација за липиди. Не постои фармацевстска мафија за статини, таа која постоеше изумре после губењето на патентот на неколку корпорации, во Америка денес крестор (Росувастатин) е бесплатен, исто како и Метформинот, теории на заговор се само тоа, теории - ако сакаш да видиш каде е мафијата за фармација барај ја на друго место не кај субвенционирани (генерика медикаменти) и протоколи за детекција на болести. Кои сме ние? ние сме поединци кои живеаат во модерно време и знаењето и едукацијата ни е базирано на наука и хиерархија на докази - ако сакаш да кажеш дека баба ми и дедо ми знаеле повеќе за болести од науката, онда мислам дека дискусијата е завршена тука.

  7. Повторно, не ме интересира што правеле претците, повели најди ми статисика за Македонија од 50-те или кога и да мислиш дека било добро, да видиме од што умирале нашите претци (хинт умирале од сцрева болест) муабетиве за претци кога ќе ги чујам ми се најголем тригер, нема поглуп муабет и нема да има.

  8. Воедно повели, можеме да направима еден експеримент дека свинската маст, јајцата и месото се здрави, направи влог во кој на кратко ќе снимаш што јадеш, не мора ти да бидеш у кадар само тањирот, ама снимај додека да изедеш се, секојдневно јади месо, пржени јајца во свинска маст и се што наброја за здраво - прави го тоа едно година дена, и после тоа иди и направи CIMT тест, Insulin OGTT, MPO, HS-CRP и липопротеин пакет во Авицена, ако ги поминеш јас частам за сите нив, ако не сам ќе си платиш, бива или не?

  8. Оцетот од јаболко во Македонија кај грото од производители не е филтриран нити пастеризиран, толку е ефтин процесот за правење, што треба да си луд да го филтрираш, (далеку поскапо е) 3 разни до сега сите 3 фатија габа на дното.

  9. Мирисот јас го знам, како мал пиев млеко од село, погнасен мирис немало и нема да има, како може тоа да ти мириса убаво не ми е јасно.

  За крај потсетување, бидејќи очигледно се игнорира или заборава,

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  ~ 8X повеќе морталитет со висок LDL наспроти низок, be my guest.
   
  Последна промена: 30 Јануари 2020
  На aleksuperior и Маша им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...