1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Суплементи/здрава исхрана

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од Alucard, 6 ноември 2015.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,995
  26,703
  4 Септември 2008
  Oдличен пост секој чест. Мала исправка, zinc monomethionine, е многу лоша форма, не од аспект на апсорпција, него од аспект на разнесување на желудец, подалеку држете се, или зимајте на старт на обилен оброк.....

  Јас порачав верувале или не, ни помалце ни повеќе 275 капсули 4x 50 caps, и 1x 75 caps Astaxanthin од 12mg :oh:

  Гледав неколку неверојатни видеа/студии, прилично моќно! (9:40 па следни 2 минути)

  Иде у стак со,

  Kyolic Garlic
  Olive leaf
  Taurine
  Gamma Tocopherol
  Ubiquinol
  Omega 3
  PQQ
   
  Alucard, Lokvan и на Chicco69 им се допаѓа ова.
 2. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  218
  463
  24 Април 2007
  Женско
  Кој ти е вториот? :)
   
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,995
  26,703
  4 Септември 2008

  Сите се Nutrex :D
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,075
  2,388
  28 Јануари 2017
  Машко
  Да не речите само за јадење трици пишам на темава, се одлучив за некои кои ми ги предложи, благодарам.
  Б12 бидејќи слаб сум со месо и млечни, D повеќе ко за на зима и селен еднаш неделно, тој ми е секогаш на граница 80-90% по тоа што ја пратам исхраната.

  [​IMG]
   
  На Chicco69 и psyside им се допаѓа ова.
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,995
  26,703
  4 Септември 2008
  B12, не секој ден голема доза е, иди 2x неделно.

  D3 ти е мала доза, зима - лето мавај секој ден. Со 1000 iu можеш да бидеш на ниска долна граница, 2000 е минимум.
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,075
  2,388
  28 Јануари 2017
  Машко
  За Б12, на шишенцето пишува 3000mcg = 125% од дневната препорачана доза за внес што се поклопува со онаа на USDA, плус то читав преку суплементи е помала абсорбцијата, мислиш многу е?
   
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,995
  26,703
  4 Септември 2008
  Многу е, можеш првите 2 недели да мавнеш "loading" ,после дропни на 2x неделно.
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,995
  26,703
  4 Септември 2008
  Cancer is a Preventable Disease that Requires Major Lifestyle Changes

  Седмица has left the chat :oh:

  @Sharlovski, си утнал 3 нули.

  Screenshot_20190823-153503_Samsung Internet.jpg
   
 9. Avid

  Avid
  Guru

  4,158
  6,195
  21 Јануари 2009
  Па ќе утне, ќе се збуни, нормално.
  Кога се дебили iHerb и сите производители на суплементи.
  Зошто има запирка после 125?
  Означува илјадарки, така?
  Тогаш зошто нема запирката и кај тројката да биде 3,000 mcg?
  Глупаци.
  Јака студија оваа, од 2008, си гази. Не ја знаеше досега, сега ја дознаваш?
  Ќе сакаш ли да ми кажеш што е ова F- долу подвлечено со црвено?
  [​IMG]
  Јас мислам дека знам што е ама луѓе што прават студија да приложат ваков дизајн и ваква простачка грешка...
   
  Последна промена: 23 Август 2019
 10. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,075
  2,388
  28 Јануари 2017
  Машко
  Чек чек, сакате да ми кажите дека со 1 пилула внесувам 1250 пати повеќе од дневната препорачана доза? Не ми штима тука нешто.

  The recommended daily amount of vitamin B-12 for adults is 2.4 micrograms.

  По мое, ги имаат измешано брзините со точките и запирките, друго објаснување нема.
   
 11. Avid

  Avid
  Guru

  4,158
  6,195
  21 Јануари 2009
  Ги немаат, верувај. Толку е.
  Тие што ги конзумираат се тешат со тоа дека „вишокот ги исфрламе преку урина не е проблем“ и „RDA е за нубови“.
   
 12. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,075
  2,388
  28 Јануари 2017
  Машко
  Како шо реков, ги имаат измешано брзините, на други B12 витамини, пишува да се зема 1 денот.

  2019-08-23_18h27_23.jpg
   
 13. Avid

  Avid
  Guru

  4,158
  6,195
  21 Јануари 2009
  Добро, и? И на таа пишуваше една дневно, и на оваа пишува.
  Пак е 1250 пати повеќе, а ова новово ти е 2083 пати повеќе :D
   
 14. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,075
  2,388
  28 Јануари 2017
  Машко
  Не, некој за децимали користат запирки, тоа е работата, ми стигаат Дански фактури, и тие користат запирки.

  2019-08-23_18h31_16.jpg
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,995
  26,703
  4 Септември 2008
  Нема измешани брзини.

  Мешаш rda со апсорпција. Апсорпцијата е многу мала, советот кој ти го дадов ти е добар избор но останува на тебе.
   
 16. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,075
  2,388
  28 Јануари 2017
  Машко
  Според линков е 56% до 1мг, над тоа опаѓа, то и не така малку.
   
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,995
  26,703
  4 Септември 2008
  На 3000 mcg, си @ ~1% или 30mcg.


  Мешаш mcg со mg.
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,075
  2,388
  28 Јануари 2017
  Машко
  Според истиот линк, подолу вели вака:

  However the body’s ability to absorb vitamin B12 from dietary supplements is largely limited by the capacity of intrinsic factor. For example, only about 10 mcg of a 500 mcg oral supplement is actually absorbed in healthy people.

  И како што се оди нагоре (во мојот пример 3000mcg) се апсорбира изгледа уште помалку, врти сучи ќе дојдиме на твоето од 1-2 неделно, се извинувам за нубштината и неукоста.

  Јади си месо и млечни ко чоек... да не си играм со суплементи ама не, plant based ќе се прам, ево ти на.
   
  Последна промена: 23 Август 2019
  На Avid и psyside им се допаѓа ова.
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,995
  26,703
  4 Септември 2008
  Б12 е супер безбеден, пиј од време на време како што рековме, и не си го комплицирај животот...

  А негативните ефекти на месо и млечни производи by far се поголем проблем од анализа и дозирање на суплемент.
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  573
  2,516
  21 Април 2016
  Машко
  Ај сега, Астазентин да ти бил 6000 пати појак антиоксидант од витаминот Ц. :)
  Astaxanthin 1 potency.JPG
  За разлика од другите бета каротени (како и витамините Ц и Е), никогаш не станува про-оксидант!
  Astaxanthin 2.JPG
  Ова е целота презентација, вреди да се погледне и покрај тоа што е комерцијална.

  View: https://youtu.be/kYkUEKNePOc

  Ех, да беше само астазентинот битен... :hay:
  42.jpg
   
  На Metuzalem и psyside им се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,995
  26,703
  4 Септември 2008
 22. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  573
  2,516
  21 Април 2016
  Машко
  Овој месец iHerb слават годишнина, 23 години - 23% попуст. :)

  Секој ден (се менуваат во 19h по нашки) различни категории на производи ќе бидат на попуст.

  Почнуваат денес со Aromatherapy & Essential Oils. Кликнувајќи на линкот автоматски се активира кодот за 23% попуст.
  nowessential0924en-us.jpg

  @psyside Друже ова како измислено за тебе. :hay:
   
  Astraion, Маша и на psyside им се допаѓа ова.
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,995
  26,703
  4 Септември 2008
  Еве ти една потентна комбинација за габични, бактериски како и вирални инфекции.

  Еугенол, Кравакрол, Цинамалдехид.
   
  На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  573
  2,516
  21 Април 2016
  Машко
  Убав викенд попуст на Herbs & Homeopathy.
  Capture.JPG
  Имате право на еден куршум, така да мудро бирајте. :)

  Се што е интересно од оваа група е во игра: куркумин, екстракти од маслинов лист, глог, берберин, '3nB' целер, силимарин, арјуна, хибискус и т.н.

  Ако некој има потреба од помош при изборот, слободно нека прашува што го интересира. Тука сме да си помагаме.
   
  Lokvan, psyside и на krema им се допаѓа ова.
 25. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,075
  2,388
  28 Јануари 2017
  Машко
  Излезе The Game Changers по торентиве, интересен.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...