1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Суплементи/здрава исхрана

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од Alucard, 6 ноември 2015.

 1. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  545
  2,334
  21 Април 2016
  Машко
  ^ Магнезиумот не е многу критичен, може да се зема било како.
  - Сабејлечки со Ц-то една капсула, другите 50% дневни потреби од храната што ја јадеш во текот на денот.
  - Исто како горе, плус една капсула навечер за полесно заспивање. Мг ги релаксира крвните садови и го намалува притисокот.
  - Најдобро се комбинира со витамин К1/К2 + Д3. Д3 не ти е требен во овој дел од годината ако те има на сонце. :)
  - Можеш и пред некоја физичка активност (спортување).

  Ако претераш со магнезиум, особено на празен желудник, најлошо што може да те снајде е дијареја.
  Витаминот Ц што го земаш наутро идеално се комбинира со биофлавоноиди, за да го прелажеш организмот дека внесуваш природен Ц (максимална апсорпција и придобивки од таквиот Ц-комплекс).
   
  Последна промена: 6 Јули 2019
  На gego и Lokvan им се допаѓа ова.
 2. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,366
  3,238
  12 Јануари 2016
  Машко
  Магнезиум е најдобро да се пие навечер пред спиење.
  Не за друго туку пошто релаксира и ги опушта мускулите.

  Тоа кажано, тие посочените се микс од разни облици на магнезиум - а лошото е што меѓу нив има и оксид. Најпожелна и најдобра форма е бисглиценат (врв е технологијата на Албион, TRAACS) и единствена причина зошто тука целиот магнезиум не е во форма на бисглиценат (туку само мал дел) е само тоа што бисглиценат е најскап. Затоа лупаат оксиди, цитрати, итн, пошто се многу поевтини.

  Дозирањето е со две капсули за 100% препорачана дневна доза. Така да си земал 90 дневни дози за 15 евра (или поскапо, ако си земал од аптека), прилично неисплатливо посебно за магнезиум кој претежно е во инферирни форми кои лошо се абсорбираат (оксидот дури делува и како лаксатив).

  Тоа кажано, редовно суплементирање со магнезиум е прилично потребна работа. Огромно нозинство од луѓето не внесуваат доволно преку исхраната.
   
  На gego и Chicco69 им се допаѓа ова.
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,833
  24,965
  4 Септември 2008
  На здравје нека е. Oтидов јас на 1г/ден :D

  Subclinical magnesium deficiency: a principal driver of cardiovascular disease and a public health crisis


   
  Последна промена: 11 Јули 2019
  gego, Lokvan и на Chicco69 им се допаѓа ова.
 4. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  545
  2,334
  21 Април 2016
  Машко
  Така е друже, магнезиумот е многу важен, особено во комбинација со К и Д. :)
  MG + CELERY.jpg
  Ова придружбата (екстракт од целер) е првиот саплемент што видливо ми помогна да ја преполовам дневната доза Рамаприл. :carefree:
  3nB освен што е ефикасен за намалување на крвен притисок, фантастичен е против артритични и слични болки. Повеќе тука.

  Допуна:
  За 3nB (екстракт од целер), од LEF:
  3 Celery Seed Extract - A Natural Calcium Channel Blocker.JPG
   
  Последна промена: 11 Јули 2019
  Metuzalem, gego, Lokvan и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,833
  24,965
  4 Септември 2008
  Охоо, мило ми е што си почнал со Рамиприл, супер ефикасен и корисен е, ретко може тоа да се каже за други медикаменти. Правата доза е 2x5mg на ден, или 2x 2.5, над тоа не би идел.

  За целерот, одличен е, само не знам дали екстрактот е подобар од сушен целер, и се разбира семе од целер. Магнезиум ако пиеш ~ 400mg, зголеми на барем 600.

  И најбитно од се нели, кои бројки ги постигнуваш, оптимално здравје е 110/70, 120/80 поминува, ама дури и така трпиш оштетувања на долг рок.
   
  На Chicco69 и gego им се допаѓа ова.
 6. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,402
  4,946
  21 Јануари 2009
  Како што им велиш на докторите да се држат до медикаменти и операции и слично, истото треба да важи и за тебе.
  Држи си се до суплементи плс.
   
  На marv му/ѝ се допаѓа ова.
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,833
  24,965
  4 Септември 2008
  Screenshot_20190714-230754_Samsung Internet.jpg

  Understanding Blood Pressure Readings

  Те бараат у 1990 да се вратиш

   
  Последна промена: 14 Јули 2019
 8. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,402
  4,946
  21 Јануари 2009
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,833
  24,965
  4 Септември 2008
  Аха, значи препорачуваат понизок зошто нема штета. Gotcha.   
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,833
  24,965
  4 Септември 2008
  Бидејќи горниот линк не работи, еве ви ја цела студија - ПДФ (за магнезиум) т.е. неговиот дефицит како директен фактор во добивање на срцева болест.
   

  Прикачени датотеки:

  На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,366
  3,238
  12 Јануари 2016
  Машко
  И ова (повторно, пошто некој го избришал):

  View: https://www.youtube.com/watch?v=wrfxdtXjXHs


  Oвој линк? :)
  Review: Subclinical magnesium deficiency: a principal driver of cardiovascular disease and a public health crisis
   
  На psyside и Chicco69 им се допаѓа ова.
 12. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,767
  1,530
  22 oктомври 2012
  Машко
  Мислење за конзумирање на шумски печурки, како вргањ, јајчарка, лисичарка, габар, смрчак и слично...? Има печуркари на форумов...? :)
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,833
  24,965
  4 Септември 2008
  Се додека не се отровни, се супер здрави како и скоро се што е растително а е јадливо.
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,833
  24,965
  4 Септември 2008
  Да го споделам уште еднаш едно од најважните видеа некогаш. 2 часа, како 2 мин ќе ви поминат.

   
  Последна промена: 16 Јули 2019
  На Lokvan и Alucard им се допаѓа ова.
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,833
  24,965
  4 Септември 2008
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,366
  3,238
  12 Јануари 2016
  Машко
  „Forty healthy subjects were randomly crossed over to 4, 3-week isocaloric diets high in...“

  Oк, неколку моменти:
  - 4 или 3 недели се премалку за евалуација на суштината на вакви работи, кај исхрана рестриктирана со јагледни хидрати (low carb) првично има зголемување на мерењата на холестерол (посебно LDL) но тие потоа постепено опаѓаат како што телото влегува во кетоза и се префрла од глукоза на кетони (и мерењата на LDL доаѓаат на помалку во однос на high carb исхрана)
  - здравјето на испитаниците е „утвредно“ врз основа на прашалник, дали се контролирани
  - исхраната, никој нормален и барем малку едуциран за low carb исхрана со намалување на јагледни хидрати не јаде исклучиво масти (па уште и маргарин!) без куп зеленчук на секој оброк, секој ден.


  Од друга страна имаме и вакви студии: SFAs do not impair endothelial function and arterial stiffness
  Ова е целосно контрадикторно со тврдењето на претходната студија дека Flow-Mediated Dilatation е намалено/опструирано од исхрана богата со заситени масти. И сега што?  Мое лично мислење... Има премногу контрадикторни информации, премногу површни студии без суштина. Има и премногу трајбализам во ставовите. Сега последно е хит т.н. „карнивор диета“, луѓе јадат 100% само месо, најлошо е што се однесуваат како екстремните вегани - промовираат јадење само месо и сите други се глупи, исклучуваат прием на информации за се што е спротивно на нивното верување. Карнивори наспроти вегани. Баш трајбализам, делење на племиња и виртуелни тепачки (не дебати).


  Реалноста е дека како што животинските продукти се богати со одредени нутриенти кои ги нема или тешко се обезбедуваат од растително потекло - така и растителните продукти имаат богатство со одредени нутриенти кои ги нема или тешко се обезбедуваат од животинско потекло.

  Факт е дека луѓето еволутивно гледано, се омнивори. Нашите предци еволуирале јадејќи и месо/масти и билки (зеленчук/овошје). Еволутивно гледано во следниве неколку стотини илјади години нема шанси наеднаш само со одлука да станеме само карнивори ниту само хербивори... Паметното обложување (на здравјето) е следење на еволутивните предиспозиции и неисклучување од исхраната ниту на животински ниту на растителни продукти.


  Инаку поздравувам ваква дискусија, сега само да видиме колку ќе успееме да помуабетиме пред да се вклучат и троловите. ;)


  Топ предлог, јас пред некој месец го почнав и не го довршив. Ама во тек сум со темата, и во скоро време почнувам со р’тење на никулци од брокула. :)
   
  На Chicco69 и psyside им се допаѓа ова.
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,833
  24,965
  4 Септември 2008
  Постојат десетици студии кои докажуваат негативен ефект на заситени масти како за липиди, така и за ризик фактори, и функција на ендотелот. Најголем дел од нив се во метаболички установи, каде што контролата е на многу високо ниво.

  Оние што не покажуваат се дизајнирани на начин кој не е соодветен, објаснето е во видеово зошто е тоа така, што се однесува до студијата која си ја постирал, на крајот објаснуваат самите каде може да е проблемот со нивните тест оброци,


  Споредбата не беше vs рафинирани незаситени масни киселини, него путер, наспроти суво овошје, како и со семиња и јатки. Друг проблем со студијава е што луѓето о по дифолт имаат слаба функција на ендотелот заради инсулинска резистенција, или на кратко ако си тапа секако, со лоша храна нема да бидеш осетно полош.

  Никулци? како го избегнуваш проблемот со E.coli?
   
  На Chicco69 и Lokvan им се допаѓа ова.
 18. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,366
  3,238
  12 Јануари 2016
  Машко
  Не ги спорам забелешките. Но кoнтролата во првонаведената студија за која зборуваме, дефинитивно не е на високо ниво. Баш таа студија не е дизајнирана за да покаже научни факти, туку за да потврди нечиј бајас. Посочив пар моменти поназад од тој аспект.

  Мојата поента, ако студијата е поставена да:
  - трае подолг период
  - здравствената состојба на испитаницте се заснова на прегледи (наместо на прашалник)
  - исхраната е нормална како за едуциран практикант на low carb (значи не просто јадење на 80% масти, туку и големи количини зеленчук, и одредени количини протеин)
  Во тој случај резултатите би биле многу понеповолни за сегашниот заклучок на студијата. Заради тоа мислам студијата е поставена „за да пропадне“ (како што објаснува Др. Грегер во видеото).


  За мене главната работа не е целосно да се избегнат јагленихидрати во исхраната, туку да се фокусира на зеленчук со помал гликемички индекс, каде голем дел од јагленохидратите се во облик на растителни влакна. Ова понатаму е важно за здравјето на цревната флора (посебно во делот од дигестивниот систем после small intestine па натаму). Ние не ги дигестираме растителните влакна, но некои од бактериите во дигестивниот систем се хранат со растителните влакна и притоа произведуваат нутриенти кои потоа ние ги абсорбираме.

  Ова е зошто јаглените хидрати од непроцесирана храна (whole food) не влијаат исто како и рафинираните јагленихидрати. Баш рафинираните јагленихидрати се главниот проблем, не заситените масти сами по себе. Најлошото нешто се баш рафинираните јагленихидрати консумирани заедно со заситени масти.

  Врв на лошотијата е кога на сето тоа ќе се додадат транс масти (маргарин). Инаку само што опишав фаст фуд оброк: Лепчето е рафинирани јагленихидрати, месото е богато со заситени масти и се пржи најчесто во варијанти од маргарин... И се разбира за пиење една-две кока коли (концентрирани рафинирани јагленихидрати).


  Со хигиена и со пазење.
  Проблем со Ешерихија Коли имаат воглавно комерцијалните продукти, пошто се произведуваат на големо и без потребното ниво на внимание. Всушност многу поголема грижа е мувлата, најголемата работа е таа да се избегне.

  На крај се е компромис а во случајов бенефитите ги надминуваат ризиците.


  едит со корисен факт: Исотајоцијанати како сулфурафан има во сите зелјасти зеленчуци, но со готвење се деактивира ензимот кој е потребен за да се формираат. Но има финта и за тоа, со готвени зелјасти зеленчуци корисно е да се консумира и семе од синап (мелено по можност). Семето од синап го содржи потребниот ензим.
   
  Последна промена: 20 Јули 2019
  На Chicco69 и psyside им се допаѓа ова.
 19. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  545
  2,334
  21 Април 2016
  Машко
  Why not. :)
  PQQ.jpg
  CGN PQQ, редовна цена му е $72.00. Ми го понуди како trial product за $43.20 и не можев да му одолеам. :innocent:
  Има во него и 240 x 100 мг обично CoQ10, но тоа повеќе го гледам како гратис.
  Другото обично CoQ10 (200 мг) имаше 20 + 10% попуст, тамам да му прави друштво на PQQ-то. :hay:
   
  dino, gego, psyside и на уште 1 им се допаѓа ова.
 20. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  545
  2,334
  21 Април 2016
  Машко
  Хммм. Имам чувство дека многу побрзо ми се трошат саплементиве, отколку што стигнуваат... :(
  иБилки.jpg
  iHerb од 1-ви стартуваа со дневни попусти на различни производи, нешто слично како ланскиот септември (тогаш славеа 22 години од постоење). Секој ден во 19h се менува понудата, за викендите (3 дена) ќе има само една група на производи.

  Тука се и неделните попусти што се менуваат секоја среда во 19h.
  Среќен шопинг и добро здравје.
  Ако некој има дилеми околу избор на одредени производи, слободно нека пише. Тука сме да си помогнеме. :)
   
  Lokvan, Маша, dino и на уште 1 им се допаѓа ова.
 21. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  545
  2,334
  21 Април 2016
  Машко
  Во наредниве 24 часа имате одличен попуст од 20% на Astaxanthin, одличен супер антиоксидант. Тука може сумирано да се прочита за неговите карактеристики, а пишувано е и тука на темава.

  Сега почнува и неделниот попуст на одредени брендови, од кои мене најинтересен ми се гледа Kyolic со 15%. :)
  Лукот е многу важен за здравјето, а овој е веројатно најдобриот што можеме да го набавиме.
  "Kyolic Aged Garlic Extract begins with 100% organically grown garlic bulbs. They are then aged to perfection in a unique extraction process to eliminate odor and create beneficial compounds found only in Kyolic. This formula supports your cardiovascular system by maintaining circulatory function and overall heart health."

  Има различни 'модели', чист екстракт, но и во комбинација со други елементи, во зависност што би се третирало со него.

  Ако некој се прашува зошто тој првиот (пакувањето од 300 капсули) е 'Out of Stock', јас ги пуцнав последните две парчиња. :innocent: :hay:
  43-10.JPG

  Допуна:
  Нерачано во 7:30 pm, Order Shipped во 7:58 pm. :)
  Веројатно не е вистински шипната, туку е само влезена во системот и ѝ е доделен тракинг број, но и тоа е за риспект.
   
  Последна промена: 7 Август 2019
  На dino и Metuzalem им се допаѓа ова.
 22. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  537
  739
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Дечки само да ве потсетам, Витамините и минералите се едни од најпотентните супстанции во телото.
  Пред Месец-два, почнав во теретана после толку години, и си се снабдив со комплетни мултивит, + Б6 + Б комплекс, креатин, сурутка, комплетни минерали, плус ЦинкМагнезиумБ6 познати како ZMA.

  Е сега да ви кажам случкава, Знаев дека ЗМА ми е вишок, но сакав повисоки дози, знаејќи дека Б6 е безбеден витамин, вишокот на магнезиум веднаш се излачува од телото, и мислев дека е истото и со Цинкот.
  Знаев дека дневна препорачана доза на елементарен цинк е од 10-30мг, ЗМА имаше 12мг, додека пак минералите околу 15мг. И си викам се е во граница. Ги пиев недела дена без никаков проблем.
  Саботата тргнав на симпозиум во велес. На сред предавање, ме зачеша носот и кивнав. Осетив влажност на рацете и реков е сигурно носен секрет. Гледам и кога ќе видам, полни рацете со крв. Излегов во ходникот, носот ми капеше како фонтана, пола саат надвор со тампонада на нос крвта не прекинуваше одеше низ грло. Наполнив повеќе од 2 пластични чаши со крв. Искрено се исплашив. Ни на крај памет дека е од цинкот. Се си мислев го имам повредено носот додека кивав, бидејќи има еден нежен капиларен сплет кој многу крвари.

  Потоа се враќам дома, вечерта, случајно го потфатив коагулумот од носот, и повторно почна со крварење. Пак морав тампонада со јодоформ и хидроген за да прекине. И упорно си викам не е од цинкот иако малце во памет ми се вртеше идејата. Решив да ја тестирам на брат ми, бидејќи тој земаше само ЗМА, без минерали додатни. По само 2 дена користење, и тој имаше мала епистакса.

  ТЛДР, т.е поентата ми е, внимавајте на препорачаните дози, не внесувајте премногу и секакви витамини и минерали што се во моментот ИН. Суплементите се бунар без дно, секогаш нешто ќе фали, секогаш нешто ново ќе излезе. Држете се до основните, со години докажани, и со студии потврдени суплементи. Внесувајте само витамини за кои веќе имате симптоми на хиповитаминоза.
   
  На Avid и Lokvan им се допаѓа ова.
 23. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  545
  2,334
  21 Април 2016
  Машко
  ^ Жал ми е за лошото искуство.
  Нормално дека не треба да се претерува со саплементирање и мора да се има знаење за врските меѓу многу минерали и витамини. Квалитетните 'мулти' производи обично се добро балансирани, како овој на ЛЕФ (спомна дека користиш мулти).
  Исто така многу е важна и формата на одредени витамини и минерали.
  Да го земеме за пример Б6 кој активно го користиш.
  Дали и колку? :)
  Извор 1.
  B vitamins increase the risk of getting cancer.JPG
  Според оваа студија, ризикот од канцер е 30-40% поголем ако се саплементира Б6 и Б12, а кај пушачи за цели 300% (за жал и кај бивши пушачи). Мажите се најизложени... :(

  Извор 2.
  neuronal damage.JPG
  Шансите за вакво нешто се мали, но сепак е доволно да се разбие митот дека Б витамините се супер безбедни во сите варијанти.

  Ова е особено важно ако се саплементира со неквалитетни форми. Наједноставно објаснување има на овој линк, патем одличен извор на многу информации (фала Метузалем). Има нешто и за дентално здравје. :)

  Сумирано од Б6 пожелно е 'P5P' (pyridoxal 5'-phosphate) форма, од Б12 строго Methylcobalamin.
  Препорачани производи од iHerb од страна на Псај што имаат најдобар однос цена и квалитет:
  Source Naturals, Coenzymated B-6, 100 mg, 60 Tablets, алтернатива Natural Factors, BioCoenzymated, B6, Pyridoxal 5'-Phosphate, 50 mg, 30 Vegetarian Capsules.

  Jarrow Formulas, Methyl B-12, Lemon Flavor, 1000 mcg, 100 Lozenges, алтернатива Natural Factors, BioCoenzymated, Methylcobalamin & Dibencozide, 3,000 mcg, 30 Chewable Tablets.

  - Овие се најквалитетните форми и не би требало да имаат несакани дејства и во поголеми дози. На крајот на краиштата имаат толку многу бенефити во однос на можните потенцијални ризици.
  - Б12 намерно го форсирам кога се работи за витамини, затоа што во денешно време веганството е многу популарно, па да им помогнеме на нашите блиски да не умираат млади. :D:p
  - Јас од Б витамини го користам горе споменатото мулти од ЛЕФ што ги содржи скоро сите (за жал нема Б17, нели забранет е во УСА), а поединечно само Benfotiamine (Б1) и Niacin (Б3), затоа што сум убеден дека овие два се подобри од 90% производи од фармацевтската индустрија за голем број здравствени нарушувања, како и превенции од многу болести... За ниацинот важи правилото: Ако не џишка, не е тоа тоа. :)

  Забегав со пишување, а не стигнав до цинкот. :innocent:
  - Знае да биде многу корисен, но да, не треба да се претерува.
  - Секогаш треба да се зема со бакар (соодносот мислам дека беше 10:1). Ако се внесува само цинк, се намалува бакарот во организмот, а тоа не е добро.
  "High zinc intakes can inhibit copper absorption, sometimes producing copper deficiency and associated anemia [82,83]." -извор.
  - Ако се саплементира, тогаш пожелно е да биде во најдобрите можни форми - Zinc Picolinate, OptiZinc - zinc methionate (methionine). Во секој случај не би требало да се користи долго време во поголеми дози.
  - Има природни извори што вреди да се внесат/појачаат во исхраната како семки од тиква и сончоглед што се богати со цинк и бакар, но исто така и со други минерали и корисни есенцијални масла. Овде може да се прочита повеќе за тоа - Health Benefits of Different Nuts and Seeds.
  - Школките се исто богати со цинк и други трејс минерали, но колку ги конзумираме?
  - Цинкот (заедно со бакарот) играат многу вашна улога и кај дијабетичари. Хромот е многу важен за нив, затоа што ако немаат доволно хром, ќелиите не го согоруваат шеќерот. За активна апсорпција на хромот, токму цинкот и бакарот се неопходни...

  Можеби зато вреди ако веќе се саплементира, да се оди со севкупно квалитетно решение - Life Extension, Only Trace Minerals, 90 Vegetarian Capsules. Запазен е потребниот баланс, користени се најквалитетните форми и позади него стои една од најдобрите фирми во бизнисот со саплементи.

  @Sludge.Factory
  Независно од оваа несакана ситуација (фала што ја сподели), пробај да појачаш со К витамин. Има толку многу бенефити (сме пишувале на темава), не е само подобрена коагулација.
  Со витамин К не е можно да се претера, особено што е меѓу поскапите саплементи. :hay:
  Пожелно е да се внесува како К2/MK-4 и К2/MK-7, а најмалку важен е К1 кој секако ќе го добиваш од другите два, особено од МК-7. Нормално и од исхраната (брокула, спанаќ и сл.). Има одлични комбо варијанти како Супер К од ЛЕФ,
  Thorne 3-K Complete, Jarrow K-Right, поредени според исплатливостa.

  К идеално се комбинира со:
  - магнезиум, најдобро да биде Magnesium Bisglycinate (овој или овој се најисплатливи затоа што се во форма на прашок, плус немаат филери).
  - Д3 (толку е евтин а многу корисен)
  - витамин А. Е сега јас сум противник на саплементација со витамин А (има многу негативни студии), подобро два моркови дневно, па џигерот нека си произведе колку што му е потребно. ;)

  Најважно е да се избегнува калциум во било каква форма како саплемент, сосема доволен ни е тој што нормално го внесуваме преку исхраната. И то...

  Ооогромно извинување за долгиот пост. :(
   
  Последна промена: 8 Август 2019
  На prichina, psyside, Metuzalem и уште 5 други им се допаѓа ова.
 24. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,366
  3,238
  12 Јануари 2016
  Машко
  За една недела ти се случија последиците?
  Можеби е осетливост од друга состојка во мултивитамите, недела дена не е премалку за да осетиш последици од 27мг цинк дневно?  A што правиме кога блиските се и пушачи и вегани? :(


  Првпат слушам за Б6 и Б12 како ризик фактор за рак, треба добро да се проучи ова. Б12 како што повеќе пати сме спомнале, е дефициратен во исхраната дури кај месојади/омнивори, кај вегани е ултрадефициратен. Со оглед дека Б12 е неопходен за здравје на срцето (и ред други работи), сега ова дека е ризик фактор за рак - е многу заебан проблем.

  едит:
  Што ти е бе, ова се бара. :)
  Не се извинувај за одличен текст со корисна содржина, нежните снегулки со осетливост на долги постови ионака не пратат вакви теми. Тие што не се кадарни да проследат корисна содржина само затоа што истата е (малку по) обемна - need not apply here.
   
  Последна промена: 9 Август 2019
  На Chicco69 и Маша им се допаѓа ова.
 25. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,402
  4,946
  21 Јануари 2009
  Во реалноста нема никаков проблем.
  Проблемот што ти мислиш дека постои е поради погрешниот факт дека целиот свет е б12 дифицитарен.
   

Сподели

Вчитување...